تحلیل| سفر مهم سرلشکر باقری به چین؛ گسترش راهبرد امنیتی ایران در فرامنطقه- اخبار سیاسی
سفر سرلشکر باقری به چین را می توان یک سفر راهبردی و مهم توصیف کرد که هدف آن علاوه بر توسعه همکاری های علمی و نظامی، تبدیل کردن زنجیره امنیتی منطقه ای جمهوری اسل

آکاایران: تحلیل| سفر مهم سرلشکر باقری به چین؛ گسترش راهبرد امنیتی ایران در فرامنطقه

آکاایران: - اخبار سیاسی -

گروه امنیتی دفاعی خبرگزاری تسنیم- آنهایی که طی هفته‌ها و ماه‌های اخیر تحولات منطقه را حتی در حد خواندن اخبار دنبال کرده‌اند، به خوبی متوجه شده‌اند که حضور پررنگ مسئولان سیاسی و امنیتی کشورهای منطقه در جمهوری اسلامی و تجدید بیعت با رهبر معظم انقلاب اسلامی، چه پیام ها و نکات مهمی را به همراه دارد.

موارد مهم و برجسته‌ای چون حضور بشار اسد رئیس جمهور سوریه در ایران و دیدار مهم با رهبر انقلاب،  پیام صریح و قوی سید حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله لبنان، دیدار و هدایای هیات عالی رتبه از یمن و پیام‌ها و نکات مطرح شده توسط مسئولان ارشد حماس را اگر در کنار پیام های تصویری چون حضور مقتدی صدر بگذاریم، مشخص می شود که یک زنجیره امنیتی و سیاسی قوی در منطقه شکل گرفته که از هم اکنون اثرات و تبعات آن برای دوست و دشمن در حال عیان شدن است.

اما بسنده کردن به این محور تکمیل شده برای کشوری که دشمنان و بدخواهانش در تمامی حوزه‌ها و عرصه‌های بین المللی و جهانی در حال دسیسه چینی هستند، نمی‌تواند پاسخگوی نیازها و رفع ضرورت‌ها باشد بویژه آنکه این شمشیر عیان و تلاش ها برای فشار سیاسی، امنیتی و اقتصادی به کشورمان در صورت بی توجهی و عدم مقابله، وارد عرصه های دیگری نیز خواهد شد.

بر این اساس، می‌توان سفر سرلشکر باقری به چین را یک سفر راهبردی و مهم توصیف کرد که هدف آن علاوه بر توسعه همکاری‌های علمی و نظامی، تبدیل کردن این زنجیره امنیتی منطقه‌ای به یک ساختار بین‌المللی با حضور بازیگران جهانی و فرامنطقه‌ای است.

طبیعتا این نگاه منطقی، راهبردی و دراز مدت به شرق که پیش از این، مواردی از آن در همکاری‌های مناسب با افغانستان و پاکستان در حوزه امنیتی و نظامی جلوه‌گر شده، نیازمند گسترش است. تجارب همکاری‌های صورت گرفته با روسیه در این عرصه‌ها در سنوات گذشته که منبعث از رایزنی‌ها و نشست‌های فرماندهان ارشد نظامی کشورمان با ژنرال‌ها و دولتمردان روسی است، نشان می‌دهد این قدرت‌ها نیز به نقش ایران در حل بحران‌های منطقه‌ای و توسعه در غرب آسیا و منطقه کاملا واقف هستند.

با این اوصاف روابط فعلی جمهوری اسلامی ایران نیز با کشور بزرگ و تاریخی چین از اهمیت خاصی به نسبت گذشته برخوردار است چراکه اولا در سال‌های اخیر سطح روابط اقتصادی ایران با هیچ کشوری در دنیا به اندازه روابط با چین نبوده و اگر برخی تعلل‌ها و در انتظار غرب نشستن‌ها نبود، امکان توسعه و عمق بخشی بیشتر هم داشت.

ثانیا هم ایران و هم چینی‌ها می‌دانند فشاری که امروز آمریکا چه از نظر تجاری و چه از نظر امنیتی بر دو کشور ایجاد کرده، ادامه‌دار خواهد بود؛ حال چه ترامپ بر سر کار باشد و چه رئیس جمهور دیگری جایگزین وی شود.

خیلی طبیعی به نظر می‌رسد که چین به عنوان قدرتی که براساس استراتژی امنیت ملی آمریکا در کنار روسیه و ایران تهدید علیه آمریکا تلقی می‌شود، این موضوع را به خوبی درک کرده و برای آن راهکارهایی دراز مدت طراحی کند.

البته دو کشور سطح همکاری‌های خود را در قالب بیانیه مشترک مشارکت جامع راهبردی که حدودا 3 سال قبل در تهران به تائید روسای جمهور دو کشور رسید، عمق بخشیده اند و حالا این همکاری می ‌تواند از تضمین تامین انرژی مورد نیاز چین در دراز مدت تا تامین نیازهای نظامی و صنعتی کشورمان را در برگیرد و عنصر همکاری های امنیتی، به آن رنگ و بویی متفاوت بدهد.

شاید بخشی از نیازها و ضرورت‌های همکاری میان دو کشور همچون احیای خط دریایی جاده ابریشم یا ایجاد خطوط ریلی  و جاده ‌ای و توسعه صنایع نفت و گاز، نیازمند هیاتی متفاوت از فرماندهان علی رتبه کشورمان باشد اما همکاری‌های استراتژیک بین سه کشور ایران، چین و پاکستان در حوزه‌هایی چون توسعه صنایع دفاعی، تامین امنیت پایدار در اقیانوس هند و مقابله با زیاده خواهی‌های نظامی و امنیتی آمریکا و اروپا در منطقه، حتما می‌تواند در دستور کار نیروهای مسلح دو کشور باشد.

به همین خاطر فراهم کردن زمینه گسترش همکاری دوکشور که توسط سرلشکر باقری رییس ستادکل نیروهای مسلح کشورمان پیگیری و اجرایی شده می‌تواند زمینه‌ های شکل گیری یک همکاری راهبردی و تکمیل زنجیره های حصار امنیتی مطرح شده در بالا را فراهم سازد که قطعا این طراحی با انجام فعالیت‌هایی چون برگزاری مانور مشترک دریایی میان 3 کشور ایران، روسیه و چین در ماه‌های آتی تقویت خواهد شد.

جموری اسلامی ایران خصوصاً در سال‌های اخیر و بویژه پس از درگیر شدن کشورهای سوریه و عراق با بحران فراگیر امنتی، با درک مناسب از وضعیت میدان، دست به نقش آفرینی موثر در حل این بحران‌ها زد و اکنون که شرایط تا حد زیادی به ثبات رسیده، جمهوری اسلامی ایران زمین دیگری را در حوزه های امنیتی این بار در فرامنطقه تعریف کرده است.

با این نگاه، سفر سردار باقری به عنوان مقام علیرتبه نیروهای مسلح کشورمان، از منظر امنیتی قابل تامل است.

برای نمونه در حالیکه آمریکایی‌ها سعی دارند با ایجاد یک ائتلاف ظاهری، خود را بازیگر اصلی در منطقه خلیج فارس و در جهت برقراری امنیت برای خطوط کشتیرانی این منطقه معرفی کند، (ائتلافی که البته از سوی برخی همپیمانان اصلی و همیشگی آمریکا نیز مورد پذیرش قرار نگرفت) رزماش مشترک سه کشور ایران، روسیه و چین در آذرماه در شمال اقیانوس هند و دریای عمان می تواند حامل پیام‌های مهمی باشد.

انتهای پیام/

.

منبع : https:tasnimnews.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :