آیا روحانی و اوباما با یکدیگر دیدار کرده بودند؟
نوشت: «برگزاری چنین دیداری به این دلیل تاریخی است که اوباما هرگز با حسن روحانی دیدار نکرد،در سپتامبر ۲۰۱۳ اوباما یک تماس تلفنی با «حسن روحانی» گرفت

آکاایران: آیا روحانی و اوباما با یکدیگر دیدار کرده بودند؟

آکاایران: آیا روحانی و اوباما با یکدیگر دیدار کرده بودند؟

در پی اعلام آمادگی رییس جمهور آمریکا برای دیدار فاقد پیش شرط با مقام های ایران، بار دیگر تحولات روابط ایران و آمریکا در دوران گذشته مورد توجه رسانه های جهان قرار گرفته است.

به گزارش ایلنا، نشریه «باستل» در گزارشی با اشاره اظهارات ترامپ درباره آمادگی اش برای برگزاری یک نشست تاریخی دیگر با ایران نوشت: «برگزاری چنین دیداری به این دلیل تاریخی است که اوباما هرگز با حسن روحانی دیدار نکرد. در واقع از زمان انقلاب تاکنون، هیچ یک از روسای جمهور آمریکا در نشست مشترکی با یکی از روسای جمهور ایران شرکت نکرده اند.»

 

«باستل» در ادامه این یادداشت به همزمانی دوران ریاست جمهوری «اوباما» با دو رییس جمهور ایران یعنی «محمود احمدی نژاد» و «حسن روحانی» اشاره کرد و نوشت: در زمان «احمدی نژاد» روابط دو کشور دچار تنش بود. با پایان دوران «احمدی نژاد» روابط تغییر کرد. در سپتامبر ۲۰۱۳ اوباما یک تماس تلفنی با «حسن روحانی» گرفت. این دو اولین روسای جمهوری بودند که بعد از انقلاب با هم تلفنی صحبت کردند. 

 

اوباما در آن زمان درباره این تماس تلفنی گفته بود که قطعا موانع مهمی بر سر راه است و نمی توان موفقیت را تضمین کرد. من معتقدم ما می توانیم به یک راه حل جامع برسیم. 

 

بر اساس این گزارش، درست در همان هفته ای که دو رییس جمهور با هم تماس تلفنی داشتند، روحانی برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرد. شایعاتی درباره دیدار اوباما و روحانی منتشر شد اما این دیدار به گفته «ان بی سی» هرگز در آن زمان اتفاق نیافتاد.

 

این رسانه آمریکایی در ادامه به اعلام آمادگی ترامپ برای دیدار با روحانی هم اشاره کرد و نوشت: این اطلاعیه در حالی از سوی رییس جمهور آمریکا اعلام شده که روابط دو کشور با خروج رییس جمهور آمریکا از برجام دچار تنش شده است.

 

.

منبع : sarpoosh.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :