Notice: Undefined offset: 0 in /home/news/domains/news.akairan.com/public_html/controllers/ArticleController.php on line 189
تصویب طرح «آبرسانی اضطراری شهر تهران برای زلزله»
تصویب طرح «آبرسانی اضطراری شهر تهران برای زلزله»
اعضای شورای اسلامی شهر تهران طرح «آبرسانی اضطراری شهر تهران برای زلزله» را تصویب کردند؛ بر این اساس برای ایجاد 374 مخزن آبرسانی اضطراری در محلات مختلف شهر ماهان

آکاایران: تصویب طرح «آبرسانی اضطراری شهر تهران برای زلزله»

آکاایران: اعضای شورای اسلامی شهر تهران طرح «آبرسانی اضطراری شهر تهران برای زلزله» را تصویب کردند؛ بر این اساس برای ایجاد 374 مخزن آبرسانی اضطراری در محلات مختلف شهر ماهانه یک هزار تومان به قبض آب شهروندان اضافه می شود.

به گزارش آکاایران: به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا ، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: تهران به عنوان مرکز حاکمیتی کشور از اهمیت فوق العاده ای در پایداری ملی برخوردار است و در برابر حوادثی از جمله زلزله خطر پذیری دارد.
زهرا صدر اعظم نوری افزود: اجرای طرح آبرسانی اضطراری برای حفظ حیات شهروندان و محافظت شهر از طریق تامین نیازهای فوری آب در بخش شرب، خاموش کردن آتش و اورژانس با رویکرد محله محور ضرورت دارد. 
با توجه به قوانین در حوزه وظایف و تکالیف دستگاه های اجرایی به منظور آمادگی و مقابله با حوادث غیرمترقبه در تهران و ماده 80 برنامه پنج ساله دوم شهرداری تهران، شهرداری تهران مکلف شده است با مشارکت سایر دستگاههای ذیربط و با محوریت شرکت آب و فاضلاب استان تهران نسبت به همکاری در اجرای طرح آبرسانی اضطراری شهر تهران اقدام کند.
این عضو شورای اسلامی شهر تهران خاطر نشان کرد: تامین آب اضطراری پایه برای شرب، خاموش کردن آتش سوزی پس از حوادث و نیز آب موردنیاز مراکز خدمات رسان اضطراری پس از زلزله و بحران ازجمله اهداف این طرح است.
وی تاکید کرد: در این طرح شرکت آب و فاضلاب استان تهران مکلف است برای تامین آب پایه شرب شهروندان در شرایط اضطراری مطالعات مهندسی طرح یکپارچه آبرسانی اضطراری شرب برای زلزله، شرایط اضطراری شهر تهران را به صورت محله محور که از طریق مراجع ذیصلاح به تصویب رسیده است، مبنای عمل قرار دهد.
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران افزود: مطالعات لازم در خصوص مشارکت های اجتماعی بویژه ساز و کار و نحوه توزیع آب در شرایط اضطراری از سوی آب و فاضلاب با همکاری کارگروه تخصصی تشکل های مردم نهاد شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران ظرف یک سال تهیه و عملیاتی خواهد شد.
وی یادآور شد: در این طرح تاکید شده شهرداری تهران مکلف است نسبت به در اختیار قرار دادن فضاهای مورد نیاز اجرای طرح آبرسانی اضطراری شهر تهران در مکان های عمومی مانند پارک ها، فضای سبز، پایگاه های پشتیبانی مدیریت بحران، ایستگاه های آتش نشانی، اماکن اسکان اضطراری و تخلیه امن، مجموعه های ورزشی و سایر ظرفیت های در اختیار شهرداری اقدام کند.
صدراعظم نوری درباره همکاری سایر دستگاه‌ها در اجرای این طرح نیز گفت: به وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی توصیه موکد می شود با هماهنگی شرکت آب و فاضلاب استان تهران نسبت به انجام مطالعات مهندسی آبرسانی اضطراری پس از زلزله و سایر شرایط اضطرار، برای خدمات درمان اضطراری و بیمارستان های شهر تهران در بازه زمانی حداکثر یک ساله اقدام کند.
وی ادامه داد: به سازمان های آموزش و پرورش شهر و شهرستان های تهران هم توصیه موکد می شود با لحاظ ظرفیت محوطه مدارس نسبت به در اختیار قرار دادن زمین های مورد نیاز برای اجرای طرح آبرسانی اضطراری شهر تهران با شرکت آب و فاضلاب استان تهران همکاری کند.
به گفته صدراعظم نوری، مراکز آموزش عالی نیز در این طرح وظایفی دارند و شهرداری تهران موظف است هر شش ماه یکبار گزارش اجرای این مصوبه را به شورای اسلامی شهر تهران ارائه کند.
محمدرضا بختیاری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران نیز در این جلسه گفت: در پنج سال آینده کل آب استان تهران از طریق تونل های مخصوص منتقل می شود.
وی گفت: این تونل ها در مقابل زلزله هشت ریشتری مقاوم هستند و در صورت بروز زلزله برای ورود آب به شهر تهران مشکلی وجود نخواهد داشت.
بختیاری اظهارداشت: در صورت بروز زلزله مشکل آبرسانی به شهر تهران وجود دارد که برای رفع آن در 374 نقطه شهر لوله هایی به قطر سه متر و ظرفیت 100 تا 300 متر مکعب قرار داده می شود تا بعد از زلزله بتوانیم به مدت سه روز آب شرب شهروندان را تامین کنیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گفت: هر یک از این مخزن ها به 800 تا یک میلیارد تومان هزینه نیاز دارد.
وی در توضیح این طرح اظهارداشت: در پی اجرای این طرح مبلغ یک هزار تومان به قبض آب شهروندان اضافه می شود که ماهانه چهار میلیارد تومان برای آب و فاضلاب درآمد ایجاد خواهد شد.
بهاره آروین عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران نیز در مخالفت با اجرای این طرح گفت: افزودن مبلغ یک هزار تومان به قبض مشترکان غیرمعقول است.
سید محمود میرلوحی عضو دیگر شورای شهر تهران هم گفت: در موضوع آبرسانی اضطراری، خانواده های محروم و غیرمحروم ملاک نیست.
وی افزود: ضمن اینکه با افزودن یک هزار تومان به قبض ممکن است موجب کاهش مصرف آب هم شد.
افشین حبیب‌زاده دیگر عضو شورا نیز درباره طرح آبرسانی اضطراری شهر تهران گفت: چندی پیش که برای بازدید به ستاد مدیریت بحران رفته بودم مدیران بحران شهرداری گفتند در صورت بروز زلزله راه امنی برای کمک‌رسانی وجود نخواهد داشت.
این عضو شورای اسلامی شهر ادامه داد: از نگاه مدیران بحران مدت زمان لازم برای آبرسانی در شرایط بحران اهمیت بسیار دارد.
وی با تاکید بر ضرورت اجرای طرح آبرسانی اضطراری شهر تهران گفت: برای انجام این کار مهم باید منابع مالی تامین شود، در غیر این‌صورت نمی توان انتظاری داشت. برای اینکه هزینه طرح آبرسانی اضطراری تامین شود و مدیران آبفا بتوانند اعتبار آن را تامین کنند باید رقمی روی قبض آب اضافه شود. 
حبیب زاده تاکید کرد: این تنها مسیری است که می توانیم برای ایجاد مخازن و آبرسانی اضطراری پیش برویم.
در نهایت اعضای شورای شهر طرح «آبرسانی اضطراری شهر تهران برای زلزله» را با 10 رای موافق تصویب کردند.

.

منبع : eghtesadonline.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :