آکاآپ: جشنواره فیلم فجر یکی از مهم ترین جشنواره های سینمای ایران است که هر ساله با حضور جمعی از کارگردان ها و بازیگران مطرح سینما در بهمن ماه برگزار میشود. با نزدیک شدن به روزهای برگزاری این رقابت مهم سینمایی و اعلام اسامی فیلم هایی که فرم حضور در جشنواره امسال را پر کردند یکی از بحث های قابل توجه حضور بازیگران سرشناس و پرطرفدار در جشنواره امسال است.

به سراغ معرفی چهره هایی در این دوره از جشنواره فجر رفتیم که سیمرغ بلورین را دریافت کرده اند... برای مطالعه اخبار برندگان جوایز جشنواره فیلم فجر در ادامه مطلب با آکا همراه باشید.

*سیمرغ بلورین بهترین جلوه های ویژه بصری

این جایزه به محمدبرادران برای فیلم سینمایی خروج به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا رسید.

برادران پس از دریافت جایزه گفت : جای حاتمی کیا خالی است؛ چون دلم می خواست که بود و به چشمش نگاه می کردم و از او قدردانی می کردم .او  به همه ما که جوان بودیم اعتماد کرد.

وی افزود: ما همه بچه های حاج قاسم هستیم و به عرصه های مختلف پا می گذاریم. از سویی دیگر درگذشتگان هواپیما را هم تسلیت می گویم و مانند دوست عزیز تهیه کننده‌مان منتظر پاسخ ها هستیم.

Image result for محمدبرادران فیلم خروج

*سیمرغ بلورین بهترین جلوه های ویژه  میدانی

این جایزه به محسن روزبهانی برای فیلم روز صفر به تهیه کنندگی و کارگردانی سعید ملکان تعلق گرفت که در سالن حضور نداشت.

Image result for محسن روزبهانی برای فیلم روز صفر

*سیمرغ بلورین بهترین طراحی لباس

این جایزه به امیر ملک پور برای فیلم روز صفر به تهیه کنندگی و کارگردانی سعید ملکان تعلق گرفت.

*سیمرغ بلورین بهترین صدا

این جایزه به مهدی صالح کرمانی صدابردار و آرش قاسمی صداگذار برای فیلم سینمایی شنای پروانه به کارگردانی محمد کارت تعلق گرفت. وی ضمن تشکر از محمد کارت، گفت: این جایزه را بعد از بیست سال به همسرم تقدیم می‌کنم.

*سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن

بامداد افشار برای فیلم پوست دریافت کننده این جایزه بود. وی پس از دریافت جایزه اش گفت: این جایزه جنبه تشویقی دارد چون با نگاهی به لیست نام استاد حسین علیزاده را می بینیم و جایزه قطعا متعلق به او است. از عاشیق فیلم هم تشکر می کنم که این موسیقی براساس کار او شکل گرفت.

*سیمرغ بلورین بهترین تدوین

این جایزه هم به اسماعیل علیزاده برای فیلم شنای پروانه اهدا شد.

*سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری

این جایزه به مرتضی نجفی برای فیلم تومان به کارگردانی مرتضی فرشباف تعلق گرفت. نجفی پس از دریافت جایزه گفت:  از جوان‌گرایی هیات داوران در این بخش تخصصی و از تیمم تشکر می‌کنم.  به اسامی که در کنار من بودند هم افتخار می کنم چراکه آنها استاد هستند. از مرتضی فرشباف که به من اعتماد کرد تشکر می‌کنم.

وی با یاد پدرش گفت: ای کاش پدرم چند ماه بیشتر زنده بود و این لحظه را می‌دید. این جایزه را به همسرم تقدیم می‌کنم.

*سیمرغ بلورین نقش مکمل زن

این جایزه به طناز طباطبایی برای شنای پروانه رسید که اولین سیمرغ او در طول دوران بازیگری اش بود. این بازیگر پس از دریافت جایزه اش از رسول صدرعاملی که با او از سال 1383 وارد سینما شده بود تشکر کرد و همینطور از گروهی که در فیلم سینمایی شنای پروانه همکارش بودند.

وی در ادامه گفت: از حضورم در فیلم آقای مجیدی هم بسیار آموختم. بچه های این فیلم قلب من بودند و از  پدر و مادرم هم تشکر می کنم که در طول این سالها حامی من بودند و جایزه ام را به آنها تقدیم می کنم.

 

 

*سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

این جایزه هم به امیر آقایی یکی دیگر از بازیگران فیلم شنای پروانه تعلق گرفت. وی پس از دریافت جایزه ضمن تشکر از همکارانش به عنوان یک گله کوچک گفت: چندی پیش خانمی در رسانه ملی گفت هرکس مثل ما فکر نمی کند جمع کند و از ایران برود. من می گویم رفتن را به کسی خطاب می کنند که نبوده؛ ما بودیم و ریشه در خاک سرزمینمان داریم.

لوح تقدیر بخش بازیگران سودای سیمرغ هم به بازیگران فیلم خورشید رسید که پشت تریبون قرا رگرفتند و از لذتشان از بازی و سختی های کودک کار بودن سخن گفتند که لحظات احساسی را برای این مراسم رقم زد.

 

Image result for امیر آقایی در شنای پروانه

*سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اصلی زن

این جایزه به نازنین احمدی برای فیلم ابر بارانش گرفته به کارگردانی مجید برزگر رسید.

Image result for نازنین احمدی فیلم ابر بارانش

*سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اصلی مرد

این جایزه هم به پیمان معادی برای فیلم سینمایی درخت گردو اهدا شد که به دلیل عدم حضورش در این مراسم، محمد حسین مهدویان به جای او این سیمرغ را دریافت کرد و یک شوخی یخ هم با سیمرغ جشنواره کرد و گفت:  این سیمرغ ها که ایرانی هستند ترک نمی خورند؟ البته من امانتدار خوبی هستم.

وی سپس توضیح داد: اگرچه پیمان معادی بنا به دلایلی در طول جشنواره حضور نداشت اما از ابتدای آن با ما در ارتباط بود و به نوعی در کنار ما قرار داشت و افتخار می کنم اولین سیمرغش را در فیلم من گرفت. برای این مراسم هم ویدئویی ارسال کرده تا پخش شود.

پیمان معادی هم در این ویدئو گفت : برای انجام پروژه ای در خارج از کشور هستم. میدانم که باشکوه در مراسم حضور داشتید و از مهدویان به خاطر اعتمادش و از هیات داوران بابت این جایزه تشکر می کنم. 

Image result for پیمان معادی در درخت گردو

*سیمرغ بلورین بهترین فیلم هنر و تجربه

این جایزه به بهرام و بهمن ارگ برای فیلم پوست تعلق گرفت. این دو برادر در اولین حضور خود در این جشنواره این جایزه را دریافت کردند.

Image result for بهرام و بهمن ارگ

*سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه

نیما جاویدی و مجید مجیدی برای فیلم خورشید سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه را دریافت کردند.

مجید مجیدی گفت: از کلیه گروه و شهردار تهران که به مقوله مهم کودکان کار توجه داشتند و حمایت کردند تشکر می کنم و امیدوارم مسئولان و مردم دست در دست هم فکر اساسی برای کودکان کار کنند که بهتر است آنها را نان آوران کوچک بنامم چرا که با غیرت کار می کنند و گنج های این سرزمین هستند امیدوارم که دیگر کودکی سر چهارراه ها نداشته باشیم.

او افزود: این جایزه به کسی اهدا می کنم که اگر نبود این فیلم ساخته نمی شد و مرا به یاد استرارو انداخت او استرارو ایران است و دست کمی از او ندارد. هومن بهمنش یک سال تمام در کنار من بود و برای این فیلم زحمت زیادی کشید.

جاویدی هم بیان کرد : امیدوارم توانسته باشم دینم را نسبت به طیف چندصدهزارنفری کودکان کار این سرزمین ادا کرده باشم.

جایزه ویژه هیات داوران هم به سعید ملکان برای روز صفر رسید که به رغم اعلام حرکتش به سمت مراسم اختتامیه، کماکان در جلسه حضور نداشت.

*سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی

این سیمرغ هم به محمد حسین مهدویان برای فیلم درخت گردو رسید که او پس از دریافت آن گفت: طبیعتا باید از خیلی ها تشکر کنم. اول از گروه فیلم که در جزییات بسیار هنرمندانه عمل کردند و هادی بهروز به عنوان فیلمبردار که نهایت بلوغ را نشان داد.

وی افزود: باعث افتخار بود که امشب در میان نامزدهای این بخش اسمم کنار مجید مجیدی است. همیشه و هنوز طرفدار مجیدی هستم چون خاطرات خوبی برای ما درسینما داشته است. از احمدی تهیه کننده فیلم که تقبل کرد در فضای خصوصی، این فیلم سخت را بسازند هم متشکرم.

این فیلم را به پدران داغدیده پدران سرزمینم بخصوص پدران داغدیده سال 98 و کشته های مظلوم تشییع جنازه کرمان تقدیم می کنم که از سوی هیچ کس دیده نشدند.

*سیمرغ بلورین بهترین فیلم

این سیمرغ به امیر بنان و مجید مجیدی تهیه کنندگان فیلم سینمایی خورشید تعلق گرفت. مجید مجیدی پس از دریافت آن گفت : همیشه پس از گرفتن جایزه حس مسئولیتم بالا می رود. امیدوارم برای ایران و مردم عزیز هنوز مفید واقع شویم؛ چون از دردهای آن ها در گوشه و کنار کشور می شنویم و از ما می خواهند که آنها را به تصویر بکشیم. امیدوارم سینما بتواند این رنج ها را به جایگاه امیدواری تبدیل کند.

امیر بنان از اینکه اولین کار تهیه کنندگی اش را در کنار مجید مجیدی تجربه کرده است ابراز خوشحالی کرد و گفت:خوشحالم یک تیم خوب و فعال و نخبه داشتیم و برای سینمای ایران هم خوشحالم که هومن بهمنش را دارد. واقعاً چه‌های ما کار جهادی کردند و به عشق کودکان کار، فعالیت کردند چرا که شرایط سختی در تولید داشتیم و همه چیز مهیا نبود. دوست دارم این جایزه را به بچه‌های گروه تقدیم کنم.

وی در ادامه با کنایه به غیبت سعید ملکان گفت : آقای ملکان هنوز در ترافیک هستند که تشریف نیاوردند؟! ضمن اینکه از میان انبوهی از مسئولان و افرادی که مدام شعار رسیدگی به معضلات کودکان کار را سر می دهند تنها معدودی به ما سر زدند. ممنونم از آقای حناچی بابت حمایت هایشان از ما.

بنان از کلیه افراد گروهش که در این مراسم حاضر بودند دعوت کرد تا برای دریافت جایزه به روی سن حضور یابند.

*سیمرغ بلورین یهترین فیلم از نگاه مردم

آخرین جایزه جشنواره هم به فیلم شنای پروانه رسید. گروه داوران اهدا کننده جایزه جای خود را به سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی و منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما دادند و برای دریافت این جایزه هم محمد کارت به همراه رسول صدرعاملی به روی سن حضور یافتند.

کارت پس از دریافت این جایزه گفت: ده سال است که پله پله می آیم چون بچه های کف شهر عادت نکرده اند که آسان چیزی را به دست بیاورند. با احترام به بزرگان سینما و هیات داوران باید از کودکان فیلم خورشید یاد بگیریم. آدم هایی که زجر کشیده اند قدر لوح تقدیرشان را می دانند می خواهم دغدغه مند پیش بروم و به خاطر  به خاطر گفتن حرف های مردم خودم حذف نمی کنم و حتی مستند هم می سازم و تنها به خرج کردن بسته های اینترنتی بسنده نمی کنم.

وی با بیان اینکه از جواد عزتی هم تشکر می کنم که جایزه اش را از دل مردم می گیرد به ذکر خاطره ای پرداخت و گفت: در بیابانهای ورامین مشغول فیلمبرداری بودیم و گمان می کردیم در آنجا کسی او را نمی شناسد که ناگهان پیرمد کشاورزی جلو آمد و گفت که شرمنده ام که د رمراسم ختم پدرت شرکت نکردم!

رسول صدرعاملی هم بیان کرد :در 38 سالی که در جشنواره حضور داشتم هم رنج و هم شادابی دیدم رنج به خاطر مصییت هایی که دیدیم و خوشحالی به خاطر استعدادهایی که در سینما بروز کردند. به احترام همه افرادی که در این 32 فیلم کار کردند و جشنواره ای که با زحمت برگزار شده است، سینما را پاس می داریم و پای آن می ایستیم.