آکاایران: انتشار شماره ی نوین همشهری داستان با حال و هوای مهرماه و بوی جنگ

«همشهری داستان» منبعی است که می توان با استفاده از آن در جریان بیشتر اتفاقات حوزه ی کتاب قرار گرفت. شماره مهرماه مجله همشهری داستان در ۲۹۲ صفحه و با داستان ها و روایت هایی خواندنی و با حال و هوای مهر و بازگشایی مدارس با مجموعه ای از داستان های ایرانی و خارجی برای تمام ذائقه ها منتشر شد. داستان ها و روایت هایی از «قاسم غنی»، «کامبیز درم بخش»، «امرالله احمدجو»، «جواد محقق»، «اصغر عبداللهی»، «مژده دقیقی»، «احمد دهقان»، «نفیسه مرشدزاده»، «حامد حبیبی»، «ویلیام زینسر»، «دکونه تاتسورو»، «پاتریشیا همپل»، «استفن کینگ»، «نوئل اوکسن هندلر»، «مانوئل ریباس» و «جف دایر» از مطالب این شماره است. در ادامه با بنیتا همراه باشید.

 مجله ی-همشهری

داستان، از آذرماه ۱۳۸۷ به جمع مجلات گروه همشهری پیوست. داستان در اردیبهشت ماه ۱۳۸۹ در قالب مجله با رویکردی نوین در فرم و محتوا، با سردبیری «نفیسه مرشدزاده» و دبیری «مینا فرشیدنیک» و «احسان لطفی» کارش را شروع کرد. در تیرماه ۱۳۸۹و اولین شماره ی ماه نامه با عنوان «ویژه نامه ی داستان» به صورت ضمیمه ی مجله ی خردنامه همشهری ۱۳۸۹منتشر شد. از شماره ی اردیبهشت ماه ۱۳۹۰ که نهمین شماره ی داستان بود، مجله با دریافت مجوز مستقل با عنوان «داستان» به روی کیوسک آمد و سی شماره ی بعدی آن با عنوان «دوره نوین» شماره خورد. در آذرماه ۱۳۹۲، سردبیر عوض شد و مینا فرشیدنیک عهده دار این کار شد. از دی ماه ۱۳۹۲، شماره ی مجله با مجموع کردن دو سری ۱ تا ۹ (تیرماه ۸۹ تا اردیبهشت ماه ۹۰) و ۱ تا ۳۱ نوین (خردادماه ۹۰ تا دی ماه ۹۲)، به دلیل تقارن با شب چله از «سی ویک دوره ی نوین» به «پیاپی چهل» تغییر کرد.

 همشری-داستان

ویژه نامه ی پاییزی داستان حال و هوای درس و مدرسه دارد اما بوی جنگ نیز می دهد. در مورد ادبیات دفاع مقدس نیز چیزهای جالبی دارد. «نشانه» به قلم احمد دهقان و دو روایت مستند «با روپوش سرخ و سفید» و «از صدایی که می شنوید» مربوط به جنگ هستند. «با روپوش سرخ و سفید» هم روایتی است که سرپرستار بیمارستان اهواز  از روزهای آغاز جنگ دارد و نیز مجموعه ی «صدایی که می شنوید» روایت های مخاطبان مجله است از با وضعیت قرمز و کودکی نسلی که با سال های جنگ همراه بوده. در بخش درباره ی زندگی، روایتی از «جواد محقق» و بازخوانی متنی از «دکتر قاسم غنی» درباره ی این موضوع هستند. پرونده ی روایت های کهن این شماره نیز با سه مطلب جذاب و کمتر دیده شده تصویری از فضای آموزشی ایران قدیم ترسیم می کند.

 مجموعه-داستان

موضوع بخش درباره ی داستان این شماره «نا داستان نویسی» است که در قالب پرونده ای با همین عنوان به مقوله ی نان فیکشن و مستندنویسی می پردازد.

 در همین ارتباط می توانید در مورد انتشار کتاب صوتی عاشقانه های ناظم حکمت ترجمه احمد پوری بخوانید. همچنین پیمان خاکسار ترجمه ای از کتاب هیاهوی زمان اثر جولین بارنز را منتشر کرد که میتوانید در اینجا بخوانید.

هفتادمین شماره ی ماهنامه داستان همشهری با قیمت ۷۰۰۰ تومان، از روز یکم مهرماه در دکه های روزنامه فروشی و کتابفروشی های سراسر کشور توزیع شده است.

.

منبع : mybenita.com