آکاایران: آرمان سلاح ورزی(متولد سال ۱۳۶۵) فعّالِ ادبیات ژانری در ایران و از اولین نویسنده های جدیِ داستان های علمی تخیلی، پانک و نوآر است. پرونده ی پیشِ رو، شامل فرازهایی از «پرندگان شر»، رمان بلند آرمان سلاح ورزی، و گفت و گویی با او در باب مسئله ی قصه نویسی علمی تخیلی و اهمیت حضور داستان های ژانری با رویکرد تجربی و رادیکال در فضای خشک و ساکن ادبیات خلاقه ی ایران خواهد بود.

سلاح ورزی با سابقه ی دو دوره داوری مرحله ی نهایی جایزه ی «هنر و ادبیات گمانه زن» و ایفای نقش به عنوان دبیر این جایزه در آخرین دوره (سال ۱۳۹۱) از معدود فعالان جدی این عرصه به شمار می آید. همچنین در اولین سال برگزاری مسابقه ی «ادبیات علمی تخیلی و فانتزی» در سال ۱۳۸۴ از داستان کوتاه سلاح ورزی، «در انتظار آینده»، به عنوان داستان برگزیده در بخش نوآوری و سبک خاص داستانی، تقدیر گردید؛ که این امر خود بیانگر رویکرد متفاوت او به این گونه از ادبیات می باشد. داستان های کوتاه دیگر او نیز عمدتاً جز نامزدهای مرحله ی نهایی مسابقه ی هنر و ادبیات گمانه زن بوده اند. داستان هایی چون «اهواز نوآر» و «مصیبت به روایت آر.بی و چند داستان دیگر» که تلاش های چشم گیری برای تولید داستان های کوتاه سایبرپانک و ساینس فَنتِزی با نگرشِ منحصر به فردی در ادبیات فارسی بوده اند.

«پرندگان شر» اما مهم ترین و به ثمر نشسته ترین تلاش آرمان سلاح ورزی برای تحقق آن تجربه ی رادیکالی ست که تلاش داشته در حوزه ی ساب ژانرهای متأخرترِ  ژانر علمی تخیلی، پیاده کند. در این پرونده، گوشه هایی پراکنده از پرندگان شر به انضمام تلاشی برای بررسی منطق مسلط بر این رمان بلند را خواهید خواند. رمانی که به لحاظ، تجربه ی زبانی، محتوای بصری و منطق داستانی، احتمالاً با هر آن چه تا به حال در ادبیات فارسی خوانده اید، تفاوت خواهد داشت.

ارس: یادم می آید اولین بار چند سال پیش وقتی نسخه های اولیه ی پرندگان شر را می خواندم، اتمسفر آلترنیتیو هیستوری و تا حدی سایبرپانک داستان در فضای بومی به نظرم کمی غریب آمد. اگر ممکن است برایمان کلیاتی از «پرندگان شر» و این فضای کم تر تجربه شده اش بگو.

آرمان: همین طور که می گویی پرندگان شر رمان آلترنیت هیستوری یا تاریخ بدیل است، به این معنی که سوالِ گمانه زنِ «چه می شد اگر…» داستان مثلا در این باره است که چه می شد اگر از سال ۱۳۲۰، گرافِ خط زمانیِ ما جور دیگری رقم می خورد. داستان در یک گذشته ی بدیل شده، در واقع در یک گذشته ی آینده نگرانه اتفاق می افتد. بخش عمده ی ماجراها در متروپولیسی رخ می دهد به نام انزلی، که آن چه امروز خودِ «انزلی» است در آن انزلی تاریخی خوانده می شود و باقی نوار ساحلی دریای خزر، از آستارا تا گرگان، انزلی نوست، شهری مشابه شهر های «اسپرال»طور در جهان گیبسن و دیگر سایبرپانک نویس ها، ولی با منطق گمانه زنی که در باب تاریخ و فرهنگِ این حوزه ی تاریخی/فرهنگی رویاپردازی می کند.

ارس: بگذار از این جا شروع کنم. اولین باری که پرندگان شر را می خواندم اولین چیزی که متوجهش شدم، زبان متفاوت داستان و منطق زبانی منحصربفردش بود. بعد که این تجربه ی خوانش در جمعی از دوستان هم تکرار شد، باز همین بازخورد جز اصلی ترین نظرات بود. با توجه به به کار گرفتن این منطق زبانی متفاوت، می خواهم نظرت را به عنوان نویسنده ی زبان فارسی در مورد کارکرد زبان و منطق زبانی در داستان بدانم. آیا صرفاً زبان ظرفی برای داستان گوییست یا به نظرت قرار است ارزش افزوده ای هم در کار باشد؟

آرمان: بگذار این طور جواب بدهم که اگر پرندگان شر به عوض این رمانی که الان هست، پرده ی نقاشی می بود، تو بعید بود از من بپرسی که چرا با این مدیومِ -مثلا- گواش یا رنگ روغن کار کرده ای، نه؟ در حیطه ی نقاشی ناگهان این سوال، غریب به گوش می رسد چون احتمالا آن جا پذیرفته ای که این دوگانگی ظرف و مظروف کار نمی کند. اما در مورد ادبیات، به ویژه اگر زبان تو فارسی باشد، عادتِ ما به تک لهجه ای بودنِ آن چه خوانده ایم باعث می شود لهجه های «غیرمعیار» را به سرعت تشخیص بدهیم و یا سعی در «تاویل» شان داشته باشیم یا تلاش کنیم نادیده شان بگیریم. به خصوص که سنتِ رمان را در ایران یا با ترجمه می شناسیم -که از فیلتر مترجم ها گذشته، هم در سطح انتخاب اثر، هم در سطحِ زبان و غیره و ذلک- یا با رمان های فارسی -که در دوره ای خاص از تاریخ زبان فارسی نوشته شده اند، دوره ای متاثر از ایده های جهش به سوی مدرنیسم، که در مورد زبان نوشتار دست کم معطوف بوده است به تقلیل دادنِ محملِ زبان تا به آن درجه که «برای همه» قابل خواندن باشد، ایده ای که ژورنالیست های یک دوره ی تب آلودی از تاریخ اجتماعی ایران پرچم دارش بوده اند و قابل درک است که چرا. به این ترتیب به خاطر بیگانگیِ نسبی ما با پدیده ی رمان، یک سری پدیده هایی در تحلیل و تاویل ارزش پیدا کرده اند که واقعا «پدیده» های مستقلی نیستند، واقعا رمان بدنی نیست که یکی از اندام هایش مثلا زبان باشد، رمان بدن فاقد اندامی ست، گفت و گویی ست که بناست میان دو «پی او وی» شکل بگیرد. یعنی بعید می دانم خود تو که نویسنده ی داستان هایی هستی که به اصطلاح تجربه ی زبانی دارند، هرگز آگاهانه به این فکر کرده باشی که می خواهم یک زبان «پیچیده » ای به کار بگیر یا چه. این ارزش افزوده ای که تو می گویی را من این طور می فهمم.

ارس: خب پس منطق زبان پرندگان شر چیست؟ چطور انتخاب شده؟

آرمان: اگر بتوانم با خودآگاهی در باره ش حرف بزنم می گویم زندگی در هر مختصات زمانی و مکانی منجر به تجربه ی زیستی منحصر به فردی ست. منطق زبان پرندگان شر و در اسکیل بزرگتر، منطق کلی مسلط بر رمان پرندگان شر، از همچو تجربه ای می آیند. جوری که من فکر می کنم، حرف می زنم، زندگی می کنم، رمان می خوانم، فیلم می سازم، وارد رابطه ی عاطفی می شوم، این ها همه متاثر از این تجربه ی زیستی و تلاش من برای معنا دادن به این تجربه است. در نتیجه وقتی در باب تجربه هه چیزی می نویسم یا رویایی می پردازم، نمی تواند عاری از این تاثیرات باشد.  پرندگان شر در خیال من، تجربه و گفت وگویی نسلی بوده. به دید من همه ی آدم هایی که دوره ی نوجوانی و جوانی شان را در دهه های ۶۰ و ۷۰ گذرانده اند، یک واقعیت خاص و مشترک را درک کرده اند. گمانه زدن در اتمسفر داستان علمی تخیلی برای من حاصل این تجربه و تلاش من برای معنادار کردنِ این تجربه است، و منطق زبانی هم از این واقعیت مستثنا نیست. به درک من، نسلی که پرندگان شر دارد از دهان ش حرف می زند واقعیتی بیشینه را از سر گذرانده ، واقعیتی که لحظه ای استراحت به شما نمی دهد. بخشی از منطق پرندگان شر، منعکس کردن این بیشینگی و این تراکم تجربه ها و تصویرها بود.

ارس: پس می شود گفت منطق پرندگان شر منطق زندگی در دنیای بیشینه و ماکزیمال است.

آرمان: اینطور بگوییم. تصویر من از زندگی در چنین جهانی ست.

ارس: اتفاقاً یکی دیگر از چیزهایی که موقع خواندن پرندگان شر به نظرم رسید، همین بود. که بالأخره داستانی از سمت ما نوشته شد. “ماکه می گویم به مثابه نسلی ست که تجربه ی مشترکی را از سر گذرانده. به نظرم می آید که پرندگان شر توانسته آن سیمپَتی و به قولی روح زمانه را فریز کند و واتابَش را به مخاطبش نشان بدهد.

آرمان: امیدوارم که اینطور بوده باشد. و نه فقط در نثر و زبان نوشته. که در شیمی بین شخصیت ها و تجربه ی انسانی شان و تجربه شان در ارتباط با دنیای داستان و پلات اصلی و غیره.

ارس: دلیل انتخاب بوم جغرافیایی و جایگزینی تاریخ داستان هم همین بازتاب تجربه ی نسلی ست؟ منظورم این است که دنیای داستانت را دنیای یک داستان آلترنیتیو هیستوری انتخاب کردی تا بتوانی از چنین تجربه ای حرف بزنی؟

آرمان: واقعیت ماجرا این است که فیلتر ذهنم موقع نوشتن داستان آن قدرها معطوف به آن جه ما ژانردوست ها به ش می گوییم جهان سازی نبوده. یعنی شما اگر از من بپرسید که تاریخ دنیای داستان کجا آلترنیت شده و چطور آلترنیت شده، من فقط می توانم یک سری نقاط کلیدی و یک تصویر کلی بهتان بدهم. انتخاب من بیشتر اینطور بوده که می خواستم چنین ماجرایی در چنین ایرانی اتفاق بیفتد. در ایران که چنین صدایی و چنین بویی می دهد و چنین تصویری دارد. زیاد اتفاق افتاده که از محدوده ی تاریخ بدیل بیرون بزنم. مثلاً برای خودم پیش آمده که موقع بازخوانی داستان به جهاز تکنولوژیکی بربخورم که در منطق تاریخ جایگزین رمان نمی گنجیده. اما چون کار می کرده، چون آن تصویر و آن صدای داستان را آمپلی فای می کرده، ازش استفاده کردم.

ارس: توی صحبت هایت اشاره کردی که نمی خواستی پرندگان شر روایتی تند و خطی داشته باشد و یک جاهایی فضا و اتمسفر برایت مهم تر بوده. یک تجربه ای که خود من همیشه موقع فارسی نوشتن و یا فارسی خواندن درگیرش بوده ام، امکانات فارسی برای تولید چنین صدایی و چنین روایتی ست. روایت خطی پالوده ای که صرفاً پلات داستان را گزارش می کند. بگذار اینطور بگویم. من حس می کنم رمانِ به اصطلاح پیج تِرنِرنوشتن در فارسی انتخاب راحت تر نیست. به نظرم یک جایی تا قرن هشت و نهایتاً نهم، مؤلف زبان فارسی از زبان و منطق زبان نوشته برای بیان مسئله ها و دغدغه هایش که عمدتاً نگاه متافیزیکیِ سوبژکتیو به مسئله ی رمانس بوده، استفاده می کرده و همین ارتباطِ اسلوبِ زبانیِ مستعمَل با دغدغه ی مؤلف باعث کیفیت بالای آن چه تا قرن هشتم و نهم نوشته شده، می شود. اما بعد از قرن نهم انگار این روندِ ارگانیکِ تولیدِ خلاقه، قطع می شود. آن تجربه های شخصی و آن بیان مسئله ی مؤلف، دیگر اولویت نیست. اپروچِ اکثریت قریب به اتفاق تألیفاتِ بعد از قرن نهم، تقلید از آثار قبلی و بازتولید آن گونه ی خاص از زیبایی ست و این مسئله نهایتاً منجر به این شده که الأن تعریف کردن اتفاقاتی که در راه مدرسه برای یک نوجوان می افتد، در زبان فارسی سخت و بدصدا به نظر برسد. دقیق نمی دانم. شاید به این خاطر باشد که بخش بسیار بزرگ میراث واقعاً زنده و پویای زبان فارسی در همان فاصله ی قرن چهارم تا نهم قمری اتفاق افتاده و تجربه های بعد از آن یا خیلی کم صدا و گذرا بوده اند و یا منطق مشخصی را دنبال نمی کرده اند. حداقل خوانش شخصی من از مسئله این است. یعنی انگار متکلم زبان فارسی برای حرف زدن در مورد فلان ابزار تکنولوژی یا مثلاً جنگ سرد، هنوز هم بهترین و زنده ترین زبانی که دارد، زبان منتسب به سعدی و حافظ است. انگار زبان فارسی قرن هایی را خواب بوده و الأن درست نمی داند چگونه با مسائل امروز متکلمینش باید برخورد کند. مثل پدری شصت ساله که مسائل پسر مثلاً پانزده ساله اش را نه تنها نمی تواند حل کند که از درکشان هم عاجز است.

آرمان: نگاه خیلی جالبی ست. من تا به حال اینطور به موضوع نگاه نکرده ام. یعنی -با مهندسی معکوس- تو می گویی اگر نویسنده ای مثل استیون کینگ یا تام کلنسی فارسی زبان بودند هم برای نوشتن پیج ترنرهاشان بعید بود از فارسی روزنامه ای استفاده کنند چون آن ماده ی اولیه ای که این ها از سنت زبان انگلیسی مثلا وام می گیرند، ماده ای است که تا زمانه ی خودشان در حال کیمیا شدن بوده، زنده بوده، اما در فارسی آخرین ماده های اولیه ای که تو بتوانی باهاشان همدلی کنی متعلق به انباری ند ۵۰۰ ساله، محصولاتی ند چند قرنه. این که یک زمانی ادبیات صدای زمانه اش بوده و آدم های آن زمانه می توانسته اند خودشان را در این صدا بفهمند و حالا انگار صرفاً به یک جور ادای مناسک تبدیل شده. خیلی ایده ی جالبی ست. اما من می خواهم یک چیزی اضافه کنم. به نظرم این را هم در نظر بگیریم که شاید ناممکن است از قبل تو این مرزبندی را قائل بشوی که الان این چیزی که من می نویسم یا دیگری می نویسد «ادبی» است و این یکی «پیج ترنر» است. بله، بعد از تولیدش یک بخش هایی از بازار، یک ابزار های مارکتینگ، این کار را می کنند تا بتوانند راحت تر فروش کنند -احتمالا. اما این خیلی حرف درستی است که طیف ادبیات «عامه پسند» یک زبان، احتمالا متر خوبی است برای سنجش زایایی و حیاتِ یک زبان، یا یک حوزه ی ادبیاتی.

ارس: بیاییم به خصوص راجع به علمی تخیلی حرف بزنیم. خود من در نوشتن داستان علمی تخیلی عمدتاً به این مشکل برمی خورم که انگار جهاز زبانی لازم برای نوشتن در باب یک امر تکنولوژیک یا توضیح یک پلات توییست تکنولوژیک موجود نیست. به عنوان کسی که رمان سایبرپانک/آلترنیتیو هیستوری نوشته، خودت با همچین مسئله ای دست و پنجه نرم کرده ای؟

آرمان: قطعاً! ولی فکر می کنم این مسئله بیشتر مربوط به رویکرد آدم نسبت به داستان سای فای است. به نظرم در داستان سای فای عمدتاً سه رویکرد به تکنولوژی وجود دارد. یکی در مرحله ی بهت و تعجب شکل می گیرد. که تکنولوژی امر ناپذیرفته ایست و نویسنده با تعجب به آن نگاه می کند. رویکرد دوم در توضیح این تکنولوژی و مکانیسم هاست، یعنی آن مداری که معمولاً «آسیموف» و «هاین لاین» و «کلارک» در آن سای فای می نویسند. رویکرد سوم اما رویکرد دوره ی گذار است. که به عقیده ی من رویکرد انسانی تری ست. آن جایی اتفاق می افتد که تکنولوژی بخشی از منطق دنیای داستان شماست. اتمسفر داستان تان را شکل می دهد. زیست بوم شخصیت های قصه تان است، دیگر یک موجود یکه و یک سری دستگاه های مجزای خفن در نمایشگاه داستانی خیلی خفن تان نیست. رویکرد پرندگان شر، همین رویکرد سوم است. یا حدأقل تلاش این بوده که چنین رویکردی داشته باشد. تلاش این بوده که داستان آدم ها در ارتباط با هم و در ارتباط با دنیا شکل بگیرد، منتها خب این دنیا به سبب مسئله ی تکنولوژی و امثالهم شکل خاصی گرفته در نتیجه ارتباط آدم ها با هم و با دنیا هم از این شکل خاص متاثر می شود. فکر می کنم نگاهِ مردم هر دوره نسبت به امور علمی و های تک اطراف، فارغ از مکانیسم مهندسی آن تکنولوژی است. صدای تفکرشان، صدای ارتباط های انسانی با انسان دیگر و با محیط پیرامون ش در چنین دنیای ست. به همین خاطر است که به نظرم صدای سای فایِ دهه ی شصت (میلادی) «آسیموف» و «کلارک» نیستند. صدای سای فای دهه ی شصت، صدای «آلفرد بِستِر» و «بالارد» است. صدایی که منعکس کننده ی روح زمانه است، صدای انسان در زیست بومِ آگمنت شده با علم و جنگ و…

ارس: سؤال پایانی! قصد انتشار پرندگان شر را داری؟

آرمان: قصدش را که حتماً دارم. ولی باید دید چه پیش می آید. امیدوارم پرندگان شر صدایی باشد که عده ی بیشتری بشنوندش تا گرافِ گفت وگویی که رویای ش را داشته ام با «راس» های بیشتری شکل بگیرد و معنادارتر باشد. اگر شیوه ی انتشار یا موقعیت انتشاری وجود داشته باشد که بتواند این رویا را به واقعیت نزدیک تر کند، حتما سراغ ش خواهم رفت.


 آسیموف

.

منبع : 3feed.ir