آکاایران: استیون کینگ فقط یک نویسنده معمولی نیست. نویسنده ای با رمان های پرفروش و اقتباس هایی در مدیوم های مختلف که دیگر شمارشان از دست در رفته. کینگ یکی از مهم ترین چهره های فرهنگی معاصر ما است و با آثار و مولفه هایی که بر جای گذاشته، چندین نسل از آدم های خلاق را تحت تاثیر قرار داده.
امتیاز خبر: 96 از 100 تعداد رای دهندگان 2
مجله دنیای تصویر - ترجمه از آرش خیروی: استیون کینگ فقط یک نویسنده معمولی نیست. نویسنده ای با رمان های پرفروش و اقتباس هایی در مدیوم های مختلف که دیگر شمارشان از دست در رفته. کینگ یکی از مهم ترین چهره های فرهنگی معاصر ما است و با آثار و مولفه هایی که بر جای گذاشته، چندین نسل از آدم های خلاق را تحت تاثیر قرار داده. فیلمسازانی چون فرانک دارابونت و جی. جی آبرامز تنها نمونه ای از قصه گوهای مدرنی هستند که خود را وامدار کینگ می دانند. کسی که عمرش را پای داستان های معمایی و ترسناک گذاشته.

آکاایران: سلطان وحشت از ترس و نوشتن می گویدساختمانی که دفتر استیون کینگ در آن واقع شده است، در خیابانی بن بست و دلگیر در حومه شهر بنگور در ایالت مین، درست پایین تر از یک مغازه اسلحه و مهمات فروشی، یک مغازه خرید و فروش ماشین های برف روب قرار دارد و تعجبی ندارد که در آن نزدیکی، یک قبرستان قدیمی هم هست! از بیرون، این ساختمان بی نام، شبیه یکی از شعبه های شرکت خرید و فروش کاغذ داندر مافین در سریال دفتر کار است. انتخاب عامدانه ای که جهت در امان ماندن کینگ و کارمندان کم تعدادش صورت پذیرفته است. منشی اش می گوید: «ما نمی توانیم در خیابان اصلی دفتر داشته باشیم چون مردم پیدایمان خواهند کرد. به خصوص مردم عجیب و غریبی که او در کتاب هایش ترسیمشان می کند.»
اتاق ها با تصاویر شخصیت هایی که او در کتاب هایش خلق کرده و توسط هوادارانش کشیده شده تزئین شده اند و در هر گوشه ای یک دسته کتاب بر روی هم انباشته دیده می شود. خود کینگ تنها یک بار در ماه به دفترش می آید. اما امروز بی برنامه آمده تا سری بزند و مثل همیشه، این نویسنده نامدار همزمان مشغول انجام دادن چند کار با هم است. از سال ۱۹۷۴ که «کری» با فروش بالایش قفسه های کتاب فروشی ها را به آتش کشید، او به طور تقریبی ۳۵ میلیون نسخه کتاب فروخته است و در حال حاضر میلیون ها دلار سرمایه دارد. با این که جان گریشام و ای.ال جیمز این روز ها کتاب های پرفروش تری نسبت به او دارند، اصلا برایش اهمیت ندارد. چرا که به گفته مدیر برنامه هایش، او اصلا اهل رقابت کردن نیست. از ۱۵ سال قبل که تصادفی وحشتناک داشت و نزدیک بود به مرگش منجر شود، کینگ مصاحبه ای مفصل و چاپ شده انجام نداده است. اما بالاخره تصمیم گرفت، با مجله «رولینگ استونز» مصاحبه ای درست و حسابی انجام دهد.
-در میان تنوع وسیعی که در موضوع های کتاب هایتان وجود دارد، وحشت و ماوراء الطبیعه از سایر موضوعات پررنگ تر است. چه چیزی شما را به به این سمت و سو کشاند؟
– خودش ساخته شد. همه ماجرا همین است. اولین فیلمی که در زندگی دیدم، یک فیلم ترسناک بود. «بامبی». وقتی آهوی کوچک در میان آتش در جنگل گیر افتاد، وحشت کرده بودم. اما باعث شادابی من هم شد. این چیزی است که نمی توانم توضیحش دهم. همسر و فرزاندانم قهوه دوست دارند. اما من چای می نوشم. همسر و فرزندانم پیتزایی را که بر رویش ماهی باشد حتی نگاه نمی کنند. اما من ماهی دوست دارم. همین علایق من است که باعث شده آن چه دیده می شود در من ساخته شود.
-آیا نسبت به این حس، احساس شرم می کردید؟
-نه. فکر می کردم ترساندن مردم خیلی سرگرم کننده است. از طرفی می دانستم که این از نظر اجتماعی موضعی پذیرفته شده است. چرا که تعداد بسیار زیادی فیلم ترسناک وجود داشت. از سویی دیگر، من دوران کودکی خود را با کتاب های کامیک ترسناک مانند «دخمه وحشت» گذراندم.
سلطان وحشت از ترس و نوشتن می گوید - آکااستیون کینگ،نویسندگان مشهور


-اما با نوشتن داستان های ترسناک، شما وارد ژانری شدید که از کمترین احترام در ادبیات داستانی برخوردار است.
-بله. ژانر وحشت از جمله ژانرهایی است که همیشه در میان جامعه ادبیات دست کم گرفته شده است. اما چه کار می توانستم انجام دهم؟ من به این کار علاقه داشتم. من عاشق دی.اچ.لاورنس هستم. همین طور اشعار جیمز دیکی، داستان های امیل زولا و جان اشتاین بک. فیتزجرالد را زیاد دوست ندارم و همینگوی را به هیچ وجه. همینگوی اساسا خیلی بد است. اگر محبوب مردم است، خوب، باشد. اما اگر قرار بود مانند او بنویسم، دیگر آن چیزی نبودم که حالا هستم. باید این را بگویم که: من تا حدی توانستم باعث ارتقاء ژانر وحشت در ادبیات شوم.
-تعداد کمی هم هستند که با این نظر شما موافق نیستند.
-ژانر وحشت، در حال حاضر بیش از پیش مورد احترام است. تمام عمر با این ایده جنگید ه ام که تنها با محدود کردن یک اثر داستانی به یک ژانر، آن را نادیده بگیرند. این را از روی غرور و یا خودپسندی نگفتم. ببینید، ریموند چندلر ادبیات داستانی کارآگاهی و پلیسی را ارتقاء داد. هرکسی که تلاش کند و زحمت بکشد، آثار درخشانش، خطوطی تازه ای ترسیم می کند.
-وقتی کارتان را آغاز کردید، منتقدین سرسخت و بی رحمی داشتید که به شما حملات بسیاری انجام دادند.
-در اوایل شروع به کارم، روزنامه ویلیج وویس، کاریکاتوری از من کشید که حتی همین امروز هم که به یادش می افتم، ناراحتم می کند. تصویری از من با صورتی پف کرده و چاق، در حال خوردن پول. می خواست این را نشان دهد که اگر یک کتاب داستان پرفروش شود، اصلا کتاب خوبی نیست. اگر اثری مورد استقبال زیاد مردم قرار بگیرد، حتما احمقانه است، چون اکثر مردم احمق هستند. همان سیستم نخبه گرایی. من که این را قبول ندارم.
-اما چنین نگاهی تا همین امروز هم وجود دارد. برای مثال هارولد بلوم (منتقد ادبی مشهور آمریکایی)، وقتی ده سال قبل برنده جایزه ملی کتاب شدید، به شما بیرحمانه حمله کرد.
-بلوم هرگز ناراحتم نمی کند. چرا که او هم یکی از منتقدانی  است که بی اعتنایی به فرهنگ عامه  را نشانه ای از روشنفکری می داند. او ممکن است مارک تواین را نویسنده ای بزرگ بداند، اما اگر از او بپرسید جیم تامسون چه طور نویسنده ای است خواهد گفت: «من که کتاب هایش را نخوانده ام، اما می دانم نویسنده خیلی بدی است». به این نوع منتقدان هیچ اهمیتی نمی دهم.
سلطان وحشت از ترس و نوشتن می گوید - آکااستیون کینگ،نویسندگان مشهور


-در سینما هم، منتقدانی هستند که فیلمی عامه پسند، مانند «آرواره ها» را ستایش می کنند، اما در آن طرف، برای فیلمی مانند «ایستادگی» (فیلم ساخته شده از روی یکی از کتاب های «کینگ»)، شما را سرزنش می کنند.
-خیلی طبیعی است. فیلم قرار است مدیومی قابل فهم برای همه مردم باشد. بی تعارف باید گفت که اگر یک بی سواد را هم به تماشای فیلم آرواره ها ببری، کاملا درک خواهد کرد که داستان و ماجرای فیلم چیست و در آن چه رخ می دهد. نمی دانم هارولد بلوم سینما چه کسی است، اما اگر کسی را مانند او پیدا کنید و از او بخواهید آرواره ها را با فیلمی مانند ۴۰۰ ضربه اثر تروفو مقایسه کند، خواهد خندید و خواهد گفت: « آرواره ها یک فیلم سطح پایین و چرند سرگرم کننده عامه پسند است. اما ۴۰۰ ضربه سینما است.» باز هم همان نخبه گرایی.
-بیایید کمی درباره نویسندگی صحبت کنیم. وقتی در حال کار کردن بر روی یک کتاب هستید، روزتان چگونه می گذرد؟
-از خواب بیدار می شوم، صبحانه می خورم، حدود چهار کیلومتر پیاده روی می کنم و به دفترم باز می گردم. دست نوشته هایم آن جا است و آخرین صفحه ای که از نوشتنش راضی هستم، بالای همه قرار دارد. آن را می خوانم و انگار مسیر حرکت را به من نشان می دهد. می توانم آن را بخوانم و مرور کنم و خود را در دنیای آن، هر چه که باشد قرار دهم. تمام روز را به نوشتن اختصاص نمی دهم. ممکن است تنها دو ساعت متن تازه بنویسم. بعد بر می گردم و آن ها را مرور می کنم و قست های مورد علاقه ام را چاپ می کنم.
-این کار هر روزتان است؟
-بله، هر روز. حتی آخر هفته ها. من قبلا بیشتر و سریع تر می نوشتم. دیگر سن و سالم بیشتر شده و کمی کندتر شده ام.
-آیا معتاد به نوشتن هستید؟
-بله! معلوم است! من عاشق نوشتن هستم. این از معدود کار هایی است که با این که کمتر انجام می دهید، اما چیزهای بیشتری از آن عایدتان می شود. وقتی به چیزی معتادی، مانند مواد مخدر و یا الکل، هر چه بیشتر می گذرد، با مصرف بیشتر، هر چه کمتر و کمتر نصیب تان می شود. اما درباره نوشتن برعکس است. من ممکن است مثلا به مدت شش ماه نسخه پیش نویس یک داستان را بنویسم. بعد، حدود ده تا دوازده روز به خود استراحت می دهم تا همه چیز ته نشین شود و در جایگاه خود قرار بگیرد. اما در طول این مدت فراغت از نوشتن، هسرم را دیوانه می کنم. به طوری که می گوید: «از جلو چشممان دور شو. برو از خونه بیرون. برو یه کاری بکن، نقاشی کن. هر کاری که می تونی». پس تلویزیون تماشا می کنم، گیتار می نوازم و وقتی شب به رختخواب می روم، تمام این افکار به سراغم می آیند که خیلی هایش هم خوشایند نیستند. چرا که وقتی داستانی می نویسی، آن چه که می سازی رهایت نمی کند. وقتی قرار نیست بر روی کاغد بیایند، پس جای دیگر خودش را نشان می هد. در خواب هایم آنها را می بینم. خواب هایی که خیلی از اوقات من را در حالتی خجالت زده و نا مطمئن نشان می دهند.
سلطان وحشت از ترس و نوشتن می گوید - آکااستیون کینگ،نویسندگان مشهور

-مانند چه؟
-یکی از آنها که دائم تکرار می شود، این است که قرار است در یک نمایش بازی کنم ، شب افتتاحیه نمایش است  اما من نمی توانم لباس هایم را پیدا کنم. از آن بدتر، دیالوگ های خود را هم حفظ نکرده ام.
-این را چه طور تعبیر می کنید؟
-فقط نامطمئن بودن. ترس از شکست. ترس از کوچک شدن.
-شما پس از این همه سال موفقیت، ترس از شکست دارید؟
-قطعا! ترس از خیلی چیز ها در وجودم است. ترس از این که داستانی که در حال نوشتنش هستم شکست بخورد. این که نتوانم تمامش کنم و به نتیجه برسانمش.
-آیا به این فکر کرده اید که تخیلات شما خیلی فعال تر از بسیاری از آدم ها است؟
-نمی دانم! بیشتر از این که ذاتی باشد، تعلیمش داده ام. تخیل کردن کار سخت و دردآوری است. می تواند باعث سردردتان شود. احتمالا از نظر فیزیکی آسیب زننده نیست. اما از نظر ذهنی، چرا. اما هرچه بیشتر بتوانید آن را انجام دهید، بیشتر می توانید از آن استفاده کنید. گمان می کنم همه آدم ها استعداد و ظرفیتش را دارند. اما همه آن را گسترش نمی دهد.
-خب، قبول، اما خیلی از مردم توانایی انجام آن چه را شما انجام می دهید ندارند.
-یادم می آید وقتی دانشجو بودم، داستان کوتاه و رمان می نوشتم. بعضی از آن ها چاپ شد و بعضی هم نه. از چیزهای فراوانی که در سر داشتم، سرم در حال انفجار بود. انگار آن ها دنبال اجازه از من بودند تا از ذهنم خارج شوند. هنوز هم این طور است. اما نه دیگر مثل گذشته و نه به آن شدت.
-اگر قرار باشد بهترین کتابتان را انتخاب کنید، کدام کتاب خواهد بود؟
-«داستان لیزی». این کتاب از این نظر مهم برایم مهم است که درباره ازدواج است و من هرگز قبلا درباره اش ننوشته بودم. در این کتاب می خواستم به دو موضوع اشاره کنم: اول، زندگی مخفی ای که مردم در در دل ازدواجشان می سازند، و دوم این که حتی وقتی این قدر نزدیک با هم زندگی می کنید، ممکن است خیلی چیز ها را درباره ی هم ندانید.
-پس از این همه سال موفقیت، شما ثروت فراوانی به دست آورده اید. خیلی ها با این پول و سرمایه، زندگی اشرافی برای خود درست می کنند. مثلا در هاوایی یا جنوب فرانسه خانه می خرند و آن را با آثار «پیکاسو» تزیین می کنند. اما مشخص است که شما از این دسته آدم ها نیستید. پس ثروت برای شما چه مفهومی دارد؟
سلطان وحشت از ترس و نوشتن می گوید - آکااستیون کینگ،نویسندگان مشهور


-من پول را برای کتاب خریدن، به سینما رفتن و خرید محصولات موسیقی می خواهم. برای من، بهترین چیز دنیا، دانلود سریال های تلویزیونی از آی تونز است. چون تبلیغات بازرگانی ندارد. خوب، اگر من پول نداشتم، نمی توانستم چنین کاری انجام دهم. اما من حتی به پول، فکر هم نمی کنم. من دو چیز فوق العاده در زندگی دارم: سلامتم و بدهکار نیستم. پول برایم آن مفهموم را دارد که می توانم از عهده ی هزینه های خانواده ام بر بیایم و همچنان کاری را که عاشقش هستم انجام دهم.
-وقتی پولدار هایی را که مانند پادشاهان زندگی می کنند می بینید…..
-کاملا برایم بیگانه هستند. گرگ وال استریت را دیدم و فکر کردم که این آدم چه زندگی به شدت خسته کننده ای دارد. پول برای به دست آوردن پول بیشتر، چیزی نیست که ارضایم کند.
-جایی خواندم که شما بخشی از ثروتتان را به امور خیریه اختصاص داده اید. اما هیچ وقت اعلام نکرده اید به کجا.
-من و همسرم معتقدیم که اگر بخواهیم پولی به جایی اختصاص دهیم و آن را اعلام کنیم تا همه بدانند، نشانه تکبر ما است. شما این کار را برای خودتان انجام می دهید و نباید برایتان آن چنان اهمیت داشته باشد.
-شما حامی حزب دموکرات هستید. هیچ وقت نگران این نبوده اید که نشان دادن دیدگاه های سیاسی تان، باعث از دست رفتن گروهی از خوانندگانتان شود؟
-این همیشه اتفاق می افتد. نامه های زیادی دریافت می کنم که بعد از نوشتن یا اظهار نظری از سوی من، در آن ها نوشته شده که دیگر داستان هایم را نخواهند خواند. وقتی افرادی هستند که نمی توانند بین سرگرمی و دیدگاه های سیاسی تفاوت قایل شوند، من چه کار می توانم انجام دهم؟ خود من هرگز کتاب های تام کلنسی را دوست نداشته ام. اما به این دلیل نیست که او یک جمهوری خواه است. من فکر می کنم او نویسنده خوبی نیست. اما استیون هانتر که او هم جمهوری خواه است، از نظر م نویسنده خوبی است و کتاب هایش را دوست دارم. هرچند فکر می کنم او کتاب های من را دوست نداشته باشد
-آیا مستند جدید «اتاق ۲۳۷» را که درباره طرفداران سینه چاک فیلم «درخشش» ساخته «استنلی کوبریک» است دیده اید؟
-بله. بگذار این طور بگویم، نصفش را دیدم، حوصله ام سر رفت و خاموشش کردم.
-چرا؟
-سازندگان فیلم کاملا در تلاش بودند تا چیز های بی ربط را به هم مربوط کنند. حوصله چنین چیزهایی را ندارم.
-در طول این سال ها،  شما همیشه منتقد آثار کوبریک بوده اید. آیا ممکن است«درخشش» فقط به این دلیل که یک فیلم دلهره آور است که از آثار شما به فیلم تبدیل شده، اثر خوبی باشد؟
-من اصلا به ماجرا این طور نگاه نمی کنم. من اصلا به هیچ فیلمی این طور نگاه نمی کنم. فیلم ها هرگز برایم خیلی مهم نبوده اند. آن ها را در مدیومی پایین تر و زودگذر تر از ادبیات می بینم.
-آیا از این که «درخشش» ساخته «استنلی کوبریک» تبدیل به چنین فیلم کالتی شده متعجب نشدید؟
-واقعا این را درک نمی کنم. اما خوب، خیلی چیزها وجود دارد که درکشان نمی کنم. اما آن چه واضح است مردم آن را دوست دارند و اصلا برایشان قابل درک نیست که من چرا آن را دوست ندارم. کتاب پر حرارت است و فیلم سرد. کتاب با آتش پایان می یابد و فیلم با یخ. در داستان، می بینیم که جک تورنس آدم خوبی است و تلاش می کند خوب باشد، اما آن مکان رفته رفته او را دیوانه می کند. اما تا جایی که من در فیلم دیدم، او از همان ابتدا دیوانه است. آن زمان باید دهانم را می بستم. فیلم در حال اکران بود و جک نیکلسون هم در آن بود.
سلطان وحشت از ترس و نوشتن می گوید - آکااستیون کینگ،نویسندگان مشهور


-بهترین فیلمی که از روی کتاب هایتان ساخته شده کدام است؟
-احتمالا کنارم بمان. فکر می کنم به این دلیل که به کتاب وفادار بوده و شیب احساسی داستان را رعایت کرده است. فیلم تاثیر گذار است و وقتی راب راینر خودش شخصا آن را به من نشان داد واقعا برایم جالب بود. او برای کار دیگری به هتل بورلی هیلز آمده بود و وقتی وقتی دید من هم آن جا هستم، ازم خواست که فیلم را نشانم دهم. اگر یادت باشد، این فیلم قرار بود از جمله محصولات کم خرجی باشد که تنها شش یا هفت سینما آن را نمایش می دهند و بعد از آن از یاد ها برود. اما در عوض، تبدیل به فیلمی ماندگار و پرفروش شد. وقتی فیلم تمام شد، راینر را در آغوش گرفتم و اشک ریختم. چون که فیلم شرح حال خود من بود. اما باید بگویم کنارم بمان، رهایی از شاوشنگ و مسیر سبز، هر سه فیلم های خوبی هستند. میزری هم فیلم خیلی خوبی است. دلورس کلیبورن فیلم خیلی خیلی خوب است. کوجو هم حرف ندارد.
-چه طور با این موجی که برای فروش کتاب های نوجوانانه به راه افتاده کنار آمده اید؟ مکاتب فراوانی در ادبیات تعریف شده که اکثرا مربوط به بزرگسالان است.
-من خودم دیوانه این کتاب ها هستم. همه کتاب های «هری پاتر» را خوانده ام و واقعا دوستشان دارم. اصلا این ایده را که کتاب هایی در ژانر نوجوانانه، عاشقانه و یا علمی-تخیلی و یا هر چیز دیگر وجود داشته باشد قبول ندارم. شما کتاب را فقط به این خاطر می خوانید که خوانده باشید. بعضی ها اخیرا از من پرسیده اند که آیا دلم خواسته کتابی نوجوانانه بنویسم یا که نه. در جواب گفته ام: «من همه کتاب هایم را برای آن ها هم نوشته ام. چرا که اصلا به ژانر در ادبیات معتقد نیستم.»
-آیا از پایان دوران کتاب های چاپی ناراحت نمی شوید؟
-به نظرم کتاب ها در سراسر دنیا در حال همه گیر شدن هستند. اما شکل همه گیر شدنشان دیوانه وار است. در صنعت نشر و چاپ نگرانی از این بابت است که فروشگاه های کتاب در حال از بین رفتن هستند. شرکت های بزرگ انتشارات، شعبه های خود را در بسیاری از کشور ها تعطیل کرده اند. چرا که آمازون با کیندل خیلی پیش از آن ها بازار را در اختیار گرفته است. همان اتفاقی که برای صنعت موسیقی افتاد و شکلش عوض شد و حالا برای ۱۲۰ سال آینده سر پا مانده است.
-حالا که از «هری پاتر» حرف زدید، بگذارید بپرسم که شما با جی.کی. رولینگ دوست شده اید، درست است؟
-بله، در یک مراسم خیریه همدیگر را ملاقات کردیم. او در حال کار برروی آخرین کتاب مجموعه «هری پاتر» بود. در حال حرف زدن بودیم که ناشر و ویراستارش او را صدا کردند و حدود ۱۰ دقیقه با او حرف زدند. بعد که برگشت، عصبانی بود. گفت: «اصلا اینا حالیشون نیست ما چی کار می کنیم. اصل نمی فهمن ما چی کار می کنیم». بعد من گفتم: «نه! نمیفهمن. هیچ کدومشون نمیفهمن.» هنوز هم در زندگی ام همین طور است
-منظورتان چیست؟
-هیچ کس واقعا درک نمی کند کار نویسندگی یعنی چه؟ همه ی آن ها تنها به کتاب فکر می کنند و نه چیز دیگر. اصلا نویسنده ی این کتاب برایشان جدی نیست.
سلطان وحشت از ترس و نوشتن می گوید - آکااستیون کینگ،نویسندگان مشهور


-شما به تماشای سریال های تلویزیونی اشاره کردید. بهترین سریالی که در ۱۵ سال اخیر در تلویزیون دیدید کدام بوده است؟
بریکینگ بد (افسار گسیختگی) . ازهمان صحنه اول معلوم است که با یک سریال فوق العاده طرف هستید.
-جالب است که فیلم های سینمای بدنه، بدتر شده اند در حالی که سریال های تلویزیونی هر روز در حال بهتر شدن هستند.
-باید بگویم که درباره سریال هایی مانند تحقیقات صحنه جرم (سی اس آی) که اساسا تنها یک داستان را بارها و بارها تکرار می کنند حرف نمی زنم. حتی منظورم سریال مردان دیوانه که هم اصلا دوستش ندارم نیست. منظورم سریال هایی مانند بربکینگ بد، پسران آنارشی، مردگان متحرک، پل و آمریکایی ها است. سریال هایی که پر از جزئیات و چنان درگیرکننده اند که فیلم های سینمایی در برابرشان مانند داستان های کوتاه به نظر می رسند.
-بیایید به سراغ موسیقی برویم. کتابتان «رقیب»، درباره یک نوازنده گیتار موسیقی راک است. فکر می کنید که اگر استعداد موسیقی داشتید، این مسیر زندگیتان می شد؟
-مطمئنم همین طور بود. من عاشق موسیقی هستم و کمی هم نوازندگی بلدم. اما هر کسی می تواند تفاوت بین کسی را که استعداد دارد و کسی که ندارد متوجه شود. شخصیت اصلی «رقیب»، جیمی، استعدادی ذاتی دارد. من هنگام نوشتن همان کاری را انجام می دهم که نوازنده با گیتار می کند. این را هیچ کس به من یاد نداده است. در «رقیب» نشان داده ام که نوشتن چه طور می تواند همانند موسیقی به کار گرفته شود.
-بهترین کنسرتی که تا به حال دیده اید کدام بوده است؟
-کنسرت بروس اسپرینگستین. سال ۱۹۷۷ به کنسرتش در آیس آرنا در لویینستون رفتم. او حدود چهار ساعت برنامه اجرا کرد. عالی بود. کنسرت پر از انرژی و زندگی و حس واقعی بود. او یک اجرا کننده عالی و بی نظیر بود.
-آیا درباره این که چه بر سر میراثی که از خود برجای گذاشته اید، زیاد فکر می کنید؟
-نه! نه خیلی زیاد. در واقع این از کنترل من خارج است. فقط دو چیز برای نویسندگانی که از دنیا می روند رخ می دهد: یا در آثارشان به زندگی ادامه می دهند و یا فراموش می شوند. ایروینگ والاس و سامرست موآم در زمان خود کتاب های پرفروشی نوشتند. اما حالا همه آگاتا کریستی یادشان می آید و آن ها را کسی نمی شناسد. واقعا نمی دانم  برایم پس از مرگ چه اتفاقی خواهد افتاد.
-چند بار تصمیم به بازنشستگی گرفتید. اما هر گز آن را عملی نکردید. آیا فکر می کنید در دهه هشتاد زندگی و یا بعد ش این کار را انجام دهید؟
-بله! چه کار دیگری است که می توانم انجام دهم؟ منظورم این است که بالاخره باید کاری برای پر کردن روزهای زندگی تان داشته باشید.  من فقط می توانم گیتار بنوازم و سریال تماشا کنم. نویسندگی مرا سرشار و ارضاء می کند. دو دلیل خوب دارم که این کار را ادامه دهم: این کار مرا خوشحال می کند و مردم را هم خوشحال می کند.

منبع :