آکاایران: بسیاری ادبیات «اورهان پاموک» را پلی می دانند بین ادبیات غرب و شرق. او نویسنده ای است که به تمرکز بر جذب مخاطبان غیرترک متهم شده اما واقعیت این است که «پاموک» با نوشتن درباره شهروندان غم زده و جذاب طبقات بالای جامعه استانبول، یکی از تأثیرگذارترین نویسندگان تاریخ کشورش شده است.
خبرگزاری ایسنا - ترجمه از مهری محمدی: بسیاری ادبیات «اورهان پاموک» را پلی می دانند بین ادبیات غرب و شرق. او نویسنده ای است که به تمرکز بر جذب مخاطبان غیرترک متهم شده اما واقعیت این است که «پاموک» با نوشتن درباره شهروندان غم زده و جذاب طبقات بالای جامعه استانبول، یکی از تأثیرگذارترین نویسندگان تاریخ کشورش شده است.

آکاایران: 64 ساله است و «شوری در سر» دارد«اورهان پاموک» ۶۴ ساله در رمان جدید خود «بیگانگی در ذهنم» (که در ایران با عنوان «شوری در سر» هم ترجمه شده) به قلمروهای کمتر شناخته شده پا گذاشته؛ او دستفروشی فقیر را به عنوان قهرمان داستانش برگزیده که به تازگی از روستا به استانبول آمده. این رمان استانبول را در برهه ای که دچار تغییرات مداوم و سریع می شود، توصیف می کند.
«بروس رابینز» که خود استاد ادبیات انگلیسی و تطبیقی در دانشگاه کلمبیاست، با «پاموک» درباره جدیدترین رمانش گفت وگو کرده. متن این مصاحبه را که در «رویو آو بوکس» منتشر شده، در ادامه می خوانید:
از یک زاویه این رمان درباره نامه های عاشقانه ای است که به دست مخاطب اشتباهی می رسند.
این که او را یک مخاطب اشتباهی بخوانیم، اغراق است. شخصیت «مولود» به دختری که فقط چند لحظه چشمانش را دیده، نامه می نویسد. این یک موقعیت رایج در جامعه محافظه کار کشاورز است که در آن دختران و پسران مجرد تنها در عروسی ها و یا مناسبت های مشابه با هم آشنا می شوند. اگر شما بخواهید در چنین جامعه ای ازدواج کنید، باید استعداد لفاظی و ایده آل نمایی را داشته باشید. «مولود» نامه هایش را به یک زن ایده آل می نویسد.
اخیرا گزارشی از موسسه آمار ترکیه خواندم که نوشته بود ۵۲ درصد ازدواج ها در ترکیه از پیش تعیین شده است. مسلما دستیابی به آمار دقیق سخت است چون هیچ کس نمی خواهد بپذیرد که ازدواجش از پیش تعیین شده است مگر این که خیلی محافظه کار باشد و به این سنت افتخار کند. گمان می کنم خیلی از آن هایی که ازدواج قراردادی داشته اند، آن را انکار می کنند. آن ها به جایی می روند، اول یک لیموناد می خورند، مثلا به یک قنادی یا اگر مدرن تر باشند با خواهران و دایی هایشان، به سینما می روند تا بتوانند به فرزندان و نوه هایشان بگویند: نه، قبل از ازدواج همدیگر را دیده بودیم. ازدواج ما از پیش تعیین شده نبود!
در این رمان سعی دارید درباره افرادی حرف بزنید که با افرادی که با آن ها رشد پیدا کرده اند، تفاوت دارند. اگر درست فهمیده باشم، چنین رویکردی دربردارنده یکسری تحقیقات بوده. می شود درباره تحقیقات خود حرف بزنید؟
در ترکیه و امروزه در نقدهای بین المللی، مردم تأکید دارند که «پاموک» یک نویسنده سکولار از طبقه بالای جامعه است که درباره زندگی مردم طبقه پایین می نویسد. واقعیت این است که چنین کاری برای رمان نویسی سخت کوش که حرف زدن با مردم را دوست دارد، اصلا مشکل نیست. اکثر اطلاعاتی را که درباره یک فروشنده مرغ و پلو لازم است، این که او چطور مرغ و برنج را می پزد، چطور آن ها را می فروشد، مواد اولیه را از کجا تهیه می کند و چقدر سود می کند، می شود با شروع یک مکالمه با یک فروشنده مرغ و پلو در خیابان به دست آورد. اگر رفتار شما دوستانه باشد، اکثر اوقات طرفتان آماده حرف زدن است.
64 ساله  است و «شوری در سر» دارد - آکانویسندگان مشهور،ادبیات


او با این شروع می کند که تمام این ها را خودش می پزد. نیم ساعت بعد می گوید در واقع همسرش این کار را می کند. این رمان براساس مکالمات خودمانی با دست فروشان خوراکی ها درباره ترفندهای تجاری شان است. من به دست آوردن چنین اطلاعاتی را دوست دارم، این ها به رمان اصالت می دهند. اما تحقیق آن چیزی نیست که من به آن افتخار می کنم. من به خاطر تعادل و ترکیب زیبایی شناسانه رمان به خودم می بالم. برای اولین بار بود که من یک گروه محقق داشتم. فارغ التحصیلان مردم را می بینند و با آن ها حرف می زنند. از جزییات می پرسند و گاهی آن ها را به من معرفی می کنند. وقتی می بینم که یک نفر از حرف زدن لذت می برد، من هم از گوش دادن لذت می برم.
چرا تصمیم گرفتید چندین شخصیت، داستان را تعریف کنند؟
من نگارش این کتاب را به عنوان یک رمان قدیمی قرن هفدهمی شروع کردم. دلم می خواست بدانم در این حوزه چه کاری می توانم انجام دهم. اکثر ابداعات تجربی من، آن ها که خودم پست مدرن می خوانمشان، بعد از شروع به نگارش یک کتاب شکل گرفته اند. من کل داستان را در ذهنم دارم و بعد ادامه می دهم و راه های جدید قصه گویی را به وجود می آورم. بعد از مدتی می فهمم که دلم می خواهد کاری متفاوت با «بالزاک» یا «زولا» در روایت انجام دهم. در این رمان نوشتن از زبان شخصیت اصلی ـ دستفروشی است که اوایل دهه ۱۹۷۰ به استانبول آمده و ۴۰ سال است همه چیز از ماست و بستنی گرفته تا مرغ و پلو و بوزا می فروشد ـ آسان بود. او کارهای دیگری هم انجام می داد. به راحتی درباره او می نوشتم اما وقتی کتاب طولانی تر شد، احساس کردم سختم شده. می خواستم واقع گرایی تمام صداهای اول شخصی را که ضبط کرده بودم به داستان بیاورم.
وقتی مردم متوجه شدند من یک نویسنده یا روزنامه نگار هستم، دوست داشتند در مورد عاشق شدن، چطور زندگی کردن، اهمیت مذهب در زندگی شان، اهمیت سحرخیز بودن، صداقت با مشتری و این جور مسائل من را نصحیت کنند. آن ها در میان حرف هایشان از جزییات واقعی زندگی به فلسفه زندگی، تغییر مسیر می دادند و من این را دوست داشتم. پس می خواستم به آن ها اجازه دهم خودشان را نشان دهند. تصمیم گرفتم روایت های اول شخص را در چارچوب روایی قرن نوزدهمی «زولا»یی ام بگنجانم. در واقع من از «زولا» زیاد خوشم نمی آید، «بالزاک» و «استاندال» را بیشتر دوست دارم. سعی کردم این کار را به نحوی انجام دهم که نیاز نباشد خواننده ای نابغه باشد تا بفهمد دارم زاویه دید را از سوم شخص به اول شخص تغییر می دهم. فکر می کنم موفق شدم.
شما گفته اید که بیشتر به خاطر تعادل و ترکیب اثر، به خود افتخار می کنید تا اطلاعاتی که در رمانتان درباره نحوه عملکرد و تغییرات این شهر ارائه داده اید.
بگذارید این طور بگویم؛ من به «موزه معصومیت» افتخار می کنم نه به خاطر اشیایی که در آن قرار دادم، بلکه به خاطر پنجره ای که آن ها درونش قرار دارد، به خاطر ترکیب و ساختار آن. نمای اطلاعات هم باید زیبا باشد.
64 ساله  است و «شوری در سر» دارد - آکانویسندگان مشهور،ادبیات

«پاموک» در موزه معصومیت

می شود بیشتر توضیح دهید که منظورتان از ترکیب چیست؟
ساختار چیزی ابتدایی است، تقریبا یک غریزه حیوانی. من می خواهم بدانم، آیا این خواندنی است؟ جذاب است؟ توصیف ۶۰۰ صفحه ای دنیا و افکار «مولود» شاید کمی خسته کننده باشد. می خواهم روایت را تکه تکه کنم تا صداهایی را که با صدای مولود در تضاد هستند وارد داستان کنم، زاویه دید او را هم مثل صدای سوم شخصِ نویسنده مانند به چالش بکشم. بنابراین این کار را کردم.
من اعتراضاتی در روزنامه های ترک و حالا نقدهای بین المللی می بینم. آن ها می گویند: «پاموک خیلی هم پست مدرن نیست!». انگار ناامید شده اند. می خواهم بگویم: ما کارهای پست مدرن را پیش از این انجام داده ایم! می دانم کمی ریسک کرده ام اما از آن ها دفاع نمی کنم. من حجم عظیمی از اطلاعات داشتم و اگر می خواستم شخصیتم را تا سرحد ممکن، انسان جلوه دهم باید آن ها را با یک نوع بینش، نوع خاصی از بیگانگی ترکیب می کردم.
شما شخصیت «مولود» را با گرایش نویسندگی خود برای عقب و جلو رفتن گره زده اید، انگار او خودش هم یک رمان نویس است. این به دنیای درونی این شخصیت غنا می بخشد.
این ابداع «فلوبر» بود، روش غیرمستقیم آزاد. گفتمان غیرمستقیم آزاد به نویسنده اجازه می دهد تا به آگاهی شخصیتش نزدیک تر شود. خواننده متوجه نمی شود راوی دارد حرف می زند یا «مولود». این تغییرات را هیچ خطی مشخص نمی کند. وقتی «فلوبر» این کار را انجام داد، هنر رمان نویسی را آزاد کرد و قابلیت آن را افزایش داد. روایت هم می تواند تا یک فاصله عقب نشینی کند، مثل زمانی که «تولستوی» از نزدیک شدن نیروهای «ناپلئون» به مسکو می گوید. چه کسی اینجا دارد حرف می زند؟
معیار زمانی رمان؛ پوشش دادن ۴۰ سال و بخش زیادی از اتفاقات زندگی در یک اثر، خیلی تأثیرگذار است. می توانید درباره این برخورد غیرمتداول با زمان صحبت کنید؟
شاید این نحوه به کارگیری زمان، هنگامی که رمان ساختار یک داستان خیلی ساده را دارد، غیرعادی باشد. یک پسر برای دختری که خیلی مختصر و با یک فاصله ملاقات کرده، نامه های عاشقانه می نویسد، او گول می خورد و با خواهر بزرگ تر دختر که به اندازه او زیبا نیست، ازدواج می کند. نمی خواهم بگویم چطور این اتفاق می افتد.
من و تو سال ها تدریس کرده ایم اما در سمینارهایمان دانشجویان را مجبور نکرده ایم خیلی درباره رمان ها و شخصیت هایی از طبقه پایین اجتماع حرف بزنند. وقتی در حال نگارش این رمان بودم، ویراستار انگلیسی ام از من پرسید آیا هیچ شخصیتی از طبقه متوسط هم در اثرم دارم. داشتم به اضافه کردن شخصیتی از طبقه متوسط جامعه به عنوان دوست «مولود» فکر می کردم، اما بلافاصله به او گفتم: «نه، هیچ شخصیتی از طبقه متوسط در این رمان نخواهد بود.» هیچ کس مثل «لوین» در «آناکارنینا» که درو کردن کشاورزان را نظاره می کند و به کارشان معنا می بخشد، وجود ندارد. تمام جریان رمان من در میان روستاییان رخ می دهد.
64 ساله  است و «شوری در سر» دارد - آکانویسندگان مشهور،ادبیات


خب، در واقع آن ها دقیقا هم کشاورز نیستند، روستایی هایی هستند که به یک شهر مدرن آمده اند. این رمان درباره زندگی شهری مدرن است و شخصیت هایی که ممکن است فقیر باشند اما از لحاظی، خیلی هم مدرن. مشکل هماهنگ شدن با فردیت، خودپرستی و عقل اقتصادی شهر است. آن ها که سریع هستند، شانس موفقیت دارند. آن ها که مثل «مولود» گیج می زنند، موفق نمی شوند. اما آیا «مولود» واقعا به دنبال موفقیت است؟
این همان چیزی نیست که می خواهید درباره طبقه کارگر بگویید؟ در ساختار رمان، من آنچه را شما در موردش حرف می زنید در رابطه بین «مولود» و «فرهت» می بینم. دوستی این دو، بخش زیادی از رمان را شکل می دهد. از لحاظ ساختاری کمی موازی کاری با «برف» دیده می شود.
در کلاس و در دوران آشنایی قبل از کلاسمان، گاهی درباره «جورج لوکاس» حرف می زدیم. «لوکاس» می گوید که بهترین رمان نویسان تاریخی، شخصیت هایی خلق می کنند که در درگیری های جامعه شان، می شود آن ها را به هر دو طرف سوق داد. او می گوید چنین چیزی تنها در صورتی ممکن است که این شخصیت ها تعهدات قوی سیاسی ایدئولوژیکی و اخلاقی نداشته باشند و دارای تفکراتی نرم باشند. «مولود» از این الگو پیروی می کند.
شما به نوعی به خواننده می گویید که این داستان، شروع جریان اسلام گرایی در ترکیه است. «مولود» به اسلام گرایی جذب می شود اما در عین حال دوستی از جناح چپ دارد و پسرعموهای او به نوعی فاشیست هستند. بنابراین آیا او واقعا «آدم وسط» است؟
من داشتم از «استاندال» پیروی می کردم و آیینه ای را روبه روی جامعه گرفته بودم. اگر «مولود» خیلی متعصب باشد، نمی تواند برود با آن مرد خردمند مسلمان دیدار کند و همچنین به حرف های دوست مارکسیستش گوش دهد و برود پوسترها را بچسباند.
این رمان مسلما درباره شهر استانبول است. چه چیزی در مورد این شهر هست که فکر می کنید تا حالا نگفته اید؟ مردم همچنین می گویند شما بخش زیادی از خودتان را در شخصیت اصلی گنجانده اید.
در ترکیه، قالب حاکم بر ادبیات داستانی، رمان روستایی بود. بهترین این نوع رمان نویس ها، «یاشار کمال» بود. اگر شما در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ رمان نویسی متعهد به جامعه بودید، درباره شرایط و ابزار زندگی در فضای روستایی آناتولی می نوشتید. من در این باره چیزی نمی دانستم، پس شروع کردم به نوشتن درباره استانبول. تنها به این خاطر که می خواستم درباره آدم هایی که می شناسم بنویسم، نه درباره شهرها. من بعد از ترجمه کتاب هایم به عنوان «نویسنده استانبول» شناخته شدم. ترک ها این را از طریق مردم خارج از ترکیه متوجه شدند. در همین حین من کتاب خاطرات «استانبول» را که در سال ۱۹۷۳ تمام می شود، نوشتم. داستان «کتاب سیاه» در سال ۱۹۸۰ اتفاق می افتاد. من در دهه های ۱۹۹۰ و پس از آن درباره استانبول ننوشتم. حتی «موزه معصومیت» که در سال ۲۰۰۸ به پایان رسید، استانبول اوایل قرن بیست ویکم را نشان نمی دهد. بنابراین من درباره تغییرات فراوانی که استانبول طی ۲۵ سال گذشته تا الان تجربه یا تحمل کرده، ننوشته بودم. از قشر طبقه پایین استانبول چیزی ننوشته بودم، بنابراین یک خلأ بزرگ در دیدگاه خودتحمیل شده من وجود داشت.
تکرار این موضوع کمی خسته کننده است، اما دوباره می گویم: من سال ۱۹۵۲ در استانبول متولد شدم. آن زمان جمعیت این شهر یک میلیون نفر بود. حالا می گویند به ۱۷ میلیون رسیده. تغییراتی که من در ۵۰ سال اول عمرم دیده ام، کمتر از تغییرات ۱۳ سال گذشته است. من هنوز ساده دلانه به مأموریت نوشتن درباره زندگی در استانبول باور دارم و از انجام دادن این کار خوشحالم، اما به روز ماندن خیلی سخت است! با این رمان من به خودم گفتم: درباره زندگی خیابانی می نویسم.
64 ساله  است و «شوری در سر» دارد - آکانویسندگان مشهور،ادبیات

«پاموک» در مراسم دریافت جایزه نوبل ادبیات 2006

«مولود» کارش را دوست دارد. نمی گوییم او خودش را در کارش پیدا می کند اما پرسه زدن در خیابان های استانبول، دست فروشی و ملاقات با مردم، برای او کار شاقی نیست. در بُعد عمیق آن ، این کار عرصه بروز اوست. به یک معنا، او خودش هم کمی رمان نویس است. شما وقتی نوشتید احساسی که او با داد زدن چیزی که می فروشد منتقل می کند و باعث پژواک آن در مردمی که او را می شنوند می شود، به این مسأله تأکید کردید. آیا رمان نویس و دست فروش وجه تشابه مهمی در این رمان دارند؟
اوه بله، «مولود» یک شخصیت جذاب است. البته اگر جذاب باشد و من اشتباه نکرده باشم. چون حسن نیت دارد، آدم خوب و شادی است. «کی یر کگارد» می گوید آدم های بدبخت یا در گذشته زندگی می کنند یا در آینده، در حالی که آدم های خوشبخت در زمان حال زندگی می کنند. «مولود» عمیقا در حال زندگی می کند. بخش هایی از ذهن من، ذهن «مولود» است، اما ای کاش توانمندی او در لذت بردن از حال را داشتم. «مولود» کمی شبیه یک صوفی معتقد به وحدت وجود است. به تمام توجه های محبت آمیز او به دختری که با او فرار می کند، نگاه کنید. با این که می داند گول خورده و او دختر اشتباهی است. او همان چیز عمیقی را دارد که مدرنیته دارد در ما می کشد. او رویاهای خودش را دارد و بیشتر از ما، استعداد پیوستن به هدف مشترک. او مدعی نیست و احساس نمی کند باید جدل کند. او قربانی ای است که احساس قربانی شدن نمی کند.
کشف مثبت اندیشی «مولود» مشکل بزرگی را در این رمان حل کرد؛ نوشتن درباره فردی از طبقه پایین به عنوان نویسنده ای که خودش هم از آن قشر نیست، برای خوانندگانی که آن ها هم از طبقه پایین نیستند. این فقط از نظر سیاسی غلط نیست. سوالی درباره موجه بودن آن هم وسط است. نمی خواهم رازهای کاری ام را به شما بگویم، اما کارهای زیادی کردم تا از این مشکل اجتناب کنم یا حداقل باعث شوم کمتر دیده شود. خیلی تلاش کردم تا جلو ملودرام را بگیرم. «مرد بیچاره دارد گریه می کند!» این را نمی خواستم.
من «دیکنز» را دوست دارم، زبانش را هم، اما سانتیمانتال بودنش را نه. عصبانی ام می کند. از بسیاری جهات، این یک رمان دیکنزی است. برای اجتناب از ملودرام، گاهی از «دیکنز» یاد گرفتم؛ هیچ چیز بهتر از طنز نیست. امیدوارم خواننده ها بیشتر بخندند تا گریه کنند. اما آنچه بیش از همه کمکم کرد، بیرون کشیدن چیزهایی از ذهن خودم بود، مثل عنوان رمان.
در طول تمام دوران نوجوانی ام در دهه ۲۰ و ۳۰، دوستانم به من می گفتند: «اورهان، تو ذهن عجیبی داری». بعد به همین عبارت در نقل قول های «وردزورث» برخوردم: «بیگانگی در ذهنم» (همان طور که قبلا اشاره شد «عین له غریب» عنوان این رمان را در فارسی «شوری در سر» ترجمه کرده است) و من این را نوشتم و فکر کردم روزی، این عنوان یکی از رمان هایم می شود و سرانجام شد. من تخیلاتم را به «مولود» قرض دادم اما نمی توانم به شما بگویم درباره چه بودند.
اما این رمانی درباره فرسایش آرزوهای «مولود» نیست، چون او اشتباهاتش را نمی پذیرد.
«مولود»، «راستینیاک» ـ قهرمان کتاب «بالزاک» ـ نیست. «راستینیاک» یک آدم شهرستانی است که به پاریس می آید تا آن را فتح کند. او می خواهد پولدار و موفق شود. انرژی، قدرت و درامِ زاویه دید با ظهور نظام سرمایه داری به همراه دیدگاه دموکراتیک تری در جامعه بروز پیدا می کند و تحرک اجتماعی ممکن می شود. «بالزاک» جاه طلبی هایش را روی «راستینیاک» پروجکت کرده است. وقتی ما درباره «راستینیاک» می خوانیم، می توانیم «بالزاک» را در حال انتشار روزنامه و رویاپردازی درباره ثروتمند شدن تصور کنیم. من و «مولود» آن آرزوها را در سر نداریم، دیدگاه «مولود» محدودتر است.
64 ساله  است و «شوری در سر» دارد - آکانویسندگان مشهور،ادبیات


«فرهت» کُرد چپ گرا، که بهترین دوست «مولود» است هم همین طور است؟ قهرمانی که بیشتر بالزاکی حساب می شود؟
او مدرن تر است.
شما می گویید استانبولی که اینجا دیده می شود، به دست گانگسترها یا دولتی که مردم را وادار کرده مثل گانگسترها رفتار کنند، اداره می شود؟
امروزه این هم طبیعی است. سرمایه داری معقول.
اما شما خیلی هم این نظام سرمایه داری معقول را در رمانتان نشان نمی دهید.
به این خاطر است که شما طبقات کارگر نرمال را نمی بینید. این نکته مهمی در مورد این رمان است. این خیابانگردها، آن مردم طبقه پایینی که در کارخانه ها کار می کردند، نیستند. در همان محله ای که کارگران کارخانه زندگی می کنند، هستند اما در پایان، آن ها بیشتر موسسانی خصوصی و سرمایه دارانی در مقیاس کوچک تر هستند.
بنابراین «راستینیاک» برای فتح پاریس باید یک گانگستر شود و «مولود» نمی خواهد گانگستر شود؟
اما پسرعموهای او می شوند.
شما وقت زیادی صرف ماجراهای «فرهت» و «مولود» به عنوان مأمور برق می کنید. داشتید تلاش می کردید خواننده زیبایی این حرفه را ببیند؟
این رمان تا حد زیادی باستان شناسی سبک فوکویی را در زندگی روزمره پیاده می کند، اما در واقعیت هم این ها برای من اتفاق افتاده. این اتفاق در سال ۱۹۹۵ افتاد. مأمور من را شناخت. او یک چپ گرای سابق بود و همه چیز را درباره شغلش به من گفت. بعدها دوباره چک کردم؛ مصاحبه های زیادی با مأمورها و مهندسان برق سابق انجام دادم. اطلاعات زیادی در مورد محصولات الکتریکی، تقسیم برق و تقلب و مسلما خصوصی سازی در این کار به دست آوردم. اول، دولت مجموعه ای از پرداخت ها را خصوصی می کند و بعد بقیه صنعت برق را. در آن سال ها حقه بازی های مبتکرانه زیادی انجام می شد.
64 ساله  است و «شوری در سر» دارد - آکانویسندگان مشهور،ادبیات


پیش ترها، وقتی من تازه کار نویسندگی را شروع کرده بودم، همسرم کارهای دیگری انجام می داد و من قبض های برق را در اداره پست پرداخت می کردم. کلی صف و دعوا بود و وقت زیادی تلف می شد. تو باید پول می دادی، یک نفر باید امضا می کرد؛ یک فرآیند ابتدایی بود. حالا شما با کارت های اعتباری پرداخت می کنید و هیچ کس را نمی بینید.
خواب ها نقش مهمی در کتاب هایتان دارند، نه؟
«هنری جیمز» می گوید: «اگر در کتابی یک خواب تعریف کنی، یک خواننده را از دست می دهی.» خواب ها نقش آن قدر بزرگی ایفا نمی کنند. آن ها بخشی از لفاظی و کلام هستند. رویاها زندگی آدم ها را عوض نمی کنند. من به آنچه «فروید»، محتوای خواب می نامید اهمیت می دهم، اما ساختار کلی رمان و خود خواب ها را از دید «فروید» نگاه نمی کنم. نمی خواهم مثل «ژاک لکان» باشم. «مولود» به «لکان» اعتقادی ندارد.
به نظرم می رسد یکی از کارهایی که شما سعی داشتید در نشان دادن طبقه کارگر انجام دهید، مبارزه خیلی نرم علیه کلیشه ها بود.
یکی از آثار کلاسیک در این ژانر، رمانی است که من عاشقش هستم؛ «صد سال تنهایی». این کتاب با خانه ساختن مردم شروع می شود. انگار اشیاء از بیرون محدوده فضا می آیند و یک روستا به وجود می آید. ناگهان همه اهالی روستا شروع به نواختن پیانو می کنند! به یک باره آن ها دیگر روستایی نیستند. داستان جهشی می کند و به طبقه متوسط می پردازد. هیچ «مولود»ی در کار نبود، اگر خاله اش پیانو نمی زد. شخصیت های من با درگیری های سطحی تر و اقتصادی تری دست و پنجه نرم می کنند. مرحله بعدی که بُعد فرهنگی زندگی است، فراتر از حد دانش آن هاست. آن ها نه به دنبال کلکسیون درست کردن هستند، نه فیلم می بینند و نه روزنامه می خوانند. آن ها بخشی از پیشرفتی که منجر به نگارش این رمان شده، نیستند. آن ها در هزاره ای زندگی می کنند که هرگز به خودی خود یک رمان را برنمی گزیند. این چالش من بود.
وقتی مردم می گویند «مولود» یک روستایی یا ولگردی پایین دست است، من خوشحال می شوم و با آن موافقم. ابداع ولگرد توسط «بودلر» باعث شد شاعرانگی زندگی شهری دیده شود. من پرسه زدن های ناتمام و تماشای ویترین مغازه ها و کارهای این چنینی را دوست دارم. با این حال در پایان، ولگرد یک شخصیت از طبقه بالاست. این خلأ در رمان، چالش من است. «مولود» تمام اشیایی را که رمان پر می کند ندارد: زیورآلات، زیرسیگاری ها، تبلیغات، مبلمان. هر آنچه نشریات درباره اش می نویسند، در دنیای او گم شده است. او فقط آن ها را در آشپزخانه های دیگران می بیند. وقتی داشتم برای نوشتن این رمان تقلا می کردم، این مسأله کشاکش درونی من بود.
«مولود» با خانواده اش هم احساس خوشبختی می کند. فکر می کنم شاید شما قصد داشتید تصویری از خوشبختی یک خانواده متعلق به طبقه پایین ترکیه را ارائه دهید.
بله، اما اجازه دهید این را به شکل دیگری بگویم: من فکر نمی کنم «مولود» از این که در شب های سرد دستفروشی می کند خوشحال است، اما مجبور است. ولی او کمتر از سه ساعت در شب کار می کند. در فرهنگی که درگیری های زندگی این قدر سخت است و امنیت چندانی در کار نیست، خانواده بزرگ ترین منبع شادی است. هر چه زندگی بیرون بی رحم تر، خشن تر و دلسردکننده تر است، فرد بیشتر لذت های زندگی خانوادگی را در آغوش می گیرد و آن ها را رمانتیک جلوه می دهد. آن افرادی که مثل «راستینیاک» با فردیتی مُصر و آرزومند راهی شهر می شوند، بیشتر در معرض تزریق ناخوشی های بیرونی به فضای درونی قرار دارند. آن ها همسر، فرزندان و همه چیز را مورد سوال قرار می دهند. «مولود» هرگز چنین کاری نمی کند. «مولود» طوری وارد خانه اش می شود که انگار به مسجدی پا گذاشته.

منبع :