آکاایران: تعطیلات تابستانی بهترین فرصت برای کتاب دوستان است تا با سفر به دنیاهای متعدد آثار تازه منتشرشده، به اوج هیجان برسند.
خبرگزاری ایسنا - ترجمه ازمهری محمدی مقدم: تعطیلات تابستانی بهترین فرصت برای کتاب دوستان است تا با سفر به دنیاهای متعدد آثار تازه منتشرشده، به اوج هیجان برسند.  در راه انتخاب بهترین ها، بیشترین کمک را از چه کسی جز نویسندگان موفق می توان گرفت؟

آکاایران: پیشنهادهای تابستانی برای کتابخوان ها«گاردین» در گزارشی که به رسم هر سال منتشر می کند، سراغ تعدادی از نویسندگان مطرح رفته و لیستی از کتاب های پیشنهادی شان را درآورده است. این فهرست شامل کتاب هایی می شود که این چهره های صاحب نظر خوانده اند یا قصد مطالعه آن ها را دارند و برای تعطیلات فصل تابستان به خوانندگان خود پیشنهاد می کنند.
«لیزا مک اینرنی»، برنده جوایز «بیلیز» و «تی. اس الیوت»
پیشنهادهای تابستانی برای کتابخوان ها - آکاادبیات،کتاب،تابستان


من درباره کتاب هایی که قرار است این تابستان بخوانم، خیلی کنجکاو و خوش بین هستم و به طور ویژه انتظار خواندن «استخوان ها خورشیدی» از «مایک مک کورمک» را می کشم. این اثری تجربی است که کلا در یک جمله از نظم و بی نظمی و عشق و از دست دادن گفته است. کتاب دیگری هم برای اواخر تابستان پیشنهاد می کنم:  «لقاء الهی» اثری از «مایکل هیوز» (جان موری) که مشمول زمان و ژانر نمی شود. این کتاب را گذرگاهی بین «دیوید میچل» و «هیلاری منتل» لقب داده اند. بنابراین من را با لب و لوچه آب افتاده برای خواندن آن تصور کنید.
«گیاهخوار»  هانگ کانگ با ترجمه «دبورا اسمیت»، اثری رویایی و در عین حال کابوس وار بود. به راحتی آن را در دسته بهترین کتاب هایی که  طی سال های گذشته خوانده ام، می گذارم. یکی دیگر از کتاب های تابستانی من «لکه قرمز» است که اولین رمان یک هم وطن دیگر یعنی «ای. ام پرسی» است. این کتاب تریلری درباره یک ایرلندی است که در استرالیا گم شده است.


«کولم تویبین»، برنده جوایز «ایمپک دوبلین»، «کاستا» و «پن» ایرلند
پیشنهادهای تابستانی برای کتابخوان ها - آکاادبیات،کتاب،تابستان


«آرواره ها» یک کابوس شاد است، این کتاب باعث شد من در حالی که به خود می لرزیدم، نتوانم جلو خنده پرسروصدایم را بگیرم. «مایک مک کورمک» همیشه از ماجراجوترین و جاه طلب ترین نویسنده های ایرلندی بوده. «استخوان های خورشیدی» او در تنها یک جمله پرطنین، داستان یک خانواده در ایرلند معاصر را روایت می کند. «راهی به سوی بهار: زندگی و مرگ در فلسطین» نوشته «بن ارنریچ» نتیجه سه سال رفت وآمد به کرانه باختری رود اردن و زندگی در شهرها و روستاهای آنجاست.
به نظر می آید این کتاب همراه خوبی برای «یک ماه کنار دریا: ملاقات هایی در غزه» اثر «درولا مورفی» و «بین رودخانه و دریا»ی همین نویسنده  باشد. «مورفی» در این کتاب آخری با نگاه  نافذش زندگی روزمره مردم خاورمیانه را موشکافی کرده است. رمان «بازگشت» از «هشام مطر» هم که در آن داستان دستگیری و ناپدید شدن پدرش را روایت کرده، من را میخکوب کرد.


«الیف شافاک»، نامزد جوایز «ایمپک» دوبلین، «بوکر» آسیایی و «اورنج»
پیشنهادهای تابستانی برای کتابخوان ها - آکاادبیات،کتاب،تابستان


اولین کتاب لیست تابستانی من «بازگشت» هشام مطر است. من همیشه روایت نرم و مهربان و در عین حال به همان اندازه قوی و مجذوب کننده «مطر» را ستایش کرده ام. جست وجوی یک پسر برای پیدا کردن پدرش، احساس تعلق، تنش بین سرزمین مادری و دوری از وطن و ترکیب مسائل شخصی  با سیاسی، همه این ها برای من خوشایند است. کتاب دیگری که منتظر خواندنش هستم، «کتابخانه دارهای گردن کلفت تیمبوکتو و رقابتشان برای نجات ارزشمندترین دست نوشته های جهان» نوشته «جوشوا همر» است.
تیمبوکتو زمانی یک قطب فرهنگی و مرکز ایده ها، خلاقیت و کتاب ها هم به زبان عربی و هم آفریقایی بوده و «همر» در این کتاب، تقابل دو تفسیر متفاوت از اسلام را پررنگ می کند؛ یکی آن ها که سعی دارند آزاداندیشی و جمع گرایی را از بین ببرند و دیگر آن ها که عزمشان را برای نجات کتابخانه ها و قرن ها اندیشه از دست این افراط گرایان خرج کرده اند.
من همچنین به همه توصیه می کنم «اودیسه نو: داستان بحران پناهندگان اروپا» را هم مطالعه کنند. «پاتریک کینگزیلی» کتابی قوی و برانگیزاننده به ما هدیه کرده.


«ایِن رنکین»، برنده جایزه «ادگار آلن پو» و جایزه بزرگ ادبیات پلیسی فرانسه
پیشنهادهای تابستانی برای کتابخوان ها - آکاادبیات،کتاب،تابستان


من به تازگی  «خانه بلیک» دیکنز را که برای یک سخنرانی چند هفته ای در «ایبردین» باید می خواندم، تمام کرده ام. استراق سمع بازیگران متعدد و افسارگسیخته داستان های دیکنز، همیشه لذت بخش است. در ماه اوت با چند نویسنده در جشنواره بین المللی کتاب ادینبورگ مصاحبه می کنم و این به معنای غوطه ور شدن در پیشنهادات «تیم برجس» موسیقی دان، «استوارت لی» کمدین و «فردریک فورسایث» نویسنده آثار تریلر است. بعد از این دیدار می توانم برگردم و به سراغ تل کتاب های نخوانده ای که کنار تختم گذاشته ام، بروم.


  «اندرو موشن»، ملک الشعرای انگلستان از ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۹
پیشنهادهای تابستانی برای کتابخوان ها - آکاادبیات،کتاب،تابستان


«همه آنچه انسان هست» به قلم «دیوید زالای» همه آنچه را انتظار دارید در یک رمان خوب بیابید، دارد؛ صدایی بسیار ممتاز، ساختاری اصیل، روندی عالی، بذله گویی گستاخانه که با جدیتی غمگین ترکیب شده. این کتاب ظهور پرثمر وعده های استثنایی  «دیود زالای» در سه کتاب قبلی اوست. مجموعه جدید «دنیز رایلی»، «چیزی در جواب بگو» یادآوری تاثیرگذاری برای این است که او یکی از بهترین شاعران کنونی است.


«کازوئو ایشی گورو»، برنده «بوکر» و مدال شوالیه فرانسه
پیشنهادهای تابستانی برای کتابخوان ها - آکاادبیات،کتاب،تابستان


«بازگشته: پدران،  پسران و زمین بین آن ها» به قلم «هشام مطر» خاطرات تاثیرگذار و یکدستی درباره زندگی یک خانواده است که در جریان وقایع وحشیانه خاورمیانه از هم می پاشد. بارقه های امید که با جنبش «بهار عربی» در ابعاد فردی و ملی شکل گرفته، با قدرت در تمام داستان نمود پیدا می کند، چون خشم «مطر»  کنترل شده است و باور او به انسانیت تیره نمی شود. رمان دلنشین و مختصر «یکشنبه مادرانه» عشق، شور و هماهنگ شدن های معمولی را نشان می دهد که در مقابل میله های سیستم ناعادلانه طبقاتی انگلیس قد علم می کند.
«روزهای بی پایان»  هم رمانی از «سباستین بری» یک وسترن شاعرانه سطح بالا و پرخشونت است که تصویر جامعی از آمریکا را از زمان شکل گیری ارائه می کند.


«جولین بارنز»، برنده جوایز «بوکر» و «فمینا»
پیشنهادهای تابستانی برای کتابخوان ها - آکاادبیات،کتاب،تابستان


من اخیرا «شروعی در زندگی» اولین رمان «آنیتا بروکنر» را دوباره خواندم و باعث شد فکر کنم شاید بهتر است از انتشار کتاب های رمان نویسان، تا قبل از ۵۳ سالگی جلوگیری شود. این جوری آن ها سبک خود را کاملا انتخاب کرده و به دیدگاهی پخته، یکدست و شخصی از دنیا رسیده اند. این رمان تقریبا بی نقص هم به حقیقت گویی رقابت گونه «بالزاک» در برابر «دیکنز» پرداخته. اما این روزها کاملا در «زمان دست دوم»  کتاب خارق العاده «سوتلانا الکسی یویچ» غرق شده ام. این کتاب شبیه پرده منقش شفافی است که دوران پساشوروی روسیه را روایت می کند.


«ویلیام بوید»، برنده جوایز «کاستا» و «ایمپک» دوبلین
پیشنهادهای تابستانی برای کتابخوان ها - آکاادبیات،کتاب،تابستان


این تابستان خودتان را با شعر بترکانید. کسی که از دنیای هنر دور است هم باید کتاب فوق العاده «چشم  شیشه ای مادربزرگم: نگاهی به شعر» از «کریگ راین» را بخواند. این اثری پرشور و احساس، اساسی و ماندگار است. «منتخب  اشعار»  مک کندریک هم که قطعاتی سطح بالا، لطیف و شگفت انگیز را دربردارد، به وضوح شاعرش را به عنوان یک استاد مدرن شناسانده است. آخرین اثر هم «حلقه یشم»، اولین مجموعه  شعر «سارا هویی» است که نشان می دهد هنوز هم صداهای نو می توانند بار موسیقایی خود را در ترکیب با هوش زیرکانه ارائه کنند.

منبع :