آکاایران: در این شماره از خواندنی ها با ترجمه ی جدیدی از شاهکار سامرست موام «لبه ی تیغ»، ترجمه تازه ای از سایلاس مارنر جورج الیوت، رساله ای در تحلیل «برجام» و... آشنا شوید.
آکا ایران - محمودرضا حائری: در این شماره از خواندنی ها با ترجمه ی جدیدی از شاهکار سامرست موام «لبه ی تیغ»، ترجمه تازه ای از سایلاس مارنر جورج الیوت، رساله ای در تحلیل «برجام» و... آشنا شوید.
لبه ی تیغ
 • سامرست موام
 • ترجمه ی شهرزاد بیات موحد
 • نشر ماهی
 • چاپ اول:

آکاایران: خواندنی ها با (89)لبه تیغ داستان جوان شوریده حالی است، سرخورده از جنگ جهانی اول که پشت به بخت خویش می کند و قدم در سلوکی عرفانی می گذارد تا پاسخی برای پرسش هایش پیدا کند. سامرست موام، نویسنده شهیر بریتانیایی، دست خواننده را می گیرد و او را به اروپای دهه سی می برد، به خیابان های خیس و باران خورده لندن، به کافه شلوغ و مه گرفته از دود پاریس، و در قالب قصه ای دلکش و زیبا، حکایت زندگی قهرمانانش را باز می گوید. این کتاب بی شک یکی از خواندنی ترین و جذاب ترین آثار ادبیات انگلیسی در قرن بیستم است.
ترجمه قدیمی این رمان به قلم مهرداد نبیلی با مهر سه ناشر امیرکبیر، علمی فرهنگی و فرزان روز در بازار موجود است.


خرد و خشونت (یک دهه فلسفه ی سارتر 1950-1960)
 • آر. دی. لینگ و دی. جی. کوپر
 • ترجمه ی رضا ولی یاری
 • نشر مرکز
 • چاپ اول:

خواندنی ها با (89) - آکاخواندنی ها با برترین ها


خرد و خشونت مقدمه ای است بر بزرگ ترین آثار متاخر ژان پل سارتر. کتاب، که سارتر شخصا آن را تایید کرده، راهنمای جامع و دقیقی برای آثار است. زندگینامه مشهور سارتر درباره ی ژان ژنه، نمایش نامه نویس عصاینگر ترکیب منسجمی از زندگینامه، نقد ادبی، و فلسفه است، جستجوی روش و نقد عقل دیالکتیکی ترکیبی از اگزیستانسیالیسم سارتر و مارکسیسم اومانیستی او هستند. خرد و خشونت هر یک از این آثار را در جایگاه خود تلخیص و تفسیر می کند و سرنخی از دوره ای سرنوشت ساز در کارنامه ی سارتر و تاریخ فلسفه ی قرن بیستم به دست می دهد.


سایلاس مارنر (قصه ی مرد بافنده)
 • جورج الیوت
 • ترجمه ی رضا رضایی
 • نشر نی
 • چاپ اول:

خواندنی ها با (89) - آکاخواندنی ها با برترین ها


سایلاس مارنر داستانی است رئالیستی درباره ی آدم هایی معمولی که زندگی ساده ای دارند و روابط آن ها نیز در محیط کوچک شان ساده می نماید. اما آیا این نظم عادی ادامه می یابد و زندگی بدون بحران سپری می شود؟ دو شخصیت اصلی رمان، به رغم ظواهر زندگی دوگانه ای دارند که با بحران همراه است. یکی، سرخورده از گذشته، در انزوا عمر می گذراند، دیگری با رازی در دل، در میان مردم زندگی پرجنب و جوشی دارد. بحران چگونه حل می شود؟
جورج الیوت شرح بی مانندی از احساسات آدم ها و انگیزه های رفتاری شان به دست می دهد. خودش گفته است: «بزرگ ترین بهره ای که از هنرمندان می بریم، چه نقاش باشند، چه شاعر یا داستان نویس، این است که دامنه ی همدلی و همدردی ما گسترده تر می شود. هنر قرابت بسیار به زندگی دارد، تجربه های ما را تقویت می کند و به تماس ما با هم نوعان می افزاید. مقدس است کار هنرمندی که می کوشد زندگی آدمیان را تصویر کند.» نقادان ویژگی مهم آثار جورج الیوت را همین تصویر کردن وفادارنه ی زندگی آدم های معمولی می دانند که نتیجه اش تعالی یافتن احساسات خوانندگان و تقویت حس همدلی و دلسوزی در آن هاست.


ایران پس از برجام
 • کاظم موسوی بجنوردی
 • انتشارات نگاه معاصر
 • چاپ اول:

خواندنی ها با (89) - آکاخواندنی ها با برترین ها


به نظر می رسد که یکی از مهم ترین نتایج توافق هسته ای، پیدایش یک الگوی موفق برای حل مسائل کلیدی کشور در صحنه ی داخلی و خارجی است. شاید بتوان گفت که این تجربه، تجسم عینی و واقعی و کلیدی است که نماد و سمبل نظرات اقای روحانی در تبلیغات انتخاباتی بود. الگوی مذاکرات هسته ای، همان کلیدی است که ناگشودنی ترین قفل سیاست ایران را باز کرد.
از این جهت، شناخت ماهیت این الگو و فرایند به سرانجام رساند برجام برای دوران پس از برجام، بسیار لازم و ضروری است؛ مدیریت ایرانی در روند مذاکرات هسته ای از دو سال پیش تا کنون مدیریتی موفق بوده است. سوال اصلی این است که علت کسب این دستاورد موفقیت آمیز چه بود؟ و آیا قدرت مدیریت این بحران را می توان در حوزه های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی تکرار کرد؟


مارش رادتسکی
 • یوزف روت
 • ترجمه ی محمد همتی
 • نشر نو
 • چاپ اول:

خواندنی ها با (89) - آکاخواندنی ها با برترین ها


یوزف روت صبح روز سی ژانویه سال 1933 درست پیش از اعلام خبر صدراعظمی هیتلر با قطار راهی پاریس می شود. از آن پس بخش اعظم زندگی روت کولی وار و در سفرهای کاری به عنوان خبرنگار و پاورقی نویس در این یا آن هتل می گذرد. مارش رادتسکی مشهورترین اثر یوزف روت و نیز آخرین رمانی است که او پیش از مهاجرت به پاریس و دربه دری های بعدی نوشت. مارش رادتسکی هم عصر مجموعه ای از آثار ادبی بزرگ آلمانی ثلث اول قرن بیستم است که سهمی عمده در شکل گیری مفهومی به نام "رمان مدرن" و یا "رمان قرن بیستم" داشته اند.
ماریو بارگاس یوسا آن را از بهترین رمان های سیاسی خوانده و گفته که در نگارش رمان معروف سور بز از آن الهام گرفته است. روت در این اثر روایت زندگی سه نسل از خانواده فون تروتا را، که عمری را در خدمت امپراتوری اتریش مجارستان گذرانده اند، دستمایه روایت فروپاشی این امپراتوری بزرگ قرار می دهد. پدربزرگ، جان امپراتور را در نبرد سولفرینو نجات داده و پسر کارمندی عالی رتبه و نوه افسر ارتش است. اما زمان صلح است و این افسر جوان ارتش احساس بیهودگی می کند...
«مجله اینترنتی آکا ایران» از تمامی ناشران، نویسندگان، مترجمان، منتقدان و علاقه مندان به حوزه نشر و کتاب دعوت می نماید مطالب خود را در حوزه معرفی و یا نقد و بررسی کتاب به آدرس زیر ارسال نمایند:
Bartarinha.editorial@gmail.com

همچنین برای ارتباط و هماهنگی های لازم می توانید با شماره 23051492 تماس بگیرید. منتظر پیشنهادات و انتقادات سازنده شما عزیزان می باشیم.

منبع :