آکاایران: کتاب هایی درباره پرویز مشکاتیان و شعر امروز به همراه یک رمان و چاپ های تازه کتابی درباره نجف دریابندری و کتابی از پرویز شاپور منتشر شد.
خبرگزاری ایسنا: کتاب هایی درباره پرویز مشکاتیان و شعر امروز به همراه یک رمان و چاپ های تازه کتابی درباره نجف دریابندری و کتابی از پرویز شاپور منتشر شد.

آکاایران: این کتاب های تازه را داغ داغ بخوانیدکتاب «آوای مهرآیین: زندگی، آثار و اندیشه های استاد پرویز مشکاتیان» از مهران حبیبی نژاد،  «الفبای راز: مسأله سازهای شعر امروز ایران» از محمد آزرم و رمان «بمب، روی خاله مامانی» از جودیت کِر با ترجمه روح انگیز شریفیان در انتشارات مروارید منتشر شده است. همچنین کتاب های «گفت وگو با نجف دریابندی» به کوشش مهدی مظفری ساوجی و «پایین آمدن درخت از گربه» از پرویز شاپور تجدید چاپ شده است.
«آوای مهرآیین:
 زندگی، آثار و اندیشه های استاد پرویز مشکاتیان» (همراه با نقد و نظرهای دیگران) نوشته مهران حبیبی نژاد، در 450 صفحه، با شمارگان 550 نسخه و قیمت 25000 تومان در بازار نشر عرضه شده است.
,کتاب،ادبیات


در نوشته پشت جلد کتاب آمده است: «دفتری که زندگی و اندیشه های زیبای هنرمند دیگری از این سرزمین در آن نقش بسته است. هنرمندی که زیبا می اندیشد، زیبا می نوازد و زیبا می نویسد. او هنرمندی ست که در فراز و نشیب هنر موسیقی ایران، استوار و مطمئن گام نهاده و آن چه در توان داشته از تمامی فرصت ها استفاده کرده و با کوله باری از تجربه و آموخته ها، از خود مردی ساخته که به آسانی نمی توان درباره او صحبت کرد.
هرگز نخواسته ام شعر گفته باشم
یا بسا که نپنداشته ام که شعری بوده ام
بایسته برای سرودن
یا شایسته دمی که غنودنی مگر،
تنها خودم برده ام
هم در ساخت سرزمین
که تابش و بارش همیشه اش
کلام و کبوتر است
هوای تازه و ترانه تَر است،
یا شبنمی که بر شولای گلبرگ واژه ای...»


کتاب «الفبای راز:
این کتاب های تازه را داغ داغ بخوانید - آکاکتاب،ادبیات


مسأله سازهای شعر امروز ایران» به قلم محمد آزرم در 227 صفحه، با شمارگان 1100 نسخه و قیمت 16500 تومان منتشر شده است.
در معرفی کتاب عنوان شده است: کتاب حاضر مجموعه ای از مقالات و یادداشت های انتقادی محمد آزرم با موضوع شعر امروز فارسی ست که پیش تر در نیمه دوم دهه 70 و دهه 80 خورشیدی در مطبوعات منتشر شده است. با نگاهی به موضوع مقالات روشن می شود که طی این سال ها نویسنده با شعر پیش از خود مکالمه ای انتقادی داشته که هدف عمده آن تعیین موقعیت شعر امروز و دیدگاهی است که وی آن را «شعر متفاوط» نامیده است.
در گردآوری مقالات این کتاب، رویکردهای انتقادی نزدیک به هم انتخاب شده اند تا علاوه بر مرتبط بودن موضوع بحث ها، خط سیری تاریخی از جریان شعر معاصر فارسی نشان داده شود. بدیهی ست که تغییر دیدگاه منتقد در طی این سال ها با مقایسه مقالات و یادداشت ها از نگاه خوانندگان تیزبین دور نخواهد ماند.


رمان «بمب، روی خاله مامانی»
این کتاب های تازه را داغ داغ بخوانید - آکاکتاب،ادبیات


 نوشته جودیت کِر و به ترجمه روح انگیز شریفیان در 324 صفحه، با شمارگان 1100 نسخه و قیمت 18500 تومان منتشر شده است.
در توضیح پشت جلد کتاب نوشته شده است: زندگی نامه جودیت کِر در سه جلد با نام های وقتی هیتلر خرگوش صورتی مرا ربود، بمب روی خاله مامانی و کودکی در دوردست، کتاب هایی است پر از امید، حاوی نکاتی بسیار جالب و ظریف در مورد وقایع تاریخی که اغلب از دید جامعه پنهان می ماند و در کمتر جایی نوشته می شود.
بمب روی خاله مامانی داستان سال های نوجوانی اوست که در دوران جنگ جهانی دوم در لندن سپری می شود.
«وقتی به وسط میدان رسید، آفتاب درآمد و همه چیز غرق رنگ شد. آب در حوضچه برق زد. یونیفورم یک سرباز نیروی هوایی از رنگ خاکستری به رنگ آبی درآمد و از شیشه ای که در دست داشت چیزی به دختری که پیراهن صورتی پوشیده و می خندید، پاشید. شیشه را که از این دست به دست دیگر می داد، لحظه ای در نور درخشید. دو زن سرودی را می خواندند و بلوز گلدارشان انگار غرق گل بود. گنجشک ها پرواز می کردند. آسمان می درخشید.»


چاپ سوم کتاب «گفت وگو با نجف دریابندی»
این کتاب های تازه را داغ داغ بخوانید - آکاکتاب،ادبیات


به کوشش مهدی مظفری ساوجی در 352 صفحه، با شمارگان 550 نسخه و قیمت 28000 تومان منتشر شده است.
در پشت جلد کتاب می خوانیم: «داستان علاقه پیدا کردن من به انگلیسی هم جالب است. یادم می آید سال سوم دبیرستان در امتحان انگلیسی تجدید شدم. معلم مان یک خانم ارمنی بود. خانم خیلی خوبی هم بود. این تجدیدی باعث شد که من شروع به خواندن انگلیسی کنم و این خواندن همین طور ادامه پیدا کرد و در نتیجه به زبان انگلیسی علاقه مند شدم. حدود یک سال با علاقه و پشتکار زیاد انگلیسی خواندم، وقتی به شرکت نفت رفتم، انگلیسی هم می دانستم. و همین باعث شد که مرا از اداره کارگزینی به اداره «شیپینگ» (shipping) یا کشتیرانی بفرستند. رییس اداره «شیپینگ» یک مرد انگلیسی بود. چند کلمه ای با من صحبت کرد و کمی تعجب کرد. چون من انگلیسی را خوب صحبت می کردم...»


چاپ پنجم کتاب «پایین آمدن درخت از گربه»
این کتاب های تازه را داغ داغ بخوانید - آکاکتاب،ادبیات


نوشته پرویز شاپور در  214 صفحه، با شمارگان 1650 و قیمت 13000 تومان در دسترس عموم قرار گرفته است.
در نوشته پشت جلد کتاب آمده است: «پرویز شاپور، پنجم اسفند 1303 از در ورودی زندگی وارد و پانزدهم مرداد 1378 از در خروجی آن خارج شد. میان این دو در، انسانی می زیست که با نوشته ها و طرح هایش، جانوران و گیاهان و اشیا را احضار می کرد و به خدمت مهربانی درمی آورد. انسانی که قلبش پرجمعیت ترین شهر دنیا بود.
از پرویز شاپور هشت کتاب کاریکلماتور درآمده است. اولین آن در سال 1350 و آخرین آن همین کتابی که ملاحظه می فرمایید. دو گزینه هم از کاریکلماتور در ایران و آمریکا منتشر شده است. کتاب های دیگر شاپور، این هاست: فانتزی سنجاق قفلی، موش و گربه عبید زاکانی (با طراح های او)، تفریحنامه (با بیژن اسدی پور). بخشی از کتاب طراحان طنزاندیش ایران (به معرفی ایراندخت محصص) هم به او اختصاص دارد.
اما شاپور از آن دور چشمک می زند و می گوید: طرح های بی شماری دارم که هنوز چاپ نشده است.»

منبع :