آکاایران: رطب خورده کی منع رطب کند 

نویسنده: الهه رشمه
 

مورد استفاده:

به کسانی گفته می‌شود که حرف و عمل آنها یکی باشد.
روزی روزگاری، پیامبر بزرگوار اسلام در مسجد با گروهی از یارانش نشسته بودند. و به سؤالات یارانشان پاسخ می‌دادند، ناگهان زنی عرق‌ریزان و عصبانی در حالی که دست پسر نوجوانش را گرفته بود وارد مسجد شد و خواست با پیامبر صحبت کند. زن نزد پیامبر رفت و سلام کرد، پیامبر با خوش‌رویی جواب سلام او را دادند و فرمودند: بفرمایید مادر چه شده؟ گفت: یا رسول الله پسر من به خرما خیلی علاقه دارد، و زیاد خرما می‌خورد. به تازگی بیمار شد، طبیب گفته: برای مدتی حدود یک ماه نباید خرما بخورد تا بهبود پیدا کند. ولی او به حرف کسی گوش نمی‌دهد. هرچه از او می‌خواهم خرما نخورد فایده‌ای ندارد. او شما را خیلی دوست دارد شما به او بگویید که فعلاً مدتی خرما نخورد تا بهبود پیدا کند. بعد از خوب شدن هرچقدر دلش خواست خرما بخورد. پیامبر لبخندی زدند و با نگاهی مهربانانه به پسر نوجوان به مادرش گفتند: برو فردا بیا.
زن دست پسرش را گرفت و از مسجد خارج شد. پیامبر و یارانش به گفتگوی خود ادامه دادند. فردای آن روز بعد از نماز پیامبر با گروهی از یارانش مشغول گفتگو بود که زن دوباره به مسجد آمد ولی این بار آرام و با آرامش دست پسرش را گرفته بود و وارد مسجد شد، خود را به پیامبر رساند و گفت: سلام رسول خدا! دیروز آمدم فرمودید بروم و امروز بیایم آمدم تا با پسرم صحبت کنید. پیامبر با لحنی مهربانانه با پسر صحبت کرد و از او خواست مدتی خرما نخورد تا بهبود یابد. پسر هم به پیامبر قول داد، حرف پیامبر خدا را گوش دهد.
مادر پسر که تمام مدت ساکت نشسته بود و به حرف‌های پیامبر گوش می‌داد پس از پایان صحبت‌های ایشان پرسید: یا رسول الله! می‌دانستم گفته‌های شما در او اثر خواهد کرد، اما نمی‌دانم دیروز با امروز چه تفاوتی داشت که فرمودید برویم و امروز بازگردیم!
حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: دیروز با امروز تفاوتی نداشت ولی من دیروز خرما خورده بودم و نمی‌توانستم از این کودک بخواهم خرما نخورد. حرفم در او تأثیری نداشت.
منبع مقاله :
رشمه، الهه، (1392)، ضرب المثل و داستانهایشان (معنی ضرب المثل و ریشه‌های آن)، تهران، انتشارات سما، چاپ اول 

 
منبع :