• تعداد بازدید :
  • 3
  • سه شنبه 17/1/1395
  • تاریخ :

به تازگی نامه های عاشقانه تعدادی از شخصیت ها و نویسندگان در مجموعه «نامه های نامداران» با سرپرستی و گردآوری کاوه میرعباسی منتشر شده است.

بخش شعر و ادبیات آکا ایران

آکاایران: نقبی به جهان نادیده

نامه به نزدیکانِ همدل و محرمان اسرار بسان نقب هایی هستند به دنیای درون مشاهیر و چه بسیار جنبه های نهفته سرشت و شخصیت شان را آشکار می کنند. به واسطه همین نامه ها درمی یابیم فلان فرمانروای جبار چه نازک دل بوده در عرصه عواطف و برعکس. شاعری شهره به لطافت احساسات و ظرافت طبع چه سفاک بوده در روابط عاشقانه. علاوه بر شرح این نکات کمتر شناخته شده، این نامه ها، اطلاعات فرهنگی، ادبی، هنری و تاریخی جالبی هم به خوانندگان عرضه می کند.
از مجموعه «نامه های نامداران» که در انتشارات کتاب سرای نیک و به سرپرستی کاوه میرعباسی منتشر می شود، به تازگی چندین عنوان کتاب منتشر شده است. با خواندن این نامه ها درمی یابیم که رئالیست ها گرچه در عرصه ادبیات می کوشیدند جامعه و انسان را واقع بینانه توصیف کنند، در خلوت عاطفی شان دستخوش خیزاب های شورانگیز غرقاب عشق بودند. نامه های گردآمده در این مجلد بر این واقعیت گواهی می دهند.

ب نام عشق

از مجموعه «نامه های نامداران» که در انتشارات کتاب سرای نیک و به سرپرستی کاوه میرعباسی منتشر می شود، به تازگی چندین عنوان کتاب منتشر شده است. با خواندن این نامه ها درمی یابیم که رئالیست ها گرچه در عرصه ادبیات می کوشیدند جامعه و انسان را واقع بینانه توصیف کنند، در خلوت عاطفی شان دستخوش خیزاب های شورانگیز غرقاب عشق بودند. نامه های گردآمده در این مجلد بر این واقعیت گواهی می دهند

یکی از کتاب های مجموعه «نامه های نامداران» که با سرپرستی کاوه میرعباسی منتشر می شود، کتابی است با عنوان «ب نام عشق» که با ترجمه فرناز تیمورازف و کاوه میرعباسی در انتشارات کتاب سرای نیک به چاپ رسیده است. در این کتاب نامه هایی از بوناپارت، بتهوون، بایرون و بورخس در کنار هم قرار گرفته و منتشر شده اند. نامه های این افراد در این کتاب، نامه هایی است با حال وهوای شخصی که به نزدیکان و محرمان اسرار نوشته شده و از این رو این نامه ها به نوعی به دنیای درون و جنبه های کمتر دیده شده چهره هایی مشهور نقب می زنند: «به واسطه شان درمی یابیم که فلان فرمانروای جبار چه نازک دل بوده در عرصه عواطف و برعکس شاعری شهره به لطافت احساسات و ظرافت طبع چه سفاک بوده در روابط عاشقانه.» برای مثال نامه های شخصی و عاشقانه کسی مثل ناپلئون که روحیه ای نظامی داشته جالب توجه است. او در یکی از نامه هایش به تاریخ دسامبر ١٧٩٥ خطاب به ژوزفین نوشته: «با خیال تو از خواب برمی خیزم. نگاره ات و شامگاه مستی بخشی که دیروز با تو گذراندم، احساساتم را به غلیان می آورد ...» همچنین نامه های بورخس به استلا یکی دیگر از بخش های کتاب است که این نیز خواندنی است. بورخس که از مهم ترین نویسندگان ادبیات آمریکای لاتین است، در سال ١٩٤٤ با استلا کانتو، بانوی نویسنده آرژانتینی، ملاقات می کند و نتیجه این دیدار دل باختن بورخس به زن نویسنده است. اگرچه بورخس عاشق استلا می شود اما این عشقی یک طرفه بود اگرچه دختر جوان بورخس را ستایش می کرد اما دلبستگی عاشقانه به بورخس نداشت. استلا اما در برخی آثار بورخس هم حضور دارد و مثلا بورخس داستان «الف» را به استلا کانتو تقدیم کرده و دستنوشته اثر را هم به او هدیه داد. دستنوشته ای که بعدها توسط استلا به مبلغ ٣٠ هزار دلار به فروش رسید. همچنین بسیاری از منتقدان اعتقاد دارند که بورخس پرسوناژ ائاتریث بیتربورو را در این داستان با الهام از استلا خلق کرده است. در یکی از نامه های بورخس به تاریخ ١٨ دسامبر ١٩٤٤ می خوانیم: «نمی دانم این نوشته را کی خواهی خواند، نمی دانم این جا هستی یا در اوروگوئه. گمان کنم امسال قید تعطیلات را بزنم و فقط به ایامی که در آدورگه خواهم گذراند اکتفا کنم (الان، آن جا دارند درخت های اوکالیپتوس را قطع می کنند تا به جایشان یک دبیرستان بسازند.) کارهایم خیلی زیاد شده و بدجوری کلافه ام کرده: یک پیشگفتار برای داستان های نمونه سروانتس، یکی دیگر برای بهشت گمشده میلتون، یکی هم برای کتاب امرسون، یک داستان برای کتاب خودم، که قرار است یک گلچین باشد؛ باید چهار جلد کتاب هم برای داوری جایزه ملی فلسفه بخوانم، و چهار تا نمایشنامه هم برای یک همایش؛ مطالبی هم که باید برای داخل جلدها، پشت جلدها و روزنامه ها بنویسم بی حساب اند. امیدوارم از این که تو را در جریان کارهایم می گذارم بی حوصله نشوی؛ تصور می کنم این طوری تو را در فعالیت ها و دغدغه هایم شریک می کنم (یعنی امیدوارم این طور باشد!) استلا، هرگز خودم را تا این حد به تو نزدیک احساس نکرده ام ...».منبع :