• تعداد بازدید :
  • 18
  • دوشنبه 10/12/1394
  • تاریخ :

«یاکوب فون گونتن» اولین بار در سال 1909 منتشر شد، این کتاب سومین رمان روبرت والزر و مشهورترین رمان او است که بیش از بقیه ی آثارش نقد و بررسی شده است. این کتاب را از جمله پیشروترین و آوانگاردترین رمان های پیش گام در ادبیات مدرن می دانند.

مریم سمیعی -بخش شعر و ادبیات آکا ایران

آکاایران: روبرت والزر؛ هنر انکار سلطه و قدرت

"داستانی بسیار عجیب و ظریف که حس وحالی ناب و سرزنده دارد." این جمله َای است که والتر بنیامین درباره رمان «یاکوب فون گونتن» گفته است.
روبرت والزر، نویسنده سوییسی، یکی از بی سر و صداترین نوابغ ادبیات قرت بیستم است. از میان چهار رمانی که نوشته است یاکوب فون گونتن را بهترین اثر او می َدانند. این رمان گزارش کنجکاوانه و جسورانه مردی جوان از زندگی در مدرسه َای مرموز است. والزر خلاقیت تمام َعیاری دارد و طنزی گزنده که جمله َهای زیبایش سادگی و غرابت نقاشی َهای هانری روسو را دارد.
سوزان سانتاگ معتقد است که هسته اخلاقی هنر والرز انکار قدرت و سلطه است... هنر در سنجیده ترین و دلپذیرترین شکل خود در آثار او موج می َزند و هرمان هسه باور دارد که اگر والزر صدهزار خواننده می َداشت، جهان جایی بهتر و دلپذیرتر می شد.
والزر از برجسته ترین پیش گامان ادبیات مدرن و آوان گارد است و بر نویسندگان و متفکران برجسته یی مانند فرانتس کافکا، والتر بنیامین، اشتفان تسوایک، هرمان هسه و روبرت موزیل تاثیر گذاشته است. کافکا بارها آثار والزر را ستوده است و بسیاری او را حلقه ی گم شده ی بین کلایست و کافکا می دانند. چنان که روبرت موزیل درباره ی والزر می نویسد: «آثار کافکا حالت خاصی از سبک والزر است.»
او در سال 1878 در شهر بیل در سوییس به دنیا آمد. در جوانی شاعر بود و در زوریخ و دیگر شهرهای سوییس کارمندی و منشی گری می کرد و روزگار می گذراند. مدتی بعد به کار نویسندگی رو آورد و به برلین رفت، اما دوباره به بیل برگشت و سرانجام در شهر برن مستقر شد. پس از خودکشی نافرجام والزر در سال 1929، افسردگی او را به غلط شیزوفرنی تشخیص دادند و در سال 1933 به آسایشگاهی در هریزائو فرستادندش که تا پایان عمر همان جا ماندنی شد. در این آسایشگاه وقت والزر به چسباندن پاکت های کاغذی و پاک کردن لوبیا می گذشت. او هرگز دچار جنون یا زوال عقل نشد اما از سال 1932 به بعد دیگر چیزی ننوشت، به بازدیدکننده یی گفت: «من را این جا نیاورده اند که بنویسم، من را آورده اند که دیوانه باشم.» والزر روز کریسمس سال 1956 پس از چند دهه انزوا و بیست وسه سال زندگی در آسایشگاه حین پیاده روی در برف درگذشت.

والزر از برجسته ترین پیش گامان ادبیات مدرن و آوان گارد است و بر نویسندگان و متفکران برجسته یی مانند فرانتس کافکا، والتر بنیامین، اشتفان تسوایک، هرمان هسه و روبرت موزیل تاثیر گذاشته است. کافکا بارها آثار والزر را ستوده است و بسیاری او را حلقه ی گم شده ی بین کلایست و کافکا می دانند

یاکوب فون گونتن اولین بار در سال 1909 منتشر شد، این کتاب سومین رمان روبرت والزر و مشهورترین رمان او است که بیش از بقیه ی آثارش نقد و بررسی شده است. این کتاب را از جمله پیشروترین و آوان گاردترین رمان های پیش گام در ادبیات مدرن می دانند. والزر این رمان را در سال 1908 در برلین نوشت. قبل از نوشتن آن سه سال شاگرد یک آموزشگاه شبانه روزی تعلیم و تربیت نوجوانان برای خدمت در جامعه و ادارات بود. مدیر و صاحب این آموزشگاه آقای میلیو بود که در رمان با شخصیت مدیر آموزشگاه شبانه روزی بنیامنتا منظور شده است. چنان که روبرت والزر خود به کارل زیلیش گفته است، یاکوب فون گونتن را بیش از همه ی کتاب های خود می پسندیده است. والتر بنیامین درباره ی کتاب گفته است: «داستانی بسیار عجیب و ظریف که حس وحالی ناب و سرزنده دارد.» کریستوفر میدلتن، شاعر برجسته ی انگلیسی، مترجم آثار والزر (ازجمله همین کتاب) و والزرشناس، درباره ی این کتاب می گوید: «یاکوب فون گونتن ازجمله آثاری است که در زمان خود کارکرد ادبی زبان آلمانی را دگرگون کردند. این کتاب شبیه هیچ کدام از دیگر رمان های آلمانی و اصلاً هیچ کدام از آثار ادبی اروپایی نیست... می توان یاکوب فون گونتن را گفت وگوی تحلیلی و شاعرانه ی نویسنده با خود نامید. این کتاب طنینی غول آسا و بسیار نیرومند دارد و به یک کاپریسیو برای چنگ، فلوت و طبل شبیه است.»
در بخشی از این رمان والزر می َخوانیم : «ما دانش آموزان، من و کراوس و شاخت و شیلینسکی و فوکس و پتر درازه و بقیه، در یک نقطه مشترکیم؛ در فقر و در وابستگی مطلق. حقیریم ما، حقیر تا سرحد بی َلیاقتی. همه به هر کسی که یک مارک پول توجیبی داشته باشد، به چشم شاهزاده ای والامقام نگاه می کنند. ولخرجی های آدمی سیگاری مثل من ایجاد نگرانی می َکند. همه ما لباس یک شکل می َپوشیم. خب این لباس فرم پوشیدن خواروخفیفمان می َکند و در عین حال ارتقامان می َدهد. ظاهر ما مثل برده هاست و این در ظاهر مایه ننگ است، اما توی این لباس خوشگلیم و همین ما را از ننگ آن عده از آدم َهایی دور می َکند که در لباس شخصی خودشان، که پاره پوره و کثیف است، ول می َچرخند. مثلا پوشیدن این لباس برای من یکی بسیار خوش آیند است، چون هیچ وقت درست و حسابی نمی َدانستم چی باید بپوشم. اما در این مورد هم فعلا برای خودم معمایی هستم. شاید آدم خیلی خیلی پستی در وجود من هست. شاید هم یک رگ اشرافی داشته باشم. نمی َدانم. اما یک چیز را به خوبی می َدانم: من در زندگی آینده ام می َشوم یک صفر ناز و تپلی. سر پیری مجبور خواهم شد پیش َخدمتِ بی سروپای جوان متکی به نفس بی َتربیت شوم یا بیفتم به گدایی یا این که خانه خراب شوم.»

یاکوب فون گونتن/ روبرت والزر/ ترجمه ی ناصر غیاثی/ فرهنگ نشر نو/ چاپ اول: 1394/ 1100 نسخه/ 208صفحه/ قیمت: 13000تومان


انکار
والزر
روبرت والزر؛ هنر انکار سلطه و قدرت -آکاروبرت

مروری بر آثار اکو

قدرت

سلین و سیاست زبان

سلطه

درد دیگری شدن

انکار

رویدادهای ادبی نیمه اول ۲۰۱۲

"); $("div[id=" + MessageType + "]").slideDown(500).delay(3000).slideUp(500); } }); function Clickheretoprint() { var s = "MainComponents/printpage.htm"; s = "/" + s + ""; window.open(s, "", "Width=700,data-xheight=600,ScrollBars=1, resizable =0"); } function SendToWall() { var type = "1"; var id = ""; id = "313067"; if (id == "") id = "313067"; $.ajax({ type: "POST", url: "/webservices/Socialnetwork_v2/Service.asmx/SendToWall", data: "{ ID:" + id + ", Type:" + type + "}", contentType: "application/json; charset=utf-8", dataType: "json", success: function (recdata) { var i = recdata.d; if (i == -1) ShowMessage("warning", "لطفاً ابتدا در سیستم شناسایی شوید."); else if (i == -2) ShowMessage("success", "شما عضو شبکه اجتماعی تبیان نمی باشید."); else if (i >= 0) ShowMessage("success", "ارسال به شبکه اجتماعی تبیان با موفقیت انجام شد."); }, error: AjaxFailed }); function AjaxFailed(result) { ShowMessage("error", "برای ارسال لطفا ابتدا به شبکه اجتماعی تبیان بپیوندید."); } function ShowMessage(MessageType, MessageText) { var w = ($(window).data-xwidt() / 2) - 200; $("body").append("
" + MessageText + "
"); $("div[id=" + MessageType + "]").slideDown(500).delay(3000).slideUp(500); } }


منبع :