آکاایران: قالی به بافته هایی گفته می شود که مساحت آنها شش متر مربع یا بیشتر باشد و معمولا در ابعاد ۲×۳ ، ۲٫۵ × ۳٫۵ ، ۳ × ۴ ، ۳٫۵ × ۵، ۴ × ۶ ، ۵ × ۷ و ۶ × ۱۰متر و… بافته می شوند.

فرش کرک ـ همان طور که از نام این فرش ها پیداست جنس پرز این گونه فرش ها از الیاف ظریف پشمی تهیه شده و چله آنها معمولا از پنبه یا ابریشم ساخته می شود. این درحالی است که معمولا رج شمارهای این نمونه از فرش های ایران بین ۴۰ تا ۵۰ بافته می شود.

فرش ابریشمی ـ این نوع فرش جزو یکی از باارزش ترین انواع فرش ایران است و همان طور که از نامش برمی آید مواد خام آن ابریشم است. برخی تولید کنندگان برای اقتصادی شدن بافته هایشان ممکن است چله آنها را از پشم نیز تهیه کنند اما اگر چله هم از جنس ابریشم باشد به این نوع بافته ها تمام ابریشم می گویند و رج شمارشان معمولا ۵۰ تعیین می شود.

فرش تمام پشم ـ این نوع فرش ایرانی از الیاف پشمی تهیه می شود و رج شمارش معمولا کمتر از ۴۰ درنظر گرفته می شود. فرش های تمام پشمی معمولا در میان عشایر و کوچ نشین ها بافته می شود و از رونق خوبی برخوردار است.

فرش گرده ابریشم ـ این نوع فرش بیشتر در مناطق نائین، اردستان و اصفهان بافته می شود، به صورتی که جنس پرزهای خطوط اطراف نقوش و طرح ها که به آنها گرده می گویند از ابریشم انتخاب می شود در این نوع فرش ها بافنده برای ایجاد جلوه بیشتر فرش معمولا از ابریشم سفید استفاده می کند.

فرش صوف ـ در زمینه این گونه از فرش ایرانی که جزو فرش های گرانبها و هنری ایران است به جای گرده صرفا از پود زیر و رو استفاده شده است و گاهی جنس پود رو از فلزات گرانبها مانند طلا و نقره استفاده می شود. به همین دلیل معمولا نقش این نوع فرش به صورت برجسته خودنمایی می کند.

فرش کف ابریشم ـ این نوع فرش ایران که به فرش بوم ابریشمی نیز معروف است فقط پرزهای زمینه اش از جنس ابریشم است و بقیه پرزها اغلب از جنس کرک انتخاب می شود جالب اینجاست که به دلیل تفاوت های میان ابریشم و کرک گل های بافته شده روی این نمونه از فرش ها همانند فرش های صوف به صورت برجسته دیده می شوند.

گل ابریشمی ـ این نمونه از بافته های ایران برعکس فرش های کف ابریشمی است به این صورت که جنس پرزهای زمینه این گونه فرش ها از جنس کرک و نقش هایش بعضا با ابریشم بافته می شود.

انواع فرش از نظر ابعاد

قالی ـ به بافته هایی گفته می شود که مساحت آنها شش متر مربع یا بیشتر باشد و معمولا در ابعاد ۲×۳ ، ۲٫۵ × ۳٫۵ ، ۳ × ۴ ، ۳٫۵ × ۵، ۴ × ۶ ، ۵ × ۷ و ۶ × ۱۰متر و… بافته می شوند.

کلگی ـ این نوع فرش که بیشتر در میان چادرنشینان و روستاییان معروف است معمولا در ابعاد ۳×۱٫۵، ۳×۱٫۷۰، ۳٫۵×۲ متر تعیین می شود./جام جم

منبع :