آکاایران: در این شماره از خواندنی ها با بازنشر ترجمه ای کلاسیک از رمان مهم بالزاک «آرزوهای بربادرفته»، مجموعه ای از آثار اپیکور، گفتگوی آیدین آغداشلو و عباس کیارستمی و... آشنا شوید.
امتیاز خبر: 18 از 100 تعداد رای دهندگان 53
آکا ایران - محمودرضا حائری: در این شماره از خواندنی ها با بازنشر ترجمه ای کلاسیک از رمان مهم بالزاک «آرزوهای بربادرفته»، مجموعه ای از آثار اپیکور، گفتگوی آیدین آغداشلو و عباس کیارستمی و... آشنا شوید.

آرزوهای بربادرفته

 • انوره دوبالزاک
 • ترجمه ی سعید نفیسی
 • انتشارات نیلوفر
 • چاپ اول:
 
 

آکاایران: خواندنی ها با (106)

 
قهرمان داستان لوسین دوروبامپره، به توالی نامنظم آرزو/عزت و ذلت وحدت می بخشد. او کامل ترین تیپ بالزاکی است یعنی شهرستانی با استعداد که آرزو دارد نام و آوازه اش در همه جای پاریس بپیچد. ضعف و رنگ پذیری لوسین چند حالتی فکری و جسمی او شخصیت مستعدی از وی می سازد که نظرها را جلت می کند و مکان هایی را که در آنها قرار می گیرد با خصوصیاتش منعکس می سازد. در دنیای روزنامه نگاری و نشر است که تیپ لوسین به کامل ترین وجه ممکن خلق می شود.
 
بالزاک در شرح محافل منحط و فسادآور حرفه ادبی به تجارت تلخ و پرمرارت خودش اشاره دارد. نویسندگی شغل اوست. حرفه مقدس او، همچون لوسین، به پاریس رفت تا نویسنده ی بزرگی شود؛ بالزاک، با آن که چندین سال به عنوان نویسنده ی مزدور کار کرد. آن اندازه استعداد داشت و جان سخت بود که بتواند به بالاترین مقام ادبی مطلوبش دست یابد، حال آن که اوسین در دام شغل خویش گرفتار می شود و دیگر هرگز رهایی نمی یابد.


خانه ای با شیروانی قرمز (گفتگو با عباس کیارستمی و آیدین آغداشلو)

 • مرجان صائبی
 • نشر ثالث
 • چاپ اول:
 
 
خواندنی ها با (106) - آکاخواندنی ها با برترین ها
 
«ایده اولیه این گفتگو به زمانی بر می گردد که متوجه شدم عباس کیارستمی و آیدین آغداشلو همکلاسی دوران دبیرستان بوده اند. از آیدین آغداشلو خواستم عباس کیارستمی را به خانه اش دعوت کند و او با کمال میل پذیرفت و عباس کیارستمی دعوت او را قبول کرد اما حاصل این دیدار غیرقابل پیش بینی تر از چیزی بود که تصور می کردم...»

پیرمردهای 73 ساله پس از پیمودن مسیر پرپیچ و خم عمر، روبروی هم نشستند و با وسعت نظر، تأثیر یکدیگر را در مرز مبهم کودکی و بلوغ برهم کتمان نکردند و در کنار خاطرات تلخ و شیرین نوجوانی درباره ی نگاهشان به جهان حرف زدند.


حیوان قصه گو

 • جاناتان گاتشال
 • ترجمه ی عباس مخبر
 • نشر مرکز
 • چاپ اول:
 
 
خواندنی ها با (106) - آکاخواندنی ها با برترین ها
 
این کتاب درباره اعتیاد انسان به قصه و قصه گویی از دیرباز تا امروز است. درباره ی این که چقدر عجیب است یک داستان دزدانه وارد جان ما می شود، ما را می خنداند یا می گریاند، عاشق پیشه یا خشمگین مان می کند، و شیوه ی تفکر ما را درباره ی خودمان و دنیای مان تغیر می دهد. چقدر حیرت آور است که وقتی داستانی را تجربه می کنیم-خواه در یک کتاب، فیلم، یا آواز- به خود اجازه می دهیم به اشتغال گوینده درآئیم.
 
سازنده ی داستان وارد کله ی ما می شود و مهار مغزمان را به دست می گیرد. نویسنده می کوشد تا با استفاده از یافته های زیست شناسی، روان شناسی و عصب شناسی، سازو کار اعتیاد بشر به داستان و تاثیر شگفت آن را بر روح و روان ما بررسی کند. قصه پردازی های فی البداهه ی کودکان در بازی های کودکانه، ارتباط خواب با داستان، و تاثیر فناوری های نوین دیجیتال و دنیای مجازی بر تحول داستان درآینده ی پیش رو، از دیگر مطالب تازه و خواندنی این کتاب است.


هنر خوشبختی از دیدگاه اپیکور

 • اپیکور و گروهی از نویسندگان
 • ترجمه ی فرخ بافنده
 • نشر پندار تابان
 • چاپ اول:
 
 
خواندنی ها با (106) - آکاخواندنی ها با برترین ها
 
آموزه های اپیکور، فیلسوف بزرگ دوران باستان - در باب زندگی و مرگ، دین و علم، ادراک حسی و نحوه رسیدن به شناخت، خوشبختی و شادکامی، اخلاق و دوستی - هواخواهان بسیاری در دنیای باستان داشت و بعدها نیز بر تفکر اروپا تاثیری بس شگرف و عمیق گذاشت.
 
اپیکور تا قرن ها بعد از مرگش با مخالفت های خمصانه بسیاری روبه رو شد، اما در میان تحسین کنندگانش نام بزرگانی چون توماس هایز، اسحاق نیوتون، توماس جفرسون، و کارل مارکس به چشم می خورد. کتاب حاضر مشتمل است بر تمام آثار بازمانده از اپیکور - نامه ها، آموزه ها، و مجموعه کلمات قصار واتیکان - همراه با متون متناظری از لوکوتیوس - بزرگ ترین پیرو فلسفه اش؛ هم چنین گزیده هایی از زندگی اپیکور نوشته دیوژن لائرتیوس، و دو مقدمه روشنگر در توضیح فلسفه اپیکور.

 
سیری در نظریه پیچیدگی

 • ملانی میچل
 • ترجمه ی رضا امیررحیمی
 • نشر نو
 • چاپ اول:
 
 
خواندنی ها با (106) - آکاخواندنی ها با برترین ها
 
چگونه از مجموعه هایی بزرگ متشکل از اجزای ساده، رفتار پیچیده سر می زند؟ چه چیز باعث می شود که حشراتی ساده و مستقل مانند مورچه ها این چنین دقیق و هدفمند در قالب گروه کار کنند؟ چگونه تریلیون ها نورون چیزی فوق العاده پیچیده مثل ذهن را به وجود می آورند؟

ملانی میچل دانشمند پیشگام در سیستم های پیچیده و استاد پژوهشگر موسسه سانتافه و استاد علوم کامپیوتر در دانشگاه ایالتی پورتلند امریکا، در این کتاب که در سال ۲۰۱۰ برنده جایزه کتاب های علمی " فی بتا کاپا" شده است، به زبانی ساده سیری آگاهی بخش را درباره علوم پیچیدگی در اختیار ما قرار می دهد؛ این علوم مجموعه ای گسترده از تلاش هایی است که سعی دارند نشان دهند چگونه سیستم های کلان پیچیده و نظم یافته و سازگاری پذیر، از فعل و انفعالات میان اجزای بیشمار آن سیستم شکل می گیرند. وی به روشنی کارکرد پیچیدگی میان پدیده های زیست شناختی، تکنولوژیک و اجتماعی را شرح می دهد و به پژوهش در اصول عمومی و قوانین به کار رفته در آنها می پردازد تا برخی از مهم ترین مسائل علمی زمانه ما را حل کند.
 
«مجله اینترنتی آکا ایران» از تمامی ناشران، نویسندگان، مترجمان، منتقدان و علاقه مندان به حوزه نشر و کتاب دعوت می نماید مطالب خود را در حوزه معرفی و یا نقد و بررسی کتاب به آدرس زیر ارسال نمایند:
Bartarinha.editorial@gmail.com

همچنین برای ارتباط و هماهنگی های لازم می توانید با شماره 23051492 تماس بگیرید. منتظر پیشنهادات و انتقادات سازنده شما عزیزان می باشیم.

منبع :