آکاایران: در این شماره از خواندنی ها با اثر مهم توماس هابز «بهیموت»، مجموعه داستان و رمانی از شرلی جکسون، اثری درباره رنوار کارگردان مشهور فرانسوی و... آشنا شوید.
امتیاز خبر: 96 از 100 تعداد رای دهندگان 48
آکا ایران - محمودرضا حائری: در این شماره از خواندنی ها با اثر مهم توماس هابز «بهیموت»، مجموعه داستان و رمانی از شرلی جکسون، اثری درباره رنوار  کارگردان مشهور فرانسوی و... آشنا شوید.

بهیموت یا پارلمان طولانی

 • توماس هابز
 • ترجمه ی حسین بشیریه
 • نشر نی
 • چاپ اول:
 

آکاایران: خواندنی ها با (99)

 
 
هابز در بهیموت، اصول تربیت سیاسی را نه از طریق طرح مفاهیم کلی، بلکه از راه بررسی و تحلیل سیاسی و آوردن مثال های تاریخی توضیح می دهد به گمان او مردم از  طریق فکر و تأمل و تعقل به آن اصول نمی رسند، بلکه آن اصول را باید به آن ها آموزش داد، و بررسی تاریخ و روایت تاریخی درست ترین شیوه ی نشان دادن آن اصول است، زیرا تاریخ، شرح طبیعت و سرشت بشر است. «علم وظیفه شناسی» را باید از طریق تاریخ به مردم آموخت نه از طریق فلسفه. تاریخ دریچه ای است به روی طبع بشر و انگیزه های او.
 
بهیموت مجموعه ی گفت و گوهایی است که در آن ها شخص اول یا استاد، حکایت وضع طبیعی و سرشت آدمی را از طریق گفت و گو برای شخص دوم یا شاگرد، شرح می دهد. از نظر هابز تربیت سیاسی لازمه ی برقراری صلح و امنیت و ثبات است. در حقیقت تربیت سیاسی در نظریه ی هابز اساس همان آموزش مدنی در جوامع مردم سالار امروز است. از این رو هابز اندیشمندی زنده و معاصر است و اصول شهروندی را آموزش می دهد.


همراه من بیا

 • شرلی جکسون
 • ترجمه ی بهرام فرهنگ
 • نشر چشمه
 • چاپ اول:
 
خواندنی ها با (99) - آکاخواندنی ها با برترین ها
 
 
«شرلی جکسُن» در سال ۱۹۶۵ و تنها وقتی ۴۸ سال داشت در تخت خوابش سکته کرد و از دنیا رفت. او یکی از مهم ترین داستان نویسان میانه ی قرن بیستم ادبیات آمریکاست و از منزوی ترین هایشان هم. حتا با این که به پنجاه سالگی هم نرسید اما توانست آن قدر کار دست اول بنویسد که یکی از نمادهای ادبیات داستانی آمریکا محسوب شود.

«همراه من بیا» نام آخرین رمان اوست که هیچ گاه نتوانست تمامش کند و البته یکی از زیباترین آثارش. در این کتاب بخش های باقی مانده از این رمان همراه با چهارده داستان کوتاه درخشان او کنار هم گرد آمده اند که نشان می دهند جهان شرلی جکسن چه مختصاتی دارد.
 
کتاب ضمایم دیگری هم دارد از جمله سه سخنرانی. می شود گفت این کتاب گزیده ای است از وجوه مختلف کاری این بانوی داستان نویس که در آثارش می شود هراس، تنهایی، اتفاق های پیش بینی نشده و از همه مهم تر خشونتی را دید که در لایه های مختلف انسانش وجود دارند. شاید مخاطبان ایرانی بیش از همه او را با داستان تکان دهنده ی «بخت آرایی» (لاتاری) به یاد داشته باشند که نمونه ای است از همین جهان، جکسن علاوه بر داستان کوتاه، رمان نویس بسیار بزرگی بود و شش رمان هم نوشت.


ژان رنوار (سینماگران بزرگ 8)
 
 • شارلوت گارسون
 • ترجمه ی فریبا اشرفی
 • نشر دیبایه
 • چاپ اول:
 
خواندنی ها با (99) - آکاخواندنی ها با برترین ها
 
 
در شیوه ی فیلمسازی رنوار گویی نوعی قطعیت وجود دارد. گویی او همواره نخستین راز هنر را با ما در میان گذاشته است. هنری که خود زندگی، حرکت و صداهایش را ضبط می کند و ارزش بی اندازه به آن می بخشد. رئیس، این لقبی است که سینماگران موج نو به او خواهند داد. آن ها سینمای فرانسه را در او می بینند و دوست دارند این سینما را بر ضد سینمای آکادمیک «کیفیت فرانسوی» ادامه دهند. این غنا بی شک تا حدی ناشی از تأثیر حس ژرف نور و رنگ های پدرش پیرآگوست رنوار است. تنوعی فوق العاده در سبک فیلم شناسی او را در بر می گیرد، از تجربه در تمام مسیرها در دهه ی بیست (نانا، دختر کبریت فروش) گرفته، تا شیفتگی برای جبهه ی مردمی در دهه ی سی...

شارلوت گارسون نویسنده و عضو هیئت تحریریه کایه دوسینما، مدیر اطلس سالانه و دو زبانه ی کایه است. او کتابی درباره ی عشق در سینما با نام عاشق منتشر کرده که مختص نوجوانان است.


تب تند امریکای لاتین

 • آرتور دموسلاوسکی
 • ترجمه ی روشن وزیری
 • نشر نی
 • چاپ دوم:
 
خواندنی ها با (99) - آکاخواندنی ها با برترین ها
 
 
هر تازه واردی به هر کشور امریکای لاتین بی درنگ متوجه می شود که همه جا بی وقفه صحبت از سیاست است، بحث های سیاسی و جدل درباره ی شخصیت های اصلی سیاست و مناقشات پایان ناپذیری که در آن ها در گیرند، همه جا به گوش می رسد. رسانه ها به سیاست معتادند، وسیاست موضوعی با اهمیت در حوزه ی ادبیات و هنر و موسیقی است.

از این رو، آرتور دموسلاوسکی در تألیف خود راجع به امریکای لاتین، زندگی سیاسی منطقه را کانون اصلی توجه قرار می دهد. موشکاف و دقیق است، می کوشد همه چیز را بشناسد، گفت و گوهایی ارزشمند انجام دهد. کتاب های نویسندگان متفکر را بخواند، عقاید و دیدگاه های بسیار متفاوت و گوناگون را گردآورد، تا از این راه به درکی هرچه روشن تر و گسترده تر دست یابد. دستاورد این کوشش ها چشمگیر است. تب تند امریکای لاتین نه تنها کتابی جذاب و خوش خوان است. بلکه بر دانش ما از اوضاع این بخش از جهان بسی می افزاید.

آرتور دموسلاوسکی، متولد ۱۹۶۷ در ورشو، خبرنگار و نویسنده، دانش آموخته ی رشته ی فلسفه، تاریخ و تئوری تئاتر که تحصیلات فوق لیسانس خود را به مطالعه ی آمریکای لاتین اختصاص داد. تب تند آمریکای لاتین، برنده ی «جایزه ی ادبی ورشو»، سومین کتاب اوست. پیش از این عیسی بدون تفنگ ـ نگاهی منتقدانه به دوره ی پاپی ژان پل دوم ـ و همچنین دنیا، نه برای فروش را نوشته است. کتابی که به جنبش های ضدجهانی سازی پرداخته و به عنوان کتاب سال ۲۰۰۲ برگزیده شده است.

این کتاب خواندنی، پس از ده سال، در 330 نسخه تجدید چاپ شده است!


فلسفه و سیاست واقعی

 • ریموند گوس
 • ترجمه ی کمال پولادی
 • نشر مرکز
 • چاپ اول:
 
خواندنی ها با (99) - آکاخواندنی ها با برترین ها
 
 
کتاب فلسفه و سیاست واقعی درباره ی دورافتادن جریان های اصلی فلسفه سیاسی قرن بیستم از واقعیت سیاسی است. ریموند گوس فلسفه ی سیاسی قرن بیستم را در نظریات برخی نمایندگان برجسته ی آن، کسانی مثل رابرت نوزیک و جان رالز، درمعرض انتقادی بنیاد برافکن قرار می دهد. بنیان معیوب این منظومه های منتفذ فلسفی ابتنا آن ها بر اصول موضوعه ی قابل تردید و بی اعتنایی به عنصر قدرت در ارکان جامعه بشری است.
 
فلسفه سیاسی نوزیک بر اصل بدیهی پنداشته شده ی «حقوق ذهننی» و فلسفه ی سیاسی رالز «شهود عدالت» بنیان گرفته است. پنداری بودن این نقاط عزیمت کل فلسفه سیاسی آن ها را به پنداربافی تقلیل داده است. گوس می کوشد با رجوع به برخی بصیرت های لنین، ماکس وبر و نتیجه و لزوم ملحوظ کردن  عنصر قدرت در زندگی سیاسی به بصیرت های تازه ای در فلسفه ی سیاسی اشارت کند.
 
«مجله اینترنتی آکا ایران» از تمامی ناشران، نویسندگان، مترجمان، منتقدان و علاقه مندان به حوزه نشر و کتاب دعوت می نماید مطالب خود را در حوزه معرفی و یا نقد و بررسی کتاب به آدرس زیر ارسال نمایند:
Bartarinha.editorial@gmail.com

همچنین برای ارتباط و هماهنگی های لازم می توانید با شماره 23051492 تماس بگیرید. منتظر پیشنهادات و انتقادات سازنده شما عزیزان می باشیم. 

منبع :