آکاایران: مطمئنا همه ی عاشورا و کربلا سینه زنی و دسته و هیات نیست، شاید ورای همه ی این ها نهضت امام حسین(ع) درس هایی داشت که فقط با کند و کاو و مطالعه می توان به آن رسید. روزنامه شهروند در اقدامی قابل توجه چند پیشنهاد برای مطالعه و شناخت واقعه عظیم کربلا فهرست کرده که در ادامه می خوانید.
امتیاز خبر: 96 از 100 تعداد رای دهندگان 1
 روزنامه شهروند: مطمئنا همه ی عاشورا و کربلا سینه زنی و دسته و هیات نیست، شاید ورای همه ی این ها نهضت امام حسین(ع) درس هایی داشت که فقط با کند و کاو و مطالعه می توان به آن رسید. روزنامه شهروند در اقدامی قابل توجه چند پیشنهاد برای مطالعه و شناخت واقعه عظیم کربلا فهرست کرده که در ادامه می خوانید.
 
شماس شامی/ مجید قیصری
مجید قیصری با داستان های جنگ و دفاع مقدس آغاز کرد. نخستین تجربه او «سه دختر گلفروش» بود که داستان «جنگی بود، جنگی نبود» در این مجموعه همچنان در یادها مانده. او بعدها تجربه های خود در این عرصه را ادامه داد و به کتاب «باغ تلو» رسید؛ رمانی که سعی داشت در کنار ارزش های دفاع، مصائب جنگ را نیز روایت کند. او بعدها «گوساله سرگردان» را چاپ کرد که یکی از مهم ترین مجموعه داستان ها در حوزه جنگ است. قیصری اما در این میانه کتابی نیز با نظر به واقعه کربلا نوشت که «شماس شامی» نام دارد. «شماس شامی» به حوادث بعد از واقعه کربلا می پردازد.
 

آکاایران: پیشنهادهای عاشورایی برای کتاب خوان ها

 
 
واقعه به سال شصت و یک هجری قمری اتفاق افتاده؛ نویسنده گزارش، محافظ یا نوکر مخصوص عالی جناب جالوت (در متن آمده شَماس)، نماینده وقت امپراتور روم بوده. مخاطب این گزارش فرستاده (احتمالا بازرس) ویژه روم است که در همان زمان به شهر شام سفر کرده بوده تا جانشین جدید امپراتور روم را منسوب کند. آنچه باعث اهمیت این گزارش شده است، جسارت نویسنده در پرداختن به موضوع جا به جایی سفیران است. انگیزه نوشتن گزارش در نگاه اول شرح گم شدن نماینده روم جناب جالوت است، ولی تصویری که از حوادث بعد از واقعه کربلا و دربار شام در این گزارش ارایه شده در نوع خود خواندنی و بلکه بی نظیر است.
 
شماس شامی خادم جناب جالوت نماینده روم درون شام است. جالوت ناپدید شده و به نظر می رسد توسط یزید به قتل رسیده و شماس در حال نوشتن دادخواهی و تعریف وقایعی است که اتفاق افتاده که در حقیقت حوادث عاشورا از زبان شخص خارجی است که شناخت چندانی از اوضاع و احوال اعراب و مسلمانان  ندارد.
 
شماس شامی در جشنواره کتاب سال شهید حبیب غنی پور، در بخش ادبیات داستانی بزرگسال با موضوع آزاد رتبه دوم را به دست آورده است. این اثر نامزد جایزه روزی روزگاری، جلال آل احمد و قلم زرین نیز بوده است. «شماس شامی» اثر مجید قیصری با ١٥٩ صفحه از سوی انتشارات افق به چاپ رسیده است.
 
اعتراض مرد رومی
 
قیصری خود درباره این کتاب می نویسد: «قرار شد زندگینامه ای برای سیدابن طاوس بنویسم؛ به سفارش انتشارات مدرسه. (سال هشتاد و سه، هشتاد و چهار بود این طور یادم می آید.) چندین کتاب مختلف خواندم تا با شرح حال و زمان و زندگی سید آشنا شوم. چیزهایی هم پیدا کردم که مرا وسوسه می کرد تا در حاشیه زندگی سید چیزی بنویسم. چند لحظه ناب شکار کرده بودم. اما از آنجا که می دانستم هیچ وقت مستقیم از کسی یا چیزی نمی نویسم، یادداشت ها را جدی نگرفتم. کتاب های رسیده را می خواندم و سرگرم بودم. این که می گویم هیچ وقت مستقیم از کسی یا چیزی نمی نوشتم چون عاشق حاشیه بوده ام تا خود متن. چون در تجربه های قبلی خود به خود از حاشیه به متن رسیده بودم. در جنگنامه، جنگ نوشته ها، اینها را بیشتر تجربه کرده بودم. به مرور اینها دست گیرم شده.
 
پیشنهادهای عاشورایی برای کتاب خوان ها - آکاکتاب،نویسندگان ایرانی
 
 
با نوشتن و نوشتن. و البته با تذکری که دیگران بهم داده اند و نشانم داده اند که چه کرده ام اینجا و آنجا وصد البته چه باید می کردم و نکردم که جایش اینجا نیست. تا روزی که کتاب لهوف سیدابن طاوس را در دست گرفتم. می خواستم واقعه نگاری سید را ببینم. نمی دانستم که دارم پا کجا می گذارم. ولی می دانستم چیزی همین پشت و پسله ها خفتم را می گیرد و عاقبت زمینگیرم می کند. حسی به هنگام خواندن بهم می گوید که دارم دست به آتش می زنم یا شعشعه ای می بینم از دور. آب و شرابی به هم آمیخته. تا رسیدم به واقعه رأس جالوت. یک گوله آتش. همان جا بود که دیدم پوستم دارد خار خار می شود؛ می خواستم مکر کنم به انتشارات، که دیدم مکر خوردم. واقعه در چند سطر بیشتر نیامده بود؛ جالوت- رسول سلطان روم- از اشراف و بزرگان آن دیار وارد مجلس یزید می شود و می بیند آنچه را که نباید ببیند.
 
تصمیمی که یزید در مقابل این فرستاده روم می گیرد، برایم سخت عجیب آمد. همانجا در مقابل انظار دستور قتل مرد رومی را می دهد و او هم به ضرب تیغ جلاد کشته می شود. قصه تمام.»
 
در واقع رمان قیصری بر پایه این واقعه ای که در تاریخ شکل داده پیش می رود و نویسنده با زبانی ساده و روان شروع می کند به روایت.
 


کتاب آه/ یاسین حجازی
شما را به خدا سوگند که مرا می شناسید؟
 
گفتند: به خدا آری
 
حضرت فرمود: شما را به خدا جد من رسول خدا نیست؟
 
گفتند: آری به خدا که هست
 
فرمود: شما را به خدا پدرم علی بن ابی طالب نیست؟
 
گفتند: آری به خدا. هست
 
گفت: حمزه، سیدالشهداء عموی پدرم نیست؟
 
گفتند: آری به خدا که هست
 
حضرت فرمود: این شمشیر که بر کمر بسته ام، شمشیر رسول الله نیست؟
 
گفتند: به خدا که هست
 
امام حسین فرمود: پس برای چه ریختنِ خونم را حلال می دانید؟
 
(لهوف، سیدبن طاووس)
 
پیشنهادهای عاشورایی برای کتاب خوان ها - آکاکتاب،نویسندگان ایرانی
 
 
کتاب «لُهوف»، تألیف «سیدبن طاووس» یکی از معتبرترین مقاتل شیعه است. همچنین «نَفَسُ المهمومِ» مرحوم شیخ عباس قُمی به لحاظ صحت اقوال و روایات چنین است. براساس این کتاب، آیت الله میرزا ابوالحسن شَعرانی ترجمه ای گرد آورده با عنوان «دَمعُ السجوم» که زبانی فاخر و تعابیری دلنشین دارد، اما در سال های اخیر، یکی ازعاشقان اهل بیت، به گردآوری کتابی پرداخته که خود ویرایشی دوباره از «دَمعُ السجوم» است؛ کتابی که غیر از علما و محققان، برای عامه مردم قابل استفاده است:   «کتاب آه» تألیف «یاسین حجازی».
 
«کتاب آه» حاصل بازخوانی و ویرایش مقتل «نفس المهموم» است. کتابی که اغلب نقل های صحیح مقاتل و کتب تاریخ را در خود گرد آورده و جزءجزء حادثه شهادت حسین بن علی(ع) را از ۶ماه پیشتر تا روزحادثه عاشورای حسینی ثبت کرده است. «نفس المهموم» بیش از ۵۰ سال پیش به فارسی ترجمه شده است.
 
«نفس المهموم» نوشته شیخ عباس قمی است که به او لقب «خاتم المحدثین» داده اند. حاج شیخ عباس قمی، از محدثان پرکار قرن چهاردهم هجری است که در سال ۱۲۹۴ ه .ق در قم دیده به جهان گشود. پدرش محمدرضا، کاسبی متدین و آگاه به احکام اسلام بود؛ چنانکه مردم برای آگاهی از فروع فقه و وظایف مذهبی خویش به ایشان رجوع می کردند.
 
حجازی می نویسد: «من در این بازخوانی، خط حادثه را پررنگ کردم و به ترتیب و توالی وقوع حادثه ها دقت کردم و گشتم آدم هایی را که اسمشان در اول حادثه یک چیز بود و در اثنای حادثه یک چیز و در انتها یک چیز دیگر، یکی کردم و نقل های پراکنده در جای جای کتاب را تجمیع کردم و رد نقل هایی را که با هم نمی خوانند، درکتاب های دیگر گرفتم تا نقل معقول تر و مشهودتر را بیاورم و تاریخ ها را همخوان کردم.»
 
پیشنهادهای عاشورایی برای کتاب خوان ها - آکاکتاب،نویسندگان ایرانی
 
 
و او اول شهید بود....
 
حسین بیامد و بر سر علی بایستاد.
 
روی بر روی او نهاد.
 
حمید ابن مسلم گفت: آن روز این سخن را از حسین شنیدم که می گفت: «خدا بکشد آن گروهی که تو را کشتند. چه دلیرند بر خداوند رحمان و بر شکستن حرمت پیغمبر.»
 
اشک از دیدگانش روان گشت و گفت: «بعد از تو، خاک بر سر دنیا.»
 
صدای حسین به گریه بلند شد- و کسی تا آن زمان صدای گریه او را نشنیده بود.
 
زینب، خواهرحسین، شتابان بیرون آمد و فریاد می زد: آه برادرم! ای دریغ پسر برادرم!
 
آمد تا خویش را بر او افکند.
 
حسین او را بگرفت و به خیمه باز گردانید و جوانان را فرمود:   «برادر خویش را بردارید و ببرید.»
 
او را نزدیک خیمه ای که جلوی آن کارزار می کردند، نهادند.
 
و او اول شهید از اهل بیت بود.
 


نامیرا / صادق کرمیار
مقتل یا داستان؟
 
مقاتل با روایتگری و داستان پردازی نقاط مشترکی دارند اما آنچه به عنوان ادبیاتِ داستانی به ویژه داستان کوتاه یا رمان می شناسیم، قوالبی هستند که عمر آنها در تاریخ ادبیات ایران به یک سده هم نمی رسد. مقتل نویسان دیروزهم، امروز درهیأت نویسندگانِ داستان و رمان، قلم به دست گرفته اند و سعی در تبیین واقعه کربلا در قالب داستان و رمان دارند. درواقع رمان ها و داستان های عاشورایی تا جایی پیش رفته اند که امروز می توانیم ذیل عنوانی به نام «ادبیات عاشورایی» آنها را بررسی کنیم.
 
پیشنهادهای عاشورایی برای کتاب خوان ها - آکاکتاب،نویسندگان ایرانی
 
 
درحوزه ای که با عنوان ادبیات داستانیِ عاشورایی می شناسیم، داستان ها و رمان هایی نوشته شده که یکی از آنها «نامیرا»ست. «نامیرا» تألیف «صادق کرمیار» پس از چاپ، به سرعت مخاطبان خود را یافت و به چاپ های متعدد رسید که یکی از دلایل این اقبال، بی شک مضمون آن بوده است.
 
چقدر از «نامیرا» واقعی است؟
 
پرداختِ شخصیت های فرعی در «نامیرا»، از خلاقیت های نویسنده است. جایی که عموم نویسندگان سراغ واقعه اصلی رفته اند، نویسنده «نامیرا» شخصیت اصلی داستانش را درحاشیه واقعه پرداخته و پس از آن نیز، شخصیت هایی دیگر را در داستان دخیل کرده است.
 
درکوفه ای که ۱۸هزار نامه برای امام حسین علیه السلام ارسال می شود، چطور یکباره ورق برمی گردد و آدم هایی که تا دیروز مشتاق استقبال از پسر پیامبر و علی علیهماالسلام بودند، ناگهان با زرق وبرق سکه های پسرمرجانه پشت او را خالی کردند، سفیرش را کشتند و بزرگان کوفه ناگهان یار قدیمی ابن زیاد شدند؟
در «نامیرا» است که می فهمی بخشی از انبوه مردمی که به امام نامه نوشتند، حضور امام را برای منافع شخصی خود می خواستند. امضاها به خاطر درد دین نبود، بلکه برای طایفه ای سوال این بود که چرا معاویه شام را برتر از کوفه دانسته است. وقتی که ابن زیاد سر کیسه را شل کرد و از بیت المال کیسه های طلا بخشید، دیگر آمدن امام فایده ای برای این قوم نداشت. قصور معاویه را یزید جبران کرده بود، شاید اگر امام می آمد به کوفه و زعامت قوم را برعهده می گرفت، اینان باز هم مخالفت می کردند. هرچند ابن زیاد هلاکشان کرد.
 
داستان «نامیرا» تمامی ندارد اما تو باید تا انتهای کتاب بخوانی تا حس کنی چرا «اَنَس بن حارث کاهلی» خیلی قبل تر از واقعه عاشورا در کربلا به انتظار امامش نشسته است. اَنَس این قدر افق بلندتری دارد که به «عبدالله بن عمیر» هم هشدار می دهد حرامیان و مسلمانان و مشرکان به زودی یکی می شوند! بیش از هرچیز اسم کتاب است که خواننده را مشغول می کند؛ ابتدا به ذهن می رسد «نامیرا» فقط اسمی هنری است که برای جلب مخاطب انتخاب شده و ناشر و نویسنده خواسته اند ابهام داستان را زیاد کنند، اما کتاب را که تا انتها بخوانی، معلوم می شود «نامیرا» ریشه درمفهوم «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» دارد. مفهومی که می گوید، پهنه سرزمین کربلا به اندازه کل زمین وسعت پیدا کرده و عاشورا همیشه نمیراست. این اثر درباره دختر و پسر جوانی است که بین سرداران بزرگ برای حمایت از امام حسین(ع) و یزید تردید دارند؛ در ادامه داستان، این دوجوان طی استدلال های مختلف به حقانیت امام حسین(ع) پی می برند.
 
دانش حسین بن علی(ع)
 
مرد جا خورد. به تندی از جا پرید:  
 
«مسلم دست به تیغ برده؟! چرا منتظر ورود امام نشد؟!»
 
و مستأصل به اسب نگریست. ام وهب گفت:  
 
«ابن زیاد هانی را کشت و راهی جز جنگ برای کوفیان نماند!»
 
مرد ناباور نگاهی به عبدالله و همسرش انداخت و بعد به تندی به سراغ اسب رفت و کوشید آن را ازجا بلند کند، اما اسب بی حال تر از آن بود که بتواند برخیزد. عبدالله به سوی مرد رفت. حالا کاملا دریافته بود که مرد غریبه، مسافری عادی نیست. پرسید:  
 
«تو که هستی مرد؟!»
 
مرد ملتمس رو به عبدالله برگشت. گفت:  
 
«اسبت را به من بفروش! هر بهایی بخواهی می دهم.»
 
عبدالله گفت: «اگر برای یاری مسلم اینچنین عجله داری، بدان که بی تو هم بر این زیاد چیره خواهند شد!»
 
مرد گفت: «اما من می خواهم مسلم و کوفیان را از جنگ باز دارم تا امام به کوفه برسند.»
 
ام وهب پیش آمد و گفت:
 
«پیش از تو عبدالله این کار را کرده، اما بی فایده است.»
 
«عبدالله؟!»
 
«آری من بسیار کوشیدم تا کوفیان را از جنگی بی حاصل باز دارم، اما کینه های کهنه، چشم های آنان را کور کرده، تا مسلم را علیه ابن زیاد وا داشتند؛ که اگر چنین شود، بار دیگر میان شام و کوفه جنگی خونین به راه خواهد افتاد.»
 
مرد گفت: «پس شما در این بیابان چه می کنید؟»
 
عبدالله گفت: «ما به فارس بازمی گردیم تا شاهد جنگ میان مسلمانان نباشیم.»
 
مرد لحظه ای درچشمان عبدالله خیره شد. بعد گفت:  «شما از چه می گریزید؟! اگر همه ما کشته شویم، بهتر از آن است که مردی چون یزید را بر جایگاه رسول خدا ببینیم.»
 
و با پای پیاده به راه افتاد و دور شد. عبدالله مبهوت ماند و لحظه ای بعد به تندی دوید و خود را به مرد رساند. گفت:  «صبر کن غریبه!»
 
مرد ایستاد. عبدالله گفت: «من اسبم را به تو می دهم و هیچ بهایی نمی خواهم؛ فقط به شرطی که بگویی تو کیستی؟!»
 
«من بنده ای از بندگان خدا هستم که به یگانگی و رسالت محمد شهادت داده ام و اکنون حسین بن علی را امام و مولای خویش قرار دادم تا یقین کنم آنچه می گویم و آنچه می کنم، جز سنت رسول خدا نیست، حتی اگر به بهای جانم باشد.»
 
پیشنهادهای عاشورایی برای کتاب خوان ها - آکاکتاب،نویسندگان ایرانی
 
 
عبدالله بر سر مرد فریاد کشید؛ گویی می خواست خود را از گناهی که در وجودش احساس کرد، برهاند:  «مسلمانی ات را به رخ من مکش! که من با مشرکان بسیاری جهاد کردم؛ و این زن که پابه پای من تا مازندران و قسطنطنیه آمده، بهترین شاهد است که می داند، جز برای خدا و رسولش شمشیر از نیام بیرون نکشیدم.»
 
مرد آرام و خونسرد به عبدالله تلخ لبخند زد و گفت:  «لعنت خدا بر آنان که ایمان شما را بازیچه دنیای خویش کردند؛ و وای بر شما که نمی دانید بدون امام، جز طعمه آماده در دست اراذلی چون یزید و ابن زیاد هیچ نیستید؛ حتی اگر برای رضای خدا با مشرکان جهاد کنید. آیا بهتر و عزیزتر از قرآن و حسین(ع)، یادگاری از پیامبر(ص) بر روی زمین باقی مانده است؟»
 
و دوباره به راه افتاد و رفت. عبدالله مستأصل ماند و اکنون ام وهب نیز کنارش ایستاده بود. نگاهی به او انداخت و دوباره فریاد کشید:  
 
«صبر کن!»
 
مرد ایستاد و دوباره رو به عبدالله برگشت. عبدالله به سوی او رفت. گفت: «من هم پسر فاطمه را شایسته تر از همه برای خلافت می دانم؛ اما در حیرتم که حسین(ع) چگونه به مردمی تکیه کرده که پیش از این، پدر و برادرش آنها را آزموده اند و اکنون نیز به چشم خویش دیدم کسانی را که او را دعوت کردند، به طمع بخشش های ابن زیاد چگونه به پسر عقیل پشت کردند و هانی را تنها گذاشتند. به خدا سوگند تردید ندارم که این مردم حسین(ع) را در مقابل لشکر شام تنها خواهند گذاشت. یزید به خونخواهی ابن زیاد خون ها خواهد ریخت.»
 
مرد آرام گفت:  «آیا حسین بن علی اینها را نمی داند؟!»
 
«اگر می داند، پس چرا به کوفه می آید؟»
 
مرد گفت: «او حجت خدا بر کوفیان است که او را فراخواندند تا هدایت شان کند.»
 
عبدالله گفت: «چرا در مکه نماند، آن هم در روزهایی که همه مسلمانان در آنجا گرد آمده اند. آنها نیاز به هدایت ندارند؟»
 
مرد گفت: «آنها که برای حج در مکه گرد آمده اند، هدایت شان را در پیروی از یزید می دانند و یزید کسانی را به مکه فرستاد تا امام را پنهانی بکشند؛ همان طور که برادرش را کشتند و اگر ما را در خلوت می کشتند، چه کسی می فهمید، امام چرا با یزید بیعت نکرد؟»
 
عبدالله گفت: «می توانست به یمن برود یا مصر یا به شام برود و با یزید گفت وگو کند.»
 
مرد گفت: «اگر معاویه با گفت وگو هدایت شد، فرزندش هم هدایت می شود؛ و اما اگر به یمن یا به مصر می رفت، سرنوشتی جز آنچه در مکه برایش رقم زده بودند، نداشت. اما حرکت او به کوفه، آن هم با اهل بیت، بیش از هر چیز یزید را از خلافتش به هراس خواهد انداخت و مسلمانان را به فکر.»
خواست برود لختی مکث کرد و دوباره رو به عبدالله برگشت و گفت:  
 
«و اما من! هرگز برای امام خویش تکلیف معین نمی کنم که تکلیف خود را از حسین(ع) می پرسم و من حسین (ع) را نه فقط برای خلافت که برای هدایت می خواهم. و من... حسین(ع) را برای دنیای خویش نمی خواهم، که دنیای خویش را برای حسین(ع) می خواهم. آیا بعد از حسین(ع) کسی را می شناسی که من جانم را فدایش کنم؟» و رفت. عبدالله مات ماند. وقتی مرد دور شد، عبدالله لحظه ای به خود آمد. برگشت و اسب خویش را آورد و مرد را صدا زد: «صبر کن، تنها و بی مرکب هرگز به کوفه نمی رسی!»
 
مرد ایستاد و افسار اسب را گرفت و گفت:  «بهای اسب چقدر است؟»
 
«دانستن نام تو!»
 
مرد سوار بر اسب شد: «من قیس بن مسهر صیداوی هستم. فرستاده حسین بن علی!» و تاخت. عبدالله مانند کسی که گویی سال ها در گمراهی بوده و تازه راه هدایت را یافته بود، به زانو نشست و سرش را میان دست هایش گرفت.

منبع :