آکاایران: هرتا مولر، از جمله آن نویسندگان بزرگی است که آثارش حاصل سال های حاکمیت کمونیسم بر کشورهای اروپای شرقی است که زندگی رقت انگیزی را برای مردمان این کشورها رقم زده بود.
امتیاز خبر: 18 از 100 تعداد رای دهندگان 30
روزنامه شرق: هرتا مولر، از جمله آن نویسندگان بزرگی است که آثارش حاصل سال های حاکمیت کمونیسم بر کشورهای اروپای شرقی است که زندگی رقت انگیزی را برای مردمان این کشورها رقم زده بود. اما هنر و ادبیات چیزی نیست که تحت فشارهای سیاسی از بین برود یا تضعیف شود، برعکس معمولا در این شرایط بیشتر شکوفا می شود. هرتا مولر، برنده جایزه نوبل سال ٢٠٠٩ در گفت وگو با نیویورک تایمز می گوید در کودکی حتی یک کتاب داستان نداشته: «تنها داستان های شگفت انگیز مربوط به کلاس های دینی بود».
 

آکاایران: هرتا مولر؛ نویسنده ای که در خانه اش کتابی نداشت

 
 
این روزها چه کتاب هایی روی پاتختی اتاق خوابتان است؟
 
«یک اسب وارد کافه شد» دیوید گروسمن – خودنگاره ی یک استندآپ کمدین در اسرائیل. حتی اگر زیرکی سطحی آن تا اندازه ای با یأس عمیق زندگی نامه ای در مغایرت باشد، کتاب توانسته نظر من را به خود جلب کند. اما هنوز آن را تمام نکرده ام. یکی دیگر، کتاب جدید پیتر استرهیزی «داستان ساده ویرگول یک صد صفحه» که متأسفانه هنوز چیز زیادی نمی توانم درباره اش بگویم. داستان خانواده ای در مجارستان که بعد از سال ١٩٤٥ به عنوان دشمن کشور شناخته شده، از شهر به روستایی تبعید شدند و مجبورند در یک اتاق زندگی کنند. پسر جوان، همان راوی، تظاهر می کند که لال است. و یکی دیگر کتاب جورج آرتور گلد اشمیت درباره ی کافکا: «کسی که دنبالش هستی همین خانه ی بغلی زندگی می کند: کافکا می خواند».
 
آخرین کتاب فوق العاده ای که خواندید چه بود؟
 
«برای یک ترانه و صد ترانه» لیائو ایوو. در ١٩٨٩، لیائو ایوو شعر «قتل عام» را در جواب قتل عام مخالفان در میدان تیان آنمن چین توسط ارتش چین نوشت که به خاطر آن به زندان افتاد، جایی که چهار سال را کنار زندانیان محکوم به مرگ در یک سلول سپری کرد و اغلب آخرین وصیت های آنها را می نوشت. او مثل بقیه ی زندانیان شکنجه شد. با توصیف این ها و خیلی چیزهای دیگر، کتاب بی رحمی و خشونت حکومت دیکتاتوری چین را نشان می دهد. دقت و صحت یک مستند نوشتاری را دارد، اما با زبانی بسیار شاعرانه که زبانم را بند آورده بود.
 
کدام نویسندگان، رمان نویس، نمایشنامه نویس، منتقد و شاعر را که درحال حاضر کار می کنند، بیشتر از همه تحسین می کنید؟
 
نویسنده پرتغالی، آنتونیو لوبو آنتونس و نویسنده ی جوان مجارستانی، جیورجی درگومان که «شاه سفید» را نوشته است.
 
نویسندگان رومانیایی موردعلاقه تان چه کسانی هستند؟
 
گلو نوم (٢٠٠١ - ١٩١٥) یکی از آخرین نویسندگان سوررئال که پیش از جنگ جهانی دوم در پاریس زندگی می کرد. تا سال ها او نمی توانست هیچ چیزی در رومانی منتشر کند و حتی در آلمان تعداد اندکی از افراد کارهای او را می شناسند. همچنین ام.بلچر، یک یهودی رومانیایی که در سال ١٩٣٨، پیش از دوره ی فاشیست، در جوانی به خاطر سل استخوان مرد. زیباترین کتاب او، رمان «ماجراهای غیرواقعی بلادرنگ» درباره ی جوان مالیخولیایی اهل رومانی است که از اینکه نمی تواند از موجودیتی که با آن زاده شده رها شود، دچار یأس و ناامیدی است. ام.بلچر پیشرو بسیار اصیل اگزیستانسیالیست بود که او هم امروز کاملا فراموش شده است.
 
هرتا مولر؛ نویسنده ای که در خانه اش کتابی نداشت - آکاهرتا مولر،نویسندگان مشهور،ادبیات
 
 
اگر بخواهید یک کتاب درباره رومانی پیشنهاد کنید، آن چیست؟
 
همین کتاب ام.بلچر.
 
چه چیزی بیشتر از همه در ادبیات شما را برمی انگیزد؟
 
زیبایی جملات برایم مهم است. اگر در صفحات آغازین مجبور باشم عبارات بیخود یا استعاره های پیش پاافتاده ای بخوانم، نمی توانم به درون داستان بروم. تنها وقتی که جملات درخشان باشند می توانم به دام بیفتم.
 
کتاب هایتان را چه طور مرتب می کنید؟
 
هرگونه نظم دادن برایم بسیار مشکل است. و وقتی بحث کتاب باشد، عواقب آزاردهنده ای دارد. چون نمی توانم در میان ریخت وپاش هایم کتابی که دارم را پیدا کنم و همیشه می ترسم یک کتاب را دوبار بخرم.
 
وقتی بچه بودید چه کتاب هایی می خواندید؟ کدام کتاب ها و نویسندگان بیشتر از همه به خاطرتان مانده اند؟
 
ما در خانه هیچ کتابی نداشتیم. نه کتاب کودک و نه هیچ داستانی. تنها داستان های شگفت انگیز مربوط به کلاس های دینی بودند و من معنی آنها را خیلی لفظی در نظر می گرفتم، اینکه خدا همه چیز را می بیند و در نتیجه همیشه احساس می کردم زیر نظرم. یا مثلا کسانی که می میرند، در بهشت و بالای سر ما هستند و من در ابرها به دنبال صورت همسایه هایی بودم که مرده بودند، و آنها را پیدا هم می کردم. وقتی باد و باران می آمد و یا وقتی طوفان و رعدوبرق شروع می شد، نگرانشان می شدم. بعد از خودم می پرسیدم که آیا خدای بزرگ دارد آنها را تنبیه می کند؟
 
اگر قرار باشد یک کتاب را نام ببرید که شما را به این چیزی که امروز هستید تبدیل کرده، آن چه خواهد بود؟
 
نمی توان یک کتاب خاص را نام برد. اما از «ایالت اس- اس» یوگن کوگن و «زبان رایش سوم» ویکتور کلمپور، چیزی شبیه کشوری که در آن زندگی می کردم، بسیار آموختم. با خواندن درباره ی استفاده ی نادرست نازی ها از زبان، فهمیدم که دیکتاتوری چائوشسکو چگونه زبان را به چیزی که هدف خودشان بوده، برگردانده است.
 
هرتا مولر؛ نویسنده ای که در خانه اش کتابی نداشت - آکاهرتا مولر،نویسندگان مشهور،ادبیات
 
 
اگر می توانستید رئیس جمهور آمریکا را ملزم کنید که یک کتاب خاص را بخواند، آن چه بود؟ نخست وزیر آلمان چطور؟
 
«ثانیه شمار زمان» اسوتلانا الکساندرویچ. هرکسی که بخواهد روسیه را بشناسد باید آن را بخواند. این کتاب تأثیر استالینیسم و کمونیسم تا به امروز را توصیف می کند، اثر فلج کننده ی آن بر جامعه و سرسپردگی مردم که اجازه می دهد افرادی مثل پوتین تمام تلاش ها برای ایجاد فضای باز سیاسی را نابود کنند.
 
ناامیدکننده، مبالغه شده، ناخوشایند: چه کتابی را فکر می کردید خوشتان خواهد آمد و نیامد؟ آخرین کتابی که بدون تمام کردن، کنار گذاشتید به خاطر دارید؟
 
متأسفانه کتاب های زیادی هستند که بعد از  خواندن٢٠-٣٠ صفحه از آنها کنارشان گذاشتم.
 
از میان کتاب هایی که خودتان نوشتید، کدام را بیشتر از همه دوست دارید یا برایتان بااهمیت تر است؟
 
کتاب اولم «حضیض» خیلی برایم مهم بود. قضاوت درباره ی ارزش ادبی اش را به دیگران می سپارم. اما انتشار آن در سال ١٩٨٤ در برلین از من محافظت کرد. همین طور جایزه هایی که برد. پلیس مخفی رومانی دیگر نتوانست من و دوستانم را که کاملا از بقیه ی دنیا جدا افتاده بودیم، تهدید کند و ما دیگر احساس انزوا نمی کردیم و این در زمان آزارها، بازجویی ها و تهدیدهای مداوم مرگ، بسیار مهم بود.

منبع :