ویرجینیاوولف

وقتی که می نویسم یکپارچه احساسم.
آدلاین ویرجینیا وولف (به انگلیسی: Adeline Virginia Woolf) (۲۵ ژانویه ۱۸۸۲ - ۲۸ مارس ۱۹۴۱) رمان‌نویس، مقاله‌نویس، ناشر، منتقد و فمینیست انگلیسی بود که آثار برجسته‌ای چون خانم دالووی (۱۹۲۵)، به سوی فانوس دریایی (۱۹۲۷) و اتاقی از آن خود (۱۹۲۹) را به رشته تحریر درآورده‌است. یکی از جمله‌های معروف او در کتاب اتاقی از آن خود:

زن اگر می‌خواهد داستان نویسی کند، باید حتماً پول و اتاقی ازآن خود داشته باشد.


ویرجینیا وولف نویسنده رمان‌های تجربی است که سعی در تشریح واقعیت‌های درونی انسان دارد. نظرات فمینیستی وی که از روح حساس و انتقادی او سرچشمه گرفته، در دهه ششم قرن بیستم تحولی در نظریات جنبش زنان پدید آورد. وی در نگارش از سبک سیال ذهن بهره گرفته است.

کتاب اتاقی از آن خود وولف در کلاس‌های آیین نگارش پایه‌های مختلف تحصیلی دانشگاهی تدریس می‌شود. علاوه بر اهمیت شیوه نگارشی آن، این کتاب ویژگی‌های نثر مدرنیستی را در مقاله‌نویسی وارد کرده و سبک جدیدی ایجاد کرده است. گذشته از این، اتاقی ازآن خود را شکل دهنده جریان نظری فمینیستی و به طور خاص نقد ادبی فمینیستی می‌دانند.

گزین گویه های ویرجینیاوولف
اتاقی از آن خود


جملاتی از خاطرات و دست نوشته های او:

دیگر هیچ تردیدی در ذهنم وجود ندارد که در چهل سالگی فهمیده ام چگونه گفتن چیزی را با صدای خود آغاز کنم و این مرا سر ذوق آورده؛ ان قدر که احساس می کنم می توانم بدون تحسین پیش بروم.

وقتی که می نویسم یکپارچه احساسم.

هیتلرها پروردۀ دست بردگان هستند.

زندگی های حقیر ما، به همین ناخوشایندی که هستند، تنها زمانی شکوه و معنی می یابند که زیر چشمان عشق اند.

آدم غریزه ای عمیق - هر چند غیر منطقی - در طرفداری از این نظریه داردکه اتحاد زن و مرد برای برترین لذت ها و کاملترین سعادت هاست.

اما خودم احساس می کنم باید توانسته باشم میلیونها نفر را به ادبیات علاقمند کنم، نه فقط هزاران نفر را.
 

منبع : seemorgh.com