کریسمس

این کتاب داستان زندگی حضرت مسیح است. اورسلر روایت‌های انجیل را برداشته و آنها را با دیالوگ و توصیفات دقیق و البته ذائقه شخصی اش ترکیب کرده و محصولش شده یکی از جذابترین کتاب‌هایی که درباره کریسمس و تولد حضرت مسیح(ع) منتشر شده است.

با نزدیک شدن به سال نو میلادی، اولین چیزی که در ذهن همه مردم جهان متبادر می‌‌شود، درخت کریسمس یعنی همان کاج سبز با تزئینات پرزرق و برق و گلوله‌های رنگی درخشان و البته بابانوئل با آن ریش سفید بلند و لباس‌های قرمز است. اما چیزی که می‌تواند لذت تعطیلات سال نو را دوچندان کند، خواندن یک کتاب خوب کریسمسی است. کتابی درباره رسم و رسوم کریسمس و سانتا کلاوس. اما جالب است بدانید که کتاب‌های اندکی هستند که توانسته‌اند از این تم به خوبی بهره ببرند و نه فقط داستان‌های کودکانه که روایت‌هایی عمیق و جذاب برای بزرگترها داشته باشند. با هم نگاهی می‌اندازیم به چند کتاب مشهوری که در این زمینه نوشته شده‌اند. کتاب‌هایی که بعضا نسخه‌های سینمایی مشهوری هم بر اساس‌شان ساخته شده است.


بزرگ‌ترین داستان دنیا که گفته شده (فولتون اورسلر)

این کتاب که در سال 1949 منتشر شد و به شدت هم مورد تحسین قرار گرفت، داستان زندگی حضرت مسیح است. اورسلر روایت‌های انجیل را برداشته و آنها را با دیالوگ و توصیفات دقیق و جزئیات و البته ذائقه شخصی‌اش ترکیب کرده و محصولش شده یکی از جذابترین کتاب‌هایی که درباره کریسمس و تولد حضرت مسیح(ع) منتشر شده است. نویسنده روحیه بخشنده و در عین حال محکم و استوار پیامبر خدا را در داستانش منعکس کرده است. جذاب‌ترین بخش‌های کتاب مربوط به ماموریت مسیح است: ماموریتی که هم الهی و مذهبی است و هم سیاسی و اجتماعی. مهم نیست چند بار این قصه را خوانده‌اید و شنیده‌اید. این کتاب روایت جذاب‌تر و دلنشین‌تر و حتی کامل‌تری است از همه آن چیزهایی که تا امروز خوانده‌اید. جرج استیونس فیلم عظیمی با حضور ستارگان برتر جهان در زمان خودش از روی این کتاب ساخت.

 

قطار سریع‌السیر قطب(کریس ون‌آلسبورگ)

داستان پسربچه‌ای که شب کریسمس در تخت‌خوابش آرام منتظر رسیدن بابانوئل نشسته است و ناگهان قطاری به طرز معجزه‌آسا جلوی در خانه‌شان فرود می‌آید و از او دعوت می‌کند که با آنها به قطب شمال برود. بچه‌های دیگری هم در قطار هستند. در راهشان سانتا کلاوس را می‌بینند. سانتا کلاوس به پسر می‌گوید که هر هدیه‌ای می‌تواند از او بگیرد. پسر یکی از زنگوله‌های سانتا را می‌خواهد اما سر راه متوجه می‌شود که زنگوله از جیبش بیرون افتاده است. فردا صبح خواهر کوچکش زیر درخت کریسمس پشت همه هدایا جعبه کوچکی را پیدا می‌کند که داخل آن زنگوله است که سانتا کلاوس برای پسر هدیه آورده. بچه‌ها زنگوله را تکان می‌دهند و صداهای شاد و شیرینی می‌شنوند اما پدر و مادرشان نمی‌توانند آن صداها را بشنوند و فکر می‌کنند زنگوله شکسته است. خب به هر حال فقط آنهایی که باور دارند می‌توانند صدایش را بشنوند. رابرت زمه‌کیس با استفاده از تکنیک موشن کپچر، فیلمی بر اساس این کتاب با حضور تام هنکس در نقش‌های اصلی ساخت.

 

درخت کریسمس(جودی سالامون)

باغبان یک باغ بزرگ و قدیمی همیشه نزدیک کریسمس دچار دلهره می‌شود چون باید از میان درختان کاج باغ بزرگترین‌شان را انتخاب کند که کار خیلی سختی است. او از شروع فصل بهار شروع به بررسی درختان می‌کند تا بعدا راحت‌تر بتواند بزرگترین‌شان را انتخاب کند. در همین حین با خواهر آنتونی آشنا می‌شود. راهبه‌ای که خودش را دوست درختان می‌نامد.

 

یک شب زمستانی(روث بل گراهام)

یک کتاب تصویری طولانی و پیچیده که در ظاهر برای کودکان است اما در اصل یکی از بهترین داستان‌های کریسمسی است که بزرگترها می‌توانند بخوانند. ماجرای پسری که در کوهستان زندگی می‌کند و شب کریسمس در توفان راهش را گم می‌کند. زنی که در یک کلبه چوبی زندگی می‌کند و سال‌ها پیش پدربزرگ پسر در ساختش کمک کرده بوده، پسر را پیدا می‌کند و به خانه می‌آورد. توفان که فرو می‌نشیند پدربزرگ پسر او را در کلبه پیدا می‌کند و بعد زن برایشان یک داستان کریسمسی تعریف می‌کند. داستانی که با خلقت جهان آغاز می‌شود و با زندگی دوباره و معاد پایان می‌یابد. ممکن است برایتان کمی عجیب و غریب به‌نظر برسد، اما وقتی داستان اصلی زیر قصه‌ای که زن تعریف می‌کند پنهان می‌شود، شبیه پازلی است که کنار هم چیده شده و همه چیز خیلی باورپذیرتر بنظر می‌رسد. نقاشی‌های کتاب که کاری از واتسون است از نظر بصری جذابیت زیادی دارد و به جاه‌طلبی نویسنده در نوشتن این کتاب هم پاسخ می‌دهد. درحقیقت کتاب بازگویی داستان انجیل است.

 

چطور گرینچ کریسمس را دزدید(دکتر زئوس)

گرینچ که قلب و روح کوچکی دارد از تعطیلات سال نو و کریسمس متنفر است بنابراین تصمیم می‌گیرد که همه هدایای کریسمس را بدزدد تا مانع از فرا رسیدن سال نو شود. اما در کمال تعجب وی کریسمس فرا‌می‌رسد و گرینچ طی این مسیر معنای واقعی تعطیلات کریسمس را درک می‌کند. ران هاوارد فیلم پرفروشی بر اساس این کتاب روی پرده برد.

 

سرود کریسمس(چارلز دیکنز)

آنقدر انیمیشن‌ها و فیلم‌های اقتباسی از روی این کتاب مشهور دیکنز دیده‌ایم که نیاز چندانی به توضیح ندارد. داستان مرد خسیسی به نام اسکروج که در شب کریسمس اعمال گذشته‌اش جلویش زنده می‌شوند و مصائبی که ایجاد کرده را می‌بیند و صبح وقتی از خواب بیدار می‌شود، تبدیل به آدم دیگری شده است. کتاب دیکنز به عنوان یکی از مهم‌ترین آثاری که رسوم قدیمی کریسمس را در انگلستان بازگو می‌کند، اهمیت زیادی دارد. کارشناسان فرهنگی «سرود کریسمس» را به عنوان اثر ادبی می‌شناسند که به زنده نگهداشتن آداب و رسوم سال نو به شیوه کهن کمک کرده است. دیکنز برخلاف همه نوشته‌های تلخ و سیاهش اینجا طنز سیاهی به اثرش اضافه کرده که در تمام طول داستان رهایتان نمی‌کند. درنهایت «سرود کریسمس» دقیقا شبیه یک قطعه موسیقی دلنشین است، درست مانند اسمش. از این داستان، اقتباس‌هایی در عالم تصویر صورت گرفته که نسخه‌ی والت دیزنی و فیلمی به کارگردانی رابرت زمه‌کیس با بازی جیم کری در نقش اصلی، مهم‌ترین‌شان است.منبع : seemorgh.com