همشهری جوان:


تاریخ چوگان در ایران و سرزمین های عربی / آذرتاش آذرنوش / نشرماهی


 یک اثر خوب و خواندنی درباره یک میراث تمدنی ایرانی که امروزه تقریبا فراموش شده است. یکی از آن کارهایی که خوب است همه آنهایی که فقط درباره ایران باستان شعار می دهند، بخوانند و یاد بگیرند که برای دفاع از یک مفهوم، راه های بهتری از کلی گویی هم هست.

همانطور که از عنوان و جلد مشخص است، کتاب درباره بازی چوگان است که می گویند در زمان هخامنشیان ایران شکل گرفته است و یکی از موضوعات نقاشی سنتی ماست و اشارات تاریخی و داستانی و ادبیاتی فراوانی درباره آن در متون ما هست. چنان که نقل است، داریوش اول و شاه عباس هر دو چوگان باز بوده اند، سیاوش در شاهنامه همه را توی بازی چوگان شکست می دهد، میدان نقش جهان اصفهان از اصل برای چوگان بازی طراحی شده بوده، ... اما امروزه این بازی که زمانی بهترین تمرین آمادگی رزمی برای سربازان بوده، بین ما رو به فراموشی رفته و فقط بعد از حضور انگلیسی هایی که دیوانه این بازی بودند و خودشان در زمان حضور در ایران آن را یاد گرفته بودند، ما هم دوباره به یاد آن افتادیم، درحالی که دیگر همه اصطلاحات بازی، لغات خارجی شده اند.دکتر آذرتاش آذرنوش که تخصصش ادبیات عرب است، آنطور که در مقدمه کتاب گفته، خودش چوگان باز است اما به خاطر همین ماجرای اصطلاحات خارجی بازی به فکر افتاده که برود دنبال اصطلاحات اصلی و فارسی و این کتاب، حاصل 10 سال مطالعه او در متون مختلف است.

توی کتاب، درباره سابقه این بازی در ایران، هم ایران باستان و هم ایران عصر اسلامی بحث شده، کمی درباره وضعیت چوگان در کشورهای دیگر حرف زده شده (الان چوگان بیشتر از همه جا در آمریکای جنوبی طرفدار دارد)، درباره انعکاس این بازی در ادبیات نکاتی آمده و متن یک رساله آموزش چوگان هم به طور کامل درج شده است. یک مجموعه مطلب واقعا لذتبخش.
یک روایت دیگر از پدرکشی مشهور و ... کتاب,نمایشگاه کتاب,معرفی کتاب


مثل قصه های مجید

زیارت ننه/ محمد علیزاده ثانی / انتشارات آذینه / 4000 تومان


یک مجموعه داستان جمع و جور با شخصیت نوجوانی به اسم رضا که قرار است 9 جلد دیگر آن هم منتشر شود. ویژگی کتاب، لحن خاصش است که از ادبیات محاوره ای و نثر شکسته استفاده کرده. برای همین، باید چند صفحه ای را خواند تا روی ریل افتاد و راحت رفت جلو. این نمونه را ببینید: «... من که از دوری ننه دلم تنگ شده بود، قید مدرسه روز دم و تو میدون کشیک ماشین موسی بوقی رو کشیدم. همیشه یک ساعت از ظهر گذشته موسی می رسید ولی سه ساعت از ظهر گذشته بود و خبری از قارقارک موسی نبود. دل تو دلم نبود ... بابا از پیچ میدون نمایان شد. گفت: ها رضا، پس کوشن؟ شانه ها مو بالا انداختم. بابا به سمت سلمونی شاغلام رفت و با سلامی بلندیکی از پیت حلبی ها رو کشید جلو و روی آن نشست: ها، شاغلام چه خبر؟ پس کو این موسی، دیر کرده ...»


یک روایت دیگر از پدرکشی مشهور و ... کتاب,نمایشگاه کتاب,معرفی کتاب


یک روایت دیگر از پدرکشی

اودیپوس / سنکا/ ترجمه امین اصلانی/ نشر افراز/ 7700 تومان

سنکا (بر وزن ربه کا) را ما بیشتر به خاطر حق استادی اش بر گردن امپراتور دیوانه روم، نرون می شناسیم و نقشی که حمید لولایی در «سیب خنده» بازی می کرد و هی می گفت: «اوس مارکوس، نکوب!» اما این جنایت سنکا برای خودش یک پا فیلسوف، خطیب و نمایشنامه نویس هم بوده است. از میان نمایشنامه های سنکا، قبلا «زنان تروا» و «توئستس» را قبلا استاد عبدالله کوثری به فارسی ترجمه کرده بود و این هم یک نمایشنامه جدید.

همان داستان اودیپ شهریار که زد و پدرش را کشت و به عقوبت گرفتار آمد. منتها این بار با روایتی متفاوت از متن نمایشنامه سوفوکل، متن این نمایشنامه را تد هیوز شاعر، همان که به خاطر خودکشی همسرش سیلویا پلات همیشه سوژه حاشیه بوده (به سفارش پیتر بروک، تئاتری معروف) بازنویسی و سبک و خوشخوان و خنگ آموز کرده است.


یک روایت دیگر از پدرکشی مشهور و ... کتاب,نمایشگاه کتاب,معرفی کتاب


بچه ها مواظب باشید

خانواده، سواد رسانه ای و رسانه های دیجیتال/ سید محسن میربهرسی و محمد صادق افراسیابی


این، یکی از مشکلات رایج همه ماست که سر مواظبت از کامپیوتر و اطلاعات توی کامپیوترمان در وقت اتصال به شبکه گیر داریم. این کتاب هم دقیقا در همین باره بحث کرده. اگر فصل اول که مقدمات کار است را بگذاریم کنار، از فصل دوم بحث فنی شروع می شود. انواع جرایم سایبری، نسل های مختلف هکرها، تهدیدات سایبری مثل اسپم، فیشینگ، دزدی اطلاعات، نفوذ به رایانه های شخصی و بالاخره راهکارهای پیشگیری از این قبیل سوء استفاده ها محتوای اصلی کتاب است.

 جالب است بدانید که نویسندگان کتاب خودشان کارشناس این حوزه هستند. سید محسن میربهرسی قبلا معاون اجتماعی پلیس فتا بوده و محمد صادق افراسیابی هم تا شهریور سال قبل معاون مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال بوده. همین تجربه مولفان خودش یکجورهایی کتاب را خواندنی تر می کند.

گردآوری پرتال اکاایران