Notice: Undefined offset: 0 in /home/news/domains/news.akairan.com/public_html/controllers/ArticleController.php on line 189
مروری بر آثار فرهنگ شریف تار نواز برجسته کشورمان -آکا
مروری بر آثار فرهنگ شریف تار نواز برجسته کشورمان -آکا
فرهنگ شریف در طول زندگی خود با بزرگان بسیاری در عرصه ی موسیقی همکاری داشت. با بنیتا همراه باشید تا مروری داشته باشیم بر آثار او.

آکاایران: فرهنگ شریف در طول زندگی خود با بزرگان بسیاری در عرصه ی موسیقی همکاری داشت. با بنیتا همراه باشید تا مروری داشته باشیم بر آثار او.

آکاایران: مروری بر آثار فرهنگ شریف تار نواز برجسته کشورمان

تابستان سال ۱۳۹۵، فصلی غمگین برای هنر ایران بود. بزرگانی چون «عباس کیارستمی» و «داوود رشیدی» از میان ما رفتند. اما این بار نوبت «فرهنگ شریف» بود که با پر کشیدنش غمی دیگر بر جان هنر ایران بگذارد و نوای تارش را برای همیشه خاموش کند. استاد شریف روز چهارشنبه ۱۷ شهریور چشم از حهان فرو بست. قصد داریم نگاهی به مجموعه آثار او داشته باشیم. با بنیتا همراه باشید.

فرهنگ شریف تارنوازی است بی رقیب. یکی از مهم ترین و دلنشین ترین سبک های نوازندگی تار متعلق به اوست. وی با ابداعاتی که در نحوه ی انگشت گذاری و مضراب زنی در نقاط مختلف سیم های تار انجام داده، از تار صدایی کاملاً متفاوت به وجود آورده که بسیاری معتقدند زیباترین صدای تولید شده از ساز تار است. وی با قریحه ی بی مانندش، ملودی هایی بسیار لطیف و دلپذیر ساخته است. استفاده از ظرفیت های تار در صدادهی های متنوع، سکوت های سنجیده، آفرینش جملاتی فارغ از قالب های ردیف، جواب های کوتاه و مؤثر، اجرای ماهرانه انواع کشش ها و مالش های طولی و عرضی که ریشه در روش های ویولن نوازی ایرانی دارد، تکیه بر خیال آزاد و قدرت ایجاد موقعیت های خلسه آور در هنگام تک نوازی و آفرینش کوک های گوناگون اختصاصی از ویژگی های برجسته هنر نوازندگی فرهنگ شریف به شمار می رود به گونه ای که سبک و اسلوب نوازندگی اش منحصر به خود او بوده و از ساز هیچ نوازنده ای به غیر از ساز خودش شنیده نشده است.

ایرج، محمدرضا شجریان و فرهنگ شریف

فرهنگ شریف در کارنامه هنری خود با خوانندگانی چون «گلپا»، «ایرج«، «تاج اصفهانی»، «دلکش»، «غلامحسین بنان»، «محمدرضا شجریان»، «علیرضا افتخاری»، «محمود محمودی خوانساری»، «حسام الدین سراج» و ... هم نوازی داشته و در چند فستیوال بین المللی از جمله فستیوال موسیقی برلین توانسته است ساز تار را به خوبی به جهانیان بشناساند.

فرهنگ شریف و محمدرضا شجریان

او آلبوم های متعددی و با همکاری بزرگان بسیاری در کارنامه ی خود دارد. در ادامه تعدادی از آثار این هنرمند معرفی می شود.

آثار متعدد در برنامه گل ها به همراه آواز بنان، اکبر گلپایگانی، ایرج

موی سپید با آواز اکبر گلپایگانی

بزم عاشقان با آواز ایرج و اکبر گلپایگانی

همایون (برنامه گل ها با محمدرضا شجریان)

آلبوم پیوند مهر با آواز محمدرضا شجریان

آلبوم عشاق

آلبوم شور معشوق

آلبوم کرشمه

آلبوم اصفهان

آلبوم مهر افروز

آلبوم ساز و نوا

آلبوم سدره

آلبوم نازنین یار

آلبوم زخمه (۱۳۸۲)

آلبوم عاشقانه ها (۱۳۸۳)

آلبوم زمرد (۱۳۸۴)

آلبوم آه باران با آواز محمدرضا شجریان (۱۳۸۸)

آلبوم چنگ اورنگ ۱و۲ (۱۳۹۱)

.

منبع : mybenita.com

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :