آکاایران: نوازنده جان افلاکیان؛ به مناسبت تولد کیهان کلهر

استاد کیهان کلهر نوازنده و آهنگ ساز کرمانشاهی، ۳ آذر ۱۳۴۲ دیده به جهان گشود. ساز تخصصی ایشان کمانچه است و در کنار آن تنبور، سه تار و شاه کمان هم می نوازد. سبک موسیقی ایشان موسیقی سنتی ایرانی و موسیقی کردی است. او کار موسیقی را از ۵ سالگی به صورت آزاد آغاز کرد و در ۱۲ سالگی به طور حرفه ای به موسیقی پرداخت. در ۱۳ سالگی همکاری خود با ارکستر رادیو تلویزیون کرمانشاه را شروع کرد. در ۱۷ سالگی مقیم ایتالیا شد و سپس برای ادامه تحصیل در رشته آهنگسازی به دانشگاه کارلتن کانادا رفت. با بنیتا همراه باشید تا به بهانه ی زادروز استاد کیهان کلهر، نیم نگاهی به زندگی هنری این مرد نیک و بی بدیل موسیقی ایران بیندازیم. 

صبر بسیار بباید پدر پیر فلک را         تا دگر مادر گیتی چو تو فرزند بزاید

 گروه-جاده-ابریشم

Credit: instagram 

کیهان کلهر از زبان مجموعه جاده ابریشم

 هادی-آذرپیرا
Credit: silkroadproject

کیهان کلهر هنرمندی بین المللی و تحسین شده در ساز کمانچه است. این نابغه موسیقی، بومی ایران، متولد شده در شهرستان کردنشین کرمانشاه است، که شروع به اجرای تورهایی در ایران برای کشف موسیقی بسیاری مناطق آن کرده است. در اجراهای بین المللی، او در نقش سولیست با انواع ارکستر سمفونی و گروه ها ظاهر شده است. کلهر یکی از بنیانگذاران گروه های مشهور دستان، غزل (بداهه فارسی و هندی) است و کارشناسی ارشد موسیقی فارسی دارد. قطعات هنری کلهر در مجموعه جاده ابریشم برجسته و باشکوه می باشد. او چهار بار نامزد جایزه گرمی شده است.

 اردال-ارزنجان
Credit: silkroadproject

سوم آذر، زادروز استاد کیهان کلهر: سال ها و آذر ماه ها بمان! دلخوشیم به نوای بهشتیت ای مرد پائیزی..

به مناسبت زادروز استاد کیهان کلهر متنی از استاد علی اکبر مرادی، نوازنده چیره دست تنبور در روزنامه ایران (چهارشنبه ۳ آذر ۱۳۹۵) منتشر شده که به این شرح است:
«نوازنده ای منحصر به فرد و جهانی»

با کیهان کلهر در دوران نوجوانی آشنا شدم. هر دو کُرد کرمانشاه هستیم، در کارهای هنری با ایشان همکاری داشته ام و بیش از ۴۰ سال از این دوستی و رفاقت می گذرد. اگرچه کرمانشاه فضای محدودی برای ترقی بود اما این هنرمند بااستعداد با دور شدن از این دیار، هنر خود را ادامه داد و در کانادا در رشته آهنگسازی مشغول به تحصیل شد. کیهان کلهر با آنکه موسیقی غربی خوانده است، اما هیچگاه فراموش نکرد به چه نوع موسیقی و فرهنگی تعلق دارد و موسیقی اصیل سرزمینش را در دنیا زنده نگاه داشت؛ همین امر باعث شد به تدریج مدارج ترقی را طی کند، به طوری که امروزه او در ایران و بسیاری از کشورهای دنیا شناخته شده است.
آقای کیهان کلهر آثار بسیاری در همکاری با موزیسین های بین المللی همچون یویو ما (نوازنده نامی ویولنسل امریکایی چینی تبار) در کنسرت «جاده ابریشم» که موسیقی تلفیقی بود، شجاعت حسین خان (نوازنده سی تار اهل کشورهند) درجشنواره های مختلف و آلبوم های موسیقی وهمچنین اجرای برنامه و آلبوم با اردال ارزنجان (نوازنده باقلامای ترکیه) داشته است. آلبوم «در آیینه آسمان» کار مشترک من با ایشان است که منتشر شده است. علاوه به راین به همراه دیگر نوازندگان موسیقی به مناسبت نوروز در ترکیه اجرا داشته ایم. 

آقای کلهر بیشتر به عنوان یک سولیست معرف حضور همه هستند؛ هنرمندی که اجرای صحنه ای را به خوبی می شناسد. سبک نوازندگی کمانچه ایشان منحصر به خودشان است و هرکسی که صدای ساز او را می شنود بی شک پی به نوازندگی ایشان خواهد برد و باید گفت عمر پرباری برای موسیقی ما داشته اند. ان شاءالله سال های سال زنده باشند و به هنرشان بپردازند؛ هنری که قطعاً به صلاح فرهنگ و هنر کشورمان خواهد بود". 
 

 نوید-افقه
Credit: instagram

 علی قمصری در صفحه ی اینستاگرام خود تولد استاد کیهان کلهر را این گونه تبریک گفت: شیر هنرمند آزاده، زادروزتان خجسته...
امیر نوژن (نوازنده و بنیانگذار ایرانی آکادمی هنرهای شیراز در سن خوزه، کالیفرنیا) نیز در صفحه ی اینستاگرام خود بیان کرد:

"تاریخ موسیقی ایران در مقاطع مختلف زمانی به واسطه اقدامات اهالی هنرش به خود بالیده است. همواره افرادی بوده اند که از هیچگونه زحمتی برای ارتقا این هنر در زمنیه های مختلف دریغ نکرده اند. از اجرا، ساخت و تنظیم قطعه های ارزشمند تا آموزش این هنر به عاشقانش. عصر ما هم از دوره های پیشین مستثنی نیست٬ بزرگانی که در عرصه موسیقی امروز با عشق و بی ادعا تلاش کرده اند٬ انگشت شمارند و هرکدام به جای خود شایسته تقدیر.
از میان تکرار نشدنی های موسیقی ما، کیهان کلهر ساز و موسیقی نابَش را به مرزهای ایران محدود نکرده و در نهایت چیره دستی در جهت معرفی موسیقی ایران به فرهنگ ملل دنیا همت گماشته است. با ارایه آثار بدیع و اجراهای پی در پی٬ از کنسرت های تکنوازی گرفته تا آهنگسازی و نوازندگی در پروژه های بین المللی همچون جاده ابریشم.
به واسطه نوازندگی خلاق و شیوه اجرایی او ساز کمانچه متحول گردید و علاقمندان بیشتری به این ساز روی آوردند. سپاسگزارم از او که حس افتخار به ایرانی بودنم را در کنسرت هایش در میان انبوه غیرایرانیان برایم پر رنگ تر میکند. این بزرگمرد امروز ٥٢ ساله شد. برای استاد عزیز تندرستی، شادکامی و پیروزی روزافزون آرزو میکنم. ممنونم از او برای هر آنچه به من آموخته و می آموزد". 

کنسرت پردگیان باغ سکوت

 زمان-کنسرت-پردگیان-باغ-سکوت

Credit: instagram

 کیهان کلهر پس از برگزاری کنسرت های دو نوازی اش به همراه اردال ارزنجان از ۱۳ تا ۱۶ آذرماه در تالار وحدت، "پردگیان باغ سکوت" را در همراهی با نوید افقه (تنبک)، "هادی آذرپیرا" (تار)، و "علی بهرامی فرد" (سنتور) آغاز می کند.
این کنسرت در ادامهٔ تور کنسرت های دور ایران کلهر است که در اردیبهشت ماه امسال در تهران و برخی شهرستان ها برگزار و با استقبال پرشور مخاطبان موسیقی مواجه شد. سهیل زارعی تهیه کنندگی این مجموعه کنسرت را به عهده دارد. این بار نیز، بلیت فروشی کنسرت کیهان کلهر و اردال ارزنجان از سه شنبه ۲۵ آبان ماه آغاز شد و تمامی بلیت های "پردگیان باغ سکوت" فقط در کمتر از سی دقیقه به فروش رسید. 

 زمان-کنسرت-کیهان-کلهر

Credit: instagram

 پس از آن علاقه مندان و دوستداران گرامی خواهان تمدید این کنسرت بودند که متأسفانه به چند دلیل این امکان میسر نیست. یک به دلیل مهیا نبودن سالن در روزهای بعد، دو به دلیل آنکه آقای کلهر تور ایران خود را از ۲۰ آذر ماه و در شیراز شروع می کنند و آخرین دلیل اینکه آقای ارزنجان فقط می توانستند همین چهار روز (چهار اجرا) را میهمان ما باشند و ایشان نیز به دلیل تعهدات قبلی باید روز ۱۷ آذر به ترکیه برگردند. امیدواریم که به زودی و در فرصت دیگری امکان تمدید این کنسرت به وجود آید. 

زمان اجرای کنسرت پردگیان باغ سکوت:
۱۳، ۱۴، ۱۵، ۱۶ آذرماه
تهران؛ تالار وحدت
ساعت ۲۱: ۳۰
فروش بلیت به پایان رسیده است!
۲۰،۲۱ آذرماه
شیراز؛ تالار حافظ 
برگزارکننده: موسسه هنری شهر آفتاب
خرید بلیت به زودی در سایت "ایران تیک" به نشانی: http://www.irantic.com/
۲۳ آذرماه
بوشهر؛ سالن سینما شهید آوینی
برگزارکننده: انجمن موسیقی بوشهر
خرید بلیت به زودی در سایت " ایران تیک" به نشانی: http://www.irantic.com/
۲۵ آذرماه
اهواز؛ تالار آفتاب 
برگزارکننده: موسسه ترانه سرای پارس
خرید بلیت به زودی در سایت "4047" به نشانی: http://www.4047.ir/
ضمنأ این کنسرت در چند شهر دیگر برگزار می شود که اطلاعات بیشتر در مورد کنسرت ها به زودی از طریق صفحه ی اینستاگرام استاد کیهان کلهر اعلام خواهد شد.
 

کیهان کلهر کنسرت های رایگان برگزار می کند 

 کنسرت-پردگیان-باغ-سکوت

Credit: instagram

با هدف ترویج موسیقی سنتی و اصیل ایرانی و حمایت از علاقه مندان موسیقی در مناطق محروم ایران، کیهان کلهر کنسرت های رایگان برگزار می کند.
کیهان کلهر که در هفته های آتی برای برگزاری تور موسیقی دور ایران با عنوان "پردگیان باغ سکوت" عازم تهران خواهد شد، اعلام کرد که در ادامه این تور و بعد از برگزاری کنسرت در شهرهای بوشهر، شیراز، اهواز به مناطق محروم ایران سفر می کند تا در آنجا کنسرت رایگان برگزار کند.
این کنسرت ها در دی ماه و در شهرهای تربت حیدریه و زاهدان برگزار خواهد شد. هدف اصلی از برگزاری کنسرت علاوه بر ترویج موسیقی سنتی و اصیل ایرانی، حمایت از علاقه مندان موسیقی در مناطق محروم ایران است، چرا که هیچ موسیقیدانی حاضر به برگزاری کنسرت در این نواحی نیست، علیرغم اینکه مردم این نواحی از عشق و شعور بالایی نسبت به موسیقی ایرانی برخوردارند.

 

آثار استاد کیهان کلهر: 

 • کنسرت ایرج بسطامی و گروه دستان، ۱۳۷۱
 • بوی نوروز، ۱۳۷۱
 • شب، سکوت، کویر، ۱۳۷۷
 • سفر به دیگر سو، ۱۳۷۷
 • سرو سیمین، ۱۳۷۸
 • غزل ۱، ۱۳۸۰
 • غزل ۲، ۱۳۸۰
 • غزل ۳، ۱۳۸۰
 • زمستان است، ۱۳۸۰
 • بی تو بسر نمی شود، ۱۳۸۱
 • فریاد، ۱۳۸۲
 • باران، ۱۳۸۲
 • در آینه آسمان، ۱۳۸۳
 • موسیقی فیلم جاده ابریشم
 • نخستین دیدار بامدادی، ۱۳۸۵
 • باد، ۱۳۸۵
 • سرود مهر، ۱۳۸۶
 • ساز خاموش، ۱۳۸۶
 • شهر خاموش، ۱۳۸۷
 • سامان سایه ها، ۱۳۹۰
 • موسیقی متن فیلم فصل کرگدن، ۱۳۹۰
 • تنها نخواهم ماند، ۱۳۹۱
 • لایه های تاریکی، ۱۳۹۴
 • هاونیاز، ۱۳۹۵
 • شب های فیروزه ای نیشابور به همراه یویوما و دیگر اعضا پروژه راه ابریشم

هاونیاز(Hawniaz)

 کلهر

Credit: instagram

هاونیاز نام آخرین آلبوم رسمی با آهنگ سازی و نوازندگی کیهان کلهر و خوانندگی آینور دوغان، خواننده و موسیقیدان زن کرد اهل کشور ترکیه است. سبک این اثر کلاسیک، خاورمیانه، کردی، موسیقی فولکور کردی و موسیقی کرمانجی است.
هاونیاز نام آخرین آلبوم رسمی با آهنگ سازی و نوازندگی شاه کمان توسط کیهان کلهر و خوانندگی آینور دوغان، خواننده و موسیقیدان زن کرد اهل کشور ترکیه است. سبک این اثر کلاسیک، خاورمیانه، کردی، موسیقی فولکور کردی و موسیقی کرمانجی است. همچنین سلمان قمبرف (Salman Gambarov) نوازنده اهل آذربایجان با پیانو و جمیل گوچگیری (Cemil Qocgiri) نوازنده ترک با تنبور نوازی در این اثر مشارکت کرده اند.
جایزه انجمن منتقدین آلمان در بخش "موسیقی جهان" به آلبوم «هاونیاز» کیهان کلهر تعلق گرفت. پیش از این نیز در سال ۲۰۱۳، آلبوم "Kulakulik Yakisirmi" به همراهی اردال ارزنجان, به دریافت این جایزه نائل شده بود.

 

  مقالات مرتبط
 • کیهان-کلهر
  آیا دهه ۹۰ میلادی بهترین دهه موسیقی بوده است؟
 • استاد-کیهان-کلهر
  محبوب ترین آلبوم های موسیقی از سال ۱۳۳۵ تا ۱۳۴۶

.

منبع :