Notice: Undefined offset: 0 in /home/news/domains/news.akairan.com/public_html/controllers/ArticleController.php on line 189
یک منوی متنوع پُر از موسیقی
یک منوی متنوع پُر از موسیقی
یک منوی متنوع پُر از موسیقی - روزهای اردیبهشتی امسال اصلا برای موسیقی سوت و کور -منوی-متنوع-موسیقی

آکاایران: سرویس هنر آکا ایران به نقل از موسیقی ایرانیان؛ بخش موسیقی:

آکاایران: یک منوی متنوع پُر از موسیقی

روزهای اردیبهشتی امسال اصلا برای موسیقی سوت و کور نیست. علاوه بر کنسرت های زیادی که در راه اند، عناوین متنوعی از آلبوم های موسیقی هم در چند روز اخیر منتشر شده اند تا رنگ جدیدی به بازار ببخشند.

در این گزارش، جدیدترین آلبوم های موسیقی را معرفی کرده ایم.

غافله سالار عشق

سالار عقیلی در روزهای گذشته چند آلبوم موسیقی منتشر کرده که جدیدترین آن ها «غافله سالار عشق» با آهنگسازی مازیار شاهی است و یک یادواره برای زنده یاد محمدرضا لطفی محسوب می شود.

این آلبوم واکنش درونی و موسیقایی آهنگساز، به ضایعه ی درگذشت لطفی است. مازیار شاهی که این اثر را آهنگسازی کرده، خودش از اعضای گروه «عارف» و «شیدا» بوده است. علیرضا جواهری (سنتور، سنتورآلتو، دف و تنبک)، صمد برقی (کمانچه و کمانچه آلتو) و هوشمند عبادی (نی) در این آلبوم نوازندگی کرده اند و نواختن تار، بم تار، بربت و دف نیز برعهده ی خود شاهی بوده است.

«غافله سالار عشق» قطعه ای به نام «طرحی از ویرانه های دور» دارد که آهنگساز در آن، از تم های محمدرضا لطفی بهره برده است.

بزن باران

طرفداران موسیقی بی کلام، تعدادشان کم نیست. «بزن باران» عنوان آلبوم سعید بهرامی است که به تک نوازی عود اختصاص دارد و برخی قطعات آن نیز در قالب دونوازی ارائه شده اند.

آهنگساز این مجموعه قصد دارد که روند تکامل روح آدمی را در قالب نغمات موسیقی برای مخاطب روایت کند. در تعدادی از قطعات، مصباح قمصری با سازهای کوبه ای و دیجیریدو به نوازنده ی عود می پیوندد و فضایی تصویری و شنیداری برای مخاطب خلق می کند.

بوف کور

علاقه مندان به موسیقی معاصر علیرضا مشایخی را خوب می شناسند. «بوف کور» عنوان جدیدترین اثر او است که توسط نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران و به رهبری «فرهاد مشکات» اجرا شده است. مشایخی در توضیح این اثر تنها نوشته است: «یک سمفونی از مد افتاده برای کامپیوتر».

«سمفونی شماره ۳» (اپوس ۷۶)، «دائمی» (برای ۱۵ ساز زهی، اپوس ۳۳) و «باله بوف کور» (اپوس ۱۶) قطعات این آلبوم هستند. همچنین «سمفونی شماره ۳» در سه موومان اجرا شده که در مجموع حدود ۱۷ دقیقه اجرایش طول کشیده است.

کهخُدا

«کهخُدا» آلبومی عاشقانه به روایت حسن شیخ رباط است. در این آلبوم شیخ رباط، قصه ای عاشقانه از شیرین و فرهادی را در ایل بختیاری روایت می کند که کدخدا با زیر پا گذاشتن قول و قرارش با فرهاد، باعث جدایی او از شیرین می شود.

این اثر که در ژانر موسیقی نواحی تولید شده، تلفیقی از غم و عشق است و ملودی های بختیاری را دربرمی گیرد. تنظیم موسیقی آلبوم هم برعهده ی مهدی نادی صفایی است و علی رضایی (نی)، احسان عبدی پور (کرنا)، فرشید توکلی (کوبه ای)، همایون پشت دار و صادق باجلاوند (کمانچه) در آن ساز زده اند.

دوره گرد

«دوره گرد» عنوان نخستین آلبوم گروه موسیقی «مدیان» به سبک آوازی و موسیقی ملل است که با آهنگسازی و تنظیم هومن مهدویان همراه می شود. این اثر ۹ قطعه را شامل می شود که از این میان، دو قطعه ی «سرزمین روشنایی» و «سِحر سَحَر» در حال و هوای ایرانی است و خواننده ی آن ها وحید تاج است. سایر قطعات نیز روایتگر موسیقی کردستان، عرب، رومانی، ارمنستان، ترکیه و یونان هستند.

زکریا یوسفی، قطعات موسیقی ترکیه و کردستان و وحید مهاجر قطعه ی موسیقی عرب را اجرا کرده اند. «مدیان» در این آلبوم نگاهی به تاریخ کهن ملل گوناگون دارد و سفری را از ایران آغاز و از قومی به قوم دیگر می رود تا جایی که این سفر موسیقایی در نهایت به ایران ختم می شود.

رویای ناتمام

«رویای ناتمام» اثر دیگری برای علاقه مندان به موسیقی بی کلام است. این آلبوم، روایت های موسیقایی رضا احمدی با ساز پیانو است که از «نجوا»، «باران»، «آواز برکه»، «تپه های شنی»، «سنگ های عریان»، «ماسه های ساحل»، «پرواز شاپرک ها»، «شکوفه های سیب» و «امواج» می گویند.

لیلی نامه

«لیلی نامه» عنوان جدیدترین اثر داود آزاد است. در این آلبوم، جاوید ابراهیم پور (نی)، بیل یوسف شریداوی (دف)، شایان ریاحی (پرکاشن)، محمدجعفر قاضی عسگر (تنبک) و کارن کبیری (کنترباس) نوازندگی کرده اند.

آزاد در این آلبوم از گذرگاهی برای رسیدن به عشق حقیقی می گوید. جاوید ابراهیم پور در «لیلی نامه» برای تنظیم ریتم های ۱۲ تایی و ۲۴ تایی چند ریتم نو را به این اثر اضافه کرده است. یکی از این ریتم ها در تصنیف «یار لیلی» از ساخته های این هنرمند به کار رفته که ۹ ضربی و ۵ ضربی است.

دیوانه وار

جدیدترین آلبوم موسیقی ژانر پرطرفدار پاپ «دیوانه وار» نام دارد که اثر حمید عسگری است. او علاوه بر خوانندگی، آهنگسازی آلبوم را نیز انجام داده است. تنظیم این قطعات توسط کوشان حداد، شهاب اکبری، مهران خالصی و مهران عباسی انجام شده و تمام ترانه ها هم از سروده های علی ایلیا است.منبع :

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :