Notice: Undefined offset: 0 in /home/news/domains/news.akairan.com/public_html/controllers/ArticleController.php on line 189
ضرر سیگار بیشتر است یا موسیقی؟
ضرر سیگار بیشتر است یا موسیقی؟
ضرر سیگار بیشتر است یا موسیقی؟ - یک پیشکسوت موسیقی نواحی و احیاگر ساز قرنه گفت: خرو-سیگار-موسیقی

آکاایران: سرویس هنر آکا ایران به نقل از موسیقی ایرانیان؛ بخش موسیقی:

آکاایران: ضرر سیگار بیشتر است یا موسیقی؟

یک پیشکسوت موسیقی نواحی و احیاگر ساز قرنه گفت: خروجی جشنواره ی موسیقی نواحی امسال با توجه به رویکرد دقت بر اصالت روایت ها مطمئنا نسبت به دوره های قبل متفاوت خواهد بود.

پرویز عبداللهی اظهار کرد: امسال با حضور افرادی مانند دکتر پهلوان و دیگر افرادی که شناخت درستی از موسیقی نواحی دارند، مطمئنم که خروجی جشنواره بسیار متفاوت خواهد بود و مطمئنا نوازنده های شاخصی، بویژه در میان افراد جوان به جامعه ی هنری کشور معرفی خواهند شد.

او با اشاره به اهمیت برگزاری جشنواره موسیقی نواحی، ادامه داد: مهم ترین اتفاقی که با برگزاری این جشنواره روی می دهد، این است که در چنین جشنواره هایی علاوه بر تبادل فرهنگی که اتفاق می افتد، اقوام و فرهنگ های متنوع کشور نیز به هم نزدیک و افراد با فرهنگ هموطنان خود در نقاط مختلف کشور آشنا می شوند.

او با اشاره به تلاش کشورهای پیشرفته برای تأثیر فرهنگی بر کشورهای جهان سوم و کشورهای در حال توسعه، بیان کرد: در حال حاضر کشورهای غربی تلاش خود را می کنند که فرهنگ ها و خرده فرهنگ هایی را که در کشور ما وجود دارد، از بین ببرند. ما باید متوجه باشیم که اگر این فرهنگ و خرده فرهنگ ها را از دست دهیم، یعنی این که همه چیزمان را از دست داده ایم.

این استاد موسیقی نواحی با اشاره به تأثیر فراوان رسانه ها در گسترش موسیقی نواحی بین مردم، گفت: مطمئنا اگر رسانه های ما، بویژه رادیو و تلویزیون بیشتر به موسیقی نواحی اهمیت دهند و هنرمندان موسیقی نواحی اجازه داشته باشند که در شبکه های مختلف تلویزیونی برای مردم برنامه اجرا کنند، قطعا مردم نگاه شان به موسیقی نواحی تغییر می کند.

او با بیان این که امروزه رسانه ها به نوعی حکم مرجع را برای مردم دارند، در این باره اظهار کرد: همیشه برای من سوال است که ضرر اسلحه و سیگار بیشتر است یا موسیقی؟ چطور است که در تلویزیون انواع تفنگ ها و حتی استعمال مواد مخدر و ادوات آن نشان داده می شود، اما وقتی یک نوازنده ی موسیقی نواحی در تلویزیون برنامه دارد، به جای ساز او، گل و بلبل نشان می دهند.

این نوازنده ی ساز قرنه همچنین با اشاره به نقش جشنواره ی موسیقی نواحی در جذب خانواده ها و بویژه نسل جوان به موسیقی نواحی و محلی، اضافه کرد: متأسفانه این روزها شاهدیم که بعضی افراد و گروه ها به نام موسیقی نواحی با تلفیق و ترکیب چند ساز محلی با سازهای غربی، آثاری را اجرا می کنند و اسم این کار را نیز نوآوری می گذارند. در حالی که نوآوری این نیست که سازهای نواحی و محلی را با دیگر سازها تلفیق کنیم، چراکه این فقط رنگ کار را عوض کردن است و کسانی که این کار را می کنند عملا تیشه به ریشه می زنند.

عبداللهی با بیان این که موسیقی نواحی و محلی باید به همان شکل اصیل خود اجرا شود، اضافه کرد: کسانی که با تلفیق موسیقی نواحی، آثاری را اجرا می کنند، بیشتر نگاهی تجاری به موسیقی دارند و شاید هم این تلفیق ها برای مردمی که موسیقی را نمی شناسند، جذاب باشد؛ اما کسانی که موسیقی اصیل را می شناسند، می دانند که این کارها در بلندمدت به ضرر موسیقی نواحی و مناطق تمام می شود.

نهمین جشنواره ی موسیقی نواحی ایران به دبیری ایرج نعیمایی از ۱۷ تا ۲۱ اردیبهشت ماه جاری در شهر کرمان برگزار می شود.منبع :

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :