Notice: Undefined offset: 0 in /home/news/domains/news.akairan.com/public_html/controllers/ArticleController.php on line 189
حسن ناهید: نی از نظر ساختمانی ساده ترین ساز است
حسن ناهید: نی از نظر ساختمانی ساده ترین ساز است
حسن ناهید: نی از نظر ساختمانی ساده ترین ساز است - حسن ناهید – نوازنده نی – گفت: ساز نی از نظر ساختما-ناهید-ساختمانی-ساده-ترین

آکاایران: سرویس هنر آکا ایران به نقل از موسیقی ایرانیان؛ بخش موسیقی:

آکاایران: حسن ناهید: نی از نظر ساختمانی ساده ترین ساز است

حسن ناهید – نوازنده نی – گفت: ساز نی از نظر ساختمانی، ساده ترین ساز است؛ اما از نظر تکنیک بسیار قابلیت دارد.

نشست «بررسی ردیف موسیقی ایران» به روایت محمود کریمی با اجرای بهروز الوندی پور و با حضور هنرمندانی از دنیای موسیقی مانند حسن ناهید، رضا مهدوی و رضا توسلی در «مکتب تهران» برگزار شد.

در ابتدای این مراسم رضا مهدوی – نوازنده سنتور و منتقد حوزه موسیقی – با اشاره به این که انتشار آلبوم الوندی پور مصادف با رفتن من از مرکز موسیقی شد، بیان کرد: آنچه شایسته این آلبوم بود، اتفاق نیفتاد چراکه ایشان در این آلبوم کاری کردند کارستان و حرکت ویژه ای بود که همه به سادگی از کنارش عبور کردند. این آلبوم باید در دانشگاه های موسیقی تدریس شود تا دانشجویان تفاوت سبک نی نوازی را بشناسند. ساز نی معنوی ترین سازی است که بشر به خودش دیده است.

بهروز الوندی پور – نوازنده نی – که ردیف آوازی استاد محمود کریمی را به صورت کامل با ساز نی اجرا کرده نیز با بیان تاریخچه ای از نوازندگی اش گفت: الگوی من حسن کسایی و ناهید بودند. من تئوری موسیقی را در کانون پرورش فکری فرا گرفتم. اولین بار در حضور کسایی قطعه ای از ایشان را زدم و او تحت تأثیر قرار گرفت. سال ۱۳۵۶ همزمان با کنکور، احساس کردم باید ردیف ها را یاد بگیرم. سال ۱۳۶۴ من ردیف نوازی را فراگرفتم و شروع به آموزش کردم.

رضا توسلی – پژوهشگر موسیقی و ویراستار ادبی – که ۲۴ ادریبهشت ماه در این مراسم سخن می گفت، اظهار کرد: ساز نی جزو سازهای مطرح موسیقی نبود و نایب اسدالله با یافتن روشی برای نواختن نی، این ساز را مطرح کرد. الوندی پور همیشه هدفش تولید محصول دقیق بوده و کارهای ایشان سرمشق است.

در پایان مراسم بهروز الوندی پور به اجرای قطعه ای برای مخاطبان برنامه پرداخت.منبع :

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :