Notice: Undefined offset: 0 in /home/news/domains/news.akairan.com/public_html/controllers/ArticleController.php on line 189
خالق ترانهٔ یکی از ماندگار ترین قطعات موسیقی ایران در بستر بیماری
خالق ترانهٔ یکی از ماندگار ترین قطعات موسیقی ایران در بستر بیماری
خالق ترانهٔ یکی از ماندگار ترین قطعات موسیقی ایران در بستر بیماری - «حسن حاتمی» – خالق ترانهٔ ماندگارِ گنجشکک اشی مشی--خالق-ترانهٔ-ماندگار-ترین-قطعات-موسیقی

آکاایران: سرویس هنر آکا ایران به نقل از موسیقی ایرانیان؛ بخش موسیقی:

آکاایران: خالق ترانهٔ یکی از ماندگار ترین قطعات موسیقی ایران در بستر بیماری

«حسن حاتمی» – خالق ترانهٔ ماندگارِ گنجشکک اشی مشی- هم اکنون بیمار و در بیمارستانی در شهرستانِ کازرون بستری است. این قطعه که با صدای «فرهاد مهراد» به عنوان یکی از ماندگار ترین قطعات موسیقی ایران در دهه های اخیر است، ابتدا با صدای «پری زنگنه» و بعد «فرهاد مهراد» اجرا شده است. آهنگ این کار از اسفندیار منفردزاده بود، این ترانه در فیلم گوزن ها اجرا شده است.

«حاتمی» این شعر را بر اساس متلی کازرونی که در این شهرستان با نام «با شاه مشین» معروف است، نوشته است و بار سیاسی و اعتراضی بسیاری دارد، هر چند فرهاد مهراد نیز با جایگزین کردن کلمه «حاکم» به جای «حکیم» بر این بار سیاسی و اعتراضی افزوده است.

«حسن حاتمی» شاعر و قصه نویس کودکان اهل کازرون در سال ۱۳۴۰ به تهران آمد و این داستانِ کودکانه را به احمد شاملو سپرد، شاملو داستان گنجشگک اشی مشی او را از زبان و لهجه شیرازی و کازرونی به تهرانی تبدیل کرد و در هفته نامه «کیهان هفته» به چاپ رسانید. طبقِ آنچه در «ویکی پدیا» ی این اثر آمده است؛ به گفته حسن حاتمی، نخستین نویسنده و بنیان گذار قصه های گنجشگک اشی مشی در کشور، «اشی مشی» در گویش و لهجه کازرونی، مخفف ترکیب «با شاه منشین» است و به کسی اطلاق می شود که با شاه و دربار نمی نشیند و از حاکم و شاه و حکومت جانبداری نمی کند و طبع بالا و عزت نفس دارد.منبع :

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :