Notice: Undefined offset: 0 in /home/news/domains/news.akairan.com/public_html/controllers/ArticleController.php on line 189
حضور سنگین دلواپسان در عرصه موسیقی - آکا
حضور سنگین دلواپسان در عرصه موسیقی - آکا
حضور سنگین دلواپسان در عرصه موسیقی دلواپسان,موسیقی,لغو کنسرت

هفته نامه صدا - علی نامجو: در یکی دو هفته گذشته پرسروصداترین موضوع در حوزه فرهنگ، حول محور اخباری بود که حکایت از ,حضور سنگین دلواپسان در عرصه موسیقی دلواپسان,موسیقی,لغو کنسرت,مقالات موسیقی

پیروز ارجمند

 این حالت درست مثل لغو پروازهای شرکت های هواپیمایی است که در اثر ایرادات فنی پیش می آید. حدود پانزده کنسرت به این صورت لغو شده است که رقم قابل توجهی است. البته نیاز است که بازتعریفی از ,حضور سنگین دلواپسان در عرصه موسیقی دلواپسان,موسیقی,لغو کنسرت,مقالات موسیقی

کیهان کلهر

در مورد کنسرت آقای وحید تاج در یزد هم مشکلی مشابه اتفاق افتاده بود و گروهی اطلاعات نادرستی در اختیار افراد دلواپس قرار داده بودند که سرانجام باعث لغو آن اجرا در شهر یزد شد. بر این اساس ما برنامه ریزی کرده ایم تا از طریق پلیس فتا منبع انتشار این نوع اخبار دروغ را شناسایی و از طریق قانونی با آن ها برخورد کنیم. دو مورد از مواردی که در سال های گذشته پیش آمده بود را دنبال کردیم و توانستیم متخلفین را که شرکت رقیب برگزارکننده کنسرت بود شناسایی کنیم و با آن ها برخورد قانونی انجام دهیم.

این شرکت که مسئولیت برگزاری کنسرت ها را بر عهده می گرفت با ایجاد شایعه بر علیه شرکت رقیب، کنسرت آن شرکت را با مشکل رو به رو کرده بود که مورد پیگرد قانونی قرار گرفت. گاهی هم برخی اطلاعات غلطی به دفتر مراجع عظام داده بودند. با گفت و گوهایی که با دفتر این برزگواران انجام شده، قرار شده از این به بعد، صحت اطلاعات را از خود ما جویا شوند تا هم از ایجاد مشکل خبرهای جعلی احتمالی جلوگیری شود و هم تعامل بیشتری بین وزارت ارشاد و دفتر مراجع صورت گیرد.

گاهی آثار تخریبی این شایعات تبعات ملی و بین المللی ایجاد می کرد که خوشبختانه با پی گیری های صورت گرفته، مورد بررسی قرار گرفته و به نتایجی هم رسیده ایم. به نظر من با همکاری با استانداران و نیروی محترم انتظامی که در سال گذشته هم یاور ما بودند، امسال هم می توانیم بخش زیادی از این مشکلات را حل کنیم. در همین مورد پیش بینی هایی برای امضای تفاهم نامه بین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت کشور و ریاست نیروی انتظامی صورت گرفته است، تا تکالیف و مسئولیت های ارگان های مختلف برای برگزاری کنسرت ها مشخص شود.

این در حالی است که امروز تمامی مسئولیت های مربوط به اجرای کنسرت ها اعم از رفتار تماشاچی، رفتار و نحوه اجرای هنرمندان و نظم و حجاب در سالن متوجه وزارت ارشاد است و همه جواب ها را از وزارت ارشاد می خواهند. به نظر می رسد از نظر قانونی این روش صحیح نباشد و برخی از این وظایف اصلا مربوط به وزارت ارشاد نیست. برای مثال وقتی شخصی از خارج از سالن وارد محل اجرا می شود، از یک مکان عمومی عبور کرده تا به محل کنسرت برسد. برهمین اساس وظیفه کنترل پوشش افراد از این پس به عهده نیروی انتظامی خواهدبود. در محل برگزاری حفظ امنیت سالن به عهده بخش حفاظت شرکت برگزارکننده خواهدبود در حالی که تا پیش از این وزارت ارشاد مسئولیت این مورد را برعهده داشته است.

این اقدامات می تواند دلواپسی افراد واقعا دلسوز را برطرف کند و به برگزاری هرچه بهتر کنسرت ها دلواپسی افراد واقعا دلسوز را برطرف کند و به برگزاری هرچه بهتر کنسرت ها کمک کند. البته نباید از موضوع بالا رفتن سطح توقع علاقه مندان به ,حضور سنگین دلواپسان در عرصه موسیقی دلواپسان,موسیقی,لغو کنسرت,مقالات موسیقی


شما در صحبت هایتان نافذ بودن نظر مقام قضایی (حتی در زمان اجرای کنسرت) را مطرح کردید. آیا می توان نتیجه گرفت مجوزی که از سوی وزارت ارشاد صادر می شود، قدرتی پنجاه درصدی دارد و هنرمندان نباید خیلی نسبت به اجراهای خود مطمئن باشند؟!


مواردی که ما در ,حضور سنگین دلواپسان در عرصه موسیقی دلواپسان,موسیقی,لغو کنسرت,مقالات موسیقی


درمجموع ما به عنوان دفتر موسیقی آن چه را که باید تا به امروز انجام می دادیم، انجام داده ایم، حتی گاهی پا را فراتر هم گذاشته ایم و وظایف دوستانمان در خانه موسیقی را هم به دوش کشیده ایم. با توجه به این که ما به هنرمندان مجوز داده ایم، از این مجوز حمایت کرده ایم و کار را تا انتها دنبال خواهیم کرد. از سوی دیگر باید درنظر داشته باشیم که با شدت گرفتن چنین مسئله ای علاوه بر آسیبی که می تواند به هنرمندان وارد شود، حقوق مردم هم می تواند به خطر بیفتد. بنابراین باید حقوق مردم را هم برای حضور در یک کنسرت رعایت کنیم.

مواردی وجود دارد که چون پول تا ساعت یک شب به حساب هنرمند واریز نشده است، هزاران نفر در سالن کنسرت منتظر مانده اند و سرانجام کنسرت لغو شده است. هزینه بالای بلیت هم یکی دیگر از مشکلاتی است که به مردم از نظر اقتصادی فشار می آورد و گاهی ممکن است فروش بلیت به همین دلیل به حداقل نرسد و شرکت برگزارکننده کنسرت را لغو کند.

در مورد آن دسته از کنسرت هایی که شما مجوز اجرایش را صادر کرده اید و با دلایل غیرقانونی لغو شده است موردی برای مثال وجود داشته که از آن دفاع کنید و علت لغو مجوز را تا حل کامل مسئله جست و جو کنید؟

ما در بیشتر مواردی که مربوط به صنوف بوده است، پی گیری های کامل را انجام داده ایم و کلیه حق و حقوق هنرمندان را پرداخت کرده ایم. در برخی موارد هم هم چنان در حال پی گیری هستیم و در یکی دو مورد خاص به دنبال کشف منبع ایجاد اخبار غلط و شایعات هستیم تا بتوانیم حقوق تضییع شده هنرمندان را به آن ها بازگردانیم. مثلا در مورد اجرای آقای شعاری در پی یافتن منبع ایجاد شایعه هستیم تا بتوانیم مسئله را حل کنیم.

با توجه به تمام توضیحاتی که شما دادید می توانیم به این نتیجه برسیم که فعلا کاری از دست دفتر موسیقی، وزارت ارشاد و حتی رئیس جمهور بر نمی آید؟ ظاهرا اتفاقاتی که گاهی اوقات درمورد مسئله کنسرت ها و مجوزها می افتند آنقدر پیچیده هستند که مردم و هنرمندان باید زمان بدهند تا در آینده تمام آنها با هماهنگی بین مسئولان ذیربط حل شوند؟

ببینید! سامان دهی و رسیدن به نقطه امنیت کار وزارت ارشاد تنها نیست. یعنی اگر بنده زیر برگه مجوز کنسرتی را امضا کردم و تمام مراحل قانونی برای برگزاری کنسرت هم طی شد و در ادامه نهاد یا افرادی مانع برگزاری کنسرت شدند، کار ما پیگیری است اما همه چیز دست ما نیست. در پاره ای موارد برگزار نشدن این کنسرت ها تبعات ملی و بین المللی دارد. بنابراین مسئله در اینجا مربوط به حقوق شهروندی است.

اینجا صحبت بر سر حقوق قانونی هنرمندان هر مرز و بومی است. مردمی  هم پول داده اند و کیلومترها آمده اند تا در شهر چناران شاهد کنسرت باشند، اما به صرف نظر شخصی یک دادستان نتوانستند نظاره گر کنسرت باشند، حال آنکه براساس نظر شخصی یک دادستان نباید کنسرت آقای قربانی لغو می شد. باید براساس قانون با این دادستان برخورد شود و فضا به صورتی نباشد که هرکسی هرطور بخواهد رفتار غیرقانونی انجام دهد. حتی اگر آن فرد دادستان هم باشد باید از قانون تبعیت کند.
منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :