ترکیه

نمونه‌های بسیار زیبای این تزئینات در دیوارهای بیرونی ساختمانهائی نظیر مسجد، آرامگاه و قلعه دیده می‌شود. سنگهای مورد استفاده در ساخت محصولات هنرهای دستی که ماده اولیه آنها سنگ می‌باشد با توجه به...
 
هنرهای سنتی که ماده اولیه اش سنگ باشد
کار تزیینی و دکوراسیون سنگی در هنر ترکیه جایگاه مخصوصی داشته است. این کار هر چند در دوره‌های مختلف از هنگام شروع به بعد متناسب با متد و روش‌هایش با بعضی از تغییرات مواجه شده باشد از نظر کار سازندگان آن کیفیت بالای خود را همچنان حفظ کرده است . زیباترین نمونه‌های کار سنگی را در معماری‌های دوران سلجوقی،‌ ملوک الطوایفی و عثمانی در آناتولی می‌توان دید. سنگ تنها در زیر بنا و نمای خارجی بکار نرفته بلکه در نمای داخلی و دکوراسیونهای داخل خارج لوازم اصلی لوازم اصلی را تشکیل میدهند.
زیباترین نمونه‌های کار سنگی در سردرهای یادگاری، دیوارهای شهر و کاخ‌ها، مساجد،‌ مدرسه و در صحن، درهای اصلی، سرستونها، محل اذان در مناره‌ها، ‌محراب، منبر، چشمه، سبیل (مسیر) حوض و فواره اینگونه ساختمانها می‌توان دید. بافندگیهای هندسی، ‌فاق‌ها، تزئینات نباتی،‌ برجستگیهای کم ارتفاع و ارتفاع زیاد هنرهای نقاشی حیوانی و مشابه اینها بیشترین تزیین‌هائی هستند که می‌توان دید. این تزئینات به شکلهای مختلف در معماری بر روی آجرها بکار رفته است. همچنین این تزئینات روی اشکال هندسی آجرهای روشن و پررنگ بکار رفته است.
 
نمونه‌های بسیار زیبای این تزئینات در دیوارهای بیرونی ساختمانهائی نظیر مسجد، آرامگاه و قلعه دیده می‌شود. سنگهای مورد استفاده در ساخت محصولات هنرهای دستی که ماده اولیه آنها سنگ می‌باشد با توجه به محلهای مورد استفاده و روش ساخت مورد بررسی قرار می‌گیرند.
کار سنگی (کار سنگی مورد استفاده در معماری،‌ چشمه‌ها و سنگهای قبر) کار سنگی در معماری سنتی جهت تزیین نمای بیرونی و داخلی بنا جایگاه مهمی ‌دارد. بیشترین موارد استفاده کار سنگی غیر از معماری سنگهای مزار،‌ قبر می‌باشد. در کار سنگی روشهائی مانند منبت کاری، برجسته کاری، تراشیدگی انجام می‌گیرد. عنصرهای تزیینی مورد استفاده، نباتی، هنرهای زیبای هندسی و هنرهای نقاشی خطی است. هنرهای نقاشی حیوانی کم می‌باشد. هنرهای نقاشی انسانی را در آثار هنری دوران سلجوقی می‌توان دید.
 
کار بروی سنگ مرمر: مرمر سنگی است زیبا و شفاف که از تغییر شکل سنگهای آهک بدست آمده و در شاخه‌های مختلف هنر مورد استفاده قرار می‌گیرد. توده مورد استفاده که بوسیله سیم حلزونی از توده اصلی جدا شده بطور کلی توسط مته سوراخ کن که با فشار هوا کار می‌کند تکه تکه می‌شود. لوحه‌های مرمر را که بوسیله دستگاه و یا اره الماس بریده شده است با توجه به جائیکه مورد استفاده قرار می‌گیرد به شکل معینی در می‌آورند و سپس با سنگ اسفنج و خاک سمباده نرم کرده بوسیله قاع و فتیله پارچه ای جلا می‌دهند.

کار بروی سنگهای زینتی:
این سنگها در ساخت اشیاء مورد استفاده روزمره کاربرد دارد مانند انگشتر، سنجاق سینه، تسبیح‌ها، چوب سیگاری، پیپ و چپق، عصا و کلیه زینت آلات بانوان. کار بروی سنگ سیلیکات یا کاکنزیوم طبیعی: از سنگ‌های مزبور امروزه در اسکی شهیر، چپق، پیپ، نوک دهانه قلیان و مشابه آن ساخته می‌شود. در قدیم از این سنگ ظروف، قوطی، فنجان. مجسمه ساخته می‌شده است.

کار بروی سنگ کهربای سیاه:
این سنگ یک نوع سنگ لیگنیت، برنگ سیاه،‌ سفت، شفاف که ریزه سنگهائی مثل سنگ آتش زنه دارد، قابلیت شفاف شدن و تراش دادن را دارد. در قرون وسطی در ساخت تسبیح‌ها، صندوقهای امانات مقدس، و ساخت مجسمه‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. در قرن 19 در ساخت جواهرات از این سنگ استفاده شده است. در ترکیه در شهر اولتو از توابع استان از ارضروم از سیصد کوره و یا معدن سنگ کهربا بیرون آورده شده و بنام کهربای ارضروم نامگذاری گردیده است. از سنگ کهربا در ساخت جا سیگاری، تسبیحو مخلوطی از طلا و نقره و کهربا، انگشتر، سنجاق سینه، گل سینه، گوشواره، انگشتر،‌ النگو و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
 

منبع : seemorgh.com