Notice: Undefined offset: 0 in /home/news/domains/news.akairan.com/public_html/controllers/ArticleController.php on line 189
گفت وگوی نوروزی با چیستا یثربی: من از زیبایی می ترسم

آکاایران: گفت وگوی نوروزی با چیستا یثربی: من از زیبایی می ترسم

آکاایران: گفت وگوی نوروزی با چیستا یثربی: من از زیبایی می ترسم

گفت وگوی نوروزی با چیستا یثربی: من از زیبایی می ترسمچیستا یثربی از آرزوها و حال و هوای خود در ایام نوروز گفت.

 چیستا یثربی نمایشنامه نویس و کارگردان باسابقه تئاتر که نگارش بیش از پنجاه نمایشنامه و فیلمنامه  و کارگردانی ده ها اثر نمایشی، ترجمه و تالیف چندین اثر مختلف در زمینه های ادبی و روانشناسی و کسب ده ها مقام و جایزه و لوح از جشنواره های مختلف فرهنگی و هنری را در کارنامه هنری و حرفه ای خود دارد، یکی از مهمانان سفره هفت سین هنرآنلاین بود.
او با امید بسیار به آینده معتقد است که امسال سال اوست و می گوید؛ خستگی ناپذیری و شیطنت ها و بازیگوشی های میمون شاید بتواند در سال جدید بر افسردگی هایی که جانواران دیگر در سال های گذشته پدید آوردند فائق بیاید.
آنچه در ادامه می خوانید حاصل گفت وگوی نوروزی ما با این هنرمند خستگی ناپذیر و دوست داشتنی است.
خانم یثربی ایام نوروز به نوعی ما را با طبیعت آشتی می دهد؛ توجه به عناصر طبیعی و قرار دادن آن بر سر سفره هفت سین نمونه ای از این توجه است، رابطه شما با طبیعت چطور است؟
بله ایام نوروز فرصت مناسبی برای آشتی با طبیعت است. من اما اگر چه عاشق طبیعت هستم اما از طبیعت گریزانم، طبیعت من را می ترساند، من از این همه زیبایی می ترسم، عاشق کوه هستم اما از کوهنوردی می ترسم، حدود ده سال است که کوهنوردی نکردم اما عاشق اوج و عظمت و وهم طبیعت هستم. دریا را دوست دارم اما هراس دارم که به اندازه ای داخل آب شوم که غرق شوم و به اندازه ای جذب آب شوم که دیگر آب از سرم گذشته باشد، شاید دلیلش این باشد که من یک بار این تجربه را داشتم که به اندازه ای در آب فرو رفتم که چیزی نمانده بود غرق شوم. همچنین می ترسم به اندازه ای از کوه بالا برم که دیگر توان پایین آمدن نداشته باشم.

 

 

خانم یثربی اجازه بدهید یک سوال فانتزی بپرسم، اگر یک بار دیگر به دنیا بیایید و قرار باشد روحتان در قالب یکی از اجزاء طبیعت همچون کوه، دریا و... حلول کند کدام را ترجیح می دهید؟
از میان اشکال مختلف طبیعت کوه را به دلیل عظمت، استواری و نزدیکی آن به زمین و خدا بیشتر دوست داردم. دریا اگرچه همواره مجذوبم می کند اما رابطه من با دریا مانند رابطه میان ماه و دریا است به این معنی که من مجذوب دریا می شوم اما دریا من را می ترساند. دوست داشتم اگر یک بار دیگر به دنیا می آمدم ابر- البته ابرسفید- می شدم. من ابر را به دلیل سفیدی و پاکی آن دوست دارم و دلیل دیگر آن، این است که هزاران بار تغییر شکل می دهد و هزاران بار رنگ نور را در خود منعکس می کند، لحظاتی وجود دارد و لحظاتی بعد محو می شود، گاهی به شکل اسب است و کاهی به صورت اژدها ظاهر می شود و هیچ کس او را به دلیل این تغییرات سرزنش نمی کند، کسی او را نقد نمی کند و او اجازه دارد سیال و خودجوش باشد و در یک کلام اجازه دارد خودش باشد اما در بیشتر مواقع به ما انسان ها اجازه داده نمی شود که خودمان باشیم. دوست دارم بگویم به آدم ها اجازه بدهید خودشان باشند.
بیشتر ما زمانی که جوان تر و به عبارتی کم سن و سال تر هستیم نسبت به سال های بعدتر حس و حال متفاوتی به نوروز داریم؛ به طوری که گویی هرسالی که می گذرد نسبت به آن بی تفاوت تر می شویم، نوروز برای شما چگونه بوده آیا این حس و حال با گذشت سال ها در شما تغییری کرده است؟
دلیل اینکه ذوق بهار در میان ما کم شده این است که اولا تکرای می شود و طبیعتا مناسک بعد از مدتی بی معنی می شود، دلیل دیگر این است که "حول حالنا" در ما اتفاق نمی افتد و یکی از دلایل آن این است که ما به قدری به تکنولوژی وابسته شدیم و رابطه های خود را محدود به تکنولوژی کردیم کمتر متوجه تغییرات می شویم. در سال هایی که تکنولوژی به این شدت پیشرفت نکرده بود نزدیک سال تحویل همه اعضای خانواده قرآن می خواندند و فال حافظ می گرفتند اما اکنون درست از یک ساعت قبل از شروع عید همه در فضاهای مجازی در حال پیام دادن به یکدیگر هستند به حدی که حتی لحظه تحویل سال را هم از دست می دهند.

 

 

فکر می کنید دلیل اینکه حول حالنا در ما اتفاق نمی افتد تنها محدود به این دلیل بخصوص است که گفتید؟
دلیل اینکه حول حالنا در ما اتفاق نمی افتد این است که مردم ما به درون خود بی توجه و ظاهربین شده اند و به جای اینکه هر کس تلاش کند تا در جایگاه خود رشد کند و به تعالی برسد بیشتر تلاش می کند که شبیه دیگری شود. مردم ما در عید نوروز به تنها چیزی که تمرکز ندارند عید است اما در مقابل دائما به فکر زیبایی ظاهر و سفره هفت سین هستند برای اینکه مثلا عکس های قشنگی را در صفحات مجازی خود به نمایش بگذارند.
در سال جدید چه آرزویی برای تئاتر و مردم دارید؟
آرزوی من این است که در سال جدید ما تئاتری ها دوشادوش و در مصاف هم به مبارزه ظلم و جهل و تاریکی برویم و روشنایی صحنه های تئاتر را به دل های مردم بیاوریم و چنانچه مردم به دیدن تئاتر نیامدند ما کاری کنیم که وارد خانه های آنها شویم با دیدن و باور کردن تکه هایی از تئاتر که می توانیم آنها را در فضاهای مجازی نشر دهیم و آنها را به این باور برسانیم که تئاتر می تواند به زندگی ما روشنی بیاورد. دوست دارم سال جدید سال حول حالنای تئاتر باشد و نه شکوفایی چرا که مطمئن نیستم معنی شکوفایی دقیقا چه می تواند باشد اما می دانم حول حالنا به این معنی است که حال تئاتر خوب شود و هنرمندان بتوانند با امکانات برابر به فعالیت بپردازند.
همچنین آرزو می کنم مردم بیش از اینکه به قضاوت دیگران می پردازند به خود بپردازند چرا که زندگی بسیار کوتاه است. دوست دارم که به خودمان بپردازیم تا در تاریکی های فراموشی بعد از مرگ نور ببینیم. 

 

اخبار فرهنگی و هنری - هنرآنلاین

 گرد آوری مطالب : آکا ایران


منبع :

منبع : بخش اخبار آکانیوز آکاایران
برچسب :