آکاایران: گفت و گو با متین ستوده؛ نگران بودم باورم نکنند!

گفت و گو با متین ستوده؛ نگران بودم باورم نکنند!بعد از دو سریال «یادآوری» و نقش شیوا و سریال «میکائیل» با نقش مهری حتماً کار سختی است که با یک نقش محتاطانه و بین جدی و طنز بخواهی در مقابل برزو ارجمند که مشخصاً دست و بالش باز است در سریال «غیرعلنی» ایفای نقش کنی. متین ستوده جلوی دوربین مهرداد خوشبخت رفت تا خودش را با یک نقش شاید شیرین در دل یک سریال مفرح محک بزند.

نگرانی او از این نقش متفاوت به لحاظ اجرا بدیهی است و جسارت بازیگر برای فاصله گرفتن از نقش های شبیه قبلی اش قابل تقدیر، متین ستوده با ما از سریال «غیرعلنی» می گوید، از نقش بیرونی، مراقبت شده با ویژ گی های طنز… .

 

گفت و گو با متین ستوده؛ نگران بودم باورم نکنند! -آکاگفت و گو با متین ستوده؛ نگران بودم باورم نکنند! -آکا

 
بعد از «غیرعلنی» مشغول کار جدیدی نشدید؟
 دو- سه کار در حد صحبت بوده ولی هنوز قطعی نیست.
همکاری با مهرداد خوشبخت چگونه اتفاق افتاد؟
 من چند سال پیش قرار بود با آقای خوشبخت کار کنم هر بار این اتفاق رخ نمی داد. دستیارشان با من تماس گرفت. خدمتشان رسیدم فیلمنامه را خواندم در همان نگاه اول نقش نسبت به کارهای دیگرم برای من متفاوت به نظر رسید. همین برایم انگیزه بود که کار کنم چون هم فضای متفاوتی بود هم فرصتی بود تا از تکرار خودم جلوگیری کنم.
دوست داشتم در فضای طنز، آن هم از نوع رئال و گاهی در موقعیت، خودم را محک بزنم و اینکه آیا در این عرصه حرفی می توانم برای گفتن داشته باشم. قصه شیرین و بانمک بود و دوستان عزیزی هم در این سریال با من همکاری می کردند و این مرا دلگرم می کرد برای بازی در یک سریال خوب…
بی رودربایستی برای این نقش استرس نداشتید؟ یک کار طنز بعد از «میکائیل» و…
 راستش را بخواهی خیلی نگران بودم، خیلی خیلی زیاد، اینکه نقش در بیاید، بیرون نزند، مخاطب مرا باور کند، در دل کار جایگاه درستی داشته باشم. شما درست می گویید بعد از «میکائیل» این نقش برای هر بازیگری می توانست همراه با استرس باشد. ضمن اینکه قرار بود روبروی من برزو ارجمند بازی کند که در این ژانر و گونه بسیار متبحر است و خوب می داند چگونه باید یک کاراکتر با نمک و جذاب را به تصویر بکشد.
 این کار طنز نبود ولی پر از موقعیت های کمدی بود، خدا را شکر می کنم که مخاطبان مرا در این نقش باور کردند و خیلی برای شان عجیب و قریب نبود. فکر می کنم برای مخاطب قابل هضم بودم. این نظر خودم است پس از پایان سریال و دیدن بازخورد مخاطب…
اگر چه کاراکتر جدی بود اما در لحظات رخ به رخ شدن با برزو به نظرم فرصت لازم برای محک زدن تان در یک نقش کمدی وجود داشته است؟
بله دقیقاً، با گذشت زمان و چند قسمت اگر دقت کرده باشید این اتفاق افتاد. اگر چه من کلاً آدم طنازی نیستم ولی تمام تلاشم را به خرج دادم تا یک فاکتورهایی را در برخی از لحظات به نقش اضافه کنم. به لحن و نگاه و…
گاهی درشت شدن اندازه واکنش ها به سبک برزو…
بله دقیقاً و همین مسئله ایفای این نقش را برای من جذاب تر کرد. من هم مثل هر بازیگری دوست دارم نقش های مختلف را در ژانرهای گوناگون تجربه کنم. نقش کمدی و طنز هم حتماً یکی از آنها بود اگر چه دوست نداشتم در بدو کارم با اینگونه ظاهر شوم.

 

گفت و گو با متین ستوده؛ نگران بودم باورم نکنند! -آکاگفت و گو با متین ستوده؛ نگران بودم باورم نکنند! -آکا


چرا؟
 چون دوست نداشتم با یک نقش طنز و کمدی جا بیفتم و ماندگار شوم. شما بهتر از من می دانید اگر بازیگر در یک فضا چند بار تکرار شود کم کم در آن قالب ماندگار می شود و این ماندگاری به خودش ارتباطی ندارد و بیشتر نظر و دیدگاه سازندگان است که حس می کنند به درد این دست نقش ها بیشتر می خورد. فکر می کنم وقت مناسبی بود برای این تست و تجربه…
معلوم است اصولاً خودتان کار کمدی را دوست دارید اگر چه تا امروز با یکی- دو نقش کاملاً جدی دیده شده و حتی معرفی شدید؟
من بیش از هر چیز دوست ندارم در یک نوع نقش و یک نوع کار بمانم و ماندگار شوم و به قول شما کلیشه شوم…
خب اصولاً هر بازیگر در یک جنس خاص از کار مناسب تر است، اگر چه گاهی پیش آمده که بازیگرانی در ژانرهای مختلف درخشیده اند…
 بله موافقم. من هم دوست ندارم بازیگر یک ژانر خاص باشم. من طنز را دوست دارم بخصوص اینکه انرژی بسیار خوبی در این دست کارها دارم.
البته که فیزیک صورت و چهره شما هم در قاب تصویر…
 بله ضمن اینکه مخاطب مرا با سریال «میکائیل» الان در خاطر دارد. یک مطلب دیگر را هم بد نیست بگویم انرژی ای که یک بازیگر (حداقل من) در کاری با این ویژگی می گذارد به مراتب کمتر است از انرژی یک نقش درونی، تودار و جدی، من در سریالی مثل «میکائیل» به مراتب انرژی بیشتری می گذاشتم چون باید از خودم فاصله می گرفتم ولی در سریال «غیرعلنی» من خیلی از اوقات از کاراکتر خودم وام می گرفتم. من در زندگی شخصی ام اصولاً آدم حاضر جوابی هستم و خیلی جاها می توانستم از خودم این نقش را بیرون بکشم و پیدا کنم.
در حالی که (شیوا) در سریال «یادآوری» یا (مهری) سریال «میکائیل» با خودتان فاصله داشت و برای پیدا کردن آنها نیاز به تلاش بیشتری بود؟
 بله واقعاً، اصولاً این دست نقش ها که با خودت فاصله دارد نیازمند یک کنکاش و انرژی بیشتر است و به نظرم بازیگر در ایفای نقش های سنگین می تواند عیار خودش را نشان دهد.
البته که من فکر می کنم نقش های کمدی هم سختی های خاص خودش را دارد؟
 بله قبول دارم ولی حقیقت را بخواهید من در سریال «غیرعلنی» اصلاً جرأت نکردم به سمت نقش کمدی بروم و شما به عنوان یک متخصص حتماً متوجه شدید که من چقدر مراقبت شده و دست به عصاتر پیش رفتم و حضور داشتم.
من محتاط بازی کردم به این دلیل که اولاً شبیه به کسی نشوم دوم اینکه از چهارچوب خارج نشوم، سوم اینکه مراقب پارتنر مقابل ام باشم. به هر حال من در این جنس کار تجربه کافی نداشتم و باید با پیش زمینه کافی جلوی دوربین می رفتم. آقای برزو ارجمند یا خانم بهاره رهنما بلد این دست نقش ها هستند…

 

گفت و گو با متین ستوده؛ نگران بودم باورم نکنند! -آکاگفت و گو با متین ستوده؛ نگران بودم باورم نکنند! -آکا


کلاً بازی متین ستوده هم جنس شلنگ تخته انداختن نیست…
 دقیقاً، شما می دانید اصلاً بازی اغراق شده ای ندارم و تمام تلاشم همیشه این بوده که گل درشت بازی نکنم. پس در این نوع کار یک مقدار باید مراقبت می کردم. تازه خیلی اوقات بعد از دیدن یک پلان خودم راضی نبودم که چرا وجوه بیرونی نقش در نیامده من که خیلی تلاش کردم.
ضمن اینکه من باید بازی ام را با بازی برزو ارجمند هماهنگ می کردم. به هر حال این دختر، فرزند معاون فرماندار است، خبرنگاری تحصیلکرده است و اصولاً منطقی، که خب این پسر را هم دوست دارد. پس باید یک مقدار به بازی ایشان نزدیک می شدم.
یک نقدی که به سریال وارد است این است که در بحث نمایش فضای یک روزنامه و ارتباط خبرنگار و سردبیر و رفتارهای یک خبرنگار به شدت از واقعیت دور هستند. (البته این نشان از عدم شناخت نویسنده با این فضا را دارد.) به نظرم فضای مطبوعات در این سریال پر از فرصت ایجاد موقعیت کمدی و حتی شوخی بود که از کنار آن به راحتی عبور کردید…
 راستش را بخواهید اولین لوکیشن کار من دفتر نشریه بود و از زمان آفیش شدن تا حضور جلوی دوربین شرایط مناسبی نداشتم. (به خاطر بیماری مادرم) این به فکرم نرسید که بروم و با یک دوست مطبوعاتی مثل خود شما مشورتی داشته باشم راجع به حرفه خبرنگاری، نوع رفتار، اکت و… که حتماً به نقش من کمک می کرد.
اگر روی آن بخش بیشتر کار می کردم می توانستم از این موقعیت به نفع این نقش در سریال استفاده کنم. (می خندد) چون جایی که دوستان طناز بودند که من کنار می ایستادم و جرأت نداشتم حرفی بزنم. واقعاً آقای ارجمند، خانم رهنما و… در کار خودشان بی نظیرند. ما گروه بسیار خوبی داشتیم و من خیلی در این کار حالم خوب بود. دو ماه با حال خوب سر این سریال کار می کردم.
واقعاً آقای خوشبخت فضایی بسیار پر محبت و دوست داشتنی را برای عواملشان ایجاد کرده بودند. باور کنید یک بخشی از اقبال این کار بر می گردد به همدلی گروه در طول دو ماه و انرژی خوبی که پشت صحنه سریال وجود داشت.
اگر در پایان حرفی مانده…
 واقعاً آقای خوشبخت کارگردان خوش فکر و کاربلدی بودند که علم تدوین را به خوبی می شناختند و همین باعث می شد پلانی اضافه نگیرند و بازیگرشان خسته نشود. تشکر از شما که سریال ما را دیدید و مورد بررسی قرار دادید به همه دوستان عزیزم در این پروژه خسته نباشید می گویم. امیدوارم مخاطب هم از سریال ما راضی بوده باشد.

 

اخبار فرهنگی - بانی فیلم

 

 گرد آوری مطالب : آکا ایران


منبع :