آکاایران: امروزه یک اتفاق فوق العاده در دنیای عکاسی رخ داده است ، هر کسی می تواند عکاسی کند . ولی همیشه تماشای #آسمان شب و نگاه کردن به کهکشان راه شیری بسیار لذت بخش بوده است . البته اگر بتوانی در محیطی کاملا تاریک قرار بگیری . با توجه به پیشرفته شدن دوربین ها عکاسی در شب و آسمان شب بسیار راحت تر شده است و دیگر نیازی به رعایت نکات قدیمی نیست . 

اولین باری که به شما می گویند قرار است از آسمان شب عکس بگیریم چه چیزی در ذهن شما شکل می گیرد ؟ ممکن است تصور کنید نیاز به یک تلسکوپ بزرگ برای انجام این کار دارید و کاری سخت نیز هست . ولی به هیچ عنوان این گونه نیست زیرا بوسیله ی یک #دوربین دیجیتالی مدرن هم می توان این کار را انجام داد و مطمئن باشید که می توانید تصاویر زیبا و خوبی را ثبت کنید . 

زمانی که عکس هایی از #کهکشان راه شیری را نگاه می کنید حس عجیبی به شما دست می دهد که سرشار است از زیبایی ها . 

در این مطلب قرار بر این است که عکاسی در شب از آسمان را با یکدیگر یاد بگیریم و در آینده موضوعات دیگری از عکاسی را با یکدیگر خواهیم خواند . 

همراه کارناوال باشید . 

آکاایران: آموزش اصول و تکنیک های عکاسی از آسمان شب

دوربین

خود را آماده کنید ، از ستاره ها عکس خواهیم گرفت

قرار است یاد بگیریم که چگونه می توانیم آسمان زیبای شب را به تصویر بکشیم . ما در عصر طلایی دنیای عکاسی زندگی می کنیم . ۱۰ سال پیش محال بود که بتوان مثل امروز و به سبک این دوره عکاسی کرد . ۵ سال پیش تقریبا می شد تصور کرد که عکس گرفتن می تواند شبیه به امروز باشد و امروزه به آن دنیایی که سال ها تصور می شد رسیده ایم و همه می توانند عکاسی کنند . 

سعی کنید دنیا را عمیق تر به نظاره بنشینید . فقط از آسمان و ماه و ستاره ها عکاسی نکنید ، آسمان و دنیای پر است از زیبایی ها . دوربین خود را بردارید ، منتظر باشید تا شب شود و سپس به آسمان بالای سر خود خیره شوید و لنز دوربین را بسوی آن بگیرید . 

در ادامه خوب به نکاتی که گفته می شود گوش دهید تا بتوانید در شب عکس های زیبایی از آسمان و محیط اطراف بگیرید . 

این نکات را جیم ریچاردسون ( Jim Richardson ) عکاس حرفه ای جمع آوری کرده است .


			آموزش اصول و تکنیک های عکاسی از آسمان شب		 - آکاآسمان شب

ISO را افزایش دهید

یکی از بزرگترین پیشرفت ها در دنیای عکاسی به هنگام شب افزایش حساسیت به نور کم می باشد . ۷ سال پیش استفاده از ISO 1600 نهایت حساسیت به نور کم به حساب می آمد ولی امروزه از ISO 6400 و بالا تر از آن استفاده می شود . 

یکی از استاندارد ها برای عکاسی از آسمان شب و کهکشان راه شیری به ترتیب زیر است :

اگر بصورت گفته شده دوربین خود را تنظیم کنید قسمت های جنوبی و پایینی کهکشان راه شیری روشن تر از قسمت های دیگر ثبت خواهد شد . ولی باید از یک لنز ۱۴ میلی متری و سنسور فول فریم استفاده کنید . توجه کنید اگر از لنز کوچکتر استفاده می کنید زمان عکاسی و ثبت تصویر را باید پایین بیاورید . 

برخی از عکاس ها از این که در ISO 6400 عکس‌ها بیش از حد نویز دارند، شکایت دارند . شما می توانید از نرم افزار کاهش نویز برای رفع این موضوع استفاده کنید . 

کهکشان راه شیری
دوربین

از لوازم جانبی استفاده کنید

استفاده از لوازم جانبی مهم نیست بلکه مهم این است از لوازم جانبی درستی استفاده کنید . این که فقط عکس بگیرید بدون استفاده از وسایل کمکی کیفیت عکس ها را پایین خواهد آورد . انتخاب لنز مناسب بسیار مهم است و پیشنهاد ما به شما این است :

f/2.8 یا یک لنز سریع تر ، 24mm یا عریض تر

استفاده از سه پایه بسیار مهم خواهد بود . سعی کنید از نوعی استفاده کنید که کابل ها آزاد هستند . 

تعبیه کردن و قرار دادن درست سه پایه را یاد بگیرید . این که چگونه دوربین را بر روی سه پایه قرار دهید و سپس عکاسی کنید بسیار مهم می باشد . 


			آموزش اصول و تکنیک های عکاسی از آسمان شب		 - آکاآسمان شب

استفاده از نرم افزار نجوم از پیش برنامه ریزی شده

می توانی به شانس خود اکتفا کنی که آسمان شب برای عکاسی مناسب باشد و یا می توانی با برنامه ریزی قبلی در شب مناسبی به عکاسی بپردازی . اگر طبق برنامه پیش بروی بهتر است . بطور مثال اگر می خواهی که ماه در عکس ها وجود داشته باشد و از نور آن استفاده کنی نیازمند برنامه ریزی هستی تا در شبی مناسب عکاسی را شروع کنی . 

برای این برنامه ریزی می توانید از اپلیکیشن های موجود استفاده کنید . 

بسیاری از این اپلیکیشن ها شب مناسب را برای شما در نظر می گیرند و به شما اطلاعات مورد نیاز را می دهند .

اگر به سایت های نجومی نیز سری بزنید می توانید این اطلاعات را دریافت کنید .

کهکشان راه شیری

ماه و ستاره ها را به خوبی بشناسید

ماه کامل در غروب خورشید افزایش پیدا می کند ، این را به خوبی به یاد داشته باشید . خوشبختانه پیش بینی وضعیت ماه در آسمان بسیار راحت و امکان پذیر است . هنگامی که خورشید غروب می کند زمان مناسبی است تا ماه را در عکس های خود داشته باشید . چرا ؟ چون اندازه ی مناسبی دارد و هنوز انعکاس نور خورشید را از خود ساتع می کند و درخشان می باشد . 

شاید ماه و حضور آن در آسمان را بشود پیش بینی کرد ولی نمی توان انتظار داشت که عکسی که می گیرید مطمئنا خوب از آب در خواهد آمد . 

سعی کنید در زمان بندی دقیق باشید و در موقعیت درستی عکاسی کنید . 

دوربین

			آموزش اصول و تکنیک های عکاسی از آسمان شب		 - آکاآسمان شب

مهتاب مانند نور روز است

عکاسی در شب و زیر نور ماه می تواند بسیار جالب و در عین حال خسته کننده باشد . زمانی که ماه کامل است محیط روشن است و پیشنهاد ما به شما استفاده از لنز و تنظیمات زیر است :

۲۰ seconds

f/4

ISO 400 برای مبتدی ها

بسیاری از عکاس ها بعد از ثبت تصویر می گویند که انگار به هنگام روز این عکس گرفته شده است . براید رفع این مشکل بهتر است سعی کنید تعدادی ستاره را در عکس داشته باشید تا این مشکل بوجود نیاید . 

یکی از مهم ترین موضوعاتی که باید به آن توجه کنید این است که صفحه ی نمایشگر دوربین عکس را بسیار روشن تر از آن چیزی که هست نشان می دهد و ممکن است شما را کمی گمراه کند . 

کهکشان راه شیری
دوربین

استفاده از تعادل نور سفید برای به تصویر کشیدن نور بهتر آسمان

تعادل نور در عکس می تواند یک مشکل باشد . این که بتوانیم رنگ های آسمان شب و همین طور کهکشان راه شیری را به چشم هایمان تشخیص دهیم کاری دشوار است . گاهی اوقات عکس هایی که می گیرید با چیزی که انتظار داشتید بسیار متفاوت است و رنگ ها گرم تر به نظر می رسند . 

تعادل نور سفید دوربین را تنظیم کنید و به یاد داشته باشید فرمت عکس هایی که ثبت می کنید RAW باشد تا بعدا بتوانید تغییرات زیادی را بر روی عکس اعمال کنید و تصویری که می خواهید را در نهایت بدست بیاورید . 


			آموزش اصول و تکنیک های عکاسی از آسمان شب		 - آکاآسمان شب

به همراه خود چراغ قوه داشته باشید

ممکن است در مکانی برای عکاسی قرار بگیرید که نور محیط به شدت کم باشد و در آسمان خبری از ماه و نور آن نیز نباشد . اگر از فلش دوربین استفاده کنید عکس بطور کامل خراب می شود . 

یکی از بهترین راه ها برای مقابله با این مشکل به همراه داشتن چراغ قوه ی مناسب است . 

کهکشان راه شیری

پذیرفتن سختی

عکاسی در شب کار آسانی نیست . شما با مشکلات زیادی برخورد می کنید و باید آن ها را پشت سر گذاشته و بهترین عکس را ثبت کنید . بعضی مواقع ابرها در آسمان دیده می شوند و شما باید صبر کنید تا کنار بروند و یا با استفاده از آن ها عکس خود را بگیرید . 

شما باید بتوانید با استفاده از شرایط حاکم بهترین عکس را بگیرید و از تمامی امکانات به بهترین شکل استفاده کنید . 

گاهی اوقات شرایط مناسب است و گاهی اوقات مناسب نیست . 

دوربین

			آموزش اصول و تکنیک های عکاسی از آسمان شب		 - آکاآسمان شب

مراقب آسمان شب باشید ، به سختی پیدا می شود

تنها و بهترین راه برای به ثبت رساندن تصویر مناسبی از آسمان شب پیدا کردن محیطی کاملا تاریک است . البته در دنیای امروز به دلیل نور شهر ها یافتن چنین موقعیتی روز به روز سخت تر می شود . 

برای ده ها هزار سال بشر زیر آسمان پر ستاره می خوابیده ولی امروزه این گونه نیست . ما نباید بگذاریم که این زیبایی ها از بین بروند . این مشکلی است که میتوان آن را حل کرد . بسیاری از افراد در تلاش هستند که به هنگام شب از نور شهر کم کنند تا آسمان شب به خوبی دیده شود . سازمان جهانی آسمان تاریک برنامه هایی را برای به انجام رساندن این کار دارد . 

ما می توانیم زیبایی آسمان شب را حفظ کنیم و این تنها برای ما مفید نیست بلکه برای تمامی موجوداتی که به آسمان شب برای ادامه پیدا کردن زندگی اشان نیاز دارند مفید است . 

کهکشان راه شیری
دوربین

ویدئویی زیبا از آسمان شب

در حال بارگذاری ویدئو ...


سخنآکا ایران

نظر شما درباره ی این آموزش ها چیست ؟ آیا تا به حال از آسمان شب عکاسی کرده اید ؟ خوشحال می شویم عکس های خود را برای ما بفرستید تا با آن ها را با نام خودتان درآکا ایران ببینید .

دیدگاه خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید . 

منبع :karnaval.ir