آکاایران: بعضی چیزها هستند که به نظر خیلی بدیهی می آیند و انگار همه آنها را می دانند، اما بعضی مواقع پیش می آید که همین چیزهای ساده را افراد بسیاری از شما می پرسند یکی از آنها اعداد نوشته شده روی لنز هستند که دانشجویان عکاسی همیشه از من می پرسند. به همین دلیل تصمیم گرفتم این مقاله را بنویسم چون فکر می کنم ذهن بسیاری از افراد را مشغول کرده است به خصوص وقتی که می خواهند دوربین یا لنز جدیدی بخرند احتمالاً این اطلاعات به آنها کمک می کند تصمیم بهتری بگیرند. و البته اگر این اعداد را نمی دانید فکر نکنید ضعف دانش شماست چون بعضی مواقع این اعداد واقعاً گیج کننده هستند. خوب اکنون می خواهم این اعداد را یکی یکی برای شما توضیح دهم.

آنچه که به صورت معمول در دوربین های دیجیتال می بینید
فاصله کانونی

اگر یک لنز زوم داشته باشید و تغییر زوم با دست انجام شود یک رینگ روی لنز شما وجود خواهد داشت که به کمک آن می توانید تصویر را بزرگ یا کوچک کنید با این تغییرات فاصله کانونی هم تغییر می کند که این اطلاعات با اعدادی که روی لنز نوشته شده اند نمایش داده می شوند. به عنوان مثال اگر شما هم مانند من یک لنز زوم ۲۰۰ تا ۷۰ میلیمتر مانند شکل زیر داشته باشید ممکن است آن چیزی را که من در زوم ۱۰۰ میلیمتر می بینم شما هم ببینید. مطابق تصویر زیر فاصله کانونی لنز با یک نشانگر مشخص شده است که روی عدد ۱۰۰ میلیمتر تنظیم شده است.

اگر یک لنز پرایم یا لنز با زوم ثابت داشته باشید لنز شما رینگ زوم نخواهد داشت، و به سادگی یک عدد برای فاصله کانونی آن مشخص شده است همانطور که این عدد را در لنز ۸۵ میلیمتری من در شکل زیر می بینید.

 دیاگ

بزرگترین اندازه دیافراگم یا MAXIMUM APERTURE

بیشترین اندازه دیافراگم یا گشادی دیافراگمی (کوچکترین عدد f ) را که لنز شما قابلیت باز شدن دارد نشان می دهد. لنز هایی که دریچه دیافراگرم آنها قابلیت باز شدن زیادی دارند مانند f2.8 یا حتی بیشتر از آن f1.8 بسیار ارزشمند هستند چون اجازه می دهند نور بیشتری وارد دوربین شود و در شرایطی که نور کم است می توانید بدون اینکه عکس در اثر لرزش دست مات شود عکس های خوبی بگیرید. به هر حال این عدد از لنزی به لنز دیگر متفاوت است و ممکن است گشادی لنز را در بازه ای مثلاً بین ۳٫۵ تا ۶٫۳ ببینید.

معمولاً این عدد را می توانید در دو جا بر روی لنز ببینید یا حتی ممکن است در هر دو جا ببینید:

  • درست در انتهای لنز و بر روی لبه آن
  • جلوی لنز داخل رینگی که فیلتر لنز نصب می شود.

در مثال زیر می توانید دو لنز متفاوت را ببنید یکی لنز تامرون ۱۷-۳۵ میلیمتر (توجه کنید که فاصله کانونی هم در آنجا نمایش داده شده است.) و لنز ۸۵ میلیمتر. در لنز تامرون اعداد

۱:۲٫۸-۴

را مشاهده می کنید و در لنز ۸۵ میلیمتری این اعداد نوشته شده اند:

۱:۱٫۸

به سادگی این بدان معناست که در لنز ۸۵ میلیمتری گشادی دیافراگم در بیشترین مقدار می تواند f1.8 باشد و در لنز زوم تامرون این عدد با تغییر زوم از f2.8 تا f4 تغییر می کند یعنی اگر زوم دوربین را روی حداقل قرار دهم و در وایدترین حالت یعنی ۱۷ میلیمتر می توانم دیافراگم را در بیشترین مقدار یعنی f2.8 باز کنم اما وقتی که زوم می کنم یعنی روی ۳۵ میلیمتر بیشترین مقداری که می توانم دیافرگم را حداکثر به اندازه f4 باز کنم.

 عکاسی

محدوده فوکاس و حداقل فاصله

در بعضی لنز ها و نه همه لنزهای دیجیتال این اعداد را می بینید که بیانگر یک محدوده برای فاصله هستند و معمولاً در دو مقیاس متر و فوت مشخص شده است. به دنبال سمبل بی نهایت در یک سمت بگردید و در سمت دیگر نزدیکترین فاصله قابل عکاسی با آن لنز یا کمترین فاصله قابل فوکاس را خواهید دید. به برخی لنزها قابلیت ماکرو اضافه شده است که به شما کمک می کند کمی بیشتر به سوژه نزدیک شوید. البته چنین لنز هایی نمی توانند مانند یک لنز ماکرو عمل کنند ولی با هزینه کمتر کار شما را راه می اندازند و همچنین نیاز عکاس را برای حمل یک لنز اضافی تا حدودی برطرف می کند. ولی برای عکاسی حرفه ای ماکرو اگر فاصله کم برای شما بسیار اهمیت دارد بهتر است از یک لنز مجزای ماکرو برای این منظور استفاده کنید.

در دو لنز زیر می توانید حداقل فاصله را ببینید در لنز تامرون که سمت راستی است این اعداد روی بدنه لنز نوشته شده است که با فلش قرمز رنگ مشخص شده است و در لنز ۷۰ تا ۲۰۰ میلیمتری (سمت راست) هم می توانید این اعداد را ببینید که در زیر یک کاور شفاف قابل دیدن است. هر دو قابل تنظیم هستند. (توجه مهم: هنگامی که می خواهید به صورت دستی آن را تغییر دهید از خاموش بودن اتوفوکاس اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت ممکن است صدمه جدی به لنز وارد کنید.)

 لنز دوربین
اندازه فیلتر یا قطر لنز

همچنین در انتهای لنز ممکن است سمبلی ببینید که کمی هم عجیب به نظر برسد به شکل یک دایره که خطی مورب روی آن کشیده شده است و بعد از آن عددی وجود دارد. این عدد در حقیقت بیانگر قطر جلوی لنز یا اندازه فیلتر قابل نصب روی آن است. حتی می توانید همان عدد را در پشت درپوش لنز در تصویر زیر ببینید همانطور که در تصویر می بینید قطر این لنز ۷۷ میلیمتر است.

 دوربین

و دانستن این عدد وقتی که می خواهید به فروشگاه لوازم و تجهیزات دوربین برای خرید فیلتر یا هود بروید بسیار مفید خواهد بود.

نوشته: دارلین هیلدبرنت

ترجمه: علی یزدی مقدم/ یادبگیر دات کام

* برای هر نوع عکاسی چه لنزی مناسب است؟

* عکاسی پرتره چیست ؟

* چگونه حرفه ای عکاسی کنیم + آموزش تصویری

 

 

 

منبع :