یکی از مهمترین عکس های تاریخ عکاسی مستند از "دوروتی لنگ" عکاس روزنامه سانفرانسیسکو است که در سال 1936 دوران رکود بزرگ را در قالب یک عکس به تصویر کشید.

"فلورانس اونز تامسون" مادری بود که در عکس مشهور دوروتی به عنوان سوژه قرار گرفت و از چندی بعد به مشهورترین چهره و نماد دوران رکود بزرگ در تاریخ امریکا بدل شد.

در آن زمان "دوروتی" که برای اداره اسکان دولت ایالات متحده و برای کمک به کارگران کشاورز مهاجر کار می کرد با تامپسون و خانواده بی بضاعتش در اردوگاه "نیپومو" مواجه می شود و تصمیم میگیرد از آنها عکاسی کند. گفته می شود فلورانس به شرطی اجازه می دهد عکاس از او عکس بگیرد که در جایی منتشر نشود و دوروتی هم قبول می کند؛ اما چیزی نمی گذرد که عکاس قولش را زیر پا گذاشته و عکس را در روزنامه سانفرانسیسکو منتشر می کند. بازتاب این عکس آنقدر بود که دولت فدرال بلافاصله پس از انتشار آن 9979 کیلوگرم مواد غذایی به اردوگاهی که فلورانس و بچه هایش در آن بودند می فرستد.

عکس فلورانس و فرزندانش که بعدها به "مادر مهاجر" شهرت یافت به نمادی از فقر شدید در دوران رکود بزرگ امریکا تبدیل شد. خود "لنگ" نام زن را تا سال 1975 نمی دانست تا اینکه تامپسون پس از چهار سال با دیدن عکس خود در مکان‌های عمومی خود را می‎شناسد.

فلورانس که از نژاد سرخ پوستان آمریکاست، در زمان عکس ۷ فرزند و فقط ۳۲ سال سن داشته و کارگر مهاجری در مزرعه نخود بوده که مانند بسیاری دیگر از مهاجران روزگار را به سختی سپری می کرده است. عکس های "مادر مهاجر" در موزه کتابخانه کنگره امریکا نگداری می شود.

 تاریخ عکاسی
فلورانس و بچه هایش در عکس مشهور "مادر مهاجر"

هنر عکاسی و فیلمبرداری

عکس رنگی شده فلورانس و بچه هایش

فلورانس و بچه هایش در عکس مشهور "مادر مهاجر"

 کتابخانه کنگره امریکا


 مادر مهاجر
نمای باز از محل زندگی فلورانس و بچه هایش

 عکس
فلورانس در دوران پیری و در کنار بچه هایش. سال 1979

 عکاس روزنامه سانفرانسیسکو

 دوروتی لنگ
دوروتی لنگ عکاس "مادر مهاجر"

گردآوری پرتال اکاایران