.
.
.
صفحه خانگی هنر عکاسی و فیلمبرداری

آموزش عکاسی - Aperture چیست؟


یکشنبه, 17 اسفند 1393

برای اینکه دیگران ببیند داغ کنید
پرتال آکاايران سايت خبرگزاری آکا بخش مقالات فرهنگ و هنر -آکاایران قسمت هنر عکاسی و فیلمبرداری- آموزش عکاسی - Aperture چیست؟

آموزش عکاسی - aperture چیست؟

وقتی که به مشخصات فنی یک دوربین دیجیتال نگاه می کنید یکی از اولین ویژگیهایی می بینید عبارت است از aperture range یا maximum aperture.

 در این مقاله ما aperture را گشادی یا گشادی لنز می نامیم و اما وظیفه اصلی لنز یک دوربین جمع آوری نور است و گشادی لنز عبارت است از شعاعی از لنز که باز می شود و معمولاً این گشادی بوسیله یک عنبیه کنترل می شود. هر چه شعاع باز شدن لنز یا گشادی لنز بیشتر باشد نور بیشتری به فیلم یا سنسور (اگر دوربین دیجیتال باشد) می رسد.

گشادی (aperture) با f و یک عدد همراه آن مشخص می شود مثلاً f2.8 یا f/2.8 .

هر چه این عدد کوچکتر باشد شعاع باز شدن لنز یا گشادی آن بیشتر است.

امروز در دفترچه راهنمای بعضی از دوربین ها به جای مثلاً f2.8 آن را به صورت aperture2.8 بیان می کنند. به هر حال در اصل مطلب فرقی نمی کند.

در عمل بسیاری از دوربین های معمولی دارای گشادی لنز ثابت هستند ولی در دوربین های حرفه ای تر گشادی لنز دارای یک محدوده است بنابراین زمانیکه مشخصات دوربین را مشاهده می کنید ممکن است به یکی از چند روش زیر با آن روبرو شود.

maximum aperture*

f2.8

maximum aperture    

یعنی به سادگی بیان می کند که بیشترین گشادی لنز f2.8 است.

aperture range*

f2.8 - f8.0

aperture range

یعنی بیشتر و کمترین مقدار گشادی لنز را به شما داده است و مقدار گشادی آن بین این دو عدد با مقادیر استاندارد وجود دارد.

maximum wide - angle،telephoto aperture*

 

f2.8 - 3.5 or f2.8(w)- f3.5(t

aperture

یک لنز سریع دارای بالاترین میزان گشادی لنز است برای دوربین های دیجیتال امروزی f2.4 و f2.0 و برای دوربین های دارای فیلم 35 میلیمتری f1.2 و f1.4  سرعت لنز بالایی خواهد بود.

یک محدوده aperture خوب

تجربه شخصی بنده برای یک محدوده apertureمناسب عبارتست از f1.8 - f16 که شامل مقادیر زیر خواهد بود.

 

f16

f11

f8   

f5.6

f4

f2.8

f1.8

 

بین مقادیر ماکزیمم و مینیمم 5 مقدار وجود دارد.

گشادی لنز و عمق تصویر

ما در این باره صحبت کردیم اما احساس بوجود آمده در تصویر حاصل آن چیزی است که اهمیت دارد.

عمق تصویر فاصله ای است که روی آن زوم (تمرکز) می شود.

زمانی هست که می خواهید از یک منظره عکس بگیرید در این حالت می خواهید همه چیز چه دور و چه نزدیک در تصویر شما باشد ولی زمانی هست که می خواهید یک موضوع را از پشت زمینه جدا کنید یا روی قسمتی از تصویر زوم شود و قسمت دیگر (که مثلاً در پشت آن است) خارج از دامنه زوم باشد و وضوح تصویر روی یک قسمت از تصویر است بوده و بقیه آن تار به نظر می رسد.

یکی از راههای تأثیر بر عمق تصویر انتخاب aperture مناسب است.

یک قانون تخمینی این است:

*یک aperture بزرگ (یا f با مقدار کوچک) مثلاً p/2.8 برای بدست آوردن عمق کم تصویر (وضوح تصویر در فاصله کم) استفاده کنید.

*یک aperture کوچک (یا f با مقدار بزرگ) مثلاً f/8.0 برای بدست آوردن عمق تصویر بالا (وضوح تصویر تا فاصله دور) استفاده کنید.

 

بزرگترین aperture چیز بدرد بخوری است چون به شما اجازه می دهد نور بیشتری از لنز عبور کرده و به سنسورها برسد و بنابراین کمک می کند تا شاتر سریعتر عمل کند و سرعت بالای شاتر با عمق تصویر کم را می دهد. تا تصاویری بگیرید با یک موضوع واضح و پشت زمینه تار.

کمترین aperture هم چیز خوبی است. چون به شما این امکان را می دهد تا در یک روز آفتابی از شاتر با سرعت پایین استفاده کنید و بدین وسیله حرکتها را به نمایش بگذارید. مانند حرکت آب در یک رودخانه یا حرکت چرخهای اتومبیل در حال حرکت. یک مزیت دیگر aperture کوچک افزایش عمق تصویر است و می توانید با آن عکسهای زیبایی از مناظر بگیرید، به گونه ای که قسمتهای دور تصویر واضح و شفاف همانند قسمتهای نزدیک آن به نظر می رسند.
مجله ایرانی


برچسب ها:
عمق تصویر
.
وضوح تصویر
.
برای اینکه دیگران ببیند داغ کنید
.
.
.

مروری برگذشته

.
.
سایتهای خبری
.
.
.
.
.