1314ش:دکتر شاخت اقتصاددان و ناسیونالیست بنام آلمانی برای دادن نظر جهت بهبود اوضاع اقتصادی ایران بیستم آبان 1314 (11نوامبر 1935) وارد تهران شد و با مقامات دولتی از جمله رضاشاه پهلوی ملاقات کرد که روزنامه های لندن از آن ابراز ناخرسندی کردند. از زمان دیدار شاخت از ایران بود که انگلیسی ها یقین حاصل کردند که رضاشاه در جستجوی مفرّی است تا نفود و مداخله آنان در امور ایران را به حد اقل برساند. دکتر شاخت پس از جنگ جهانی دوم هم از ایران دیدن کرد. شاخت بعدا طرح «اقتصاد ایران، بدون نفت» را تهیه کرد که دکتر مصدق درصدد پیاده کردنش بود که کودتای 28 امرداد روی داد و ....

«شاخت» در پایان جنگ دوم جهانی به اتهام کمک به ناسیونالیسم افراطی آلمان و تقویت آن و نیز دادن خط به هیتلر دستگیر و محاکمه شد، ولی مجازات نشد. بازپرس انگلیسی ضمن تحقیق و باز جویی از او، درباره دیدارش از تهران و احساس رضاشاه نسبت به دولت نازی آلمان هم از او سئوال کرده بود که پرسش و پاسخ در آرشیو مربوط محفوظ است. «شاخت» گفته بود که همانند سایر ناسیونالیست های آلمانی به ایرانیان علاقه مند بوده است.


1336ش:بیستم آبان سال 1336 خورشیدی (11 نوامبر 1957) شورای وزیران دولت وقت ایران با آوردن شواهد از تاریخ و اسناد دیگر، بحرین را استان 14 ایران اعلام داشت که دولت انگلستان به این اقدام اعتراض کرد. در پی این اقدام، بسیاری از مردم و جمعیتها پیامهای حمایت از دولت فرستادند و در نقاط مختلف کشور چند مدرسه و خیابان به «بحرین» تبدیل نام داده شدند.

اختلاف نظر ایران و انگلستان در این زمینه تا سال 1346 هم ادامه داشت که دو سال بعد از این، شاه در جریان سفر خود به هند در مصاحبه ای به طور غیر مترقبه نسبت به دعاوی ایران بر بحرین عقب نشینی نشان داد و ... و در افواه شنیده می شد که شاه به خواست آمریکا (که برای بحرین برنامه دارد) چنین کرده است. این عمل شاه اشتباه دیگری را در تاریخ او برجای گذارده است. بحرین که دهها سال تحت الحمایه انگلستان بود سالهاست که محل توقف و رفت و آمد نیروهای نظامی آمریکا در خلیج فارس شده است.


1387ش:مطلب زیر در صفحه دوم روزنامه کیهان در شماره 21 آبان 1387 (11 نوامبر 2008) این روزنامه تحت عنوان «خبر ویژه (اصطلاحا: اینوستیگیتیو)» منتشر شده بود که نقل می شود تا در تاریخ معاصر وطن بماند. اگر بعدا، این روزنامه درباره این خبر توضیح دیگری منتشر کند، آن را هم اضافه می کنیم:

«... سال 1382مردم شیراز شاهد آن بودند که باغی زیبا به مساحت یک هکتار در خیابان قصرالدشت به مجتمعی مسکونی بدل شد. مردم با شگفتی می پرسیدند که این باغ سرسبز بر چه مبنایی به مجتمع مسکونی تبدیل شده است؟، اما (دیری نپایید که) راز این معما گشوده شد و مقامهایی در آن سکنا گزیدند که خود مسئولان اصلی حفاظت از شهر و نگهداری باغها بودند. بعدا معلوم شد که این باغ متعلق به ستاد اجرائی بوده که سازمان همیاری شهرداری ها آن را به صورت اقساط طویل المدت خریداری و از کمیسیون ماده پنج تقاضای تغییر کاربری می کند. از پنج عضو این کمیسیون حداقل چهار نفر از کسانی بودند که امروزه خود از شرکای این مجتمع هستند!.

این وضعیت مورد اعتراض شهردار وقت منطقه واقع می شود و در نامه ای (در سال 1382) به شهرداری شیراز می نویسد: نظر به اینکه در منطقه یک (یک شیراز) بیشتر املاک دارای ضابطه باغ و فضای سبز هستند (این مجتمع سازی) برای شماری از مالکین اینگونه املاک ایجاد شبهه کرده و متقاضی مجوز مشابه شده اند. لذا، با توجه به تاکید مقام معظم رهبری جهت رفع هرگونه شبهه تبعیض، مراتب مطرح تا برای سایر املاک دارای شرایط و ضوابط مشابه تعیین تکلیف شود.

در مرداد 1384 و با روی کار آمدن دولت اصولگرا و احساس نگرانی از احتمال تعقیب و رسیدگی و ... با عجله هرچه تمام تر این ملک در مدتی بسیار کوتاه از ستاد اجرایی به سازمان همیاری شهرداری ها و از این سازمان به 56 مدیر عالی رتبه استان (فارس) منتقل می شود که البته فرآیند قانونی فروش ملک جای تفحص دارد.

در میان این مدیران؛ یکی از مقامات قضائی و حقوقی، یکی از سران اصلاحات که در رسانه ها هم حضور دارد، 9 مقام وقت در استانداری و فرمانداری، سه مقام بالا در شهرداری، سی و شش مدیرکل و چند ذی نفوذ دیگر حضور دارند. یکی دو تن از این افراد بعدا با اتهام فساد از مقام خود عزل شدند. برخی نیز داوطلب نمایندگی مجلس بودند که رد صلاحیت شدند و بسیاری از آنها با پایان دوره دولت دوم خرداد مقامات خود را از دست دادند و تنها شماری اندک از آنان همچنان بر مسند خود باقی هستند، و پرسش مردم شیراز از مسئولین این است:

1- مجوز تبدیل این باغ به مجتمع مسکونی برای این مدیران بر چه مبنائی صورت گرفته و آیا مالکین باغ های مشابه می توانسته اند به تغییر کاربری اقدام کنند؟.

2- آیا این مدیران هزینه تغییر کاربری را پرداخت کرده اند؟.

3- شورای شهر (قبلی و فعلی) برای استیفای حقوق مردم شهر، تاکنون چه اقدامی انجام داده اند؟.».


2008م:دهم نوامبر 2008 و در زادروز مجله «رولینگ ستون Rolling Stone» و 41 ساله شدن آن اعلام شد که روزنامه صد ساله و معروف مانیتور (کریسچن ساینس مانیتور) از آوریل 2009 (فروردین ماه 1388) به انتشار چاپی خود پایان خواهد داد و از آن پس به صورت آنلاین و نیز یک مجله هفتگی درخواهد آمد. تا نوامبر 2008 تیراژ صدها هزار نسخه ای مانیتور، درپی قرارگرفتن اخبار خبرگزاری ها در اینترنت و یا ارسال «اخبار شخصی شده» با ای ـ میل به افراد تا یک پنجم سابق پایین آمده بود. این وضعیت، همه روزنامه هایی را که در هماهنگ ساختن خود با پدیده تازه غفلت کرده باشند تهدید می کند. در طول سال 2008 شمار زیادی از روزنامه ها به چاپ خود پایان داده و آنلاین و یا مجله شده اند و یا اینکه از صفحاتشان کاسته و تعدیل نیرو کرده اند از جمله لس آنجلس تایمز. مخاطبان عصر اینترنت از روزنامه انتظار تحلیل، تفسیر، فیچر، مطالب حاشیه ای، کاریکاتور، تصویر و خبر اینوستیگیتیو دارند، نه خبر مطلق و نقل از خبرگزاریها که قبلا در دسترس آنان قرار می گیرد. برغم روزنامه ها، تیراژ مجله ها سه برابر شده است و برای مثال: تیراژ «رولینگ ستون» با اینکه سیاسی نویس است تا نومبر 2008 از دو میلیون به سه میلیون نسخه افزایش یافته بود.

 

 

1831م:«نات ترنر Nut Turner» رهبر نخستین قیام بردگان سیاهپوست آمریکا بر ضد اربابان سفید پوست خود یازدهم نوامبر 1831 در ساوت همتون (ویرجینیا) اعدام شد. وی که یک سیاهپوست باسواد از میان بردگان منطقه ویرجینیا بود دهم آگوست آن سال بر ضد بردگی بپاخاسته بود که در اندک مدتی دهها برده سیاهپوست به وی پیوستند و این گروه ظرف 11 روز (تا 21 آگوست) 56 سپیدپوست و عمدتا ارباب مزرعه و برده داران را کشتند. «ترنر» می گفت که رسالت دارد سیاهپوستان را از زنجیر بردگی رها سازد و برای رسیدن به این هدف هراقدامی مشروع است. سپیدپوستان دو هزار مرد مسلح بسیج کردند و با کمک نیروهای دولتی به جنگ این گروه رفتند و در این میان به هر سیاهپوستی هم که ظنین شدند او را کشتند و سرانجام قیام سیاهپوستان با قتل بسیاری از آنان سرکوب شد، ولی «نات ترنر» در آخرین لحظه موفق به فرار شد و در طول اختفا کتابی تحت عنوان «کارهای ترنر» نوشت و به دست یکی از همرزمانش سپرد که بعدا در مریلند به چاپ رسید و موجود است.

از محتوای کتاب که تا به امروز تازگی خود را همچنان حفظ کرده است چنین بر می آید که اروپائیان به آن سرزمین (آمریکا) آمدند، بومیان (سرخپوستان) را با هدف تملک اراضی پدری شان نابود کردند، برای آباد کردن این اراضی و خشکاندن برکه ها سیاهپوستان را همانند وحوش در آفریقا شکار کردند و به اینجا آوردند و فروختند و به بردگی کشاندند، سپس دسته ـ دسته اروپا را ترک و به اوطان خود و قبور نیاکانشان پشت کردند و به این سوی آبها (آمریکا) آمدند و چون زمین مفت و برده فراوان یافتند؛ بدون شرم از عمل خود با ما چنین رفتاری دارند و .... ارباب من نام مرا «نات» گذارد که مفهومش را می دانید (دیوانه) و اسم خانوادگی من همانند سایر بردگان سیاه از اسم ارباب گرفته شده تا هنگام معامله و فروش من مشکل وجود نداشته باشد. «نات» چندی بعد دستگیر و یازدهم نوامبر 1831 به دار آویخته شد. درست 177 سال بعد (دهم نوامبر 2008) باراک اوباما آفریقایی - آمریکایی به عنوان رئیس جمهور منتخب آمریکا با زن خود از کاخ سفید واشنگتن که بعدا محل سکونت و دفتر کار او شد دیدن و با جورج بوش رئیس جمهور وقت مذاکره کرد. اوباما از نسل سیاهانی نیست که به صورت برده به خاک آمریکا منتقل شده بودند. پدر وی یک دانشجوی کنیایی در هاوایی بود که با یک زن سپیدپوست آمریکایی ازدواج کرد و اوباما محصول این ازدواج بوده است.

 

 تقویم میلادی


1918م:ساعت یازده بامداد 11 ماه یازدهم میلادی(نوامبر) سال 1918با امضای قرارداد آتش بس و اعتراف به شکست از سوی آلمان، جنگ جهانی اول که بیش از پنج میلیون و پانصد هزار نظامی و شش میلیون غیر نظامی کشته داشت پایان یافت و آتش تفنگها خاموش شد. ولی همه گیری آنفلوآنزای متعاقب آن که سربازان بازگشتی از جبهه ها ویروس آن را باخود به شهرهایشان برده بودند بیش از 20 میلیون انسان را از میان برد. قرارداد آتش بس در یک واگن راه آهن در «کوم پی ان» واقع در شمال فرانسه امضا شد. در فوریه سال 888 در همین محل پادشاه فرانکها تاجگذاری کرده بود و در 22 ژوئن 1940 هیتلر در همین محل دولت فرانسه را مجبور به امضای قرارداد تسلیم کرد تا عمل امضای قرارداد 11 نوامبر 1918 جبران شود.

دلیل کم بودن تلفات جنگ جهانی اول نسبت به جنگ جهانی دوم، پیشرفته نبودن جنگ افزارها و ضعف قدرت تخریبی آنها بود. جنگ جهانی اول را مورخان «جنگ اروپاییان»، «جنگ بزرگ» و ... عنوان داده اند. این جنگ نقشه جغرافیایی خاورمیانه و اروپای مرکزی و جنوبی را تغییر و به عمر دو امپراتوری قدیمی اتریش و عثمانی پایان داد (که به صورت جمهوری ترکیه و جمهوری اتریش درآمدند) و امپراتوری روسیه را به صورت کشور شوراها در آورد با نظام مارکسیستی. انگلیسی ها که از چند دهه پیش از جنگ جهانی اول نقشه تصرف جزیرة العرب را در سر داشتند و در طول جنگ در بین النهرین (عراق امروز) با عثمانی وارد جنگ شده بودند به هدف خود رسیدند؛ لبنان و سوریه را به فرانسه و قسمت های دیگر جهان عرب را خود تصاحب کردند و در این ناحیه به ایجاد چند کشور تازه دست زدند ازجمله عراق (مرکب از گروههای نژادی و مذهبی گوناگون)، اردن، کویت و امارات دیگر و کمک کردند تا کشور سعودی به وجود آید و فکر ایجاد اسرائیل را در سرزمین فلسطین تایید کردند و .... خطوط مرزی که انگلیسی ها در این منطقه ترسیم کرده اند همانند خطوط مرز غربی و جنوب غربی هندوستان وقت (امروزه؛ پاکستان) با افغانستان و ایران که قبلا تعیین کرده بودند مسئله سازند.

 

 تقویم هجری


2004م:یازدهم نوامبر 2004 یاسر عرفات رئیس سازمان آزادی فلسطین (PLO) در 75 سالگی در یک بیمارستان پاریس درگذشت. وی 12 روز پیش از آن با هواپیما و از طریق اردن به پاریس منتقل شده بود تا درمان شود. تا چند ماه درباره علت درگذشت عرفات تردید و شایعه وجود داشت.

محمد عبدالرئوف عرفات الحسینی (یاسر عرفات) در سال 1929 از یک پدر و مادر فلسطینی در قاهره به دنیا آمده بود و از 17 سالگی وارد دنیای مبارزه شده بود. مادرش اورا با کنیه «ابوعمّار» صدا می کرد. وی در دهه ششم قرن 20 سازمان فتح را برای مبارزه مسلحانه تا رسیدن به هدف تاسیس کرد و حدود 40 سال ریاست سازمان آزادی فلسطین را برعهده داشت. با اینکه با میانجیگری آمریکا به توافق هایی با دولت اسرائیل رسیده بود به هدف خود نرسید و مسئله فلسطین لاینحل باقی ماند.

 

 تقویم شمسی

 

2008م:به گزارش «ریان اونس Ryan Owens» گزارشگر شبکه تلویزیونی «ای. بی. سی» آمریکا که در این روز از ماه نوامبر 2008 پخش شد، درپی اعلام نتایج انتخابات عمومی آمریکا در چهارم نوامبر 2008 توجه مردم این کشور به خرید اسلحه شخصی ناگهان چند برابر شده و مراجعه آنان به فروشگاههای مربوط به صورت «هجوم» درآمده که قبلا سابقه نداشت و این درحالی است که آمریکاییان به سبب بحران مالی و افزایش قیمتها در خریدهای خود امساک می کنند.

«ریان اونس» در گزارش مصوّر خود افزوده است که خرید اسلحه شخصی از پنجم نوامبر به این سوی، رکورد شکسته و برای مثال: «دوین اروین Dewayne Irwin» مدیر یک فروشگاه اسلحه در شهر دالاس گفته است که در این چند روز، هر روز بیش از یکصد هزار دلار اسلحه و مهمات فروخته است ازجمله کالاشنیکوف، اوزی و ام ـ 16. مثل اینکه این انتخابات ناگهان مردم را بیدار کرده است. اروین افزوده است: فروش بقدری زیاد است که کالاشنیکوف نایاب شده و کامپیوتر او نشان می دهد که انبار سایر فروشگاهها هم از این تفنگ مطلوب خالی شده است.

طبق گزارش «ریان اونس»، در ایالت کلرادو در این چند روز هر روز بیش از هزار و پانصد نفر که قبلا اسلحه نداشتند دارای تفنگ شخصی شده اند.

قانون اساسی آمریکا، اتباع این کشور را مجاز به حمل اسلحه کرده است. کشتارهای نژادی از دهه 1860 تا دهه 1960 عمدتا نتیجه همین مسلح بودن مردم خوانده شده است. به موازات افزایش خرید اسلحه شخصی، سفارش برای تجهیز منازل به سیکیوریتی سیستم (در ایران، اصطلاحا دزدگیر) رو به افزایش گذارده است. در آمریکا این دستگاهها به صاحب خانه، موسسه نصب سیستم و پلیس محل همزمان «بیدارباش» می دهند تا اقدام کنند.

 

 تقویم تاریخ 20آبان

 

2008م:مجله میلیون تیراژی «Parade» در شماره نهم نوامبر 2008 خود، میزان پولی را که دولت آمریکا تا آن تاریخ با پرداخت بهره از کشورهای دیگر قرض گرفته گزارش کرده و منبع خبر خودرا وزارت خزانه داری و فدرال رزرو آمریکا اعلام داشته بود. طبق این گزارش، پنج منبع ردیف اول قرض از این قرارند: ژاپن 586 میلیارد، چین 541 میلیارد، بانکهای انگلستان 307 میلیارد، کشورهای نفتی (قطعا سعودی، کویت و امارات) 180 میلیارد و بانکهای آف شور در کارائیب (پس انداز ثروتمندان جهان) 148 میلیارد دلار.

دولت آمریکا بعدا از چین تقاضای پانصد میلیارد دلار وام دیگر کرده بود. عملیات نظامی در عراق و افغانستان و خریدهای نظامی دیگر و نیز کاهش مالیات بر کپیتال گین (تفاوت ارزش خرید و فروش مستغلات و سهام = سود سرمایه گذاری)، دولت آمریکا را در هفت سال پس از آغاز عملیات نظامی در افغانستان مقروض ساخته و در دو ماه آخر سال 2008 و نیز در طول سال 2009 کمک های این دولت به بانکها و موسسات مالی و صنایع اتومبیلسازی در حال سقوط و افزایش هزینه های دولتی و خرید اتومبیل قراضه های مردم بر میزان این قروض افزوده و در ماه نوامبر 2009 ارزش برابری دلار را پایین آورده بود.

 

 تقویم تاریخ


1674: مهاجران انگلیسی در ماساچوست آمریکا نخستین قانون تعلیمات اجباری رایگان را برای خود وضع کردند. به موجب این قانون که پس از ایحاد ایالات متحده در سراسر این فدراسیون عمومیت یافته است 5 تا 16 ساله ها زیر پوشش قرار می گیرند. به ابتکار 41 تن از مهاجران کشتی «می فلاور»، مهاجران ماساچوست یک قانون اساسی داخلی هم برای خود تدوین کرده بودند که میان مهاجران آن منطقه عدالت و برابری تامین می کرد.

1864: ژنرال ویلیام شرمن فرمانده بخشی از نیروهای فدراسیون آمریکا (شمالی ها) در جریان جنگ داخلی این کشور (جنگ با کنفدراسیون آمریکا ـ جنوبی ها) دستور آتش زدن شهر اتلانتا (شهر کنفدراسیون واقع در ایالت جورجیا) را صادر کرد و کار سوزانیدن شهر بلافاصله آغاز شد و اتلانتا تقریبا از میان رفت. شرمن که در 1891 درگذشت پس از بازنشسته شدن از ارتش به امور مختلفی از جمله ریاست بانک پرداخته بود.

1885: نخستین موتو سیکلت ساخته شد و به معرض تماشا در امد.

1918: لهستان که قبلا در کنترل روسیه بود درپایان جنگ جهانی اول، کمونیستی شدن روسیه و شکست آلمان و انحلال امپراتوری اتریش ـ مجارستان اعلام استقلال کرد و یازدهم نوامبر روز ملی لهستان (روز استقلال) است.

1919: (1298 خورشیدی) : نایب حسین کاشی که سالها امنیت مناطق مرکزی کشور و اطراف یزد را برهم زده بود و 18 تن همدستانش اعدام شدند.

1975: آنگولا مستعمره قدیمی پرتغال در غرب آفریقا یازدهم نوامبر 1975در پی یک رشته مبارزات مسلحانه خونین استقلال یافت، ولی از روز بعد دچار یک جنگ داخلی خونین تر گردید که تا سال 2001 ادامه داشت. سرزمین نفتخیز آنگولا دارای معادن احجار زینتی است و از نظر کشاورزی مستعدترین سرزمین جهان بشمار می رود.