آکاایران: آذری جهرمی در برنامه متن،حاشیه شبکه سه سیما، گفت در لایحه صیانت و حفاظت از داده های شخصی، پردازش و دسترسی به اطلاعات مردم قانونمند می شود.

به گزارش خبرنگار حوزه دنیای ارتباطات گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امشب در برنامه متن، حاشیه شبکه 3 سیما حاضر شد تا در خصوص آخرین تحولات حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور گفتگو کند.

به گزارش آکاایران: آذری جهرمی در خصوص رونمایی از لایحه «صیانت و حفاظت از داده‌های شخصی» که امروز در حاشیه مراسم افتتاحیه نمایشگاه الکامپ ۲۴ صورت گرفت، اظهار داشت: یکی از زیرساخت‌های اساسی حقوقی توسعه فضای مجازی در کشور که ما در لوایح پنجگانه در ابتدای دوره وزارت وعده‌ی پیگیری آن را دادم، این لایحه است. وقتی فضای مجازی توسعه پیدا می‌کند، مردم متناسب با استفاده‌هایشان، اطلاعات خود را بر روی اپلیکیشن‌های مختلف به اشتراک می‌گذارند؛ به عنوان مثال در نرم‌افزارهای حمل‌ونقل، شماره تلفن کاربر، نام و مسیرهایی که از آن عبور می‌کند، در سرورهای آنها ثبت می‌شود و یا در یام‌رسان‌ها، اطلاعاتی که نگهداری می‌شود، در سرور آنها ثبت می‌شود که همه اینها بخشی از حریم خصوصی مردم است.

وی ادامه داد: در واقع هر نوع فعالیتی در فضای مجازی یک سری اطلاعاتی را ایجاد می‌کند که اصطلاحاً به آن، اطلاعات سایه دیجیتال گفته می‌شود؛ این اطلاعات جزوی از دارایی شماست. در این زمینه حقوق متقابلی بر گردن سرویس‌دهندگان و کاربران وجود دارد که این حقوق در حاکمیت‌های مختلف باید تعریف و پس از آن باید به نفع کاربر نهایی حفاظت و صیانت شود. مسئولیتهای سرویس‌دهنده‌ها در قبال اطلاعات مردم در نزد آنها به امانت است باید مشخص شود و حقوق نهایی مشترک باید لحاظ شود. دسترسی به این اطلاعات و پردازش آنها به بهانه‌های مختلف از جمله کسب‌وکار مجوزهای مختلفی را می‌خواهد و در حالت عادی باید رضایت مصرف کننده حاصل شود و او باید تعیین کند که تا چه حد و به چه نحوی از اطلاعات او استفاده شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تأکید کرد: ما تا الآن در کشور روال مشخصی در این زمینه نداشتیم و کم‌اعتمادی مردم به اپلیکیشن‌های داخلی به همین دلیل بود که حقوق آنها در این زمینه مشخص نشده بود.

در حال تکمیل/

.

منبع : https:yjc.ir