آکاایران: علی رحمانی‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان با اشاره به اینکه برداشت و خرید گندم در استان همدان از 10 تیرماه آغازشده و امسال تولید 651 هزار تن گندم توسط کشاورزان در استان پیش‌بینی شده است، اظهار داشت: تاکنون 512 هزار و 861 تن گندم از کشاورزان استان خریداری شده است.

به گزارش آکاایران: رحمانی‌فر با بیان اینکه ارزش گندم خریداری شده از کشاورزان استان 6 هزار و 803 میلیارد ریال است، عنوان کرد: از آغاز برداشت گندم تاکنون 2 هزار و 585 میلیارد ریال از مطالبات کشاورزان پرداخت شده است.

سرپرست نمایندگی شرکت بازرگانی دولتی ایران (همدان) با تأکید بر اینکه 63 مرکز در سطح استان گندم برداشت شده را خریداری می‌کنند، عنوان کرد: سیلوی شهیدان زارعی، سیلوی کوریجان، انبار نهاوند و سیلوی سامن ملایر سیلوهای ملکی در استان همدان است.

رحمانی‌فر با اشاره به اینکه بیش‌ترین خرید گندم در شهرستان‌های رزن و کبودرآهنگ بوده است، ابراز کرد: برداشت گندم تا پایان شهریور ادامه دارد ولی روند کندتر می‌شود.

سرپرست نمایندگی شرکت بازرگانی دولتی ایران (همدان) با تأکید بر اینکه گندم‌ها تا دو درصد سن زدگی مشمول بخشودگی می‌شود، تصریح کرد: گندم‌های 2 تا 4 درصد سن زدگی به ازای هر درصد مبلغ 250 ریال بابت هر کیلوگرم گندم تحویلی از بها کسر می‌شود و گندم‌های بالای 4 درصد نیز به هر درصد افزایش مبلغ 350 ریال بابت هر کیلوگرم گندم تحویلی از بها کسر می‌شود.

رحمانی‌فر گفت: کشاورزانی که گندم خود را به سیلوها و انبارهای ملکی دولتی تحویل دهند بابت هر کیلوگرم گندم تحویلی تا سقف 150 تومان بر اساس مبدأ بارگیری به عنوان کرایه حمل به بهای گندم اضافه و پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نرخ خرید تضمینی گندم 13هزار ریال با 4درصد افت مفید و 2 درصد افت غیرمفید است، ابراز کرد: کشاورزان قبل بارگیری محصولات و ارسال به سیلوها و انبارها باید به مرکز خدمات کشاورزی شهرستان مربوطه مراجعه و نسبت به ثبت مشخصات خود و میزان گندم تحویلی در سامانه اقدام کنند.

سرپرست نمایندگی شرکت بازرگانی دولتی ایران (همدان) بیان کرد: در صورت عدم ثبت در سامانه و یا مغایرت بین میزان گندم ثبت و محموله بارگیری شده این شرکت نمی‌تواند گندم را تحویل دهد.

رحمانی‌فر با بیان اینکه در سال زراعی 95-96 مقدار 399 هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت گندم بود، افزود: از این مقدار 73 هزار هکتار گندم آبی و 326 هزار هکتار دیم بود.

وی با تأکید بر اینکه پیش‌بینی می‌شد در سال 96 بیش از 533 هزار تن گندم در استان همدان تولید شود، ابراز کرد: در سال گذشته 60 مرکز خرید از کشاورزان گندم را به صورت تضمینی خریداری می‌کردند.

سرپرست نمایندگی شرکت بازرگانی دولتی ایران (همدان) عنوان کرد: در سال گذشته بانک کشاورزی بانک عامل مسئول پرداخت مطالبات کشاورزان گندم‌کار بود.

انتهای پیام/ش

.

منبع : https:tasnimnews.com