آکاایران: به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرستان‌های استان تهران، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محسن محمودی امام جمعه موقت شهرستان ورامین ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه خطاب به پدران و مادران اظهار داشت: سخت‌گیری‌های بی‌مورد در راه ازدواج جوانان را کنار بگذارید و سکه را از مهریه حذف کنید، در مورد جهیزیه خود را به سختی نیندازید و با سخت‌گیری در ازدواج جوانان سبب ترویج گناه نشوید.

به گزارش آکاایران: وی با اشاره به برگزاری کنسرت در روزهای اخیر در ورامین بیان کرد: این اقدام در شهر شهیدان 15 خرداد، بسیاری از مؤمنان و خانواده‌های شهدا را آزرده کرده و آبروی شهر را خدشه‌دار ساخته است، نباید فکر کنیم راه نشاط جوانان ساز و ارکستر است، اینها آدرس‌های غلطی است که برخی‌ها می‌دهند این ظلم به شهدای 15 خرداد است.

امام جمعه موقت شهرستان ورامین افزود: کدام مرجع تقلید این صحنه‌های زشت را تأیید می‌کند دین خود را در معرض خطر قرار ندهید، مسائل اختلاط محرم و نامحرم، رقص و موسیقی مطرب، مسائل دینی و اعتقادی است، این مسائل سیاسی نیست، اگر احیاناً برخی افراد از مردم ورامین به دلیل 15 خردادی بودن، مبارزه با فتنه و حضور در صحنه‌های حساس سیلی خوردند، منصفانه نیست که با دین و مبانی اخلاقی مردم مقابله کنند.

محمودی تصریح کرد: این اقدام که به اصطلاح اقدامی فرهنگی بوده متأسفانه برخلاف قانون و مصوبات شورای فرهعنگ عمومی بوده است و غالب مسئولان شهر نیز به دلیل حواشی این برنامه، آن هم در شرایط حساس داخلی و خارجی کنونی با برگزاری کنسرت مخالف بودند که متأسفانه فاقد توجه به مصالح عمومی شهر چنین اقدامی صورت گرفت.

وی با بیان اینکه راه‌حل مشکلات اقتصادی برگزاری کنسرت و موسیقی آن چنانی نیست گفت: از برخی افراد تعجب می‌کنم که در هر مسأله‌ای اظهارنظر کرده و در فضای مجازی بیانیه می‌دهند و موضع می‌گیرند، اما وقتی به فرهنگ و اخلاق یک شهر انقلابی تعرض می‌شود، ساکت هستند، امیدوارم از آن چه گذشت بی‌اطلاع باشند.

امام جمعه موقت ورامین سپس به تشریح دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه کتاب، نویسندگی و شعر و ادبیات پرداخت و بیان کرد: پس از انقلاب اسلامی تیراژ سالانه کتاب 136 برابر شده است و از یک میلیون نسخه در سال 57 به 136 میلیون نسخه در سال 95 رسیده است، تعداد عناوین کتب چاپ شده نیز نسبت به قبل از انقلاب اسلامی 71 برابر شده است.

محمودی با بیان اینکه انقلاب اسلامی، اندیشه را از بند سانسور و خفقان زمان پهلوی آزاد کرد ادامه داد: تأسیس خبرگزاری کتاب، برگزاری نمایشگاه‌های کتاب، تأسیس خانه کتاب و برگزاری 12 عنوان جایزه ملی کتاب از پدیده‌های ویژه بعد از انقلاب در راستای کتاب و کتابخوانی است و ظهور نویسندگان خانم پدیده انقلاب اسلامی است نویسنده خانم قبل از انقلاب اسلامی بسیار معدود بود ولی در حال حاضر 7 هزار و 300  نویسنده زن و 70 ناشر زن در کشور داریم.

امام جمعه موقت ورامین با اشاره به 6 برابری رشد کتابخانه‌های عمومی نسبت به قبل از انقلاب خاطرنشان کرد: قبل از انقلاب به دلیل کمبود ناشر و چاپ کتاب در نمایشگاه‌های بین‌المللی حضور نداشتیم، اما به برکت انقلاب اسلامی در بیش از 100 نمایشگاه بین‌المللی در 40 سال گذشته حاضر شدیم.

مسئولان در برخورد با مشکلات جسارت به خرج دهند

حجت‌الاسلام والمسلمین موسی سالمی امام جمعه شهریار در خطبه اول نماز عبادی سیاسی این هفته با بیان اینکه مؤمن در همه حال باید با آحاد جامعه خوش برخورد و با محبت باشد اظهار داشت: محبت و بذل و بخشش موضوعی است که در مردم باید رشد پیدا کند و این خود سبب رشد و افزایش محبت خداوند است که در غیر این صورت دشمنان با هجمه‌ها و محبت‌هایی که به فرزندان ما در زمان تبلیغات دارد آن‌ها را از ما دور می‌کند.

وی سپس با اشاره به سالروز شهادت امام جواد(ع) بیان کرد: چه خوب است که برای زندگی از روش ائمه اطهار استفاده کنیم و به واقع حرکت در این مسیر و بهره بردن از روش و منش ائمه اطهار بهترین‌ها را برای ما ترسیم می‌کند.

امام جمعه شهریار همچنین با اشاره به سالروز پیوند امام علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) افزود: مبانی ازدواج آن‌ها باید برای عموم مردم بیان شود و البته این ازدواج اهداف مقدسی دارد و این موضوع سنت پیامبر(ص) است و موضوع دیگر همین تربیت و رشد آینده‌سازان کشور است که به همین مناسبت  22 مردادماه مراسمی در این زمینه در محل مصلی برگزار می‌شود.

سالمی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین مطالبات مردم در این روزها این است که جلو بی‌حرمتی‌ها گرفته شود ادامه داد: مسئولان امروز باید عادلانه برخورد کنند و نگاه گسترده‌ای دارا باشند، معلوم نیست چه می‌شود که برخی استان‌ها برخوردار و برخی دیگر هنوز کم برخوردار هستند که باید با دست چپاول‌گرها به داشته‌های مردم بریده شود.

وی تصریح کرد: از دیگر ویژگی‌های مسئولان این است که روحیه جهادی دارا باشند و در پی این دست و آن دست کردن نباشد و اقدام انقلابی و سریعی دارا باشند و نقدپذیری را به خوبی مورد توجه قرار دهند، امروز مردم در فشار هستند و باید بدانیم که گاهی سوء‌مدیریت‌ها، نبود جسارت، شجاعت، نداشتن برنامه و عدم نظارت‌ها سبب برآورده نشدن انتظارات مردم شده است.

امام جمعه شهریار اظهار داشت: برخی از مسئولان آنچنان با مردم صحبت می‌کنند که انگار مشکلی در کشور موجود نیست مردم بی‌بصیرت نیستند نباید مردم را نادان فرض کنید و اگر امروز مردم دست نگه داشته و همچنان پشتیبان شما هستند به واسطه حرکت خون شهدا، ولایت فقیه و مقام معظم رهبری است.

سالمی ادامه داد: آقایان رئیس قوا توجه دارا باشند این مشکلات و بلاها و گرانی‌ها مردم به وجود نیاورده‌اند مسئولان باید جسارت مبارزه با این مشکلات را دارا باشند.

دولت باید از مردم عذرخواهی کند

حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم فتاح دماوندی امام جمعه دماوند امروز در خطبه‌های سیاسی عبادی نماز جمعه این هفته ضمن تسلیت شهادت امام جواد(ع)، با اشاره به سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) اظهار داشت: ازدواج، فرزندآوری و تربیت صحیح فرزندان از مهم‌ترین مسائل جامعه اسلامی است و دولت و مجلس باید موانع ازدواج را برطرف و شرایط ازدواج آسان را فراهم کنند شغل و مسکن از مقدمات ضروری ازدواج است که متأسفانه طبق آمار رسمی 3 میلیون بیکار داریم اما آمار غیررسمی این رقم را دو برابر نشان می‌دهد.

وی در ادامه با اشاره به 17 مردادماه روز خبرنگار و تبریک این روز به خبرنگاران و اصحاب رسانه بیان کرد: خبرنگاران بلندگوی مطالبات مردمی و رهبری و امانت‌دار آن‌ها هستند، خبرنگاران قشر بسیار زحمت‌کش جامعه هستند که در این راه سختی‌های فراوانی را متحمل می‌شوند، شهید داده‌اند، جانباز داده‌اند، اسیر شده‌اند و حرف‌های زیادی را می‌شنوند تا بتوانند اخبار را به مردم و جامعه انتقال دهند و به اسلام خدمت کنند.

امام جمعه شهرستان دماوند در ادامه با اشاره به اینکه بسیاری از تحصیل‌کرده‌ها بیکار هستند افزود: متأسفانه آموزش‌های تئوریک دانشگاهی با نیاز بازارهای کار هماهنگ نیست و یا به رشته‌های موردنیاز جامعه توجه نشده است، همچنین در برخی موارد ظرفیت‌سنجی نشده و در دانشگاه رشته‌های مختلفی دانشجو پذیرفته شده که در جامعه برای آن‌ها شغلی موجود نیست.

فتاح دماوندی ادامه داد: البته یکی دیگر از مشکلات ما این است که برخی افراد در دستگاه‌های دولتی چند شغله هستند گاهی رابطه بر ضابطه استخدامی ارجحیت پیدا می‌کند و گاهی تمایلات سیاسی نیز بر استخدام تأثیر جدی پیدا می‌کند که تمام این‌ها بر مسئله ازدواج تأثیرگذار است.

وی همچنین با اشاره به اینکه مسئله مسکن نیز در ازدواج بسیار مهم است خاطرنشان کرد: دولت طبق اصل 31 قانون اساسی وظیفه دارد مسکن متناسب با نیاز تمام مردم را فراهم کند، یعنی محدوده قیمتی اداره مسکن و خرید مسکن را طوری کنترل کند که متناسب با توان متقاضیان باشد.

امام جمعه شهرستان دماوند سپس با اشاره به برکناری وزیر کار گفت: از دولت تقاضا داریم تا فرد شایسته‌تری را به مجلس معرفی کند در شرایط فعلی از دولت و آقای رئیس‌جمهور انتظار می‌رود تا صلاحیت و عملکرد وزرا را بررسی و کسانی که لیاقت ندارند را خودشان کنار بگذارند زیرا نباید جمهوری اسلامی فدای دولت و وزرا بشود بلکه دولت باید فدای جمهوری اسلامی شود.

فتاح دماوندی با بیان اینکه باید متخصصان متعهد و دلسوزی وارد مجلس شوند که به فکر اقشار ضعیف جامعه باشند تصریح کرد: مجلس محل وضع قوانین کاربردی و علمی و در رأس امور است و قدرت زیادی دارد و می‌تواند با قدرتی که دارد تمام امور را اصلاح کند مجلس محل تسویه حساب‌های سیاسی و ناسزاگویی و توهین نیست بلکه مجلس باید کمک کند تا وضع اقتصادی مردم اصلاح شود.

وی سپس با بیان اینکه چرا دولت از مردم عذرخواهی نکرده و کم کاری‌های خود را قبول نمی‌کند افزود: بخشی از مشکلات پیش آمده مانند گرانی، تورم و غیره قطعاً به خاطر ناکارآمدی برخی مسئولان دولتی است اما متأسفانه کوتاهی و کم‌کاری خود را قبول نمی‌کنند و برخی از افراد نیز تمام تقصیرها را برگردن رهبری می‌اندازند، دولت در شرایط فعلی باید با یک عذرخواهی دل مردم را به دست آورد.

امام جمعه دماوند افزود: ما انقلاب کردیم تا فساد پهلوی از بین برود که مبارزه با آن افتخار نظام اسلامی است، در جمهوری اسلامی ما با کسی خصومت شخصی نداریم و اگر انتقادی می‌شود از روی دلسوزی است زیرا ما همه در یک کشتی سوار هستیم و برای پیشرفت و تحقق عدالت باید قدم برداریم.

مسئولان با احتکار و گران‌فروشی مقابله کنند

حجت‌الاسلام والمسلمین یحیی صالح‌نیا امام جمعه کن ظهر امروز در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی این هفته کن با بیان اینکه وظیفه انسان‌های متّقی در شرایط سخت این است که حریص نبوده و گران‌فروشی و احتکار نکنند اظهار داشت: مردم از سرگذشت قارون‌ها و فرعون‌ها درس عبرت بگیرند، مؤمنان نباید در خانه بشینند و غصه بخورند بلکه باید با احتکار و گران‌فروشی مقابله کرد.

وی سپس با بیان اینکه تصمیم‌گیری براساس واقعیت‌ها برای اصلاح امور کشور کار دشواری نیست تصریح کرد:  دولت نباید فقط به یک ارز خارجی اکتفا کند رکود در بخش مسکن، افزایش قیمت مسکن و اجاره‌ها کار آمریکا نیست.

امام جمعه کن خطاب به تولیدکنندگان افزود: تولیدکنندگانی که احتکار می‌کنند یا افزایش قیمت ناعادلانه دارند و یا اجناس بی‌کیفیت تولید می‌کنند از خارج نیامده‌اند چیزی که امور مردم را خراب می‌کند تفکر آمریکایی و استکباری و دروغ و دغل و بی‌تقوایی، تهمت و افترا است.

صالح‌نیا تصریح کرد: ساز و کار و راهکار اداره یک کشور با نظام اسلامی عمل به اسلام و مبارزه با  گران‌فروشان و محتکران و مصادره اموال و اعدام آن‌هاست.

وی با بیان اینکه معیار اقدامات در کشور اسلامی باید اسلام باشد ادامه داد: دولت می‌بایست بر خانه‌های خالی مالیات سنگین وضع کند که بزرگ‌ترین محتکران خانه‌ها، بانک‌ها هستند که با سپرده‌های مردم خانه‌های مردم را خریداری کرده و احتکار می‌کنند و زمین و مسکن را برای خود مردم گران می‌کنند.

امام جمعه کن گفت: بنیاد مستضعفان نصف ساختمان‌ها و برج‌های خود را در اختیار  بی‌خانه‌ها قرار داده و هر اداره‌ای یک سالن همایش دارد که این سالن‌ها باید رایگان در اختیار زوج‌های جوان قرار گیرد.

صالح‌نیا همچنین خطاب به وزرا خاطرنشان کرد: رفتار فرعونی را رها کنید و از حضور در جمع مردم طفره نروید و به بعضی از وزرا و وکلا که برای مردم کن شاخ و شانه می‌کشند توصیه می‌کنم که مردم را حفظ کنید و میزها را رها کرده و اینقدر به خون شهدا خیانت نکنید که خدا در کمین شماست.

جنگ نظام و جنگ اقتصادی مقدمه جنگ عقیده است

حجت‌الاسلام و المسلمین حجت‌الله اسماعیلی امام جمعه شهرستان قرچک در خطبه‌های نماز جمعه این شهرستان اظهار داشت: امروز روز وحدت بر اندیشه ولایت است، آنهایی که تا حال سر پیمان نبود بیایند پیمان ببندند و به هیچ مسئولی اجازه مذاکره و ارتباط با شیطان بزرگ را ندهند.

وی بیان کرد: از برکات اطاعت و تسلیم رهنمودهای ولایت و رهبری، فریب نخوردن نقشه دشمن است و پاسخگوی مطالبات بحق مردم به ویژه جوانان دلسوز و انقلابی و مؤمن باشید، مردم شریف به خاطر نظام جمهوری اسلامی و عشق به مقام معظم رهبر و حفظ آرمان‌های امام(ره) و شهداء حرمت نگه می‌دارند و با اراذل و اوباش و دست‌نشاندگان مزدور همراهی نمی‌کنند پس شما باید جبران کنید.

امام جمعه شهرستان قرچک تأکید کرد: هدف اصلی دشمن و تضعیف عقیده و آرمان ملت است این هدف اصلی در طول دوران مباراتی مستبکران و ظالمان با انبیاء و اولیاء الهی دنبال شده و ادامه دارد که هدف اصلی تحکیم اندیشه است.

اسماعیلی ادامه داد: جنگ نظام و جنگ اقتصادی مقدمه جنگ عقیده است و زبان و روش دشمن همیشه زبان زور بوده است، لذا اصلاً ما همه هستی‌مان را قربانی و فدای ارزش‌ها و فضیلت‌ها کردیم مقاومت ملت‌های آزادی‌خواه به ویژه ملت ایران به خاطر ایمان و ارزش‌ها بوده است.

وی سپس با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: برای اینکه آرمان‌ها و ارزش‌ها در حد شعار باقی نماند باید دست‌اندرکاران و مسئولان آن‌ها را به صورت منطقی، متین و جدی پیگیری کنند، معنی مقاومت و ایستادگی در مقابل دشمنان بر سر عهد و پیمان الهی بستگی به دو قدرت دفاعی و اقتصادی دارد.

تربیت مدیران انقلابی و عدالت‌خواه درگرو توجه به شاخص‌های انقلاب است

حجت‌الاسلام والسملمین عبدالعلی ابراهیمی امام جمعه موقت شهرستان ری ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه شهرری با اشاره سالروز شهادت امام جواد(ع) اظهار داشت: امام جواد(ع) مولود مبارکی است که توانسته حلقه وصل میان امام قبل و بعد از خود باشد این امام بزرگوار در زمینه مسائل سیاسی دارای اصولی بودند که امروز هم در نزد مسئولان و نظام جمهوری اسلامی غیرقابل تخطی و غیرقابل‌گذشت است.

وی افزود: در کتاب مقام معظم رهبری آمده است که در زندگی امامان دیده می‌شود که از صدر تا پایان در مقابل حکام زمان خود کوتاه نیامدند یعنی در افشای جنایات آن‌ها می‌کوشیدند و به ‌هیچ‌وجه زمینه‌ای برای ادامه ظلم و ستم آنان فراهم نمی‌کردند و در هر فرصتی سعی بر افشای تخلفات حکام بودند.

امام جمعه موقت ری بیان کرد: از نکات دیگر زندگی امام جواد(ع) که حکام سعی در ایجاد خلل در آن داشتند رابطه صمیمی امام با مردم بود این درحالی است که حکام در پی قطع ارتباط امام و مردم و ایجاد شبهه در اذهان عمومی بودند که در حال حاضر الگو قرار دادن این رفتار پسندیده امام می‌تواند در جامعه فعلی مفید باشد.

ابراهیمی ادامه داد: در شرایط فعلی معضلات ناشی از مدیریت و مناسبات اجتماعی یکی از مشکلات فعلی مردم است یکی از توقعات مردم عدم دسترسی به مسئولان برای مردم است و نماز جمعه فرصتی است برای حضور مسئولان کلیدی و مهم که در کنار مردم حضور پیدا کنند و در دسترس مردم قرار گیرند.

وی سپس با بیان اینکه الگوپذیری در جامعه ما مقوله بسیار مهمی است تصریح کرد: امروز یکی از ترفندهای دشمن مطرح کردن الگوهایی برای جوانان است و متأسفانه گاهی جوانان ما دنباله‌رو این الگوهای ساختگی می‌شوند و درنتیجه الگوهای ارزنده اسلام نادیده گرفته می‌شوند.

امام جمعه موقت ری افزود: در شرایط فعلی بهانه بسیاری از جوانان در تأخیر امر ازدواج اوضاع اقتصادی کشور است بر این اساس خیرین می‌توانند در هر محله‌ای و هر شهری تدابیری بیندیشند تا به ازدواج جوانان کمک کنند، امروزه ازدواج‌هایی به شیوه و سبکی غربی در میان برخی خانواده‌ها باب شده که باید توسط مؤمنان و خیرین اصلاح شود.

ابراهیمی در ادامه با اشاره به سالروز مقاومت اسلامی گفت: مقاومت 33 روزه که در مقابل قدرت‌های بزرگ شکل‌ گرفته است، شاخ و برگ‌هایش نیز فراگیر شده است که لازم است خاطرات جنگ 33 روزه را بخوانید و ببینید جوانان پیرو امامان چگونه در مقابل صهیونیست‌ها ایستادگی کردند و در ادامه آن از تجزیه سوریه جلوگیری و در مقابل داعش ایستادگی کردند.

وی با اشاره به برکت جوانان انقلابی گفت: این جوانان با انتخاب راه صحیح سبب شدند پیروزی‌های عظیم و ایمان قوی در جامعه داشته باشیم امروز تمامی ما باید سعی کنیم شاخص‌های انقلاب را مورد توجه قرار دهیم؛ زیرا که تربیت مدیران انقلابی و عدالت‌خواه باعث رفع مشکلات فعلی می‌شود.

انتهای پیام/ ت

.

منبع : https:tasnimnews.com