آکاایران: چهارشنبه هفته گذشته بود که پس از کش و قوس های فراوان بالاخره سئوال 80 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از رئیس جمهور اعلام وصول شد؛ موضوعی که به اختلافی بین مجلس و دولت بدل شد. معاون پارلمانی رئیس جمهور معتقد بود که در ماجرای سئوال از رئیس جمهور خلاف قانون عمل شده پس باید سئوال پس گرفته شود و از سویی هیات رئیسه مجلس تاکید داشت برخلاف ادعای دولتی ها سئوال نمایندگان نصاب دارد و حتی برای اطمینان از این موضوع تعداد امضاء کنندگان بازشماری شده اند.

به گزارش آکاایران: به گزارش «تابناک»، به هر حال بحث سئوال از رئیس جمهور همانطور که مجلس تاکید کرده است، همچنان در دستور کار قوه مقننه قرار دارد و «حسن روحانی» برای برای پاسخگویی به این پنج محور شامل عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم‌های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت درباره کاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی شدید چند ساله و افزایش شتابان نرخ ارز خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی ظرف یک ماه آینده در خانه ملت حاضر شده و پاسخگوی نمایندگان باشد.

در همین حال واکنش های زیادی به طرح دومین سئوال از رئیس جمهور در طول تاریخ انقلاب تاکنون اتخاذ شده است که شاید مهمترین آن مربوط به نامه روز گذشته «حسن روحانی» رئیس جمهور به «علی لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی باشد. روحانی در این نامه با اعلام اینکه «سؤال تعدادی از نمایندگان، در چهارچوب قانون اساسی و زمان و شرایط مناسب مطرح نشده است»، تأکید کرد: «اما برای جلوگیری از هر نوع اختلاف بین قوا و احترام به مجلس شورای اسلامی، در فرصت مقرر به مجلس خواهم آمد.»

روحانی خطاب به لاریجانی نوشته است: «درست در سالروز تحلیف رئیس جمهوری دوره دوازدهم، سؤال تعدادی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی واصل گردید. بی تردید سؤال از رئیس جمهور کشور با مراعات حداقل دو نکته می تواند مبارک باشد؛ اولاً در چهارچوب قانون اساسی باشد، ثانیاً در زمان و شرایط مناسب کشور اقدام شده باشد، که متأسفانه هیچ کدام از این دو حاصل نشده است؛ اما برای جلوگیری از هر نوع اختلاف بین قوا و احترام به مجلس شورای اسلامی انشاءالله در فرصت مقرر به مجلس خواهم آمد و به سؤالات پاسخ خواهم داد. البته این امر می تواند فرصت خوبی باشد تا برخی از حقایق را برای مردم عزیز کشورم بازگو نمایم که آنها صاحب واقعی کشورند و مشروعیت من و شما نیز از آرای آنهاست.»

رئیس جمهور در عین حال که به سئوال و نحوه وصول آن اعتراض دارد، تاکید کرده است که برای احترام به قانون و نظر نمایندگان به مجلس خواهد رفت، اما از این فرصت برای بیان برخی حقایق خطاب به ملت و مردم استفاده خواهد کرد. طبیعی است که غیر از این هم از رئیس جمهور انتظاری نیست، چون مردم توقع دارند رئیس قوه مجریه که رأی 24 میلیون نفر از مردم ایران را سال گذشته به خود اختصاص داده است در مورد چرایی بهم ریخته شدن وضعیت اقتصادی کشور پاسخگو باشد و در قبال کسانی که از این فرصت برای سودجویی استفاده کرده اند، سکوت نکند.

در همین زمینه «عزت الله ضرغامی» رئیس اسبق سازمان صدا و سیما و عضو شورای عالی فضای مجازی نوشته است: «در شرایطی که هر سه قوه از ضعف و ناکارآمدی کم سابقه ای برخوردارند، سئوال و جواب کلیشه ای و تکرار حرف های سابق دردی از مردم دوا نمی کند. مگر اینکه به نتایج روشن عملی و اقناع افکار عمومی منجر شود.» نگاهی که بهتر است هم مجلس و هم دولت نسبت به آن اهتمام جدی دارا باشند.

اگر مجلسی از واهمه اینکه نکند رئیس جمهور در جریان سئوال نمایندگان حرف هایی به زبان بیارد که به نفع آنان نباشد و یا اینکه دولت بخواهد حرف هایی را بزند که تاکنون همه آن گفته شده یا اینکه مصالحه ای برای اجتناب از هر دو رویکرد صورت بگیرد، همان بهتر که قبل از حضور رئیس جمهور در پارلمان؛ سئوال از او منتفی اعلام شده و وقت کشور و مردم را برای طرح چنین سئوالی نگیرند.

قطعا باید مجلس در روز سئوال از رئیس جمهور پاسخ هر 5 سئوال و محور اعلام شده را به صورت قاطع و صریح از روحانی مطالبه کند که چرا در عرض 5 ماه وضعیت کشور از حیث اقتصادی اینچنین بهم ریخته شده و دولت هم نه تنها هیچ طرح و برنامه ای برای توقف این روند اتخاذ نکرده، بلکه اندک برنامه های اجرایی آن هم سبب سوء استفاده یا بحرانی تر شدن وضعیت اقتصادی شده است.

حتما باید «حسن روحانی» درباره چرایی افزایش بی حد و حصر قیمت ها، افزایش غیر منططقی ارزش دلار، سکه و طلا، کاهش بی سابقه ارزش پول ملی، چرایی افزایش خودسرانه قیمت خودروهای داخلی و خارجی، اعلام نرخ تورم تک رقمی با وجود اینکه در برخی بخش های تا بیش از 100 درصد هم رشد قیمت داشته ایم، چرایی میدان دار شدن دلالان و عدم برخورد با آنان و ایجاد رانت های خاص برای افراد خاص و عده ای معدود پاسخگوی سئوالات مجلس باشد.

از طرفی نمایندگان مجلس هم بی هیچ پرهیزی باید این موضوعات را مطالبه کنند و از رئیس جمهور بخواهند به عنوان متولی اصلی دولت اولا دلایل و چرایی ایجاد این وضعیت را توضیح دهد و در ثانی برنامه هایی که عملی شدن آن به بهبود این وضعیت می انجامد را تشریح کند. نمایندگان همچنین باید از رئیس جمهور برنامه زمان بندی مشخصی برای رفع این مشکلات یا به حداقل رساندن آن مطالبه کنند و در صورت عدم تحقق این برنامه ها و زمان بندی از اختیار و ابزار قانونی خود در قبال دولت بهره ببرند.

به طور حتم سئوال از رئیس جمهور می تواند گامی در جهت کارایی بیشتر دو قوه مجریه و مقننه باشد و از طرفی این روند به مطالبه ای برای بهبود عملکرد قوه قضائیه در برخورد جدی با عاملان بی ثباتی بازار و بهم ریختگی اقتصادی در هر سطح و مقامی بیانجامد. اگر قرار باشد جلسه سئوال از رئیس جمهور نتایج روشنی در پی نداشته و به اقناع افکار عمومی نیانجامد، همان بهتر که هزینه آن را به کشور و مردم تحمیل نکنند!

,سئوال،نتایج روشن،اقناع افکار عمومی،مجلس،رئیس جمهور
پسندیدم 0
برچسب ها
سئوال نتایج روشن اقناع افکار عمومی مجلس رئیس جمهور
.

منبع : tabnak.ir