آکاایران: در پی درج خبری با عنوان ‍ «خشکاندن ریشه فساد دانشگاه تهران با خودکشی»، معاونت ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه تهران جوابیه‌ای را برای «تابناک»، ارسال کرد که وفق قانون عیناً درج می‌شود. با این ملاحظه که برخی موارد درج شده در این جوابیه «تابناک» را مجاب به پاسخگویی می‌کند.
 
به گزارش «تابناک»، متن این جوابیه که به امضای گودرز میرانی رسیده، به شرح زیر است. جوابیه‌ای که به رغم شامل شدن بر حواشی گوناگون و حتی وارد آوردن اتهامات بی اساس، به کل از پرداختن به مطلب درج شده در «تابناک» غافل شده و بر این اساس، لازم است در انتها توضیحاتی بدان منضم نماییم.

به گزارش آکاایران:  
۱- «موضوع اصلی» مورد اشاره، که ظاهراً گزارش مذکور براساس اطلاعات نادرست و متناقض در خصوص «حواشی» آن تنظیم شده است، بحث تخلف مالی گزارش شده در حسابداری یکی از دانشکده‌های دانشگاه است. طبعاً دانشگاه تهران برای رسیدگی به اینگونه امور، موضوع را براساس روال قانونی تعریف شده از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به مراجع قانونی ارجاع می‌دهد. در موضوع ذکر شده نیز، این تخلف پس از اعلام توسط دانشکده مربوط، به هیات رسیدگی به تخلفات اداری ارجاع شده و در دست بررسی قرار گرفته است.

۲- در ابتدای گزارش منتشره در تابناک، مکرراً از واژه‌هایی نظیر «ابهام‌ها»، «خطاها»، «مشکلات» و مواردی از این دست در کار مسئولان دانشگاه یاد شده که به زعم نویسنده گزارش «سعی شده از چشم رسانه‌ها دور بماند!» در این مورد مجدداً تاکید می‌شود که جز آن چه در بند یک به آن اشاره شد، هیچ موضوع دیگری در میان نبوده است که نیازمند پنهان کاری باشد و دانشگاه موظف نیست به گمانه‌زنی‌ها، حدس‌ها و شایعات که هیچ مبنایی ندارند پاسخ دهد. فاقد تردید دانشگاه تهران برای اطلاع‌رسانی مواردی از این دست که پای آبرو و حیثیت افراد و خانواده‌ها در میان است، همه جوانب و آثار اجتماعی و روانی و اطلاع‌رسانی عمومی را در نظر می‌گیرد و عدم اظهار نظر مسئولان دانشگاه در این باره نیز، مشخص نبودن علت فوت و حفظ آبرو و حیثیت خانوادگی متوفی بوده است که متاسفانه در گزارش آن رسانه به هیچ‌یک از این اصول و ارزش‌ها توجه نشده است.

۳- دانشگاه تهران در قبال مسائل تک‌تک استادان، کارکنان و دانشجویان خود احساس مسئولیت می‌کند، اما آنچه برای این همکار محترم دانشگاه اتفاق افتاده، خارج از محیط و زمان اداری بوده است؛ بنابراین طبیعی است که باید مسئله از سوی مراجع ذی‌صلاح بررسی و در صورت لزوم با ملاحظه حیثیت و اعتبار افراد، اطلاع‌رسانی درباره آن صورت گیرد.

۴- تنظیم گزارش‌های نادرست و غیرموثق یک‌سویه علیه دانشگاه تهران «نمادآموزش عالی کشور» متاسفانه مدتی است در سایت تابناک به یک رویه تبدیل شده است. بسیاری از مسائلی که در گزارش اخیر آن سایت منعکس شده، اطلاعات شخصی متوفی بوده و آنچه به عنوان تخلف در گزارش مذکور ذکر شده است، مسئله‌ای اثبات نشده و در دست بررسی است که انتشار آن از طریق رسانه پرمخاطبی، چون تابناک فاقد توجیه لازم و برخلاف اصول قانونی و اخلاقی روزنامه‌نگاری حرفه‌ای است. آیا رسانه‌ای کردن یک تخلف کوچک (به تعبیر آن رسانه) از یک کارمند، آن هم در شرایطی که هنوز اثبات نشده، کار پسندیده‌ای است؟

۵- موضوع درگذشت یکی از همکاران دانشگاه، بسیار تاسف‌آور است و دانشگاه نیز ضمن تسلیت به خانواده و بستگان آن مرحوم برای روح آن همکار درگذشته رحمت و غفران الهی مسئلت می‌نماید؛ اما طرح هرگونه شایعه در خصوص ارتباط مرگ این همکار با مسایل دیگر (از جمله خودکشی)، نه تنها ناروا، بلکه متضمن اتهاماتی است که هم دانشگاه و هم خانواده آن مرحوم می‌توانند آن را پیگیری حقوقی نمایند. به نظر نمی‌رسد این ادعا‌های ناروا و نادرست از سر خیرخواهی برای جامعه دانشگاهی و فرد متوفی باشد.

۶- ادعای مطرح شده در این خصوص مبنی بر فشار دانشگاه بر همکار فقید یادشده و نیز مدعای دیگر در بند پایانی گزارش درباره تقلب علمی در دانشگاه تهران، نیازمند اثبات با ارائه ادله و مستندات قانونی است که اگر تابناک به این مستندات دسترسی دارد باید طبق وظیفه آن را در اختیار دانشگاه و سایر مراجع قانونی قرار دهد، در غیر این‌صورت دانشگاه اینگونه اتهامات ناروا را که شئون شغلی، حرفه‌ای و علمی همکاران محترم دانشگاه را زیر سؤال می‌برد، به طور جدی مورد پیگرد قانونی قرار خواهد داد.
 

پاسخ «تابناک»: چرا تخلف ثابت نشده را میان همکاران متوفی فریاد زدید؟

آنچه در وهله اول از جوابیه دانشگاه تهران به دست می‌آید، تشتی عجیب در خصوص عملکرد کارمند متوفی دانشگاه تهران است. اینکه وی کارمندی متخلف بوده که از کار معلق شده یا فردی است که تخلفش محرز نشده و می‌بایست مراقب آبرو و اعتبارش بود؟ موضوعی کلیدی که دستمایه نگارش گزارش «تابناک» قرار گرفته بود اما مسئولان این دانشگاه به رغم انتشار خبر نیز از پاسخگویی در خصوص آن طفره رفتند!
 
به این جملات متناقض که همه از مصدر دانشگاه تهران صادر شده اند، دقت کنید: ایشان از یکسو مدعی هستند «عدم اظهار نظر مسئولان دانشگاه در این باره، مشخص نبودن علت فوت و حفظ آبرو و حیثیت خانوادگی متوفی بوده» (جوابیه فوق) و از سوی دیگر ادعا می‌کنند «مرحوم یک خطای کوچکی داشتند که بخشی از این خطا به خود دانشگاه برمی‌گردد که باید روابطش را با بانک قانونی و تعریف شده‌تر کند. به همین دلیل در نامه‌ای که به دانشگاه نوشته شد، تقاضای بخشش او را داشتیم...» (گفت‌وگوی رئیس دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران با انصاف نیوز)
 
یا این جملات: «آنچه به عنوان تخلف در گزارش مذکور ذکر شده است، مسئله‌ای اثبات نشده و در دست بررسی است» (جوابیه فوق) در حالی که پیشتر رئیس دانشکده در پاسخ به این پرسش که «متوفی از کار معلق بود؟»، گفته: «نه، اما قرار شد کارش را تحویل حسابداری بدهد و بعد از یکم مهرماه شرایطش مشخص شود.» (گفت و گوی مقیمی با انصاف نیوز)
 
به این جملات متناقض، ارجاع پرونده کارمند متخلف و البته متوفی به مراجع قانونی را هم می‌توان افزود که در جوابیه فوق مورد تاکید قرار گرفته در حالی که در همین جوابیه تاکید شده که تخلف وی محرز نشده و لذا انتشار یادداشت در این باره خلاف اصول قانونی و اخلاقی و روزنامه نگاری حرفه‌ای است! براستی مسئولان این دانشگاه بزرگ درباره کدام موضوع سخن می‌گویند که اگر خودشان به مراجع قانونی ارجاعش دهند و کارمندشان را به ازایش بیکار کنند (وظیفه اش را سلب کنند) درست و قانونی و اخلاقی است اما اگر همین موضوع از زبان مدیر دانشکده شان در رسانه درج شود همه اصول زیر سوال رفته؟!
 
با این سطح از تمامیت خواهی در تفسیر قوانین، حتی مسائل اخلاقی، عجیب نیست که ببینم مسئولان دانشگاه تهران به موضوع کلیدی درج شده در گزارش «تابناک» بی توجهی نشان داده باشند و اصلا به روی خودشان نیاورند که تخلفِ اثبات نشده کارمند متوفی را با درج نامه ای در اتوماسیون اداری دانشگاه به اطلاع همه همکاران وی رسانده بوند! آی فریاد زدن تخلفی محرز نشده اخلاقی و بر اساس اصول قانونی است و درج خبر مرگ مشکوک فردی که به واسطه این رفتارها احتمالا به مشکلات فراوان دچار شده، خیر؟!
 
اکنون بیایید تناقض دیگر درج شده در جوابیه دانشگاه تهران را مرور کنیم. آنجایی که مدعی شده اند «تنظیم گزارش های نادرست و غیر موثق علیه ایشان رویه تابناک شده» است. ادعایی بزرگ و گزاف که نشان می‌دهد به زعم ایشان اگر «تابناک» به اتفاقات مثبت رقم خورده در این دانشگاه بپردازد (اخبار درج شده بهترین گواه بر این ادعاست)، کار روزنامه نگاری حرفه ای(!) خود را به درستی انجام داده و اگر انتقادی به ایشان وارد کند، از همه اصول تخطی کرده است!
 
نکته جالب توجه دیگر در جوابیه فوق آنجاست که می‌بینیم مسئولان دانشگاه حتی گزارشی که برایش جوابیه صادر کرده اند را به درستی مطالعه نکرده‌اند که اگر این گونه بود، لازم نبود توصیه «تابناک» به نظام آموزش عالی کشورمان (که دانشگاه تهران نیز در زیرمجموعه آن قرار دارد) برای جدی گرفتن تقلب ها و فسادهای علمی را به کل منکر شده و ادعای دریافت مستندات را مطرح کنند؛ مستنداتی که اگر هر بار هنگام رفت و آمد به محل کار خود به در و دیوار نگاه کنند، به وضوح خودنمایی می‌کند، مگر اینکه ایشان ادعا دارا باشند انبوه فروش پایان نامه و مقاله و ... پیرامون محدوده دانشگاه تهران، هیچ راهی به درون این دانشگاه نیافته است!
 
تخلفی که حتی مسئولان وزارت علوم نیز منکر آن نیستند و ادعا ندارند امثال دانشگاه تهران از معرض شان دور مانده و مصون هستند اما در جوابیه فوق به کلی انکار شده تا مشخص شود چقدر در تنظیم جوابیه رعایت انصاف و دقت صورت گرفته و احتمالا در خصوص پرونده تشکیل شده برای فرد متوفی و فشار ناشی از آن بر وی، مسئولان دانشگاه تهران چه نقشی ایفا کرده اند. مواردی که ممکن است با طرح ادعاهای گزافی مانند «به نظر نمی‌رسد گزارش تابناک از سر خیرخواهی برای جامعه دانشگاهی و فرد متوفی باشد»، تلاش بر لاپوشانی شان شود اما افکار عمومی و نهادهای ذی صلاح قضاوت خواهند کرد که چه میزان صحت دارد و با فعالیت رسانه ای همخوانی دارد.
 
در پایان لازم به ذکر است «تابناک» آمادگی دارد توضیحات خانواده متوفی، مسئولان وزارت علوم و نهاد قضایی و پلیس در این خصوص را دریافت و برای روشن شدن ابعاد دیگر ماجرا منتشر نماید.

آکاایران: دانشگاه تهران: تخلف کارمند متوفی اثبات نشده است/ تابناک: اگر تخلف اثبات نشده، چرا همگان را مطلع کردید؟!

پسندیدم 0
خبرهای مرتبط
خشکاندن ریشه فساد دانشگاه تهران با خودکشی!
.

منبع : tabnak.ir