باشگاه فوتبال آژاکس آمستردام که به نام های دیگری چون ای اف سی آژاکس،آژاکس آمستردام و یا به طور ساده، آژاکس نیز خوانده می شود، باشگاه فوتبالی است که در شهر آمستردام هلند به صورت حرفه ای فعالیت می کند. این باشگاه در کنارپی اس وی آیندهوون و فاینورد، یکی از سه باشگاه پرافتخار لیگ فوتبال هلند محسوب می شود.

آژاکس به عنوان یکی از پرافتخارترین باشگاه های فوتبال دنیا مطرح است، به طوری که فدراسیون بین المللی تاریخ و آمار فوتبال این تیم را در ردهٔ هفتم موفق ترین باشگاه های اروپایی قرن بیستم قرار داده است. این باشگاه، یکی از پنج باشگاهی است که توانسته با سه قهرمانی پی در پی در سال های ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۳، موفق به تصاحب و حفظ جام اروپایی شود. در سال ۱۹۷۲، آن ها با کسب قهرمانی در لیگ هلند، جام حذفی هلند و جام قهرمانی اروپا موفق به کسب سه گانهٔ اروپایی خود شدند. تا آن زمان، آژاکس تنها تیمی بود که موفق به دفاع از عنوان قهرمانی خود در اروپا و کسب سه گانهٔ اروپایی شده بود. آخرین جام بین المللی آژاکس به سال ۱۹۹۵برمی گردد که در آن، آن ها موفق به کسب جام بین قاره ای و نیز قهرمانی در لیگ قهرمانان با پیروزی مقابل میلان در دیدار نهایی شدند. این تیم در فینال لیگ قهرمانان سال ۱۹۹۶ با شکست مقابل یوونتوس در ضربات پنالتی، نتوانست قهرمانی خود را تکرار کند.

آژاکس همچنین جزء سه باشگاهی است که موفق به کسب قهرمانی سه گانه در یک فصل شده اند، موفقیتی که باشگاه در فصل ۷۲–۱۹۷۱ به آن دست یافت. این تیم در کنار یوونتوس و بایرن مونیخ و رئال مادرید، تنها باشگاه های هستند که موفق به کسب هر سه جام معتبر اروپایی شده انددرواقع چهارباشگاه درجهان تمام جامهارا بدست اورذند که تیمهای نام برده جز آنها هستند. آن ها همچنین موفق به کسب دو عنوان قهرمانی در جام بین قاره ای، یک قهرمانی در جام یوفا در فصل ۹۲–۱۹۹۱ و نیز یک قهرمانی در جام کارل راپان - جامی که بعدها تحت نام جام اینترتوتو ادامه یافت - شده اند. در حال حاضر شرکت بیمه ایگون، به عنوان اسپانسر اصلی این باشگاه فعالیت می کند.

در این بخش از سایت آکاایران برای شما جدیدترین اخبار آژآکس را آماده کرده ایم، با ما همراه باشید.

اخبار آژاکس