به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از دیاریو دی ناوارا، جواد نکونام «پسر پرخرجی» که تابستان گذشته به اوساسونا ملحق شد و نامش در فهرست بازیکنان مورد نظر این باشگاه برای فصل جدید قرار گرفت، بازیکنی که باعث شد تا هزاران هوادار مقابل دفتر ورزشگاه السادار صف بگیرند تا از او امضا بگیرند، فصلی پرحاشیه و بسیار خاکستری در فوتبال را پشت سر گذاشت و عملکردی خارج از انتظار به نمایش گذاشت.

بازگشت بازیکن ملی پوش ایران با شکوه و جلالی که مدیریت باشگاه اوساسونا در آن شرایط برای او ترتیب دید، همراه بود. در حالی که باشگاه هنوز از سقوط به لیگ دسته دوم رنج می‌برد، جدایی میگوئل آرچانکو  و رفتن ناگهانی بسیاری از بازیکنان و حتی کادر فنی، مربیان جدید خبرهای خوشی برای هواداران داشتند: بازیکنی که مطمئنا نامش با روزهای خوشی و سعادت در ناوارا گره خورده است، کاملا داوطلبانه به خانه برگشت. او در روز معرفی‌اش به هواداران اعلام کرد که «این تیم در قلب من است» تا تیم را در دشوارترین شرایط نجات دهد.

به هر حال پیش از این که فصل شروع شود، نکونام در اولین قسمت‌های سریال حواشی تیم حضور داشت: دو روز قبل از آخرین فرصت برای ثبت اسامی بازیکنان در لیگ، مدارک بازیکن ایرانی که فدراسیون فوتبال کویت در اختیار اوساسونا قرار داده بود، ناقص بود و اوساسونا برای نهایی کردن این انتقال به آنها نیاز داشت که باعث شد باشگاه حتی به «لغو قرارداد» هم فکر کند. سرانجام این بازیکن و باشگاه اولین مانع را پشت سر گذاشتند.

نکونام سپس این فرصت را داشت که در این باره صحبت کند و نقش را به عنوان رهبر تیم مدعی شد اما اول باید به آمادگی می‌رسید تا اینکه یان اوربان، او را در ترکیب اصلی تیم قرار داد. این انتظار تا روز سوم طول کشید تا این بازیکن در بازی مقابل آلاوس پیراهن اوساسونا را بر تن کند اما نتوانست در جریان شکست سه بر یک تیمش درخششی داشته باشد، شکستی که شروعی بود بر روندی که از آن زمان تکرار شد.

هافبک اوساسونا در 14 مسابقه در بازی‌های لیگ دسته دوم اسپانیا و جام حذفی به میدان رفت و در 13 بازی در ترکیب اصلی قرار گرفت. اوساسونا در این بازی‌ها چهار پیروزی، سه تساوی و هفت شکست را به ثبت رساند که نتیجه‌ای ضعیف در مدت زمان حضور نکونام بود. وی در 1200 دقیقه حضورش در ترکیب این تیم توانست چهار گل به ثمر برساند.

در این میان اوربان یک بار در جمع در باره این بازیکن صحبت کرد و در نشستی خبری گفت: امیدوارم که نکونام در زمین بیشتر با بازیکنان صحبت کند. وی بسیاری از بازی‌های تیمش را به دلیل حضور در جام ملت‌های آسیا در استرالیا از دست داد و نقشی عالی در تیمش ایفا کرد. ایران در مرحله یک‌چهارم نهایی این مسابقات با شکست مقابل عراق حذف شد.

وی در بازگشت از استرالیا بار دیگر دچار مشکل شد. بازگشت وی به پامپلونا با تأخیر روبرو شد تا اینکه بالاخره توانست ویزا بگیرد و در پامپلونا نیز مطالباتی از باشگاه را مطرح کرد و فاش کرد که اداره مالیات حساب‌های وی را بررسی کرده تا برخی بدهی‌های مالیاتی را پرداخت کند که نکونام معتقد بود باشگاه اوساسونا بر اساس قرارداد باید این مسئله را حل کند.

خوشبختانه باشگاه در نوار شکست‌ها بود و بنابراین احتمال داده شد که بازگشت نکونام، آرامش را به تیم برمی‌گرداند.این قضیه در هفته بیست و سوم و به تعویق افتادن بازی مقابل ساراگوسا رخ داد و به بدترین شکل به پایان رسید: شکستی که تصویری بدی و اخراج این بازیکن را در پی داشت.

نکونام پس از پایان محرومیتش در بازی یکشنبه مقابل مایورکا بازگشت و نتیجه یک بار دیگر منفی بود. بازیکنی در سن 34 سالگی که به نظر می‌رسید نمی‌تواند همان سطح از بازی را به نمایش بگذارد که او را به رهبری بی‌چون و چرا در اولین دوره حضورش در اوساسونا تبدیل کرده بود.


منبع:farsnews.com