آکاایران: عبدالباری عطوان در مقاله خود تاکید کرد تهدید امنیت باب المندب از سوی انصار الله یمن به عنوان متحد ایران می تواند تلاش های آمریکا برای کاهش جهانی قیمت نفت را ناکام بگذارد و اقدام دو روز گذشته حوثی ها در هدف قرار دادن نفتکش های عربستانی و پیامدهای آن مقداری از این تهدید به شمار می رود.

 

به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) عبدالباری عطوان تحلیلگر مشهور جهان عرب در واکنش به سخنان دیروز سردار سلیمانی در پاسخ به تهدیدات ترامپ در روزنامه فرا منطقه ای رای الیوم نوشت: هفته گذشه سردار سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران پس از آنکه برای اجرای دستور رهبر ایران آیت الله خامنه ای جهت مسدود کردن تنگه هرمز در صورت عدم صادرات نفت ایران اعلام آمادگی کرد حالتی از وحشت را به وجود آورد تا اینکه از شنیدن برخی اخبار متعجب شدیم چرا که بر اساس آنها مسدود شدن واقعی هم اکنون باب المندب را تهدید می کند، این در حالی است که از این منطقه روزانه 5 میلیون بشکه نفت به اروپا صادر شده و مهمترین منبع مالی مصر نیز از آن تامین می شود، یعنی درآمدهای کانال سوئز که سالانه 5.2 میلیارد دلار است.

 

خالد الفالح وزیر نفت عربستان در بیانیه ای در روز چهارشنبه اعلام کرد صادرات نفت این کشور از باب المندب به طور موقت متوقف می شود که مقدار آن به حدود روزانه 800 میلیون بشکه نفت می رسد، این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که دو نفکش بزرگ متعلق به شرکت های عربستانی از سوی انصار الله با موشک هدف قرار گرفت که یکی از آنها خسارت هایی جزیی دید.

 

البته انصار الله یمن هدف قرار دادن نفتکش های بزرگ (هر کدام با ظرفیت 2 میلیون بشکه) عربستانی را تکذیب کرده و در بیانیه ای رسمی در شبکه المسیره اعلام کرد آنها کشتی جنگی عربستانی «الدمام» را با موشک هدف گیری کرده بودند و برخی اطلاعات حاکی از آن است که موشک مذکور از نوع دریایی و از لحاظ کمی و کیفی بسیار پیشرفته بوده است.

 

قیمت های نفت به دنبال این عملیات موشکی یک درصد افزایش یافته و کمی بعد مجدداً کاهش یافت اما تبعات این تصمیم عربستان فراتر از تصورات است چرا که این به معنای آن است که دریای سرخ دیگر امن نیست و نفتکش ها عربستانی باید از راه دماغه امید نیک در جنوب آفریقا استفاده کنند که باعث افزایش 15 روزه مسافت برای آنها می شود و در نتیجه هزینه بیمه ها نیز افزایش می یابد. در واقع این روند باعث می شود طرح های ترامپ برای کاهش قیمت نفت ناکام بماند.

 

مساله دیگری که در این خصوص مطرح بوده و فراتر از مباحث مالی و اقتصادی آن است تسلط ایران و همپیمانان آن بر دو تنگه استراتژیک هرمز و باب المندب و استفاده از آنها به عنوان اهرم فشار است که می تواند آن را در جنگ روانی میان آمریکا و همپیمانانش از سویی و ایران و متحدان آن از سوی دیگر بکارگیری نماید تا هنگامی که زمان استفاده نظامی از آن فرا برسد.

 

حوثی ها چندین بار تهدید به مسدود کردن باب المندب نمودند اما این تهدیدات از سوی عربستان و آمریکا جدی گرفته نشد تا اینکه آنها مقداری از آن تهدید را عملی کردند، این سردار سلیمانی است که اعلام می کند: دریای سرخ با وجود آمریکایی ها در منطقه امن نخواهد بود و ترامپ باید بداند که ما ملت شهادت بوده و در انتظار آنها هستیم، شما جنگ را آغاز خواهید کرد ولی ما به آن پایان خواهیم داد.

 

برخی تحلیلگران در این خصوص می گویند حمله حوثی ها به نفتکش ها برای عربستان و امارات که 4 سال است در یمن درگیر جنگ هستند فرصتی فراهم می کند تا تایید و حمایت دیگر کشورها را برای جنگ خود علیه این کشور جلب نمایند و حملات خود برای تسلط بر بندر الحدیده که چند هفته ای است برای عدم تحقق پیشرفتی چشم گیر متوقف شده است را مجدداً از سرگیری نمایند.

 

بزرگترین پیروزی که ممکن است برای این دو کشور محقق شود اعتراف به شکست و عقب نشینی نیروهای آنان و باقی گذاشتن یمن برای یمنی ها است، آنها بهتر می توانند مشکلات خود را با گفتگو حل نموده و خسارت ها را کاهش دهند، چه کسی است که نداند اگر کشوری وارد جنگ با یمن شود دیگر به سادگی نمی تواند از آن خارج شود به ویژه در خصوص عربستان که تا کنون نتایج جنگ آن علیه یمن تنها تاکید بر یک عبارت تاریخی است که می گوید «یمن قبور متجاوزان است»، در حالی که کشورهای ائتلاف نتوانستند دیگر کشورهای عربی را برای مشارکت در جنگ یمن متقاعد نموده و یا فریب دهند چگونه می توانند در وارد کردن روسیه، آمریکا و یا انگلیس به این جنگ موفق باشند چرا که آنها به خوبی از تاریخ یمن اطلاع دارند.

 

الحدیده هرگز سقوط نمی کند و اگر سقوط کند به دلیل عدم توازن میان نیروهای مدافع و مهاجم خواهد بود که این به معنای سقوط تاکتیکی بوده و مقدمه ای برای جنگی سخت تر خواهد بود و چالشی بزرگتر برای ائتلاف عربی است.

 

امروز مسدود شدن باب المندب، فردا تنگه هرمز، پس از آن مین های دریایی شناور و پس از آن پهپادهای مجهز به موشک، چه کسی می تواند ملتی که بیشتر فرزندان آن آماده هستند را شکست بدهد که می توانند برای ماه ها با مقدار کمی برنج یا گندم و قمقمه ای آب و چند دانه خرما زندگی کنند و منتهای آرزوی آنها شهادت در راه دفاع از وطنشان است.

 

یمن را برای یمنی ها رها کنید ... آنها جنگجویان روز بوده و در شب با یکدیگر به جمع آوری قات می پردازند ... آنها ملتی بزرگ هستند که در رگ هایشان خون تمدنی امپراطوری است که در طول زمان از بین رفته است.

 

انتهای پیام/ح.ع/


| شناسه مطلب: 315291
.

منبع : qodsna.com