آکاایران: یک روزنامه ترکیه ای در خصوص نشست مشترک روسای جمهور آمریکا و روسیه در هلسینکی اعلام کرد محور اصلی این مذاکرات تامین امنیت اسرائیل بوده است و مدعی شد طرفین بر کاهش حضور ایران در سوریه توافق کرده اند.

 

به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) به نقل از خبرگزاری الرساله نت، روزنامه «خبر ترک» ترکیه دیروز سه شنبه اعلام کرد: محور اصلی نشست مشترک روسای جمهور آمریکا و روسیه در هلسینکی نروژ امنیت اسرائیل بوده است و آنها بر خارج از دستور بودن سرنگونی نظام اسد در سوریه توافق داشته اند.

 

این روزنامه به نقل از منابع خود در واشنگتن اعلام کرد: مهمترین خطوط اصلی این توافق آن است که ترامپ به موضوع سوریه از دریچه امنیت و منافع اسرائیل می نگرد و هنگامی که این مساله رعایت شود تمام نظامیان خود را از سوریه خارج خواهد کرد و آمریکا برای تامین هر چه بیشتر امنیت اسرائیل به روسیه نیازمند است.

 

این منابع افزودند: در جریان نشست مشترک هلسینکی به طور مفصل در خصوص خواسته های اسرائیل و دستیابی به توافق در این مورد رایزنی صورت گرفته است.

 

این روزنامه ادامه داد: پوتین به ترامپ اعلام کرد که ایرانی ها را در چارچوب تضمین امنیت اسرائیل به کاهش نیروهای خود در سوریه متقاعد خواهد کرد و با اعزام الکساندر لاورنتیوف نماینده ویژه روسیه به ایران در 19 ژوئیه این روند آغاز شده است.

 

این منابع آمریکایی تاکید کردند: روسیه و آمریکا هم اکنون گزینه سرنگونی اسد از قدرت از دستور کار مذاکرات خارج کرده اند و اسرائیل هم اکنون تنها خواستار حفظ امنیت مرزهای جولان از سوی اسد شده است.

 

این روزنامه ترکیه ای در ادامه گزارش خود افزود: این توافق که شامل امنیت اسرائیل است به دیگر مناطق شرقی نپرداخته اما شامل نکات دیگری است که از جمله آنها این است که ترامپ وقتی به این اقناع برسد که امنیت اسرائیل تامین شده است نیروهای خود را به طور کامل از سوریه خارج خواهد کرد و در مقابل از نیروهای کُرد می خواهد که با نیروهای ارتش سوریه و روسیه همکاری نماید.

 

انتهای پیام/ح.ع/


| شناسه مطلب: 315218
.

منبع : qodsna.com