آکاایران: آیا واقعا مرد ها می توانند زن ها را بشناسند؟

آکاایران:  

دکتر نصیر عابدینی افزود: مغز زنان با مغز مردان از جهاتی متفاوت است و تفاوت‌های جنسیتی آن‌ها هم آن قدر زیاد است که گویا زنان از سیاره ونوس و مردان از سیاره مریخ آمده اند و همین تفاوت در ساختار مغزی زنان و مردان باعث می‌شود که نحوه مواجهه و به اصطلاح سبک مقابله آن‌ها با هم متفاوت باشد و احساسات و عواطف یکسانی نداشته باشند.
به گزارش آکاایران: او در پاسخ به این پرسش که مرد‌ها تا چه میزان می‌توانند احساسات جنس مونث را درک کنند، گفت: بیش از دو دهه پیش کتابی با عنوان «همه آنچه مردان درباره زنان می‌دانند» منتشر شد که تمام اوراق این کتاب صد صفحه‌ای سفید بود و هیچ مطلب چاپی نداشت؛ به عبارت دیگر همه آنچه مردان از زنان می‌دانند چیزی بیشتر از «هیچی» نیست. بر این اساس می‌توان گفت، مردان هیچ گاه قابلیت درک کامل عواطف زنانه را ندارند.
این روانشناس تصریح کرد: ناگفته نماند که این ابهام هر چند از جهاتی آزار دهنده به نظر می‌رسد، ولی از جهات دیگر بسیار بر جذابیت جنس مخالف می‌افزاید و می‌تواند بسترساز پیوند زناشویی جذاب و پر رمز و رازی میان زن و مرد شود.
دکتر عابدینی اضافه کرد: هر مردی برداشت منحصر به فردی از احساسات زنانه دارد و این گونه نیست که همه آن‌ها نگاه و رویکرد یکسان یا شبه یکسانی به عواطف زنانه دارا باشند.
وی ادامه داد: مردان امکان تحلیل همه جانبه از آنچه در مغز زنان می‌گذرد را ندارند و معمولا سوء برداشت ها، از همین منظر شکل می‌گیرد؛ چه بسا برخی مردان به اشتباه احساسات زنانه را دروغین دانسته و آن را در راستای مکر زنانه قلمداد کنند. بر همین اساس، ممکن است بسته به سبک فرزند پروری و تعامل والدینشان با یکدیگر و ده‌ها عامل دیگر، ابراز احساسات متفاوتی در مقابل همسرشان بروز دهند، اما به طور کلی ابراز کلامی احساسات در مردان در مقایسه با زنان کمتر است. دلیل آن هم شاید محدودیت‌های عرفی و فرهنگی و همچنین در تعارض دانستن ابراز کلامی احساسات با اقتدار مردانه باشد.
او افزود: برخی مردان فقط هنگام رابطه زناشویی به ابراز عشق می‌پردازند و در سایر اوقات شبانه روز کمتر به چنین ابراز عشقی توجه نشان می‌دهند. همچنین در بسیاری موارد احساسات قلبی خود را لابلای خرید (مثل خرید آذوقه و...) مخفی می‌کنند و بر این تصورند که همسرشان نیز این موضوع را همچون خودشان برداشت خواهد کرد. البته باید اظهار کرد که ابراز احساسات مردان نباید شکل و شمایل زنانه به خود بگیرد و صلابت و اقتدار آنان را تحت‌الشعاع قرار دهد. صلابت و اقتدار مردانه با ابراز احساسات، نه تنها قابل جمع است بلکه توأمان شدن این دو می‌تواند موفقیت زندگی زناشویی را رقم بزند.
وی خاطر نشان کرد: مردانی که از هوش هیجانی بالایی برخوردارند متناسب با شرایط روحی- روانی همسرشان، به ابراز احساسات می‌پردازند و با شناخت صحیح از نیاز عاطفی و روانشناختی همسرشان به موقع و به اندازه می‌توانند به این نیاز‌ها پاسخ دهند.
 
منبع: سیمرغ 
.

منبع : parsine.com