آکاایران: ۵ فعالیت ورزشی معجزه گر برای زانو درد

آکاایران:  
پارسینه: زانو درد یکی از مشکلات شایع اسکلتی_عضلانی است که بسیاری از افراد در طول زندگی آن را تجربه می‌کنند. مفصل زانو یکی از مهمترین مفاصل بدن انسان است که محل اتصال دو استخوان ران و ساق پا است. با توجه به فشار بالایی که روی این مفصل وارد می‌شود، احتمال آسیب آن بسیار زیاد است. برای درمان زانودرد راه‌های فراوانی وجود دارد از جمله استراحت، کاهش وزن، استفاده از زانوبند طبی، دارو درمانی، فیزیوتراپی و.
اما یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش و درمان زانو درد انجام فعالیت‌های ورزشی می‌باشد. در این بخش ۵ فعالیت ورزشی معجزه گر برای زانو را معرفی می‌کنیم.
۱. شنا
به گزارش آکاایران: شنا کردن برای زانو‌ها بسیار مفید است. البته از انجام شنا کرال پشت بپرهیزید. همچنین می‌توان در قسمت کم عمق آب در عرض استخر حدود ۱۵ دقیقه پیاده روی انجام دهید. با توجه به اینکه وزن انسان در آب سبک‌تر می‌شود، پیاده روی در استخر عضلات اطراف زانو را، فاقد اینکه فشاری بر مفصل زانوی مبتلا به آرتروز وارد کند تقویت می‌کند. ورزش‌های داخل آب به علت غوطه ور شدن در آب فشار وارده بر مفاصل را کم می‌کند و برای بهبود زانو درد به خصوص در مراحل اولیه بسیار مفید است.
۲. پیاده روی
پیاده روی یکی از ورزش‌های مفید برای تقویت زانوهاست. پیاده روی به زانو فشار زیادی نمی‌آورد و پیاده روی تند برای کسانی که مشکل شدید زانو ندارند بسیار مفید است.
۳. دوچرخه سواری
دوچرخه سواری نیز یکی دیگر از ورزش‌های تقویت کننده عضلات اطراف زانو است. دوچرخه سواری فشار زیادی بر زانو وارد نمی‌کند. در کل ورزش‌هایی که به زانو فشار زیادی نمی‌آورند و یا ورزش‌هایی که به سرعت تغییر جهت نمی‌دهید برای زانو اشکالی به وجود نمی‌آورند.
۴. آب درمانی یا هیدروتراپی
هیدروتراپی یا آب درمانی نیز یکی از روش‌های موثر در بهبود بیماری‌های مفصلی است. انجام ورزش در آب سبب کاهش فشار وارده به مفصل زانو شده و در کاهش درد و تسریع بهبودی موثر است.
هدف از آب درمانی برای درمان زانو درد، کماهش درد و افزایش دامنه حرکات مفاصل و تقویت عضلات با استفاده از آب است.
۵. ورزش‌های مخصوص زانو
یکی از ورزش‌هایی که مختص تقویت عضلات زانو است و باعث کاهش زانو درد می‌شود این است که روی زمین نشسته و پا‌های خود را دراز کنیدطوری که هیچ فشاری به مفصل وارد نشود. سپس در حالت درجا عضله جلو ران خود را منقبض کنند و ۱۰ ثانیه در این حالت نگه دارند. این حرکت را می‌توان صبح، ظهر و شب هر بار سه مرتبه انجام داد. توجه داشته باشید که از فشار زیاد در روز‌های اول بپرهیزید. به تدریج مدت و یا شدت تمرین را ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش دهید. با این ورزش عضلات چهار سر ران و جلوی ران تقویت می‌شود. با منقبض کردن عضلات پشت ران به صورت مشابه می‌توان عضله پشت ران را تقویت نمود.
ورزش‌های مضر برای زانو
هر ورزشی که زانو‌ها خم شوند باعث آسیب به زانو می‌شود. اگر این خم کردن به همراه بلند کردن وزنه باشد که آسیب بسیار جدی‌تر می‌شود. به طور کلی فعالیت‌های ورزشی که در آن‌ها خم می‌شوید یا می‌پرید و یا در حال دویدن به‌طور ناگهانی تغییر مسیر می‌دهید، فشار بسیار زیادی را به زانو‌ها وارد می‌کنند. ورزش‌هایی از قبیل: تنیس، بدمینتون، بسکتبال و فوتبال از این دسته هستند.
.

منبع : parsine.com