آکاایران: تهران (پانا) -نماینده مجلس با تاکید بر اینکه دولت باید تصدی گری را کنار بگذارد، می گوید مسائل اقتصادی را نمی توان با دستور حل کرد.

به گزارش آکاایران:

به گزارش صدا و سیما، شادمهر کاظم‌زاده، نماینده مجلس شورای اسلامی دیگر مهمان برنامه تیتر امشب با بیان اینکه 65 از منازلی که ساخته می‌شوند جنبه سود‌آوری دارد گفت: در طرح دو فوریتی که در مجلس مطرح است، قیمت هر ملک مسکونی‌ای که به فروش می‌رسد در سند فروش قید می‌شود و در مرحله فروش بعدی 20 درصد مالیات تعلق می‌گیرد.

وی افزود: به عنوان مثال از 25 میلیون 400 هزار خانه مسکن مهر، 2 میلیون 600 هزار خانه خالی از سکنه است.این نشان می‌دهد بسیاری از مسکن‌ها به قصد سودآوری و افزایش قیمت ساخته می‌شود.

کاظم‌زاده در توضیح موارد گنجانده شده در طرح مجلس گفت: مجلس با افزایش مالیات بر درآمد مسکن سعی بر گرایش به مصرف‌گرایی در ساخت و سازها دارد. در این طرح دو فوریتی بعد از دریافت پایان کار برای 5 سال از پرداخت مالیات معاف است و اگر مسکن شخصی باشد برای 2 سال مالیات تعلق نمی‌گیرد.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه دولت باید تصدی‌گری را کنار بگذارد، گفت: مسائل اقتصادی را نمی‌توان با دستور حل کرد. در سال 92 با جهش 70 درصدی در قیمت مسکن روبرو بودیم و پس از آن تا چند سال بازار دچار رکود بود. این نشان‌دهنده آن است که قوانین دستوری برای مقطعی مناسب است و با توجه به مسائل دیگر، وضع اقتصاد تغییر میکند و دیگر آن قوانین گذشته کارآمد نیستند.

وی در رابطه با مبحث خانه‌های خالی نیز گفت: در کلان شهرهایی مثل تهران، مالک‌ها به دلیل رکود در بازار مسکن و رشد آمار خانه‌های خالی، دست به فروش مسکن نمی‌زنند زیرا در صورت فروش باید قیمت بالاتری برای خرید مجدد مسکن بپردازند.­

قلی خسروی­ رئیس اتحادیه املاک در ارتباط تلفنی درباره معافیت‌های مالیاتی در بخش مسکن گفت: این معافیت‌های­ در حمایت از مستاجران می‌تواند صد درصد مفید باشد و بهره دهی خوبی خواهد داشت اما ضمانت اجرایی این ده درصد هنوز مشخص نیست.

معافیت مالیاتی قطعا امتیاز خوبی است و اثر مطلوبی خواهد داشت. ما با افزایش مالیات مخالفیم و معتقدیم مالیات‌ها باید کاهش یابد و متعادل شود تا تاثیر خوبی در مسکن داشته باشد.

رئیس اتحادیه املاک در ادامه افزود: ما اعتقادی به خانه‌های خالی نداریم مگر اینکه بانک‌ها این کار را کرده باشند چون در بین افراد عادی به ندرت پیش می‌آید که خانه خالی دارا باشند.

دستور اقتصاد مسائل
.

منبع : pana.ir