آکاایران: وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در حاشیه نشست اتحادیه جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن) گفت: هیچ برنامه ای برای دیدار با مایک پمپئو در حاشیه این اجلاس موجود نیست و قرار نیست دیداری باشد.

آکاایران: ظریف درباره دیدار با پمپئو و اعتیاد آمریکا چه گفت

به گزارش آکاایران: ظریف عصر پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا این را هم گفت که الحاق ایران به پیمان مودت و همکاری آ.سه.آن گام مهمی برای توسعه روابط ایران با پنجمین قدرت اقتصادی جهان است و «تمام مقام های ارشد آسه آن و سایر کشورهای طرف گفت وگو با تهران نیز درحاشیه این اجلاس بر حفظ برجام و گسترش روابط با ایران تاکید کردند.»
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران توضیح داد: دیدار با آمریکا کم نداشتیم ، شاید دو سال بیشترین دیدار را با آمریکایی ها داشتیم، اما دولت کنونی نشان داده که به تعهدات خود پایبند نیست و دیدار برای دیدار معنا ندارد و آمریکایی ها باید نشان دهند که دیدارها به توافقی منجر می شود که این توافق ها رعایت می شود.
به گفته ظریف « بنابراین بی اعتمادی نسبت به تعهد آمریکا واقعیتی است که نه فقط در ایران بلکه درهمه دنیا وجود دارد و نکته دوم این است که اعتیاد آمریکا به تحریم است.»
چند دقیقه بعد از این گفت و گو، محمد جواد ظریف و سرگئی لاورف در حاشیه نشست اتحادیه آ سه آن در سنگاپور دیدار و گفتگو کردند.
روابط دو جانبه، بویژه همکاری های اقتصادی دو کشور، مسائل منطقه ای و بین المللی از جمله برجام، دریای خزر و سوریه از مهمترین محورهای گفتگوی دو وزیر خارجه در این دیدار بود.
کلید واژه اظهارات امروز ظریف درباره آمریکا یک عبارت بود؛ «اعتیاد آمریکا به تحریم»
ظریف دستکم چند بار در نشست آسه آن از این عبارت استفاده کرد که یک بار آن در قالب توییتی مرتبط با تحریم های آمریکا علیه ترکیه بود؛ توییتی که در آن نوشت: تحریم های غیر قانونی ایالات متحده علیه دو وزیر ترکیه که دولت همپیمان آمریکاست نشان می دهد که نه تنها دولت آمریکا فشار و اخاذی را بجای سیاست ورزی دنبال می کند، بلکه اعتیادش به تحریم هیچ حد و مرزی نمی شناسد.
خروج آمریکا از برجام علاوه بر ضربه به اعتبار واشینگتن در جهان، ضربه ای اساسی هم به اعتماد کشورها به منطق مذاکراتی آمریکا وارد کرد؛ اعتمادی که بازسازی آن نیازمند تغییر رفتار است.
از این منظر، مفهوم اعتیاد آمریکا به تحریم در واقع پاسخی به تاکید مقام های آمریکایی درباره ضرورت «تغییر رفتار ایران» است و تاکیدی بر این واقعیت که این طرف آمریکایی است که باید تغییر رفتار دهد و با ترک اعتیاد به تحریم (که حتی دامن همپیمانان آن مانند ترکیه را گرفته است) و بازگشت به برجام مورد اعتماد جامعه جهانی، وارد روند اعتمادسازی مجدد شود. به بیان دیگر ظریف می گوید: آمریکا اعتیاد خود را ترک کند تا اعتماد دیگران را بازیابد.

.

منبع : ofoghnews.ir